Nedonošeňátka a jejich vývoj a trápení. Je jejich vývoj zpomalený?

moncicik
24. zář 2007

Ahoj chci si jen tak popovídat s maminkama co se jim miminka narodila předčasně zda je to znát že jsou dříve nebo zda je ten vývoj pomalejší než u donošených dětiček.
Rodila jsem na 36. týdnu a malý měl nezrálé plíce , to jsme dohnali v porodnici ale díky tomu že je nedonošenec tak teď lítáme po doktorech a po vyšetřeních a pořád ho pozorují zda se správně vyvýjí a tak, no není to nic příjemného.Takže bych ráda kdyby jste se podělily o vaše zkušenosti .Moc děkuji.Mona

janama001
5. srp 2008

janina dakujem my mame len 4,5 mesiaca tak s kupanim v bazeniku si pockame na buduce leto 😅. len sa mi velmi paci hlavne to ze je tam strieska proti slniecku tak by som ho kupila uz teraz.

nasa janinka sa za rukami pekne taha do sedu aj tak vydrzi ale myslim ze tak skoro sediet nebude a ani sa tym netrapim nebudem ju predsa obkladat vankusami len aby som mohla povedat ze uz sedi este sa nezacina ani pretacat. ale pri paseni barancekov sa drzi velmi pekne vytiahne sa riadne vysoko. teraz po ockovani mame pauzu v cviceni na 5 dni ale potom zas nastanu tazke casy 😒 a inac ockovanie zvladla super teplotu mala len 37,2 a prespala ako obvykle celu noc.

prikrmovanie ma dost mata predsa len vytiahnut cicu je bez roboty nasa detska doktorka nam dala papier ako zacat s príkrmami vraj zacat s mrkvou ale na internete som citala ze je hned dobre davat zeleninu spolu s masom. ako ste zacinali vy?

gucz
5. srp 2008

janama001, ja som malej najprv dávala ryžovú kašu z fľašky na noc, a s tou zeleninou treba začínať postupne, najprv len mrkvičku, tri dni, potom pridáš zemiačik zasa tri dni, potom mäsko atď. Moja jedla len mrkvičku asi dva týždne, lebo kým sa jej to zapáčilo, tak to trvalo. Nemysli si, že Ti hneď začne jesť, lebo budeš sklamaná. Dieťatko sa najprv musí naučiť posúvať kašičku (mrkvu) jazýčkom ďalej do pusy a to chvíľu trvá. Veď by Ti baby určite vedeli napísať. Takže varenie zeleninky s mäskom v začiatkoch je zbytočná robota, aj tak väčšinu zo začiatku nezjedenú vyhodíš.

rohacka
5. srp 2008

Janama - pripajam sa k Gucz - na zaciatku by to jedlo malo byt jemnucke a maso nikdy tak nerozmixujes, aby neboli malicke kusky. To len kupovane je jemnucke aj s maskom. Ja som napr. mixovala mrkvu aj s vodou, v ktorej sa varila, aby to zo zaciatku bolo take tekutejsie.
Elinka - mne povedali, ze jedine traviacu sustavu nemusime odcitavat - teda neplati korigovany vek, ale riadny - lebo dieta je uz krmene materskym mliekom a nie cez pupocnik. A k tej bezlepkovej - creva sa narodili nezrele a v buducnosti by mohli reagovat alergicky na lepok, tak sme mali preventivnu bezlepkovu. Ale naozaj neviem o nikom inom, kto by to robil. To len ja som taky blazon... 🙂

janama001
5. srp 2008

ja dufam ze do pol roka jej bude stacit moje mliecko lebo zatial ho mam dost a pribera pekne uz je taky pekny panpušik 😅 . ta schema od doktorky bola podobna ako pises najskor jedna zeleninka a po par dnoch miesat a postupne pridavat ine. mojej zatial nechuti ani cajik ale papat vitaminy lyzickou sa jej celkom paci. chuda ved sa to musela naucit ked som uz do nej napchala kadeco dokonca aj v porodnici jej davali prve dni moje mlieko (tych par kvapiek co sa mi podarilo vyzmykat) lyzickou. inak ked som pri porodnici dost ma zarazilo ze jej tam ohrievali mliecko vo flasi v mikrovlne pričom vsade sa pise ze sa to nema.

deina
6. srp 2008

Uf,to bol dnes den. 🙄 Boli sme na tom sone, bola tam mila doktorka aj sestricka a Misulo vyzeral spokojne, velmi sa mu doktorka pacila, aj pristroj, aj ludia okolo, takze nastastie nestihol byt hladny (dala som mu o piatej jest, ako ste mi radili - dost sa cudoval, ked som mu supla v noci flasku, ale zjedol 😀 ), len to hrozne dlho trvalo. Najprv sa nanho pozrela nalacno, potom pocas jedenia - zevraj sa mu to nieco zuzuje (kam ide potrava predtym, ako sa dostane do zaludka? Do pazeraka?), potom dojedol a o 20 minut ho zase pozrela. Stale to mal zuzene, tak ho pozrela este aj o hodinu, vtedy to uz bolo vporiadku. Ale povedala, ze reflux to nie je a ani nic vrodene, to by vyzeral uplne inak (bol by velmi chudy). Podla nej, ked grcka, tak je to zo stresu - napr ze nedostane jedlo hned, ako si pyta, potom sa hneva, je nestastny a stale viac vystresovany, stiahne sa mu zaludok a nejde mu jedlo don, ale spat. Nic vazne to nie je, tak som rada.

