Nedonošeňátka a jejich vývoj a trápení. Je jejich vývoj zpomalený?

moncicik
24. zář 2007

Ahoj chci si jen tak popovídat s maminkama co se jim miminka narodila předčasně zda je to znát že jsou dříve nebo zda je ten vývoj pomalejší než u donošených dětiček.
Rodila jsem na 36. týdnu a malý měl nezrálé plíce , to jsme dohnali v porodnici ale díky tomu že je nedonošenec tak teď lítáme po doktorech a po vyšetřeních a pořád ho pozorují zda se správně vyvýjí a tak, no není to nic příjemného.Takže bych ráda kdyby jste se podělily o vaše zkušenosti .Moc děkuji.Mona

elinka27
4. črc 2008

elize, veru Kubko je sikula,ale aj tak to beriem ako to ide.Co ma prist pride, a je fakt ze ludia nam niekrtori tymi sprostostami na nalade nepridavaju.Ako som uz pred tym spominala,nas maly dobre neotvara lave ocko a pozeraju na neho niektori aj s otvorenou pusou.Co uz, najviac ma trapi ked tomu bude maly rozumiet, aby sa mu deti nesmiali.Lekari hovoria,ze sval treba rozcvicit a bude to lepsie.Tak uvidime,niekedy to ani nieje vidiet, tak pekne ho otvara.

vladimuraz
4. črc 2008

Gabinaf, díky. Nebyly jsme spolu náhodou na neonatologii? Bydlela jsi na pokoji se Soňou S.?

andulka4
4. črc 2008

Gabi nenapsala bych to lépe 🙂 100pro s tebou souhlasím.

Elinko, Gucz....pořád si opakuju že to mohlo být daleko horší a děkuji bohu za to že ho mám 🙂 Spadnuté víčko, či dioptrie mají děti normálně a je jedno kdy se narodí.Vše se dá operativně odstranit 🙂A na kráse dítěte to nic neubere 🙂 Laura i Kubík jsou na fotečkách nádherní a věřím že v reálu je to ještě lepčííííí 🙂

rohacka
4. črc 2008

Ahojte, tiez ma vie vytocit tetuska, ktoru strasne trapi, ze Kubko este nechodi. Vtedy poviem, ze je nedonoseny a ma na to pravo. Pripadne poviem, ze este nechodi, ale poctivo to nacvicuje. A vnutri si poviem, ze z coho vsetkeho sme sa uz dostali, je uplne super, a ze kvoli hypotonii este nechodi, ma vobec netrapi. A tiez nam utekaju ocka - ale len trochu - 10 stupnov. Ale na zaciatku sme mali habadej diagnoz a teraz je mnoho veci O.K. Aspon ja mam pocit, ze o co viac sa s Kubkom natrapime, o to viac nam to pozitivne vracia, je strasne zlaty, velmi sa z neho tesime.

Dnes mi volala znama, ze vraj tuto zimu uz budu ockovat Synagisom len deti do 1 roka, ze poistovna neplati az do dvoch rokov, ako to bolo vlani. To mi je luto, ak je to pravda, verila som, ze este tento rok prejdeme zimu v relativnom zdravi. Nemate o tom nejake info?

gucz
5. črc 2008

rohacka tak na to sa spýtam primárky v našej nemocnici, 23 ideme na kontrolu do rizikovej poradne. Ja by som chcela aby jej dali synagis aj túto zimu, ani raz sme neboli chorý, verím že jej to pomohlo. Spýtam sa a dám vedieť po tom 23-tom.

andulka4 máš pravdu, ja to tiež beriem tak, že to mohlo byť aj horšie, len ma to dosť prekvapilo, tak sa normálne bojím, čo nás ešte čaká. Máme ísť na kontrolu na kardiológiu, na sono obličiek, dúfam že to dopadne dobre a že už ďalšie zlé správy nebudú. Teda pevne v to verím.

