Plocha a “stočená” chodidla. Máte zkušenost?

22. kvě 2020

Mate prosim nekdo zkusenost ? Syn, aktivni sportovec, ma v 7mi letech ploche nohy, ok, to ma dnes asi kazde druhe dite, ale zaroven ma chodila od poloviny k prstum vice stocena dovnitr. Ortoped rikal, ze je to vrozene a krome klasickych cviku s prsty a chodidly, ktere se delaji na plocha chodidla, nic jineho delat stejne nejde. Ale stale mne to vrta hlavou, na webu se neda nic najit, vlastne si poradne nepamatuji nazev, ktery ortoped rikal. Mam obavy, aby se v dospelosti nepotykal s problemy se zady apod.

dashyyy
22. kvě 2020

Řešila jsem u stejně starého syna valgozní kotníky, neměl plochonoží, ale ,,jen" propadlý klenby.. (pediatra však nastolila dg plochonoží) to většinou souvisí se špatně posíleným HSS (to jsem teda tušila už podle toho jak stojí), ortoped doporučil barefoot boty, napsal vložky do bačkor a odeslal na rehabky.. zaplatila jsem mu soukromou fyzio, dostal super cviky, co ho i baví a nohy se za ten roky tak neskutečně srovnaly, že jsem to ani nečekala.. ano dnes to má strašně moc dětí a nechápu, že to rodiče neřeší.. není to v pořádku a určitě to řešte, aby si to pak nevybral až bude starší 🙂

lolam10
22. kvě 2020

Obratte se na fyzio...

ludmirena
22. kvě 2020

Metatarsus varus? Obrátila bych se na dobrého ortopeda, záleží, odkud jste. Frydrychová či Chomiak na Bulovce, Poul v Brně třeba

cilkat
23. kvě 2020

Co sportuje? Neporadil by třeba něco trenér? (Tohle bývá problém tažený od kotníků až do středu těla, většina trenérů, která aspoň trochu tuší něco o zdravotním tělocviku, vám minimálně řekne, jestli jim to přijde ok.) Jinak opravdu bývá fajn hodně chodit bos v terénu (trávník, písek, lesní cesta... Ne asval, dlažba, parkety.) Ale je otázka, jestli v tomhle věku vůbec bude chtít.

autor
24. kvě 2020

@cilkat : diky 🙂 zavodne plave, dela judo a parkour 🙂 treneri se shoduji s ortopedem ☹ ohledne chodit bos, to je marne asi ☹ prakticky se da rict, ze opravdu od prvnich krucku az do cca 5ti let chodil bos 80% sveho casu venku (zili jsme mimo CR, teple dny skoro po cely rok, behal na hristi, po trave i pisku porad bos) a stejne tenhle problem ☹

autor
24. kvě 2020

@ludmirena : ano to je ono diky !