Nedonošeňátka a jejich vývoj a trápení. Je jejich vývoj zpomalený?

moncicik
24. zář 2007

Ahoj chci si jen tak popovídat s maminkama co se jim miminka narodila předčasně zda je to znát že jsou dříve nebo zda je ten vývoj pomalejší než u donošených dětiček.
Rodila jsem na 36. týdnu a malý měl nezrálé plíce , to jsme dohnali v porodnici ale díky tomu že je nedonošenec tak teď lítáme po doktorech a po vyšetřeních a pořád ho pozorují zda se správně vyvýjí a tak, no není to nic příjemného.Takže bych ráda kdyby jste se podělily o vaše zkušenosti .Moc děkuji.Mona

licina
23. kvě 2008

kili,
bojím se proto, že nám neustále jedna paní doktorka tvrdí, jak je to špatný, co všechno může mít, jak může být postižený atd.
Já věřím, že to bude dobrý. Někdy mám v nemocnici pocit jakoby mě tam něco osvítilo a chce se mi smát, protože jsem přesvědčená, že to bude dobrý, ale ten strach je tak silnej......

elinka27
23. kvě 2008

licina, to hovorili aj mne ze mame ratat so vsetkym a pritom maly bol od zaciatku ok, akurat teda stale spal.Neber to tak,niektori doktori su uz rokmi praxe necitlivy a zabudaju,ze to treba povedat setrnejsie, lebo ide predsa o nase deti.Mna napriklad vytacalo,ked povedala doktorka,ze ho nemam porovnavat s normalnymi detmi.Co ma tak vytocilo,ze ked uz mi to povedala asi 3-4x, tak som jej povedala,ze ona neni normalna,ze moj syn sa len skor narodil. 😀

kili
23. kvě 2008

lici, tak to si nevšímaj, každá nemocnica snáď musí mať aj "zlého policajta" 😀

licina
23. kvě 2008

Náš malý je na JIP, kde tomu šéfuje známá mého tchána.
Ona na nás vždycky vybalí vše špatné, že nemusí vidět, slyšet, nechodit, být mentálně postižený. Říká nám to téměř každý den i když prý takovou diagnózu může říct v průběhu prvního roku neurolog.
Já mám 100 chutí jí říct, ať už mi nic neříká, ale zase respaktuju, že je to známá a že ji nemůžu poslat někam.
Já jsem ji ještě neviděla se usmát....
Tak jak píšeš - je necitlivá....

kili
23. kvě 2008

lici, tak povedz tchánovi, nech jej nejak slušne povie, že tými jej prognózami ti strašne ubližuje a kôli tomu strácaš mlieko...

licina
23. kvě 2008

kili:
něco budu muset vymyslet.....
ale nic to nemění na tom, že mám strach..............

gabinaf
23. kvě 2008

Licina: nedělej si zbytečně velkou hlavu. Náš malej se narodil 34+4, 45cm a 2380g, na Jip jsme byli jenom přes noc, protože jsme neměli problémy, ale taky jsme neustále poslouhali, jak je to špatný, jak nám bude pajdat (taky na začátku preferoval pravou stranu), atd. Dneska už s ním ani nechodím na vojtovku (vlastní rozhodnutí), tam nám totiž nadávali i pokud byl vývojově napřed (5 měsíců - hrál si s nohama, přetáčel na obě strany, držel si flašku), podle jejich mu bylo 3 a půl měsíce a bylo mi vyčteno, že dělá věci, co dělat nemá. Teď je mu 6 měsíců, ani doktor na něm nepozná, že byl nedonošený, začíná lézt, staví se, baští příkrmy o sto šest. Já věřím tomu, že každá máma nejlíp ví, co její mimčo potřebuje a měla by poslouchat sama sebe a ne jenom doktory.

gucz
23. kvě 2008

LICINA:
nedaj jej šancu, aby Ti hovorila ona (doktorka), vypytuj sa hlavne Ty. Ja keď bolo podávanie informácií, vypytovala som sa na všetko možné, ako poslúchala v noci, či dobre papala a koľko, koľkokrát ju sondovali a koľkokrát sa slnila, či moc plakala, alebo či vôbec, či sa žltačka v krvičke znižuje a podobne. A keďže tam boli aj iný zvedavý rodičia, doktor predo mnou utekal 🙂 . Mne povedal, že mala na USG mozgu krv v hlavičke a keď videl zdesenie v mojej tvári, povedal, nech si z toho nerobím hlavu, na 90% to nezanechá stopy, podali jej nejakú látku na vstrebanie tej krvi (pichali jej to do stehienka injekciou). Treba myslieť pozitívne, malinký to cíti. A ešte niečo, myslím že každá chceme, aby bolo dieťatko zdravučké, ale ak by aj mojej malej niečo bolo, myslím, že by som ju milovala rovnako.
Aj ja som sa bála, či nebude postihnutá, zaostalá, ale hneď ako som ju prvý krát zbadala, som si ju zamilovala a do ústavu by som ju nedala, ani keby jej niečo bolo