Boli sme potom aj na ortopedii - vsetko vporiadku. 😵

Janama, aj u nas ohrievali flase v mikrovlnke - sice nie v porodnici, tam to ohrievali vo vode, ale na detskom oddeleni, som sa cudovala. 😕

andulka4
6. srp 2008

Deino tak to jsou super zprávy 🙂

Myslela jsem si že podle toho so píšeš ten Reflux nemáte 😝 Jsem opravdu ráda 😀

deina
6. srp 2008

Dakujem, tiez sa tesim. 🙂 Mozno mava obcas stresujuce obdobie a vtedy vela grcka? Lebo teraz je zase uplne vpohode, mozem ho dat aj na brusko po jedeni, je spokojny. Ale ze sa vie aj male babo stresovat! 😕

andulka4
6. srp 2008

No to jsem taky nevěděla že se můžou stresovat 😲 Ale věřím tomu protože oni si neumí říct co chtějí a jídlo jim taky nepřipravíš okamžitě takže než to ohřeješ a dáš jim to tak se nervujou kde už to jako je!!!! 😀 😀 😀

elinka27
6. srp 2008

rohacka no ved,presne takto mi povedala dokina, ze netreba odpocitavat.Tak ja sa klasika drzim ako u donosenych,lepok sme zaradili od 8 mesiaca,tak ako sa vraj ma.Maly je ok, tak snad to aj tak bude aj nadalej.

deina
6. srp 2008

Studovala som cosi o tom lepku a mam z toho dost chaos. Aha aky nazor: http://www.porodnice.cz/node/38907

Andulka, veru, maly sa vie riadne jedovat, najma poobede na olovrant. Neviem preco, ale vtedy je najviac hladny cez den, to je hrozny krik a plac, place akoby som mu niekedy nebola dala najest.

kili
6. srp 2008

hádam sa nikto neurazíte, ale založila som novú tému o deťoch s PV pod 1kg, tak ak je tu niekto, koho sa to týka, tak budem rada, keď sa pridá. 😎

kili
6. srp 2008

deina, napokon nám mami povedia "no vidíš" 😀

deina
7. srp 2008

Kili, veru. 😀

deina
7. srp 2008

Este k tomu lepku: http://www.porodnice.cz/node/40305 --> co je "jiska"? 😕

janina77
7. srp 2008

jiska = zaprazka

elinka27
7. srp 2008

babule tak mame nove faro od dnes, bola som reklamovat nasu karicku.Si predstavte ze tam bola este jedna pani a tej sa rozparala este viac ako nam.

janina77
7. srp 2008

Baby,
nedavno sme tu riesili ockovanie synagis, a ci deticky dostanu toto ockovanie aj dalsiu sezonu. Tak ja mam aktualnu info:
Volali mi z pneumologie, ze my spadame do filtra, podla ktoreho nam poistovna uhradi toto ockovanie este aj dalsiu sezonu. Musime ist podpisat protokol na pneumologiu do 12. septembra, aby sme stihli vsetky davky. Na podmienky som sa nepytala, tak si individualne pozistujte, ci vam uhradia alebo nie.
(my chodime k takemu super pneumologovi v BB, hoci je vo fakultnej nemocnici, ale pristup ma taky, ako maloktory sukromny lekar, poradi, vysvetli, vybavi, pomoze, hlada cesticky aj ked nieco nie je priamociaro jednoduche 🙂 )

elinka27
7. srp 2008

janina, a na základe čoho vás poslali na pnemnológiu?My tam ani nechodíme. 🙂

gucz
7. srp 2008

elinka jej malinký bol na kyslíku. to preto

my sme dnes boli na nefrológii na sone obličiek. Malá mala jednu obličkovú panvičku po narodení rozšírenú. Tak ju pozreli a sme v poriadku 🙂 , panvičky má uzatvorené, takže už nás vyradili a už tam nemusíme chodiť 😉
Taká som rada 😀 .

ešte stále nechodíme, ale máme nový pokrok. Keď sa malá zabudne, napríklad ak je zaujatá hračkou, tak ustojí chvíľku sama. Potom sa zbadá, že sa ničoho nedrží, tak si opatrne sadká 🙂

elinka a aký ste nakoniec kúpili?

