Nedonošeňátka a jejich vývoj a trápení. Je jejich vývoj zpomalený?

moncicik
24. zář 2007

Ahoj chci si jen tak popovídat s maminkama co se jim miminka narodila předčasně zda je to znát že jsou dříve nebo zda je ten vývoj pomalejší než u donošených dětiček.
Rodila jsem na 36. týdnu a malý měl nezrálé plíce , to jsme dohnali v porodnici ale díky tomu že je nedonošenec tak teď lítáme po doktorech a po vyšetřeních a pořád ho pozorují zda se správně vyvýjí a tak, no není to nic příjemného.Takže bych ráda kdyby jste se podělily o vaše zkušenosti .Moc děkuji.Mona

emmilly
28. kvě 2013

@nikusssik nas maly sa usmieva len zo snicka a to dost pravidelne 🙂 ale takto este nie, a ma 2 mes.

31deniska01
5. čer 2013

Ahojte takze nas drobcek uz ma pol roka (korigovane 4 narodeny v 33tt 2050g a 46cm) a mame za sebou posledne ockovanie do noziciek, je to nas maly tucko, uz ma 7380g a 64 cm . . . 🙂))usmieva sa od ucha k uchu, a ked vidi mna alebo ocinka tak nevie co od radosti a pri smiechu vydava zvuky, a rad nam vyprava tou svojou recou 🙂))
rad spinka len na brusku, a uz sa mi pretoci z bruska na chrbatik na obidve strany a snazi sa uz aj sediet, aj ked mu ta jeho hlavicka stale pada, neviem ci viete ti psikovia co sa im tak kimoce hlavicka, tak just to je nas maly 🙂)) a hlavne papa uz toho vela, najviac mu chutia banany a hruska 🙂)) ale nema problem ani s mrkvickom, petrzlenom,tekvicou,polievockou s cestovinami, zemiaciky,jablcka a ideme vyskusat cez vikend rybku s ryzou 🙂)) uz aby mu aj zubky vysli a bude super 🙂)) nastastie nemame ziadne velke problemy a vyvija sa dobre klop klop klop 🙂 vela radosti prajem s tymito nasimi specialnymi detickami 🙂))

janahus
5. čer 2013

Ahoj holky. nas potkalo neco podobneho.Maly se mi narodil 36+2 tt s porodni vahou 1750 g a 43cm.Byl to akutni cisar,odvezli.mi ho do Hradce Kralove,takze sem ho mohla videt az po tydnu.iTo uz byl ale na Jipce se zanetem ve strivkach
a operaci jsme se nevyhnuli.Mel ve strevech zuza mista.Mlicko sem nervama neudrzela a cahci vam rictila,ze jsem se taky trapila a kazdy to porad resil.Ted zase posloucham ze he drobny a ze nesedi- je nam 8 mesicu korigovane 7.
Vahu mame 6900g a 68cm.Uz se snazi na kolinka s plazi se ale neudrzi se na rukou pri pozici na vsech ctyr
ech.Chci se zeptat v kolika mesicich vam zacali lezt a sedet? Vsem naminkam co prozivaji neco podobneho hlavne pevne nervy a viru a detitickam moc moc zdravi.Dekuji za odpovedi.

biancal
6. čer 2013

Ahojte, mám predčasne narodenú dcérku, v 30tt s mierami 950g 34cm..V sobotu bude mať 5 mesiacov /korig.3/ a momentálne ma 4,5kg 🙂 chcem sa opýtať, kedy podľa vás začať s príkrmami? Ako to je u vás, kedy ste začali? Ďakujem 😉

vlaadkaa
10. čer 2013

Ahoj biancal,aj ja mam dcerku narodenu 32tt a nedavno mala 5 mesiacov /korig.3/ale este nedavam prikrmi lebo nam bolo povedane ze este mesiac mame pockat tak cakame 🙂