andulka4
23. kvě 2008

Lici opravdu nestraš :( úplně ti rozumím taky jsem harašila že mu něco budwe ale i kdyby bylo stejně to nezměníš :( Prostě chtěl na svět dříve a konec. Jak psala Gucz hlavně se té Dr ptej...pokud už ti vykládá takové věci tak se jí zeptej kolik takových případů zná a jak dopadly. Jakou ona má s takovýma dětma úspěšnost že jsou pak zdravé a vše doženou 🙂

Jinak dnes jsme byli zase na Rehabkách a zdá se nám že poslední dny Davídek stávkuje a nechce cvičit reflexní otáčení na levou stranu. Ani rehabce to nezacvičil a to tlačila div mu neprorazila hrudník. Prý jestli to bude trvat dál vymění cvik za ten boční :( No ale zato reflexní plazení mu jde. Koníky už pase obstojně.

gucz
23. kvě 2008

Andulka bočný myslíš ten cvik, že leží na boku, ručičku vystretú pred seba, nôžky v pravom uhle k telíču, tvoju jednu ruku na plece a tlačíš palcom pod lopatkou a druhú ruku na boku a prstami (ukazovák a prostredník) tlačíš nad panvovú kosť? Ak áno, nieje to také strašné ako to vyzerá, malá mi pri tom ani tak strašne nerumázgala ako pri tom cviku čo leží na chrbátiku. Keď sme začali cvičiť aj tento cvik, malá sa za čas začala prevracať na bok a neskôr aj na bruško. Posilnila si tým aj držanie hlavičky, krk a ku koncu aj ručičky, lebo sa za tej spodnej začala vzpierať.

licina
24. kvě 2008

ahoj holky, já se této konkrétní doktorky ptát nemůžu.Pro ni je asi všechno špatně. Neustále opakuje to špatné dokola a když řeknu, že je malý spokojené mimi, tak mi řekne, ať se podívám kolem sebe, že jsou spokojené všechny....
Včera jsem melého zkoušela poprvé krmit sama, v inkubátoru a flaškou.Moc mu to nešlo, něco málo vypil a zbytek dostal sondou.Mám z toho velkou radost.Včera už ho měli z JIPky přestěhovat na jiný pokoj, ale v inkubátoru si prý ještě poleží.
Plakal, tak jsem ho hladila a vyprávěla mu , jak ho máme rádi a pak usnul.
Myslíte, že už takhle malý dokáže zaostřit zrak.
Jak jsem včera byla nalepená na otvoru inkubátoru, hladila ho a vykládala mu, tak se mi zdálo, že se na mě upřeně díval. Že mu ty očka neujížděla....
Jaké jsou pohyby takto malých dětí?? Mě přišlo, že se někdy tak cukal, jakoby se něčeho polekal....

gucz
24. kvě 2008

ajojky bábetko po narodení vidí asi na 25 - 30 cm. To že zaspinkal, keď si ho hladkala a rozprávala mu, je super, myslím si, že sa cíti bezpečne a vie že si tam 🙂 . Tie trhavé pohyby sú normálne, takéto maličké detičky nemajú úplne dozretú centrálnu nervovú sústavu, to prejde. Naša sa tiež mykala a pozerala sem-tam doblba, manžel sa bál, či nieje slepá a tak. Keď som sa na to spýtala doktora, ten sa na nás len zasmial, že čo by sme hneď na začiatku chceli. Ručičkami mi mykala aj keď už bola väčšia asi tak 3 - 4 mesačná, sem tam, raz sa stalo že asi polhodinu zo spánku, keď som išla pešo k našim. Tak som sa hneď zastavila u detskej a tá ma naplašila, že mám ísť hneĎ k neurológovi, či to nieje epilepsia!!!!! A keď soom to povedala doktorovi, povypytoval sa na príznaky a povedal, že to nič nieje, len tá nezrelá nervová sústava. Odvtedy to malá nerobila, asi to mrška potrebovala počuť od doktora 😉

