Parazit ve stolici?

19. črc 2023

Ahoj, minulý týden jsem si všimla u dítěte ve stolici bílé tečky. Byly vždy na konci stolice. Dnes mi přišlo, že tam jsou podlouhlé, asi 2 mm dlouhé cosi a také nakonci. Dítě pravidelně přichází do styku s kočkou. Je sice odčervovaná, ale byla by to možná příčina, že je zavlečený nějaký parazit. Máte zkušenost s parazity? Zítra jdu k doktorce. Zajímá, jestli někdo něco takového řešil. Nikdy jsem si ničeho takového ve stolici nevšimla. Děkuji za odpovědi

goovana
19. črc 2023

Nesvědí dítě konečník?
Hned mě napadli roupy

autor
19. črc 2023

@goovana nesvědí, ale má na těle vyrážku, kterou si škrábe, cca týden, na zádech a hrudníku

goovana
20. črc 2023

A konzultace lékaře?

miryp
20. črc 2023

Tak nemusí jít nutně o parazity související s kočkou, klidně to mohou být ty roupy. Dítě je může mít v trávicím traktu, aniž by jevilo známky infekce. Syn si je přinesl ze školky a nic ho nesvědilo, břicho nebolelo, průjmy neměl. Přišli jsme na ně zcela náhodně. Určitě je vhodné kontaktovat pediatra, předepíše Vermox. Je třeba preventivně "odčervit" i zbytek rodiny (buď Vám předepíše Váš obvodní také Vermox, nebo si můžete koupit Phyteneo Vermophyt či nějakou bylinnou tinkturu). Do stravy je vhodné zařadit mrkev, česnek a kysané zelí, což ve střevech nastolí prostředí, jenž paraziti nemají rádi...

helen_h
20. črc 2023

Nechte dítě chodit na nočník a stolici ještě zkontrolujte, u roupů rozhodně nezůstane u vajíček, je dobře vidět, že se tenký červík hýbe. Nevím, jestli může mít roup až 2mm velká vajíčka, přijde mi to skoro moc, mohlo by tedy jít i o jiného parazita.
Jinak bílé kousky ve stravě může být také jen něco hůře rozmělněného a špatně stráveného, nemusí jít hned o parazita, zjistíte to dalším sledováním stolice.

miryp
20. črc 2023

@helen_h určitě by to nebylo již vajíčko, ale samotný vylíhnutý roup. Ti jsou dlouzí 2 mm až cca 1,5 cm v závislosti na stáří. Ale je pravdou, že to klidně může být nestrávená vláknina z nějakých salátů, zelí, apod.

autor
20. črc 2023

@goovana psala jsem v 9 večer nejdříve sem pro info. Lékař je samozřejmostí

helen_h
20. črc 2023

@miryp Dcerka měla roupy dvakrát a právě se vždy výrazně hýbali, ať už u zadečku nebo na stolici (tedy pokud byla stolice v nočníku, ne ve vodě v záchodě, to by nevylezli).
Lze prohlédnou i konečník dítěte, viděla byste bu´d vajíčka nebo roupy, nejlépe prohlížet ve večerních hodinách buď před mytím nebo nějakou dobu po mytí.

helen_h
20. črc 2023

@miryp protože jinak ano, ty nestrávené zbytky ze stravy také občas vypadají dost strašidelně, jen se tedy nehýbou ;)

helen_h
20. črc 2023

@helen_h respektive co se týče mé zkušenosti objevila jsem dcerce vždy jednoho, takže ji ještě ani nikde nic nesvědilo, bylo to v začátcích

pampelina18
3. srp 2023

Co máme v MŠ ukrajincke děti, tak to každou chvilku od nich někdo chytne mají to všichni děti z MŠ. Klasický zajdi k dětskému dostane tabletu a bude to ok...

miryp
3. srp 2023

@pampelina18 a to máš podložené čím, že UA děti jsou přenašeči a stojí za nákazami? Abys tomu rozuměla, jsem asi ta poslední, která by se UA komunity zastávala, ale třeba naše školka byla zcela jednoznačně zamořená už před přílivem uprchlíků. A je pro to zcela zřejmé vysvětlení - nákaza roupy se nikam nehlásí, je tedy jen na rodičích, zda školce/škole nahlásí nákazu, aby ta mohla jednak desinfikovat prostory a dbát na zvýšenou hygienu a současně poučit ostatní rodiče, že ten problém ve školce je a je třeba děti monitorovat. A když se toto neudělá a neodchytají se všichni nakažení, tak se tam ta nákaza točí stále dokola. Syn byl třeba úplně bezpříznakový, přišli jsme na ně úplnou náhodou a když jsem se ve školce pak ptala, zda i někdo další hlásil nákazu, tak jsme prý byli jediní. Ale rovnou říkali, že obvykle se za to rodiče stydí, tak nic neřeknou a dítě jen přeléčí doma a pak ho vrátí do školky. Jenže to k vymýcení nákazy prostě nestačí...

pampelina18
3. srp 2023

@miryp potvrdili nám to i učitelky i doktorka, která tam má ty maminky xkrat do týdne