janina77
7. srp 2008

eli- maly mal BPD - bronchopulmonalnu dysplaziu, a bol 40 dni na UPV. Ked ho odpajali a bol este v nemocke, uz vtedy nas poslali za tym pneumologom, aby nam vsetko povysvetloval.

elinka27
7. srp 2008

kupili sme Chicco Multiway, a dnes sme boli na prvej prechadzke s nim, a zatial som velmi spokojna, tak dufam,ze to tak bude aj nadalej 😉
Boli sme dnes aj na poradni a maly ma 10,5kg,tak neviem ci mam plakat alebo sa radovat 🤐 Sestricka ho dala na vahu a ked zistila ze ma viac ako 10kg tak ho uz potom posadila na tu klasicku co sa vazia dospeli, lebo ta detska je len do 10kg 😀

gucz
8. srp 2008

Božinku Kubko je riadny maco, moja má vyše roka a má 9200g. Ale to je dobre, vždy lepšie ako by nepriberal vôbec a bol by nejaký podvyživený. Je to krásny chlapček 🙂

Moja Lauruška je 1x tak naozaj choručká, ráno sme boli u doktorky, vyfasovali sme antibiotiká, fenistil kvapky atď. Včera ráno bola zachrípnutá, ale potom to prešlo. Večer pár krát zakašľala, a trošku si pochrapkala keď zaspala. No ráno sa z toho vyvinul riadny kašlisko, tak som pre istotu šla k doktorke, aj keď malá nemala teplotu. No a je riadne zahlienená, má zapálené hrdlo, trošičku soplík, ale nie moc. Ale vyzerá to tak, že by večer z toho mohla dostať horúčku, tak preto tie antibiotiká. Tak dúfam, že jej to skoro prejde, bola dnes taká nijaká, len na rukách a túliť sa, taká bez života. ☹ Chúďatko moje teraz spí, ale i v spánku ju ten kašeľ nadrapuje 😖

elinka27
8. srp 2008

Tak nech sa skoro uzdraví, posielam pozitívnu energiu.Náš malý je už dva dni nejaký podráždený, už som z neho na nervy teda. 😠 Už aj teraz mi tu vrčí za ušami, budem ho musieť ísť uspať.

No ja som z toho smutná,že je taký tučko, ale zasa čo mám robiť jesť mu dať musiím, najprv sa človek bál keď sa narodil,že nechcel jesť a teraz by zjedol aj mňa keby som bola tekutá.

Ja idem dnes na víkend k našim do Trnavy tak si trocha oddýchnem.

deina
8. srp 2008

Gucz, to je skvele, ze vam dalsi doktor odpadava! 😅

Na nasho maleho tiez nieco lezie - zatial ma len sopliky, dufam, ze z toho nic viac nebude. Davam mu pre istotu Libenar a trosku teplejsie ho obliekam, nech mi nahodou viac neprechladne. Nerada by som zase skoncila s nim v nemocnici. 😖

Elinka, netrap sa, ze je Jakubko tucko. Nas maly je tiez riadny macik. A ja som bola presne ako on v jeho veku, dokonca este mackovitejsia. Ked som mala 7 mesiacov, mala som presne 9700g! 😀 Co je na dievcatko asi dost, ze? Nas maly mal naposledy 8700g, to mal 6 mesiacov a asi 2 tyzdne. Teraz sa uz trosku vytiahol aj do vysky, takze z neho uz rizikova doktorka nie je taka nestastna, uz mu ani nenapisala do spravy, ze je pastozny, no pokrok. On z toho vyrastie, aj tvoj urcite (ja som z toho vyrastla, dnes mam len okolo 50-52kg).

sppring
9. srp 2008

ahoj holky...
prosim o radu, kdy jste zacaly davat prikrmy?

nase dr. rikala ze normalne od 5. mesice. ale kluci maji korig. vek ted 3 mesicem tak bych radeji jeste pockala. castecne kojim a dokrmuju nutrilonem 1.

nika2
9. srp 2008

sppring aky su zlatucky 🙂

nika2
9. srp 2008

ahojte,
vcera sme boli na tej kontrole na rehabilitacii. a co mala predtym malu hrcku na krku tak uz tam nie je a aj hlavicku pekne otaca. doktor ju pochvalil, ze pekne toci hlavou. takze cvicit mame uz len doma a este po 6-tych tyzdnoch sa mu mame ukazat. ale inak uz je ok. taka som rada. lebo ona je uz taka ziva. a nohami ako kope ako by uz chcela chodit 🙂

gucz
9. srp 2008

sppring ja by som ešte počkala, tiež si myslím že korigovaný 3 mesiace je málo na prikrmovanie. Ak dávaš aj MM tak sa neni kam ponáhlať, v tom MM majú všetko čo potrebujú

gucz
9. srp 2008

nika2 super, že už budete cvičiť len doma, možno o 6 týždňov Ti povedia že už nemusíte cvičiť vôbec 🙂

gucz
9. srp 2008

sppring tiež som nakúkla do albumu, chlapci sú nádherní