Operace krčních a nosních mandlí u dítěte 3,5 roku

linduska78
30. pro 2017

Dobry den, Syn 3,5 roku ma pristi tyden podstoupit operaci nosnich,ale i krcnich mandli. Operace ma probehnout ambulatntne,tj. Ten samy den mame jit domu.Ma zde,prosim,nekdo zkusenost s ditetem,ktere podstoupilo stejnou operaci v podobnem veku? Pokud ano,prosim,jak jste dite na operaci pripravovali (myslim tim,jak jste mu vysvetlovali,co ho ceka, treba motivovali,aby se nebalo a bylo pripravene,ze ho to pak bude bolet), jake mate zkusenosti s pooperacnim stavem (napr. Jak po operaci krcnich mandli postupovat,kdyz dite jeste neumi kloktat). Z vyse uvedenych duvodu me zajimaji pouze nazory rodicu deti cca 2,5-4 roky (zkusenosti se starsimi detmi mi nepomohou), zaroven moc prosim,aby se ozyvali jen rodice,kteri maji skutecne zkusenosti,nechci v zadnem pripade otevirat debatu o tom,v kolika letech a kdy je vhodna jaka operace (nase duvody jsou dost zavazne,takze operace probehnout musi). Dulezitejsi je pro me operace krcnich mandli,nosni mandle me tolik netrapi. Dekuji Vam predem za postrehy a tipy.

aneta15
30. pro 2017

@linduska78 Moje dcera byla na mandlích v necelých 4letech. Ještě jí k tomu dávali gromety do uší (kvůli častému zánětu středního ucha). Také jsme byli ambulantně. Ráno v sedm jsme nastoupili a v 18.00 jsme už byli doma. Ŕekla jsem jí, že jí spraví ouška aby jí už nebolely. Jinak nic. Ona se doktorů hodně bojí. Má víc jak 60x píchlé uši a jak vidí doktora je v hysterii ( teď jí bude 10 a je to čím dál horší, protože jí už nepřeperu, všechna vyšetření i banální angínu podstupujeme násilím). Myslím, že jsem to víc prožívala já než ona (co si pamatuji), ta doba, co byla na sále byla nekonečná. Po narkoze byla hodně agresivní, trhala si kapačky , museli jí i znovu přispat, určitě si vezmi vlhčené ubrousky, trochu jí tekla krev, jinak jsem měla čistou vodu ale po operaci stejně nesměla pít. Dcera se hojila krásně, dávala jsem jí pít heřmánkový čaj jinak nic zvláštního. Samozřejmě jsme nějakou dobu nechodili do kolektivu.

aneta15
30. pro 2017

@linduska78 ještě jsem zapomněla napsat, že nám ta operace hodně pomohla, já to pořád odkládala, myslela jsem si, že je malá a narkóza atd. potom jsem litovala, že jsme nešli dříve. Jo a to nemocnice jsme samozřejmě vezli pana krokodýla (nejoblíbenější plyšák), který má 1,5 metru a slíbili jsme si, že když bude statečná tak jí vezmu do hračkárny a koupím jí co bude chtít. Ono máš v té nemocnici pocit, že už je vzhůru ale to dítě je stejně mimo ještě několik hodin, takže bych s dárky počkala až na doma nebo na druhý den. To probuzení z narkozy bylo šílený, přišlo mi, že se probudili úplně jiný dítě. ale každý to má samozřejmě jinak. Já tam nad ní i brečela, protože jsem nevěděla, co s ní.

linduska78
autor
31. pro 2017

@aneta15 moc Vám děkuji za velmi cenné postřehy a doporučení,pomohla jste mi

vercik83
1. led 2018

Já jen dodám, že pokud se na krčních mandlích bude dělat tonsilektomie a ne jen zmenšení pomocí RFITT metody, tak bych upřednostnila hospitalizaci aspoň do druhého lépe třetího dne. Riziko krvácení je trochu větší a řešit komplikace nadálku notabene třeba na jiném pracovišti není nejlepší. Ale věřím, že vše bude bez problémů.

petrin11
1. led 2018

Náš syn byl na operací nosních a zkrácení krčních mandlí, ale byl hospitalizován, po operaci která trvala cca 40 míň,šel na jip ,ale z důvodu že měl vad srdce,která se mu zahájila,ale chteli ho pohlídat. Synovi jsme vysvětlovali,že mu dají ty skarede bacily,co mu dělají problém s dechem a má pořád tu zlobivou rýmu pryč ,Po operaci nosní v pohodě v krku ho bolelo,chraptel,dávali mu tam zabal, Syn na těch mandlich měl i cepy, tak jsme dostali i antibiotika, Po operaci se jeho problém s dechem upravil, už ani jednou si nestěžoval že se nemůže nadechnoutTaky měl zalehnute často uši. Jinak operaci měl přesně na mikuláše a do kolektivu nesměl 14dní. Jsem ráda že jsme tam leželi, jelikož na sále dostal laryngospasmus,a aspoň si ho pohlidali. Byly jsme tam 2dny.

