Nedonošeňátka a jejich vývoj a trápení. Je jejich vývoj zpomalený?

moncicik
24. zář 2007

Ahoj chci si jen tak popovídat s maminkama co se jim miminka narodila předčasně zda je to znát že jsou dříve nebo zda je ten vývoj pomalejší než u donošených dětiček.
Rodila jsem na 36. týdnu a malý měl nezrálé plíce , to jsme dohnali v porodnici ale díky tomu že je nedonošenec tak teď lítáme po doktorech a po vyšetřeních a pořád ho pozorují zda se správně vyvýjí a tak, no není to nic příjemného.Takže bych ráda kdyby jste se podělily o vaše zkušenosti .Moc děkuji.Mona

kili
3. říj 2007

tak sme dnes boli na rehabilitačnej klinike. Nič hrozné cvičiť nemáme, nič, pri čom by plakali. Najhoršie je, že Samko preferuje lavú stranu a tak má vyležanú hlavičku a v predu mu zase vystupuje ☹ . Tak ho musím motivovať hračkami aby sa točil na pravú a zároveň mu ju ešte trošku pritlačiť, aby ju otočil viac. Potom ho mám polohovať, aby ležal na pravej strane.
Adamka mám nosiť na tigra, len neviem, kam ho mám nosiť, to mám robiť kolečko v priestore 2x2, čo tu máme voľné 😀 . Potom ho mám zdvíhať za ramienka, aby hýbal hlavičkou hore dole. A ešte ho mám hladkať po chrbátiku a masírovať chrbticu.
U oboch potom ešte pridržať hlavičku rovno a ramená tlačiť dole a prihovárať sa im.
Takže žiadna hrôza 🙂 . Dúfam, že som na nič nezabudla 😖

milhaus
3. říj 2007

no kili to ti teda nezavidim, moja sa sice narodila v 35 tt. ale nič špecialne jej nedali, len ma neake teliesko zväčšene na ladvinke a tu herniu na pupku, inak je v poriadku len sa jej nechce vypravat a je mi to už trapne ked sa ma každy pyta či vyprava, ona len ea, ee, ... sak to asi poznas
inak ked som si všimla ona je asi o dva mesiace pozadu oproti inym, sediet sa naučila až v 7.mesiaci a to tak že sa posadila sama, inak stale padala ked som ju ja posadila

tamia
3. říj 2007

dashak,
vďaka za opýtanie.... mala presne toľko ako píšeš, ty si si to
zapamätala 🙂?
máme 9 mesiacov od narodenia (t.j. 6 mesiacov korigovaný vek) vážime cca 5800g. Pozerala som čo si pýsala kolko vážila tvoja malá v pol roku, my sme vtedy vážili o 400g menej. Mne sa stále zdá, že priberá veľmi málo cca 300g za mesiac.

Vie sa otáčať na bruško a späť (to sa neučila pred nenávnom) cumle si nožičky, v leže na chrbátiku dvíha hlavičku a pliecka, trošku na brušku dvíha zadoček a za nič na svete sa jej nechce pustiť sa liezť.
Vy ste čo vedeli v jej veku?

Taktiež nám zistili, že má jednu obličku menšiu a nie je na mieste takže nevedia na koľko je funkčná.

lululu
3. říj 2007

ahoj..nase dvojicky sa naodili 1d.36tt. maju 5 mesiacov,nepretacaju sa, a hlavicky drzi len jedno,a druhe len ked sa mu chce.. vsade ,kam ideme nam povedia,ze su slabi, ze nevedia ,ako to bude,hoci vsetky nalezy maju ok.. o pretacani sa im ani nesniva.. je to tazke a ta vojtovka.. no ma to vyznam? vidite nejake pokroky? vdaka,

