Porucha štítné žlázy u dětí, co nás čeká?

aaaaandi
15. pro 2013

Chci se zeptat jestli tady má někdo dítko s poruchou štítné žlázy. Nedávno zjistili malému (3 roky) z krve, že má sníženou funkci štítné žlázy, i když neměl žádné jiné příznaky (teda aspoň ty, co jsem četla na netu). Co nás čeká? Bude muset brát už celý život léky? Bude to ovlivňovat jeho vývoj? Díky za každou odpověď.

zuzik24
15. pro 2013

Ahojky, já asi neporadím, ale také by mě to zajímalo. Dcerce to ve čtyřech letech zjistili taky, poruchu štítné žlázy mám také, tak to po mně zdědila. Objednala jsem ji na endokrinologii, tam nás poslali na sono a zde nám zjistili, že má kromě snížené funkce ŠŽ i cystu 9mm velkou. Na endokrinologii nás ale objednali až v lednu, takže do té doby vůbec nevím, co se s tou cystou dá dělat. Volala jsem alespoň naší mudře a ta říkala, že to není žádná tragédie, většinou se prý vstřebá, že v budoucnosti bude brát léky, já je začala brát v pubertě a budu je brát celý život, třeba jiné, ale budu. A jestli to ovlivňuje vývoj, to nevím, ale je fakt, že dcerka je na svůj věk veliká (ale my máme i velkého tatínka 195cm), měří 121cm a na endokrinologii nám doporučili jít s ní na antropologii a na různé krevní testy, což mi přijde zbytečné, ale to je zase jiný příběh. Můžu se jen zeptat, jak jste na to přišli? Jen z té krve nebo jste už předtím měli nějaké podezření? Verunka má od miminka jakoby "srolovaný" krček, v oblasti ŠŽ má takovou "pneumatiku". Držím pěsti 😉

krausule
16. pro 2013

@aaaaandi ahoj,muj syn začal ve 4 letech dost přibírat..i když jedl normalne jako deti v jeho veku..po roce mne to nedalo a zašla jsem na endokrinologii kde zistili že ma poruchu štítne žlazy,že mu nefunguje normalne..ale je snížená její činnost-kui tomu i ta "obezita"..nasadili nam lečbu,bere od te dobyEUTHYROX..dnes je mu 12..každym rokem chodíme na kontrolu-ktera spočíva v ultrazvuku a odberu krve..a vypada to tak,že bude bez leku..vaha se spravila..a vysledky už jsou v ramci normy..je to lečení sice na dyl-ale čím dřív se začne-tim líp..vicemene jak začnou v puberte fungovat pohlavní hormony..muže se to upravit uplne..takže bude bez leku.. 🙂

aaaaandi
autor
16. pro 2013

@zuzik24 Naše dr. poslala výsledky na dětskou endokrinologii a ty se nám prý sami ozvou a objednají na vyšetření, ale prý to taky nebude dřív jak po novém roce ☹ , tak jsem celá nervozní.
Nás na krev poslala kožní, malej má totiž i Vitiligo a u toho můžou být i další poruchy, např. štítná žláza, navíc ji mají obě babičky (já teda na vyšetření nebyla), takže nás radši poslala, ale říkala, že na to nevypadá i dětská říkala, že bude v pořádku, takže když přišly výsledky, tak jsme byli všichni šokovaní. Žádné jiné příznaky nemá, nepřibírá, roste, není unavený, jen suchá kůže, ale tu má kde kdo.
Držím pěsti, ať vám to dopadne dobře a když tak pak dej vědět, jak jste dopadli na endo.... 😉

@krausule To jsi mě uklidnila, taky mě napadlo, že by se to mohlo v ppubertě upravit, ale spoléhat na to nemůžu že. Budou ho sledovat třeba až do dospělosti, i když bude bez léků?

