icon

Panadol baby a Nurofen baby. Můžu kombinovat?

avatar
natalien
13. led 2008

Ahoj holky, Nelluška už druhým dnem má vysoké horečky. Chci se zeptat, jestli máte zkušenosti s tím, že by se mohly kombinovat tyto dva přípravky po 4 hodinách, abysme nemuseli čekat 6 hodin a být pouze u jednoho. Snad jsem to napsala srozumitelně a omlouvám se, jestli už tu takové téma je. Děkuju.

Shrnutí diskuse
Automatické shrnutí diskuse vygenerované umělou inteligencí · 20. čer 2026 · 36 příspěvků

Stručné shrnutí

  • Paracetamolové přípravky (Panadol, Paralen, Mexalen) a ibuprofenové přípravky (Nurofen, Brufen, Ibalgin) mají různé účinné látky a lze je střídat při horečce jako doplňkové řešení.
  • Někteří pediatři a rodiče střídají paracetamol a ibuprofen po zhruba 3 hodinách (poloviční době opakování), zatímco oficiální interval opakování dávky se v diskusi často uvádí po 6 hodinách.
  • Čípky (suppositoria) jsou v diskusi hodnoceny jako rychleji účinkující a vhodné při zvracení; dávkování by mělo být stanoveno podle hmotnosti dítěte, jinak podle věku.


Nejčastější otázky

Q: Můžu kombinovat Panadol a Nurofen u dítěte?
A: V diskusi rodiče a někteří pediatři uváděli střídání Panadolu (paracetamol) a Nurofenu (ibuprofen) při neuspokojivé kontrole horečky; někteří radí střídat po 3 hodinách, jiní dodržují 6hodinový interval.

Q: Jak často lze střídat paracetamol a ibuprofen?
A: Některé rady v diskuzi uvádějí střídání po 3 hodinách (tj. poloviční době opakování jedné látky), zatímco „oficiálně“ se v diskusi často zmiňovalo opakování dávky po 6 hodinách.

Q: Podle čeho mám dávkovat Panadol nebo Nurofen u kojenců?
A: V diskuzi rodiče doporučovali dávkovat podle hmotnosti (kg), pokud je na přípravku uvedeno; pokud není dávkování podle váhy uvedeno, řídit se doporučením podle věku.

Q: Jsou čípky lepší než sirupy?
A: Více rodičů v diskuzi uvedlo, že čípky účinkují rychleji a jsou vhodné, pokud dítě sirup vyzvrací; nemocnice a rodiče doporučovali čípky zejména při zvracení.

Q: Můžu dávat Panadol při bolestech zoubků, když dítě nemá horečku?
A: Jedna lékařka v diskuzi uvedla, že Panadol by se měl užívat jen při teplotě; zároveň někteří rodiče hlásili, že Panadol občas používají i na bolest zoubků bez výrazné horečky.

Q: Jak správně aplikovat čípek Nurofen?
A: Rodiče v diskuzi doporučovali zavést čípek prstem lehce dovnitř nebo pouze na okraj, počkat až zavře svěrač a případně doufat, že čípek nebude dítě vyprázdnit za pár minut.

Závěry z diskuze

Shoda

  • Paracetamol a ibuprofen jsou v diskusi rozlišovány jako látky s odlišným mechanismem účinku.
  • Dávkování by mělo být podle hmotnosti dítěte, pokud je takové dávkování uvedeno na přípravku.
  • Čípky jsou často preferovány při zvracení a rodiče je v diskusi hodnotili jako rychleji účinné.


Sporné názory

  • Někteří pediatři/rodiče doporučují střídat paracetamol a ibuprofen po 3 hodinách (poloviční době), jiní trvají na 6hodinovém intervalu.
  • Někteří rodiče preferují ibuprofen jako účinnější a protizánětlivý, zatímco jiní se mu vyhýbají kvůli zkušenostem s nežádoucími účinky (např. zvracením) a dávají přednost paracetamolu.


Otevřené otázky

  • Je bezpečné kombinovat Panadol a Nurofen u kojenců mladších 6 měsíců?
  • Jak dlouhodobě a při jaké frekvenci lze používat paracetamol při bolestech zoubků bez horečky, když lékař doporučil podávání pouze při teplotě?


Zmíněné značky a firmy

Panadol, Nurofen, Paralen, Mexalen, Brufen, Ibalgin, Calgel, Modrý koník

Zmíněné produkty a metody

paracetamol, ibuprofen, čípky (suppositoria), sirup, dávkování podle váhy, dávkování podle věku, chlazená kousátka, gel na dásně, mast na dásně, olej s hřebíčkovým éterickým olejem, zábaly, koupel, dávkovací trubička u sirupu, střídání preparátů

Místa a osoby

žádné

Strana
z2
avatar
momin
16. led 2010

Ahoj holky,sem zase tady.... 😀 prosim vas zatim nam to sedelo ale ted uz ne....Davkovat mame ten panadol podle vahy nebo veku? logicky asi podle vahy ze?! 🙂

avatar
shaula
16. led 2010

Dávkovala bych spíš podle váhy, pokud je tam takové dávkování uvedeno... Když není, tak podle věku.

avatar
zuzanaa2
11. bře 2012

Já mám taky dobré zkušenosti s Nurofenem. Bez něho bychom to snad s manželem nepřežili. S tím střídáním to ale moc nevidím, i když nevím...kdyby nám Nurofen nezabral, asi bych taky vymýšlela.....našťestí jsme to nepotřebovali, ale oficiálně myslím že je tam po 6 hodinách.

avatar
petraprostejov
11. bře 2012

https://www.modrykonik.cz/fotoblog/kkomtesa/cla...
https://www.modrykonik.cz/fotoblog/kkomtesa/cla...

Nurofen je chemicky totéž, co ibuprofen. Doporučuju přečíst si články. Manžel u 1. dítěte na zoubky používal jen chlazená kousátka, případně měli párkrát mastičku přímo na dásně. Dá se použít i olej s kapkou hřebíčkového eterického oleje zvenku na tvářičky
A horečka se dá srážet zábalama - třeba jen ruce včetně loktů, když dítě nesnáší celkový...

avatar
minnie77
19. bře 2012

My také kombinujeme Nurofen a Panadol - právě v případě, když horečka neklesá. Ale je pravda, že nám výborně zabírá Nurofen, více jak Panadol. Donedávna jsem používala pouze čípky - teď ještě občas v noci - ale více teď používám sirup, jelikož syn už čípky odmítá. Navíc má sirup úžasnou dávkovací trubičku, se kterou je dávkování hračka 🙂

avatar
silvapokorna
26. dub 2013
Uživatel silvapokorna je nedůvěryhodný
Je možné, že nejde o reálnou osobu, ale o profil nebo více profilů vytvořených za účelem propagovat konkrétní výrobky/služby nebo účelově manipulovat diskuzi. Podívej se na příspěvky od silvapokorna.

Už jsem to taky slyšela, takhle to kombinovat. Mně to přijde jako zbytečná zátěž dětského organizmu. Já používám výlučně Panadol (po Nurofenu mi obě holky zvraceli 😝 ) a max. u zoubků nějaký gel. Snažím se spíš děti chladit zábalem, tekutinami nebo ve vaně. Teplotu srážíme až nad 38,5 (u nemoci dle porady s dr.).

Strana
z2