mnaulink
11. čer 2013

@lendy1 Ahoj, byli jsme na tom podobně, porod 34tt, s tím že neurologie dopadla špatně jsme po operaci mozku-neodtýkal mozkomíšní mok......, ale Vojtovka je zázračná, cvičila jsem nepřetržitě do 9 měsíce Martínkova věku-3 krát denně a vyplatilo se. Mentálně naprosto v pořádku...pohodář, flegmatik...Ten začátek je nejtěžší a je to záběr na psychiku, asi jste už taky kotaktovali EDU, nebo jiné pracoviště, které pomáhá s pomůckami dětem, které mají potíže s pohybem, malý je ještě ke všemu slepý na jedno oko, takže tu pravou stranu kvůli tomu taky preferoval, ale vše se srovnalo, je to krásný chlapeček, který holt nechodil v roce, ale v 16 měsících a co..nemá cenu na ně nijak spěchat. Čas je opravdu zázračný lék, kdybych mohla, jeho první rok života bych si nejraději vymazala z paměti, ale teď přišel ten čas, kdy nám to všechno vrací, přeji všem maminkám pevné nervy, vydržte, stojí to za to, cvičte, čtěte diskuse, moc to pomůže, člověk v tom pak není tak sám.

mnaulink
11. čer 2013

@janahus taky jsme byli v HK, zeptala bych se jestli kojíte,je to bezpochyby to nej, ale po umělém mléku rychle přibírají, tak to by třeba bylo řešení. V 8měsících Martínek taky neseděl, ikdyž se to nemá, dávala jsem ho sedat, obkládala jsem ho polštáři a on si tu polohu tak zafixoval, že to najednou pak šlo. Ale není na co spěchat, podle terapeutky, je daleko důležitější pasení koníků, přetáčení atd. Sezení je pasivní činnost, která není potřeba učit a spěchat na ní, vřele doporučuji Vojtovku, možná se mu nechce sedět i proto, že ještě nejsou vyvinuté kyčelní jamky, do jednoho roku mají čas..

janahus
11. čer 2013

@mnaulink Moc zdravim a dekuju za odpoved.Kojeni jsem neudrzela tak jsme na UM a Vojtovku jsme cvicili do 6.mesice trikrat denne a ted uz cvicime jen cviky na posileni ruk, protoze se neudrzi na vsech ctyrech,ale uz lezeme spis teda plazime 🙂 .Vy jste si taky uzili, ale Martinek je sikula, nevim jak pro vas ale den operace byl nejhorsi den meho zivota... ☹ nastesti jsou to sikulky,.Jeste ze existuje internet, fakt to moc pomuze, kdyz vite ze v tom nejste sama, moc vas zdravim 🙂

ivetah
11. čer 2013

ahojte kocky, tak som Vas prisla aj ja povzbudit 🙂 syncek sa mi narodil v 33tt+4 , bol to akutny cisarsky, lebo som mala vysoky tlak a moje telo uz nereagovalo na ziadne lieky... maly mal 1850g a 43cm. bol v inkubatore, na JIS-ke, potom na patologickych novorodencoch. ocka mal dobre, neschvalili mu ani ockovanie RSV, napriek starsej dcere, ktora je skolkarka a nosi domov vselijake bakterie, maly nebyva chory, je to cule, aktivne dieta, vsetko chce vediet, v 7-ich mesiacoch zacal chodit pri nabytku (presne ako jeho sestra), od roka blaboce a teraz uz ma celkom slusny slovnik 🙂 a to som sa na zaciatku o neho fakt dost bala.... v sobotu mal rok a pol 😅 ani neviem, ako rychlo to ubehlo..........tak sa drzte a myslite na to, ze vsetko bude dobre 😵

luly3
12. čer 2013

@ivetah ahoj rodila si na kramároch????

ivetah
12. čer 2013

@luly3 ahoj, nie na antolskej.