🙂

elinka27
5. črc 2008

tak moj maly ma uz vyse tyzdna obdobie, ked zacal menej jest, potom sa to na par dni upravilo a trosku jedol a teraz to mame tak na striedacku.Nemyslim si,ze je to z tepla,lebo aj ked je zatiahnutne a nieje vonku taky hic,robi to iste, ku vsetkemu je este najhorsie,ze je uvrestany cele dni by si len pestoval,uz som z neho uplne vycerpana. 😒 Spat spi len ked ho hrkam v kociku,ale akonahle prestanem tak sa zobudi a vresti.Doteraz pekne zaspaval vecer po kupani v postielke,aj ked s placom ale zaspal, no teraz mava v postielke hystericke zachvaty, pretaca sa ,plazi sa,stavia sa tam ale nie a nie zaspat, az sa vzdy nastvem a dam ho opat do kocika a tam ho uhrkam az kym konecne nezaspi 😠

elinka27
5. črc 2008

no a este k tomu byvame na prizemi a mavame otvorene okna, takze kazdy kto ide okolo ho zarucene musi pocut ako vresti stale.A vedla v cinziaku byva taka "dobra " suseda, ktoru ked stretnem tak mi vzdy musi davat nejake zarucene rady co sa tyka starostlivosti a tak, si asi mysli,ze som mlada a blba, a vrchol vsetkeho bolo,ked mi pod oknom zakricala, ze preco ten maly tak place.Tak som jej povedala,ze preto, lebo ho tyram a treskla som z oknom. 😠

gucz
5. črc 2008

elinka to veľmi dobre poznám, aj my bývame na prízemí 😖 a to zaspávanie máme také isté, odkedy sa vie postaviť, ak ani za svet v postieľke spať nechce. Akurát aj teraz vrieska z plných pľúc, tak ju asi pôjdem prasknúť do káry. dúfam len, že z toho vyrastie

elinka27
5. črc 2008

tak nam sa dnes vynimocne podarilo zaspat v postielke, ale uz som ho bola 2x davat naspat na chrbat co sa mu na bruchu nepacilo,ale nastastie to vsetko prespal 🙂

gucz
5. črc 2008

moja zaspala v káre, pôjdem ju preložiť, už spí tuho, takže sa nezobudí. Dobrú nocku a pa

deina
6. črc 2008

To caka aj nas, taketo problemy so zaspavanim? 😨 😅 Zatial je to uplne vpohode, dam maleho do postielky, pusa, pohladenie a spi, vacsinou. Obcas sa ozve raz, dvakrat, ale potom spi.

Elinka, tvoj Kubko spi v rovnakej polohe ako Misko, tiez byva taaaky hrozne vykruteny, ze sa cudujem, ze mu je pohodlne. 😀

gucz
6. črc 2008

No deina, dúfaj, že nie.
Moja bola tiež úplne skvelá v zaspávaní ako malé bábo. Zaspala večer buď pri fľaši, alebo po uložení do kočíka (do 4,5 mesiaca spávala vo vaničke z kočíka) či do postieľky. Od štyroch a pol mesiaca mi prespala celú noc. A nebolo treba nič, ani voziť ani hojdať, zaspala v kočíku aj pri zapnutej telke, či počítači (bývali sme vtedy v jednej izbe). Ale keď sa naučila postaviť sa v postieľke, tak zlaté časy skončili. Ležať tam nechce ani za svet, skúšala som na nej aj tú metódu "Každé dieťa sa vie naučiť spať", fungovalo to asi 3 týždne, dokiaľ nebola očkovaná a potom začal cirkus okolo zaspávania nanovo. Takže teraz mi zaspí buď pri večernej fľaši s kašou, alebo ak nie, dám ju do káry, dám jej tulajdu (plienku), deku. Buď hneď zaspí, alebo ju asi 10 minút vozím a zaspí naisto. Keď spí tvrdo, tak ju prenesiem. Kebyže ju nechám v postieľke, tak si tam hodinu odreve a potom ju aj tak musím uspať v káre.
Tak len dúfam, že Mišulko Ti bude dobre spinkávať, lebo byť hore s dieťatkom od šiestej rána celý deň v jednom kole a potom ešte začne štrajkovať so spaním neni sranda. 😖

deina
6. črc 2008

On mi zvykol zaspat hocikde, hocikedy - ked bol unaveny, tak proste zaspal, trebars aj na deke na zemi. Ale v poslednom case mrnci, mrnci, ked je unaveny, no zaspi len v postielke, inde nie, ani v kociku. Elinkin maly tiez zacal horsie spat len teraz, ked sa postavil, ze? 😕 To je inak celkom zaujimave, ze takto, ked sa postavia, tak koniec spaniu... len chudaci rodicia, to musi byt fuska.

