Nedonošeňátka a jejich vývoj a trápení. Je jejich vývoj zpomalený?

moncicik
24. zář 2007

Ahoj chci si jen tak popovídat s maminkama co se jim miminka narodila předčasně zda je to znát že jsou dříve nebo zda je ten vývoj pomalejší než u donošených dětiček.
Rodila jsem na 36. týdnu a malý měl nezrálé plíce , to jsme dohnali v porodnici ale díky tomu že je nedonošenec tak teď lítáme po doktorech a po vyšetřeních a pořád ho pozorují zda se správně vyvýjí a tak, no není to nic příjemného.Takže bych ráda kdyby jste se podělily o vaše zkušenosti .Moc děkuji.Mona

jbzirafa
20. lis 2015

je fakt ženská řeší sebe, děti, domácnost, chlap chodí do práce a pocit že se musí postarat o rodinu zůstává taky. a neumí se s tím vším tak poprat nebo dát najevo, že problémy doma vnímá a zdánlivě neřeší ale přesto se ho to taky dotýká. a nejhorší rady jsou nevyžádané, opravdu na tečku...od kohokoli. dětem zdar!

saiimonka
21. lis 2015

@jbzirafa to souhlasí , jsou prostě jiní,ale náš táta je občas dost extrém. Prostě nejlépe vzít za ručičku dovézt na místo, ukázat co má dělat... A on to udělá 😀 Už jsem to taky tak udělala, oznámím a dělá. Teď má po sobě x týdnů ranní směnu, tak každý večer koupal.Ale jinak chodí na směny, tak mu budu muset vymyslet i něco na dopoledne než půjde do práce 😀 Je to blbý, ale jinak to nejde. Je taky šikovný, není to flákač, ale než se k něčemu dostane, tak to musí promyslet a pak jak začne neví kdy přestat a jede na 110% 🙂 Říkám, byl mi VELKOU oporou, když se nám ten uzlíček maličkej narodil,ale teď nějak "usnul na vavřínech" 😠

saiimonka
21. lis 2015

@tremex Nám taky radili, jednou už jsem nevydržela, dala malou rodičům na krmení, ona se ze začátku zakuckávala i při mlíku, musela se vždy rozdýchat, promodrávala, no začátek "super". A už neradí.Pak mně začali vytáčet tím "no vyjste taky plakali v noci", jednou malá tak hysterčila (ze začátku jsme spali 4 měsíce max. 3 hod denně) a přišel můj otec a nemohl jí tak utišit, od té doby neřekli ani půl slova, je potřeba je nechat přesvědčit.. taky jsem měla strach a pořád se bojím, za Anet bych dala ruce do ohně, je to miláček... i když přiznám občas vážně padám na hubu , cvičím 3-4 x denně, věnuju se ji na plno (ne že by jiné maminy nevěnovaly, ale malá umí na 10 měsících "líp mluvit" jak synovec v 1,5 roce) opakuje krásně slova "máma", "tata", "baba", "ham", mnam", "papa", "nene" a pořád něco brble.. A synovec každýmu jen říká táta, ale možná mám takový pocit "viny" či strachu, abych něco nepodcenila, tím co nám doktoři vyhrožovali...Já jsem naštěstí na dětské bacily zvyklá, pracuji (pracovala) jsem ve školce, i když uznávám ze začátku peklo, pořád zánět spojivek, rýmy apod. no hrůza ,stále jsem přecházela a pak lehla na delší dobu ...a od té doby už NIC nepřecházím...

saiimonka
21. lis 2015

@jbzirafa to je pravda, dnes jsme to řešili doma, říkám, aby si odpočinul půjdu na brigádu, tak mi vysvětlil, že když půjde on o víkendu viděla několirát víc jak já na brigádě a přiznal sám, že se nedokáže 3 hod strarat o řvoucí dítě.. I mně sám uznal, že jako to cvičení apod. zvládám... ale jako kdyby mi tohle OBČAS řekl nebo někdy za něco pochválil tak mně to prostě pozvbudí. Vážně jsem pak na prášky z toho kdy mně malá nechce na kolena, ale zase přes překážky leze .. a to kolena používá.. prostě mám hrozný strach z toho co bude, nedostatky vidím já když cvičím ne on.... 😖 ale přiznal že i on si toho všimá,ale že všechno bude dobré..prostě jen o tom nemluví ...

loket
21. lis 2015

loket-mám syna narozeného o pět týdnů dříve.takže vím co to obnáší starat se o takové mimi.táta nepomáhá.takže jsem sama .od tří měsíců,jsme cvičili vojtovkua děkuju za to.malý v 11 měsících všechno dohnal.kolikrát jsem do jeho půl roku naspala stěží 3 nebo 4 hodiny.do toho mám další tři děti.a pomoc někoho nikde.byla jsem unavená dost,ale když vidím ty výsledky,tak mě to hřeje u srdíčka.Musíme si říct,že to děláme pro ty naše malé miláčky.

mirusss88
18. led 2016

Ahojte,
obraciam sa na vás s prosbou o pomoc pri výskume, ktorý je zameraný na preskúmanie vzťahu medzi tým ako matky a otcovia vnímajú rodičovstvo a výskytom post-traumatických stresových reakcií. Súčasťou výskumu je porovnanie výsledkov rodičov detí, ktoré sa narodili predčasne a ktoré sa narodili v termíne.
Ak máte čas a chuť zúčastniť sa výskumu, budem vám vďačná, tu je naň link. Zúčastniť sa môžu aj otcovia detí emoticon
https://docs.google.com/forms/d/16EnYwJx4uCyHMi...