milhaus
3. říj 2007

lululu, to sa naučia, každe dieta je iné

dashak
3. říj 2007

Tamio zapamatovala 🙂 Tak malinké miminko tu ještě nebylo, ale vidím, že to krásně dohání 😵 Ivanka přibírala taky těch 300-350g víc ne a nikdy jsme to s doktorkou nehrotily, prostě mají svoje tempo. Hlavně že byla spokojená.
Na bok se otočila poprvé přesně před rokem 3.10. 😅 , takže v 6 měsících, lézt začla v 8 měsících a sedla si sama v 10 měsících, to dokonce už i chodila kolem nábytku kolem 9měsíce, čili dřív stála než seděla. Všechno nekorigovaný věk, takže od porodu.

A musím říct, že všechno je to díky vojtovi, byla na tom fakt ze začátku doost blbě, hypertonie, preferování jedné strany... cvičením jsme to všechno dohnali, i když to byl opruz, ale už jsem na ty prořvané dny zapomněla 😵

Myslím, že je tvoje maličká šikovná, když pomyslím jaká byla maličká a už si cumlá palečky 🙂
Prostě musíme to brát tak, že mají svoje tempo a nedají se srovnávat s dětma v termínu. S tou ledvinou je to smůla, ale třeba se zjistí, že funguje normálně 😉

Tak vám přejeme ať rostete a zažíváte už jen ty hezké a příjemné starosti, které s miminkama jsou 😵

kacka79
3. říj 2007

dashak máš krásnou holčinku 😵

kamiska
3. říj 2007

lululu: s vojtovkou rozhodne pokracuj, spousta maminek ti rekne, ze jen diky ni jeji dite chodi. opravdu, ma vyznam - velky.

jazzina
3. říj 2007

Když to tady tak pročítám, tak je skvělé jak to ty vaše dětičky krásně doháněj.
Kristinka je narozená v termínu a porod trval 2 hodiny bez komplikací.
Poprvé se mi otočila až v 8 měsících, lézt začala v 11 a teď jí bude 16 měsíců a nechodí a asi se zatím ani nechystá 😅
Někdy jsem z toho zkleslá, ale má své tempo a já to můžu jen respektovat (je to takové moje osobní "nedonošeňátko") tím samozřejmě nechci zlechčovat pocity které jste musely, nebo musíte zažívat.

kili
3. říj 2007

daši, aj Samko sa nekedy teraz otočil na bok 🙂 . Ale on mal smolu v tom, že doteraz neležal na rovnom kôli refluxu, na podložku ho dávame tuším dáke 2 týždne.
Ako ste tu písali to priberanie, tak som kukla do zošita a Adamko za predchádzajúci mesiac pribral 500g 😵 a Samko 760g, ani veriť sa mi nechce 🙂
Škoda, že som nepočula koľko Adamko vážil v pondelok v nedonoseneckej poradni, musím počkať, kým príde správa.

kili
3. říj 2007

a včera som si uvedomila, že už Adamkovi nesmrdí moč. Keď prišiel z nemocnice, tak strašne smrdela, v tej jednorázovke to tak cítiťnebolo ako v látke. Možno to bolo tým vylučovaním látok a teraz je to už OK a preto priberá 🙂

jazzina
3. říj 2007

kili tak to je super 😎
gratuluju 🙂

milhaus
4. říj 2007

možno to bolo Killi aj od toho čo tam donho davali

dashak
4. říj 2007

Kačko děkuju, Ivance jsem to vyřídila 😵

Kili no vidíš a prý že Samko za měsíc nepřibere 800g aby dohnal Ivančinu váhu v půlroce 😅
Já jsem to počítala, že teď za toho posledního půl roku přibírala Ivanka průměrně 290g za měsíc.

kili
4. říj 2007

daši, sama sa divím, som tomu nemohla veriť, keď som to kukla. Spravila som si včera graf, že ako priberali a je to u oboch relatívne rovnomerne, čiže žiadne výkyvi, ale Samko tú priamku má o niečo strmejšiu, ale len o trošku.

lululu
4. říj 2007

caves, tak predsa ta vojtovka pomaha.. a kolkokrat denne cvicite,alebo ste cvicili? a to tempo vyvoja ma kazdy ine, a preto.. nezda sa vam to skoro povedat o dietati ,ze je slabe v 2ooch mesiacoch? ked este sme mu ani nedali priestor na samostatny rozvoj? neviem..ci je to ako prevencia?

lyziarka
4. říj 2007

Pozdravujem vsetky mamicky a ich nedonosene deticky!