gucz
7. črc 2008

🙂 🙂 🙂 , moja Laurika si myslí, že postieľka je super cvičisko vstávania a chodenia okolo mreží, poprípade je to pre ňu vezenie, odkiaľ sa nevie dostať, tak reve ako o ratu. Ale snáď keď bude večšia, takju to prejde. Aj keď tam nechce spať, aj tak ju milujem najviac na svete 🙂 😉 🙂

gabinaf
7. črc 2008

tak holky,
máme za sebou první pád ☹ ani nevím, jak se to stalo, položila jsem ho na gauč a sehla se pro hračku, co mu spadla na zem. Pak jsem jenom slyšela ránu a řev. Naštěstí si nic neudělal a jenom se lekl, ale já celou noc nespala, zatím co prcek se vedle mně v posteli hrabošil a vesele spinkal. Měla jsem sto chutí jet na pohotovost (taky myslím, že to má co dělat s nedonošeností - máme asi větší obavy a víc hysterčíme 🙂 ), ale pak jsme noc přežili a prcek je jako vždy, samý úsměv
jen jsem to potřebovala dostat ven 🙂

mila01
7. črc 2008

Ahoj holky,můžu se přidat?Mám dceru Andrejku ( 4 roky a 5 měsíců ) a Karolínku ( 1 rok a 1 měsíc ).Andrejka se narodila v termínu,Karolínka se narodila ve 28tt,tedy o 12 týdnů dřív.Je naprosto v pořádku,jenom jsme dost pozadu s pohyblivostí,ještě si sama nesedne,neleze a samozřejmě ani nechodí.Máte s tou pohyblivostí někdo také takovou zkušenost?Doktorka i rehabilitační říká,že j v pohodě,že to dožene,já začínám mít strach.Díky.

mila01
7. črc 2008

nenechte se prosím splést těmi fotkami,ta na obrázku je opravdu naše nedonošeňátko,sice mi to už nikdo nevěří,ale narodila se 28 + 0tt,měla 38cm a 1,26kg.Sedm dní byla na podpoře dechu a 6 týdnů v inkubátoru.Teď na roce má 10,56kg a 78cm.

gucz
7. črc 2008

mila01 máš prekrásne dievčatká, a ozaj to na malinkej ani neni vidno 🙂 . Veď ona to všetko dobehne drobček malinký.

mila01
7. črc 2008

gucz - ty máš také krásnou holčičku,koukala jsem na fotky,jak už hezky capká - snad se k tomu taky doberem,měli jsme na začátku velký deficit - zhubla na 1,04kg a pak jsme se hrabali nahoru,začala pak hodně přibírat a byla dost tlustá,takže i to jí v té pohyblivosti zbrzdilo.

elinka27
7. črc 2008

gucz, s tym zaspavanim mame to iste, sice Jakub mal so spanim problemy od narodenia, vzdy malo spaval a bolo ho treba hrkat, bolo obdobie, trvalo asi 3 tyzdne ked som sa nastvala pacla ho do postielky a jednoducho sa zatala a povedala som si,ze ho nevyberiem a ze snad sa jedneho dna nauci spat v postielke.Dokonca sa vedel uz aj pretacat,ale nejako v postielke mu to neslo, takze to bolo bez problemov, teraz vsak prisiel na to ako sa da otocit v postielke, ako sa tam da po tych rebrinach krasne ruckovat a stavat a smola, jednoducho tam spat nebude.Ked nemam pri sebe karicku (napriklad ked idmeme niekam na aute a mam len autosedacku)mame smolu neuspim ho. 😠 Takze kamkolvek ideme tak uz len s karickou,aj ked to je len niekam na navstevu,tak ju musime brat.