linduska78
autor
1. led 2018

@petrin11 dekuji vam,syn ma podobne obtize (hlavne to dychani,ale i dlasi problemy), a ja bych taky radeji zvolila pobyt v nemocnici,i kdyz nema problemy se srdickem. Pokusim se to jeste vyjednat,uz je ale zase pres mesic nemocny,tak asi operaci budeme muset odlozit.prosim,ty obklady davali studene?

linduska78
autor
1. led 2018

@vercik83 dekuji Vam,prave, ze bude tonsilektomie,takze o tom krvaceni vim,budu se snazit zajistit kratkou hospitalizaci,ale zijeme v Belgi a tam se s tim moc nemazli :(

petrin11
1. led 2018

Ano studené obklady,a ještě nám říkali, že můžeme donést nanuk, ale my nedonesli. Nesměl vůbec horké jídla,nesměl teplé nápoje nesměl být v horkých místnostech, sauny,kloktat neumí, to jsme nedali,dělali jsme jen, že do pusy a vyplivnout,jedl jen mixovane a nic tvrdého pár dní, Teď má trénovat foukat brčkem

petrin11
1. led 2018

Jinak ,taky jsme měli jednou odklad kvůli nemocí, Ted měl trochu rymu ,tak ho uschopnily na operací.

linduska78
autor
1. led 2018

@petrin11 děkuji vám za všechny informace a postřehy !

zmrzlinka
1. led 2018

Syn byl na nosní mandli ve 3 letech. Lezeli jsme tak tri dni a snášel a dobře. Porad dokola jsem mu to vysvětlovala a zvladnul to dobre. Sice to ze byl na sále chvili beze mne obrecel ale dnes uz si to vubec nepapatuje 😁

vercik83
2. led 2018

@linduska78 tak to jo, dobre to dopadne. Bolí je to jak angína, ale vetsinou to snaseji velmi dobre. Asi mu to delaji kvuli chrapani nebo apnoickym pauzam predpokladam. Mejte ae hezky

krystalka
2. led 2018

@linduska78 - byli jsme se synem cca ve 4,5 letech, ale kvůli vývojové dysfázii ještě moc nemluvil a ledacos se mu špatně dalo vysvětlit....byli jsme tedy jen na nosní mandli, ráno v 7h nástup, v 11 šel na sál a kolem 18h jsme jeli domů....vysvětlili jsme mu, že potom už nebude mít pořád ucpaný nos, nemohl už v té době vůbec dýchat nosem, jen pusou, dusil se u jídla, v noci chrápal, měl dechové pauzy (ale záněty uší třeba nikdy neměl)....nejhorší myslím byla ta doba, než na něj přišla řada, brali to od těch nejmladších po nejstarší a to byl zrovna on....nesměl jíst ani pít, museli jsme ho celou dobu nějak zabavovat, aby na to nemyslel, ani já jsem před ním nic nepila....dostal pak premedikaci v sirupu, moc ospale nevypadal, ale nakonec se úplně v klidu nechal položit na lehátko a doprovodit k výtahu - to mě fakt překvapilo, protože jsem čekala scény, pláč apod., je hodně citlivý a v té době se od nás nechtěl hnout na krok ani doma....zřejmě ta premedikace fakt působila....na sále byl asi 45 minut, já se zatím napila a trochu najedla, než ho přivezli...po narkóze plakal a trochu se pral, ale měl v té době ještě dudlík na usínání, tak jsem mu ho dala a byl klid....usnul a když se asi za 2 hodiny vzbudil, tak byl úplně v pohodě....mohl si potom hrát v herničce, co tam měli, dostal oběd i svačinu, koupili jsme mu zmrzku...pak ho odpoledne zkontroloval dr., vyndali kanylu, co měl na ruce a balili jsme se domů....doma už po nás loudil něco k jídlu a druhý den už jsme ani nevěděli, že na nějaké operaci byl.... Ale samozřejmě s těmi krčními mandlemi to bude větší výkon.....jinak synovi třeba extrémně vadil pohled na tu kanylu, co měl v ruce, tak jsem přes ni zavázala malý ručník, co jsem vzala s sebou, kdyby se hodil...stačilo, že kanylu neviděl a bylo to v pohodě, když ji viděl, tak jančil, že ji tam nechce.... Tak přeju, ať to dobře zvládnete....já se fakt bála, protože syn byl extra cíťa a vysvětlovat se mu toho taky moc nedalo....ale proběhlo to úplně v pohodě, žádné trauma z toho nemá, dodnes vzpomíná jen na to, jak tam měli barevný postýlky 🙂