Som tu nova, precitala som si vsetky prispevky od zaciatku a chcem sa aj ja podelit. Mam 4-mesacneho synceka narodeneho v 31+3 tt. Bol velmi malicky, 10 dni bol v inkubatore a potom este necely mesiac v postielke. Ja som mala komplikovane tehotenstvo, mesiace stravene v nemocnici, ale o tom sa nechcem rozpisovat. Dali mi injekcie na dozrievanie pluc, takze syncek dychal po cisarskom sam, iba mu pomahali s kyslikom. Mal malo krviniek, tak mu pichali po prepusteni injekcie na ich tvorbu, no a samozrejme od zaciatku Maltofer. Ten berieme dodnes kazdy den 8 kvapiek. Kedze kojim, davam ich z lyzicky spolu s vitaminom D a multivitaminovymi kvapkami. Dva mesiace som sa odsavala, MM dostaval zo zaciatku sondou a potom z flase. Az doma sme sa naucili papat z prsnika, ale zvladal to od zaciatku na jednotku. Inac bol vyvinuty a zdravy. Zajtra mame prve ockovanie, prvu davku sixty a pneumokoky. V akom veku ste ockovali vase deticky?
O mojom psychickom stave, strachu o maleho atd ani neviem, ci pisat. Ja som po porode na izbe iba plakala. Ked som ho videla, plakala som jednak od stastia a jednak od strachu. Musim sa naucit viacej sa ovladat v jeho pritomnosti. Najhorsie bolo, ze som dostala silne postspinalne bolesti hlavy, a tak som ani nemohla ist poriadne k inkubatoru. Iba na voziku na chvilku a potom som si musela lahnut. dostal aj infekciu a tiez mu asi tyzden tiekli antibiotika. Ihlu do ziliek mu vpichovali kazdy den nanovo, pretoze mu dlhsie nevydrzali. Niekedy aj 2x za den. Doteraz mi je tazko, ked si na toto obdobie spomeniem. tie male deticky tolko vydrzia a su take statocne. Stale si akoby vycitam, ze som mu nedala to, co babätka v prve dni od matky potrebuju... Matkine teplo a prsia... Ale je to za nami a ja sa tesim z kazdeho noveho dna s nim...

dashak
4. říj 2007

lyziarko, krásně napsané 😵
I já jsem zezačátku měla hodně divné pocity a možná i rodina mi zazlívala jak to dopadlo, ale holt prostě to tak je no 😒 To je výborné, že se ti podařilo kojit, já ani to ne, takže jsem byla i z toho hodně zdrcená, ale úplně nejvíc mě drtilo to cvičení vojty. Ale fakt jsem za to ráda, protože aspoň vím, že to nebylo zbytečné trápení. Ten první půlrok byl tak nějak děsný, furt lítání po doktorech, hrozné koliky a doslova nemožnost se vykakat, díky tomu železu to měla malá jak šutr a kolikrát se bez pomoci a to jednou za 4 dny prostě nevykakala. Ale jak jsme přestali cvičit a už jen dělali takové ty cvičení formou hry a motivace, tak začlo být líp. Teď už si užívám ty pravé mateřské starosti a momentálně řešíme jak se naučit na nočník a moc nám to nejde 😅 Respektive malá se tam vyčůrá, já ji z tama pak vezmu a ona dodělá zbytek do kalhot 😅 Dneska taky, koupili jsme ji redukci na záchod, tak se tam vyčůrala, už jsem ji nedávala plínku, že se nají a půjde se koupat, neuběhlo 10 minut a byla mokrá 😅