Dnes sme boli na kardiologii na kontrole, vraj zatial je vsetko ok, maly ma od narodenia selest na srdiecku,ale dokladnejsim vysetrenim sa zistilo,ze to je preto,lebo male deti mavaju nejake "šašiky" ci co v srdiecku, takzv. vyrastky a tie sposobuju ten zvuk co sa javi ako selest ked okolo nich preteka krv.Nie som lekar ale takto som to ako laik pochopila. No povedala,ze to treba sledovat ,zatial je to ok, ale ako sa to vyvinie sa uvidi ked bude behat.Vraj to nieje nic vazne,no ja mam aj tak strach. 😒

mila, malinka je sikovna, nikdy by som neverila ze je predcasna.

Inak my sme pribrali za mesiac len 200g, dnes nas vazili, co sa teda cudujem,sa mi to zda malo,ale asi to bude tym,ze maly pred par dnami drzal "hladovku" 😀

deina
7. črc 2008

Mila, mas krasne dievcatka. 🙂

Gabi, verim, ze si sa naplasila, asi by som tiez uvazovala nad pohotovostou. 😖 Ale je dobre, ze je maly vporiadku. 🙂

Dnes som Misulovi kupila stolicku - Fabulu - este ma sice cas, ale zanedlho sa zide. Alebo ho tam uz na tu chvilu, kym je, mozem dat? Da sa vraj polohovat.

gabinaf
7. črc 2008

Deina,
my jsme začali malého krmit v židličce asi v 6 měsících, už nechtěl v křesílku, hrozně řval. Teď sedí, otvírá pusinku jako ptáče a cpe se, tak to zkuste 🙂

gucz
7. črc 2008

deina ak sa dá tá stolička sklopiť viac do lahu, tak ho tam kŕmiť môžeš. Ak nie, tak by som ho tam sedieť ešte nedávala. Ja som kŕmila malú v lehátku, potom na kolenách, až nejak v jej 7 mesiacoch sme kúpili stoličku, aj to som ju tam dávala len na chvíľku pri papaní.

deina
7. črc 2008

Da sa sklopit, tak asi vyskusam. Paci sa mi, ze sa tam da priputat, tak snad sa nebude tak metat ako v lehatku. A da sa to tam lahsie umyt (babros je to riadny). Ale teraz uz celkom pekne otvara pusu, ked mu davam jest, no konecne! 😅

deina
7. črc 2008

Este ma tak napadlo, ked tu bol spominany kardiolog - da sa pri beznom vysetreni, ked ho doktorka na poradni pocuva, ci je srdiecko vporiadku? Alebo to zisti iba kardiolog?

Ozaj, v poslednom cisle Dietata mi odpovedali na otazku (v rubrike Cakame babetko), teda odpovedali ako odpovedali, ani velmi neodpovedali... 😖 A koniec bol taky, ze dobre, ze sa maly narodil skor, neskor by sa uz nemusel narodit zivy. Ked si to tak predstavim, brrr...

andulka4
7. črc 2008

Mili děti máš nádherný 🙂
Gabi věřím že jsi se lekla :( Ještě že se nic nestalo!

Jinak dnes jsme byli na té neurologii :( No Dr nám nic co by jsme nevěděli neřekla :( Hypotonii máme stále :( Očkování kvůli reakci na TBC odloženo a plavání kvůli množství bacilů nedoporučeno :(

Taky jsem se ptala jak dlouho tu hypotonii budeme mít a dr nám na veškeré otázky odpověděla že neví :( Tak nějak ve skrytu duše tuším že to bude běh na dlouhou trať ☹ Nepřitáhne stále tu hlavu a to by už prý měl zvládnout. Jinak je šikovný a pokroky udělal.....bohužel motorické žádné