Vyplnenie dotazníku trvá približne 5 až 10 minút. V niektorých prípadoch nestačí na link kliknúť, treba ho prekopírovať do nového okna... Otázky sa týkajú informácií o rodičovi, dieťati, niektorých subjektívnych pocitov ohľadne rodičovstva a prípadných post-traumatických reakcií súvisiacich s pôrodom a príchodom dieťatka na svet.
Výskum dodržiava etické zásady, spracovanie informácií je anonymné.
Výsledky výskumu budú spracované v rigoróznej práci, ktorá bude obhajovaná na Katedre psychológie Filozofickej Fakulty Univerzity Komenského.
V prípade, že máte nejaké otázky, alebo by ste si chceli prečítať výsledky práce neváhajte ma kontaktovať na fodorova.j@gmail.com.

annaluciapetrzel
18. led 2016

@mirusss88 mate spatne udelany dotaznik, polozka Malo dieťa nejaké ťažkosti po narodení, resp. počas pobytu v nemocnici? Ak áno tak aké? (vyberte, poprípade, dopíšte) - nejde vybrat vice moznost. Nedonoseni deti povetsinou maji minimalne 2-3 z veci kt tam uvadite

zachova1990
7. dub 2016

@helcas Dobrý den chtěla jsem se zeptat jestli to je na dceři znát. Já rodila ve 32+3 malá byla ok až na to že vážila 1020g a měla anemii a málo cukru teď je jí šest měsíců korigovaneho věku,cvičíme Vojtovu metodu kvůli lehké hipotonii. Nemám nikoho v okolí kdo má zkušenosti s nedonosenym miminkem tak jsem ráda za každou radu. 🙂 Moc děkuji

evca32
7. dub 2016

@zachova1990 Malá bude určitě v pořádku , neboj .Pokud do ted nemá problémy. Mám dcerku narozenou ve 26tt s váhou 710g ted má 27měsíců, korigovaně 24měsíců a nikdo nepozná že je o tolik dříve narozená. jen je menší ale to jsou i některé donošené děti. No a můj první syn je narozený ve34tt. ted má 14let bude mít 15. a hlásí se na chemickou průmyslovku. žádné následky nemá . 😉

evca32
7. dub 2016

@zachova1990 nedonošenátka jsou velcí bojovníci 🙂

veroushek
7. dub 2016

@zachova1990 syn narozen 32+5 po porodu krvácení do mozku, zloutenka, anemie, problémy s kojením a s travenim, ABKM, hypotonie . Teď je mu korigo 5mesicu nijak extra nezaostava v psychomotor. vývoji. Všichni o něm mluví jakože to na něm není poznat. Ale ja vím, co to bylo modliteb, lásky, trpelivosti a zase lásky. Vojtovku jsem odmítla ( asi mě za to ukamenuji) , proste po tom i 10 hod odmítal jídlo a pro ne je důležitý ze aspoň ji. Je to jinak usmevavy zlatíčko. Co bude za par měsíců nevim. Ale snad budou nase deti v poradku

zachova1990
8. dub 2016

@veroushek určitě bych se ukamenovani nebála já teď vůbec cvičit nedokážu strašně se pere a řve přesně tak Eliška to bere jako trest a pak stavkuje ☹. Chtěla bych teď zkusit plavání prý je to dobré na ty svaly a zpevnění ale každý má na to jiný názor. Jinak strašně moc děkuji. Já jsem se nějak po tom vše uzavřela do sebe když v okolí jsou mimi ok. Tak si někdy nevím rady furt jen kontroly a různé vyšetření ☹

zachova1990
8. dub 2016

@evca32 dekuju moc 😉

helcas
8. dub 2016

@zachova1990 AHoj, na dceri to nikdo nepozna, ze se narodila tak brzy, taky jsem s ni cvicila kvuli mirne hypotonii, byla delsi dobu sledovana v rizik. poradne, ale jinak byla jako vsechna ostatni miminka, naopak trochu rychlejsi, snazila se vse dohnat, i pribirala vic, nez ostatni...

mickazevsi
9. dub 2016

@zachova1990 Ahoj, mám holčičku 28+6 teď má 11 měsíců a korigo 8 a je strašně šikovná, neuroložka mám řekla, že psychomotorický vývoj je o 2 měsíce napřed. A vojtovku jsme cvičili jen tři měsíce, pak už jenom bobath koncept, ten je v pohodě. Plavání je úplně super rehabilitace, ale nedonošeným dětem se doporučuje až od jednoho roku kvůli snížené imunitě - poraď se s pediatrem.
Z vlastní zkušenosti doporučuji knihu Narodilo se předčasně, pro nás to byla a doteď je taková "bible". Ve vesnici máme sousedku také 32. týden a podobná porodní váha, už chodí do první třídy a je to bezva holčička.

zachova1990
9. dub 2016

@mickazevsi ahojky dekuju moc za radu knížku si hned pořídím. Nám plavání všichni doporučili malá je s imunitou zatím dobře měla jen rýmu a všechny očkování taky bez reakci tak to nechci moc zakriknou. V pondělí to jdeme zkusit poprvé to plavco tak uvidíme jestli se jí to bude líbit. Naše fizio říkala že je to super a že by ji to mohlo bavit tak uvidíme. Dekuju za radu.