lululu,
no vojtovka je fakt zázračná, i když se může zdát, že drastická, ale ty mimina to nebolí, jen se vztekají, že je fixuješ do určité polohy a je jim to nepříjemné a chceš po nich, aby něco dělali 😅
Ideální je cvičit aspoň 3x denně. Já to zezačátku podceňovala a cvičila jen 1x někdy 2x a musím říct, že neuroložce se malá fakt nelíbila. Tehdy mě zdrbala, že je to málo, tak jsem malou drtila i 4x denně a šlo to rychle kupředu. Ale bylo to náročné, protože cvičit se má tak nejdřív hodinu po jídle, no jenže jak byla malinká, tak po cvičení okamžitě vytuhla, spala dlouho a pak se vzbudila a chtěla zase najíst, jenže pak jsem teda musela čekat až to trošku stráví, mezitím třeba zas usla 😅 a člověk taky chtěl s ní vyrazit ven nebo měl nastarost i domácnost, no ale nějak jsme to teda zmákli. Teď nám ta vojtovka asi chybí, byla zvyklá na takovou fyzickou zátěž a teď ji nemá, že už pomalu nechodí spát ani po obědě, tak je to s ní o nervy a večer usíná taky pozdě, dneska vytuhla až kolem 22h 😝

No a co se týče, jestli to někdo ve 2 měsících pozná, že se zpomalují ve vývoji... no pozná, to víš že jo, neuroložka resp. i pediatr to pozná během chvilky díky různým polohovým testům a zkoušením reflexů, taky ji stačí pohled a vidí různé odchylky v držení tělíčka a hlavičky..

4a
4. říj 2007

lululu,
kluci cvičili vojtovku už v inkubátoru, takový ten cvik stisk mezi žebry a hlava držena rovně. Tím se trénuje zapojování břišních svalů. Pak samo cvičili ve vyhřívaném lůžku a to pak měli už další cvik navíc. Doma jsme cvičili 3x denně. Někdy to nevyšlo a jeden cvičil jen 2x. Ideál je 4-5x denně, ale nám to prostě nevyšlo. I za 3x denně jsme dostávali pochvalu.

A výsledky byly znát, najednou jako by zejména ALexík rozkvetl. Byl nervák, citlivý na dotek, sevřené pěsti a najednou....prostě se rozsvítilo sluníčko a už mu to zůstalo.

4a
4. říj 2007

lyziarka,
zvládla jsi to krásně. Teplo mimi mělo, sice ne z tebe, ale v inkubátoru se měl skoro jako v bříšku 🙂 A tvoje pocity měla asi každá maminka, co neměla mimi hned u sebe. To je přirozené a netrap se tím. 🙂

My měli očkování až když nám ho odsouhlasil neurolog. První bylo až v 7mi měsících po korekci. A pneumokoky snad až v roce.

4a
4. říj 2007

jo, ještě k těm knížkám o výživě od Fořta. Mě zajímaly i z toho důvodu, že je tam o výživě maminek těhulek, ale hlavně jakou stravu třeba pro děti sportující a třeba i pro handicapované děti. A také proto, že my zas tak moc maso nejíme, tak jak se s tím vypořádat u dětí.

lendy1
5. říj 2007

Ahoj holky,
můžu se vás zeptat, za jak dlouho jste pozorovali nějaké výdledky, když jste cvičili vojtovkou? My měli cvičit od začátku, nejdřív jsem cvičila poctivě, jenže jsem to špatně psychicky snášela, jak malý strašně plakal, tak jsem se na to vybodla a snažila se ho motivovat kvůli predilakci (preferování jedné strany) jinak. Rozhodně se to zlepšilo i bez toho cvičení. Teď jsem se k tomu cvičení zase vrátila (díky kar.le), Davča nechce pást koníčky, vydrží vždy jen chvilku. Takže cvičíme vojtovku 3xdenně, snažím se ho dávat co nejvíc na bříško a cvičit s ním ty koníčky. Jenže kolikrát ani nevím, jestli ten cvik dělám dobře. Někdy ztrácím i optimismus, že to bude někdy lepší, že nebude pořád ležet jak placka. Ach jo...