kikuska8
19. čer 2013

ahojte, tak aj ja sa pridavam. Nikol sa narodila 9.2. v 34tt+6 (pravdepodobne chyba placenty + infekcia) sekciou kvoli KP s vahou 1700g a 41cm. skore 10,10,10. bola 5 dni v inkubatore.... vsetko je zatial ok, len musime cvicit vojtovku, mame slabsi chrbatik. s papaním mame problemy, snazila som sa dojcit, ale zial mala zacala strajkovat, tak po tyzdni placu a stresov sme sa vratili k flaske... v noci sa prisaje, len nespapa vela a castejsie sa budi. pred tyzdnom pribrala len 80g za 11dni a ma 4820g. denne spapala 500-550ml... teraz je to uz dva dni lepsie okolo 600-630ml. davky nemame rovnake, papame menej a casto, aj kazdu hodinu po 70ml niekedy menej niekedy viac... maximalne spapa 100ml, ale to je skor vynimka... davam jej MM a jednu az dve davky UM bo neodsajem tolko... drzim vam palce a prajem vela zdravia 😉

jankaondrejko
22. čer 2013

ahojte, aj nam sa narodil syncek predcasne - v 30 tt (1600 g a 42 cm)..
chcela by som sa vas mamicky opytat - v ktorom tyzdni zacali vase deticky sledovat predmety, osoby atd.. a kedy sa zacali na vas usmievat...nas syncek ma 10 tyzdnov ale zatial sa usmieva iba zo spanku..

jeemima
22. čer 2013

@jankaondrejko ahoj no moji chlapci sa zacali usmievat ked mali 12 tyzdnov ale to len tak opatrne ;) a asi 14tyzdnov mali ked uz tak naozaj sa usmievali pri kazdom prihovoreni

jankaondrejko
22. čer 2013

ahoj JEEMIMA, a tych 12 tyzdnov to je korigovany alebo skutocny vek odkedy sa narodili?

kacena4
22. čer 2013

@jankaondrejko este ma cas ak som spravne pochopila tak ma teraz 2 mesiaciky a je narodeny o o viac ako 2 mesiace skor takze necakaj zazraky, neboj bude sa postupne usmievat viac a viac mal super zaciatok a o par dni ci tyzdnov uz to bude usmev od ucha k uchu nas sa zacal usmievat az v asi 5-6 mesiaci t.j. cca 3mesiace korigovany vek

nikusssik
23. čer 2013

@jankaondrejko tiež som toto sledovala na mojom predčasniatku...naša má teraz 14 týždňov, narodila sa v 35tom týždni...a usmieva sa asi 2 týždne pri prihovorení, ale niekedy aj sama len tak 🙂 ...samozrejme, musí mať na to náladu, lebo je stále dosť plačlivá...ale usmieva sa čoraz častejšie...

jankaondrejko
23. čer 2013

@kacena4 Takze tiez mate synceka narodeneho o dva mesiace skor?..a ako sa vam dari? ste zdravucky? nas este caka kopec vysetreni - kontroly na neurologii, pneumologii, ....az sa bojim cim vsetkym este budeme musiet prejst..a hlavne sa bojim aby bol syncek zdravy..

an1ta
24. čer 2013

@jankaondrejko Ahoj, aj ja mam syna narodeneho v 30+2tt a teraz ma uz viac ako 2aj pol roka. Usmievat sa zacal v korigovanom mesaci aj pol. Nemusis sa strachovat ono to pride 😉 a velmi neporovnavaj deticky (aj ked viem je to tazke 😉 A nesmies zabudat, ze sa narodil o dva mesiace skor, takze mu daj cas aby vsetko postupne dobehol.

anett1411
24. čer 2013

Ahojte. Aj moja dcerka Lilianka sa narodila predcasne v 36,4tt,cize v prebiehajucom 37 tyzdni. Bol to akutny cisarak (rozlozena plodova voda) aj kvoli polohe kp. Vahu mala 2250g a 43cm. Hned po narodeni brala antibiotika kvoli infekcii,potom sme mali problem s kojenim,nemala vyvinuty saci reflex.krmili sme flasou mojim odsavanym mliekom. ked nas prepustili z porodnice po 3 tyzdnoch,mala vahu 2240g. Ostali sme pri umelom mlieku. Teraz 29.6. bude mat 3 mesiace,a vazi 4100g 🙂 ked lezi na brusku,pekne drzi hlavicku a otaca ju do stran. Zaujima sa o okolie,smejka sa,napodobnuje grimasy a hundre si 🙂
Pevne verim,ze tie nase predcasniatka vsetko dobehnu,nech su zdrave 🙂

mnaulink
24. čer 2013

@mnaulink Dobrý den,nevím jestli jsem si právě s vámi dopisovala a psala jste mi, že vaše děťátko má slabé nožky, vzpomněla jsem si na vás a jestli stojíte o radu-nám pomohlo neskutečným způsobem hopsadlo, došlo mi to až teď když ho prodávám, že jsem tady s někým o tom mluvila..