Milo já zřejmě budu mít stejný problém s Davídkem jako ty máš s malou :( Na svůj věk je taky veliký :( a zřejmě s tím má problémy

mila01
8. črc 2008

Andulko,Davídek je nádherný a podle těch fotek se mi nezdá,že by na tom byl špatně. 🙂 😉 S tou motorikou je to šílený,máš pravdu,že je to běh na dlouhou trať - na strašně dlouhou.Ale na druhou stranu si řikám,díky bohu,že má jen tohle,to se dá cvičením upravit a dá se jí pomoc.U nás pokroky přicházely strašně pomalu,na břiše byla hrozná,hlavu dlouho neuzvedla,pořád ryla nosem do deky ☹ .Otáčet se začala v dubnu,to jí bylo 10 měsíců a to ještě tak,že se jednou otočila,pak třeba týden nic,pak byl den,že byla pořád na břiše,já byla šťastná jak blecha,všem jsem volala a ona pak třeb zase týden ležela jen na zádech 😠 😒 ☹ ☹ .Je to fuška a kolikrát jsem tady nad ní brečela.Říkala mi rehabilitační,že je to normální,že to ty děti zkusej,zjistěj,že je to pro ně namáhavý a tak jdou od toho.Ale teď už je opravdu pořád na břiše,plazí se a pokouší se zvedat zadeček.Máme známí,kteří mají také nedonošenou holčičku a těm lezla až na 2 letech,teď jsou jí 3 a už jezdí na kole. 🙂 😀
Naučila jsem se,že si z neuroložky nemám dělat hlavu,říkala mi rehabilitační,že jim prostě nezapadám do tabulek a to se jim nelíbí.Ale to prý nevadí,že bude chodit třeba na 2 letech,důležitý je,aby si prošla všema stádiama vývoje - otáčení,lezení,chození.
Neházej flintu do žita,je to těžký,znám to,ale stojí to za to. 🙂

elinka27
8. črc 2008

mila01, napisala si to pekne 😉

inak my mame za sebo "bohovsku" noc, maly zaspal sice okolo 19.30,ale o 23.00 sa zobudil aj som mu najest dala,ale bol hore az skoro do 2hej a nie a nie spat,pritom si suchal oci a ukladal sa ale akoby nemohol zaspat.Muz ide dnes pracovne prec, bude soferovat asi 400km, tak isiel chudak vcera skor spat aby sa vyspal a nakoniec toto 😒 A teraz uz je maly zasa hore a culy ako rybka, za to ja padam dole pusou, tych nadavok co si v noci vypocul chudak maly 😀 😝

gucz
8. črc 2008

elinka mám pocit, ako by si písala o mne a mojej malej asi tak 2 mesiace dozadu 🙂 , neboj to ho prejde. Moja sa síce niekedy teraz v noci zobudí, ale dáj jej len cumel a spí ďalej. Ako často spí Jakubko cez deň, alebo teda koľko hodín dokopy? Možno sa vyspí moc cez deň a v noci sa mu už nechce. Ja som malej upravila denné spanie, teda dávam ju len 2x denne, po hodine a pol (ale niekedy spí len 45 min.). Teda samozrejme, že sem tam zaspí aj tretí krát, ak však spala 2x tú hodinu a pol, tak ju po 30 min. jemne zobudím. A zrazu sa nám to nočné spanie, teda nespanie upravilo

janina77
8. črc 2008

mila, vitaj medzi nami 🙂. S tym otacanim - akoby si prave pisala o nas. My sme teraz v tom stadiu, ze niekedy sa vrti ako ryba a niekedy si radsej len polezi.

Deina, aj som si myslela, ked som citala Dieta, ze to mozes byt ty pri tej otazke o tom Sj.. syndrome 😉 A to ti verim, ze ta ten koniec vpodstate potesil, to aj mna 😉

Andulka, s tou hypotoniou je to dlha zalezitost, ale nie nezvladnutelna. Ja som bola s malym na rehab. pobyte v D. Luznej, bolo tam vela deticiek s tymto problemom, ale okolo 2 rokov to uz ani nepoznas - ak sa s nimi cvici. Urcite by som ti odporucila ist s nim na takyto pobyt, aj viackrat do roka. Nam to velmi pomohlo, ideme koncom jula zas, a aj ked som si tam asi 3 dni odrevala, som rada, ze som tam s malym isla. Inak, nikto ta na take nieco nebude posielat, musis sa tam driapat sama - aspon na Slov. to tak funguje ☹ .

Eli, my sme tiez mali par noci, ked bol ako rybicka, a dufam ze sa uz nevratia... Tiez to preventivne riesim tak, ze ho nechavam cez den menej spat. Mne spi 2-3x cez den, ale dokopy tak max. 2 hodiny.