dashak
5. říj 2007

Ahoj lendy, no tak jelikož jsem vojtovku nedělala taky zezačátku moc poctivě, tak ani nejsem schopná říct, za jak dlouho zabrala. Ale mám pocit, že jsme chodili k neuroložce ze začátku co 2 měsíce a vím, že mi pak řekla, že malá udělala obrovský pokrok. Takže asi tak ty 2 měsíce no.

Jinak my jsme měli s pasením koníčků taky problém, protože na jedné ruce ležela na předloktí a druhou měla nataženou celou (nějaká disproporce v ramínku), takže jsme si museli koupit plavací nafukovací kruh, ten nejmenší co byl (ale bohužel to bylo mimo sezonu, tak takový výběr nebyl) Malou položit do toho kruhu, ruce jí dát ven - to ji nedovolilo lehnout na celé paže, ale jen na předloktí a nohy měla pod tím kruhem. No a pak taky obyčejný nafukovací balon a tam ji taky položit a ruce ji pod loktíky přidržovat prstama, aby byla na předloktí a různě s tím balonem koulet do stran. No a pak ještě cvik na podložce, při pasení koníkčů ji tlačit palcem pod lopatky směrem do té podložky, aby se nezvedala z podložky víc než je třeba a opírala se o to předloktí.

Zkus to vydržet, ten řev, je to těžké, ale fakt je to nebolí, jen se rozčilujou a moc jim to pomůže. A jak to vypadá s tom metodou od Bobatha? Zjistila si něco?

lululu
5. říj 2007

caute,
my sme dnes boli u neurologicky, povedala, ze urobili za 2m obrovsky pokrok..cvicia 3x denne,ked nevyjde,tak 2.teraz sme im dali 1tt.pauzu,bo lietame po dr a tak..nie je cas..ked cvicime s kubim, je to ok, ten poplace a pak sa smeje..lenze domka,to su hystericke zachvaty,je mi jej strasne luto,nemozem sa na to pozerat..

dashak: kedy sa zacala pretacat.. celkom by ma to zaujimalo.. je to dost tazke..

4a:kedy zacali tvoji chodit..a presli skutocne vsetky fazy vyvoja..hovori sa totiz,ze deti,kt.cvicia Vojta,pekne postupne prejdu tym,ze aj sedkaju aj lozia ..normalne dieta niektoru fazu aj preskoci.."vojtove"nie.. preto mam strach,ze ak su ok, ci ich tym nebrzdim.. moja pediatricka mi o dievcatku hovori, ze je uplne ok, ze ani netreba, rehab.sestra, ze treba..z kazdej strany pocuvam nieco ine, mam v tom chaos..

inak..
najelepsie je ked Ta daju na izbu s mamickou, ktora ma zdrave , silne dieta a Ty vidis ako sa s nim mojka, bozkava.. a Tvoje lezi v inkubatore, nevies ,co bude... moja dcerka mala zltacku,infekciu,vcas zachytili,este laboratorne,tak snad ok..chlapec hned -teda po odozneni zltacky... operacia,a teraz ide na 2.op.... ale to som chcela povedat, ze sa mi nepaci ako neberu niektori ludia ohlad na to, ze sa rodia aj chore,slabe deti, ktorym sa treba venovat..a ked poveduia, ved su ok, netrap ich este aj cvicenim, moc Ti to nepomoze..prave ta to viac zdepta-teda aspon mna.. no to si vie predstavit len ten, kto to zazil, vsak?