kikuska8
26. čer 2013

@jankaondrejko ahoj aj nasa Nikol zacala v 11 tyzdni, nahlas sa zacala smiat v 13 tyzdni... (normalny vek)

kikuska8
26. čer 2013

ahojte mamicky predcasniatok... chcem sa spytat na to ako papali vase deti. Nikol ma 4,5 mesiaca (korigovany vek 3 mesiace) a papa aj 9x za den... na jednu davku nezje viac ako 90ml, v noci niekedy aj 100ml, ale tu davku 90ml do nej dostavam aj hodinu... snazila som sa ju nakrmit po dvoch hodinach, ale vypila len 40ml a dost... tak som to skusila o 15 minut a dopila zvysok... niekedy ma tu davku aj na trikrat. denne spapa tak 650-700ml. dakujem za reakcie.

vlaadkaa
27. čer 2013

@kikuska8 nasa malinka papa 5x za den po 100 az 130ml niekedy aj na tri krat po prestavkach a ma o tyzden pol roka(korig.4 mesiace/ akurat ma obdobie ze ani to by nemusela keby som jej nedala,ani len nezaplace ze je hladna,večer zabuva okolo 20h rano vstava o 6h ani nieje velmi hladna lebo spapa len 100ml.Teraz ma 5800gr a 64cm 🙂

kikuska8
27. čer 2013

@vlaadkaa presne to aj u nas, dnes som skusila, ze jej dam az po troch hodinach, len tak zamrnkala, ani od hladu neplakala a zacala si cmulat ruky, ale riadne... pomaly celu past dala do pusy 😅 cakala som, ze tych 90ml spapa len taky fukot, ale zjedla 50ml a dalej ani glg... tak zas po davkach aj na trikrat... no co uz asi sa budem musiet zmierit s tym, ze nasa Nikol velky papkac nebude... ale prospieva dobre, usmieva sa ostosest 😀

kacena4
5. črc 2013

aplikacia do ipodu pre postihnute deticky na rozvoj jemnej motoriky a zraku
http://mujvozicek.cz/pomucky-hendikepovane-deti...

biancal
5. črc 2013

mne sa mala narodila v 30tt s vahou 950g a dlzkou 34cm , cize extremny nedonosenec :/ klop klop nastastie sme z toho vysly bez vaznejsich nasledkov, boli sme sledovany na ocnom, ale uz nechodime lebo vsetko je ok, este chodime na neurologiu kazdy mesiac, zatial je vsetko ok podla korigovaneho veku 🙂 rehabilitujeme a cvicime vojtovkou, aky mate na nu nazor? pomaha vasim drobcom? 🙂

vlaadkaa
5. črc 2013

@biancal urcite ma nieco do seba to cvicenie,ale budem rada ked sa to skonci...ked vidim moju lasočku ako tam strašne plačka ☹ a aka je potom unavena, trha mi to srdce !...nedavno sme boli na neurol.kontrole a doktorka bola velmi spokojna a povedala ze coskoro nam zrusi rehabilitaciu 🙂

mahulenka87
8. črc 2013

mamičky, náš malý sa narodil v 36.tt s pôrodnou hmotnosťou 2480g. Schudol na 2300g. Dnes má 1 týždeň a váži 2370g. Koľko by mal priberať? 😕

kikuska8
17. črc 2013

@biancal ahoj, ja som s malou cvicila Vojtovku do 4,5 mesiaca. mala slabsi chrbatik, ale pomohlo to. zacala sa uz v 4 mesiacoch pretacat na brusko a sem-tam sa jej podari aj z bruska na chrbatik.