lendy1
24. kvě 2008

nedá mi to, abych vám sem neposlala odkaz, co některé maminy tady na MK dokáží napsat k nedonošeným dětem-opravdu smutné, že někomu nedonošené děti vadí. Také jedno doma mám, tak se mě to celkem dotklo, co vy na to? :

probíralo se tam, že některým maminám se nepozdává, co do albumu s fotkama jsou některé maminy schopné dát za fotky svých děti:
https://www.modrykonik.cz/forum/show.php?vThrea...
konkrétně příspěvek berynky včera 22:25

moncicik
autor
24. kvě 2008

Ahojda, omlouvám se že Vám do toho vstupuji, i když se toto téma založila,netroufala jsem si sem přispívat s problémy u svého nedonošeňátka,jelikož před Váma před všema smekám....
nějak jsem to brala jako něco ne dobrého,když furt všichni okolo a hlavně Mudrové říkali jak jsme nedonošený a co náš vše čeká (a to jsme 36tt),proto jsem toto téma založila,ale opravdu postupem času si člověk uvědomí že jsou i horší věci a miminka kerá opravdu bojují jak se dá.
Pravidelně Vám to tu pročítám a sleduji jak se Vám ta nedoklubka vyvíjí a jak jsou stále silnější..............a proto jsem pohoršená z toho co jsem ted hodila za odkaz lendy1.....uplně mě to rozčílilo jak někdo jako je nějaká berynka muže napsat to co napsala

kili
24. kvě 2008

lendy, no ja som to pochopila tak, že jej je s toho smutno, nie že jej vadia nedonosené deti. To je ako keď moja svokra nerada pozerá, keď jedno zviera loví druhé.

lendy1
24. kvě 2008

kili, napsat: vadí mi, že rozkliknu album a tam na mě vybafne fotka hodně nedonoš. dítěte je podle mě to, že to někomu vadí, kdyby ji z toho bylo smutno, tak to asi napíše a není tam vadí mi. A hlavně se v té témě rozebíralo, co ostatním nelíbí ve fotoalbech. No nic, tak třeba jsem to špatně pochopila já a tímto se omlouvám 😔

kili
24. kvě 2008

lendy, pochybujem, že by niekomu vydili nedonosené deti a podľa smajlíka na konci " 😔 " mi proste príde, že jej z toho je smutno, že to proste nečakala. no a to proste niekomu môže "vadiť", keď mu je to nepríjemné. Ale teda je to jej problém a dávať preč fotky zo svojich albumov nebudem 😉 .
Ono je to možno porovnať s tým, že podľa pravidiel sa nesmie dávať pokakané bábätká do albumov, že je to nechutné a proste to niektorým ľuďom nerobí dobre. Ale pritom toto má doma každý, tak fakt nechápem, prečo sa to nesmie (aj keď teda ja také fotky do albumov by som nedala)

andulka4
24. kvě 2008

Je to smutné že se vůbec někdo o Nedonošených dětech takto zmiňuje.

kili
24. kvě 2008

myslím, že už by ste nemali odsudzovať niekoho, kto sa k svojmu výroku ani nemá možnosť vyjadriť, teda predpokladám, že už si tú tému Pravidlá albumov nečíta, tak ak chcete, jej napíšte IP a už to nerozmazávajte.

andulka4
24. kvě 2008

KILI UŽ JSEM TAM PSALA A ODPOVEDELA

MÁŠ PRAVDU NEŘEŠME TO 😀

gucz
24. kvě 2008

ja len tolko, načo tá berinka leze do cudzích albumov??? A ak už to zvedavosti robí, tak nech je radšej ticho...

Inak babenky ako sa máte?

My sme deň strávili u svokrovcov, potom sme sa zastavili aj u mojich rodičov a malú to tak vyšťavilo, že ani nevedela ako má zaspať, takže opäť štrajkovala a zaspala až teraz. Všade totižto musela predviesť papa, ťapi - ťapi - ťapušky a chodenie po 4.

sofik
24. kvě 2008

Ahojte. Ja som tu už velmi dlho nebola a som rada že sa vašim detičkám darí. Ja mám takisto nedonošenátko Sofinku narodenú 32tt a robí mi len samú radost.