cuckaa
5. říj 2007

ahojte,
dashak, v akom mesiaci ste zacali past koniky?My mame ten isty problem ako vy s tym ramienkom.Vyskusam to plavacie koleso,snad to zaberie.Inac do kedy ste boli sledovani na sone mozgu?Neviem,maly je dost tuhy,vie sa tak zapriet az som z toho zufala.Snazim sa robit s nim tapy tapusky ale on sa chce pri tom len dvihat.Nemate s tym niektora skusenosti?

dashak
6. říj 2007

Ahoj holky,
už jsem to psala o pár příspěvků zpátky, na břicho se přetočila v 6 měsících a z břicha zpátky na záda asi o 3 týdny později. Ale kdy se začla přetáčet jen na bok to si nějak nepamatuju, ale bylo to myslím krátce předtím, tak možná někdy v 5 měsících???

A pasení koníků... tak to taky nevím přesně, ale dívala jsem se, že v necelých 4 měsících už jsme museli cvičit v tom kruhu, protože tu jednu ruku měla nataženou, takže někdy předtím.

Co se týče fází vývoje... to jsem moc nepochopila. Jako že vojtovka je brzdí? To právě naopak...pro dítě právě není dobré, když ty fáze přeskočí, hlavně to lezení, to je nejpřínosnější pohyb pro dítě, posiluje tím svalstvo a přitom nezatěžuje páteř, čím déle to dítě udržíš v téhle poloze, tím lépe 😉

cuckaa, to tapy tapusky má být, že ho jako postavuješ na nohy? Já to tak pochopila, tak doufám, že ne blbě. No každopádně se dítě nemá ani posazovat ani postavovat, pokud chcete, aby vojtovka měla nějaké výsledky, tak takové psí kusy s dětma nedělejte 😉

No a sono mozku, tak měla vlastně 1. sono krátce po narození, tam žádné krvácení nebylo, pouze těžká nezralost, 2. sono ji dělali těsně před propuštěním domů (1,5měsíce) - to tam bylo krvácení a pak 3. sono za měsíc - to už tam byly jen cysty. Pak se nic nedělo, nikdo to nekontroloval, ani neuroložka se po tom nepídila. Tak jsem si o něho zažádala sama (dostali jsme jinou neuroložku, která byla velmi ochotná, takže nám napsala doporučení) Takže na 4. soně jsme byli zhruba rok po tom posledním (15 měsíců).

cuckaa
6. říj 2007

hashak,tapi tapusky je tlapkanie ruckami/dlanami.Urcite ho nestaviam na nohy,na to ma este cas.Mozem vsak povedat,ze pomocou Vojtovky maly robi pokroky,dufam ze to takto pojde aj dalej.

dashak
6. říj 2007

cuckaa, ahaa, tak promiň. U nás je to paci paci 😅 Tak to nám malá dělala až tak po roce 😅

cuckaa
6. říj 2007

hlavne,ze sme sa nakoniec pochopili nie?Nevies mi poradit nieco na tu hypertoniu?su chvile ked sa krasne uvolni,ale este dost casto byva napnuty ako sturna,hlavne na lopte.

dashak
6. říj 2007

cuckaa, to je bohužel nešvar psaného slova, že to vyzní jinak než když to řekneš 😅

no určitě by vám pomohlo to plavání a já malou musela nosit v klubíčku před sebou, nebo v klubíčku do strany a druhou rukou ji tlačit nohy na břicho. Ona se bránila, ale pak bylo cítit jak povolila a uvolnila se.

A taky jsou prý dobré babymasáže, ale v tom se nevyznám. Neuroložka mi ale řekla, že hypertonii jinak než cvičením odbourat nejde. Je to vlastně kvůli nervovým vzruchům a nezralosti nervové soustavy. Když se vojtovkou protáhnou ty správné spoje, tak by to mělo vymizet.