No dúfam že sa tá holka len zle vyjadrila a nemyslela to tak ako to napísala pretože mne sa na moju Sofinku pozeralo velmi dobre a nevadí mi pozrieř´t si aj nejaké druhé nedonošenátko, ved sú také krásne malinké. 🙂

licina
25. kvě 2008

Ahoj holky, můžete mi prosím poradit...
Ten náš mrňous nechce sát z lahve. Ze 60ml vypije někdy 30, někdy 5ml a někdy nic a krmí ho sondičkou...
Jak jste na tom byli vy???
Doučili se to Vaše děti a za jak dlouho???

janina77
25. kvě 2008

licina, musis byt trpezliva. Vsetko pride. A krmis ho ty alebo sestricky? Vies, u nas to bolo tak, ze ked zacal papat z flase, tak mi povedali, ze by som mala byt co najdlhsie pri nom v nemocnici, lebo tie sestricky nemaju na to cas hrat sa s nim pol hodinu, kym on vypije z flase, tak mu to radsej daju striekackou. Ja to beriem, lebo fakt ked ma jedna 6 deti, nemoze jedno krmit pol hodinu. A fakt v zaciatkoch moj maly pil 40ml aj takmer tristvrte hodinu. No a to striedave pitie flasa/sonda trvalo cca 2-3 tyzdne. Ale to mal len okolo 2 kg.
A nemala by si ty krmit striekackou? Lebo u teba je predpoklad, ze budes kojit, nie? Mas mliecko? Ja som nemala, ale ak mas, tak aby si nezvykol na flasu.

kili
25. kvě 2008

Samko začal piť s flašky okamžite, ale to preto, lebo som sa ho predtým pokúšala kojiť a tak som ho kŕmila striekačkou a tak s flašky to bola hračka, mal vtedy necelé 2kg.

gucz
25. kvě 2008

Ahoj akurát si pozerám zošit, kde som si písala, koľko malá papala, a tiež pila na začiatku tých 35 - 40 ml, a to sme už boli doma. Až neskôr pila 60 - 70ml OMM a to nám pri odchádzaní z nemocnice odporučili dávku 90ml 😉 . Ja som ju nenútila vypiť veľa, lebo aj nám to trvalo aj 3/4 hodinu kým to vypila. Moja dokonca ani dudlík zo začiatku nevedela dobre sať. Chcela ho, to áno, ale nejak tak nemotorne ho cuckala, že jej sem tam vystrelil z pusiny a ona potom strašno nešťastno musela plačkat. Teraz je to náš veľký kamarát na spanie 🙂

najjulinka
25. kvě 2008

Ahojte. Chcem sa spýtať čo vaše deti dokázali, ked mali rok.
Lucinka sa narodila v 32. týždni s porodnou hmotnosťou 1200gramov.
Obe deti nám napredujú, ale porovnávať ich so zdravými sa nedá... Jasné, že +/- pár týždnov kedy sa čo naučia, ale nech mám zhruba predstavu s čím rátať a či sme aspon približne v norme.

licina
25. kvě 2008

Holky, já se na to dneska zeptám, jak je to s tím krmením.Já jsem ho krmila jen jednou z flašky a to teda nic moc nevypil.Je spavej. Tak sestra říkala, že když ty děti spí, že je nebudí a dávají jim to sondou.
Mlíčko mám, odstříkávám a nosím mu ho denně, ale když bude umět papat z flašky, tak mu ho budu odstříkávat klidně dál....

andulka4
25. kvě 2008

Davídek mi taky spal ale já ho co 3 hodiny krmila sama. Byla jsem na pokoji sním. Trvalo mi 40ml do něj narvat i přes půl hodiny :( Mačkala jsem mu dudlík aby mu to teklo vlastně skoro samo....byl strašně slabý. Až měl Tak měsíc tak už to vypil tak do 10minut. Po 6ti týdnech jsem začala kojit. Měla jsem ale štěstí že mi začal po tolyka týdnech kdy pil jen z flašky sát z prsu.Dávej mu raději stříkačkou.

licina
25. kvě 2008

Ahoj holky,

tak dneska dostal z lahve 5ml a zbytek sondou a ještě část vyzvracel.
Měl nějakej uplakanej den, tak jsem ho hladila a povídala mu....
Budeme čekat až mu to půjde líp. Blbý je, že je v tom inkubátoru, tam to moc tou lahvičkou nejde - myslím nějakou delší dobu.
Kdyby byl v postýlce, je k němu lepší přístup nebo si ho můžu vzít do náruče....., už se nemůžu dočkat.
Dneska jsem si ho poprvé přebalila....
Holky, co je pravdy na tom, že nedonošeňátka jsou víc lekavý??(myslím tím, když leží a spí, tak aniž by k tomu měli důvod se z ničeho nic leknou)