zuzik24
16. pro 2013

@krausule Ahoj, tak to my máme taky tak s tou váhou ☹ Přibírá daleko rychleji, i když na sladké jsem pes a hlídám to. Jiné děti můžou sladké jíst na kila a nepřiberou a Veru ta se jen koukne na pytlík a má půl kila nahoře 😔 Jenže na netu jsem hledala a dozvěděla jsem, že porucha ŠŽ nezpůsobuje nadváhu. Ale na endokrinologii mi to potvrdili, i já to tak mám, bohužel. Teď tedy zhubla, protože byla nemocná, ale jinak to není žádné tintítko ☹
@aaaaandi Tak třeba to bude jen o trochu nižší hladina hormonů, uvidíte, každopádně na vás budu myslet. My jsme objednaní na 15. ledna, tak na to pořád musím myslet, ta cysta mě dost vylekala ☹

zuzik24
16. pro 2013

@aaaaandi Ještě jsem zapoměla, mně tu poruchu zjistili v pubertě a léky budu prý brát pořád, ale třeba když se na to přijde takhle brzy, tak se s tím dá něco dělat lépe, budu doufat 🙂

aaaaandi
autor
16. pro 2013

@zuzik24 To chápu, že tě ta cysta vylekala, když člověk neví na čem je a ještě takovou dobu čekat, brrr. Ta cysta je tam kvůli té ŠŽ?
Mě taky dost vrtá hlavou, jestli se to dalo nějak ovlivnit, třeba kdyby jedl jen bio stravu nebo to ovlivnilo něco v těhotenství, proč tak malé dítě má hormonální poruchu?

zuzik24
16. pro 2013

@aaaaandi U nás se to dědí už čtyři generace, takže u nás je to jasné, ale cystu nikdo neměl. Ta cyste je ve ŠŽ, proč tam je a co se s tím dá dělat, to nám řeknou až na tom vyšetření v lednu. Dám pak vědět.

blannie
17. pro 2013

@aaaaandi Ahoj, ja sice nemam dite s poruchou sz, ale sama mam od detstvi hypofunkci. Krom neustalych problemu s nadvahou to nema zadne jine negativni dopady. Jen uz skoro dvacet let chodim kazdy pulrok na kontrolu, coz znamena odber krve a jednou za rok sono. Nejspis budu brat euthyrox uz celozivotne, zacinala jsem jako dite na 100, casem jsem se dostala na 50, ale diky tehu mi zas zvysili davku na 125 a ted mam 100 a jsem znovu tehu, nejspis. U kluku takovyto problem asi neni.Otazka je, jak se synova zlaza bude dal vyvijet. Ta moje zakrsla na velikosti sestileteho ditete, ale i tak je mym jedinym handicapem kazdodenni brani prasku. Takze se neboj, pokud se to leci, tak bude vsechno dobry 🙂

hedusska
17. pro 2013

@blannie mě dr. řekla, že kluvi většinou toto onemocnění nepodědí, že spíš holčičky...sama mám hypofunkci, brala jsem Euthyrox 50, ted v těhu mám 75..s váhou nijak velké problémy nemám, a ani jiné k tomu přidružené..🙂

krausule
17. pro 2013

@zuzik24 to znam velice dobře..navic mne dokazalo vytočit,když mne lidi kolem řikali a naznačovali at mu uberu na davkah že trochu diety by nezaškodilo..přitom ví houby..jak se natrapil..chodil do skautu,na výšlapy a do hazene třikart tydnne..aby sportoval..ješte doma kolikrat cvičil..o sladkem ani nemluvim-přesne jak říkaš..jiné decka do sebe tlačí sladke pořad a jsou jako lunt..on to mnel na přidel..aby doplnil trochu energie..když sportoval že jo..a než zhubnul trvalo to roky..každy den prašky..ted v puberte se to trochu ustalilo..ale hned jak se trochu přestane hybat už vidím..že přibíra..nespravedlive že?Na druhe strane si říkam,že lepší než kdyby mnel třeba cukrovku..jsou daleko horší nemoci..moje maminka ji ma..

krausule
17. pro 2013

@aaaaandi no mne řikala doktorka že pokud se to ustalí v te puberte,že bude bez léku-sledovaní už není potřeba..jedine kdyby nastali problemy..je to jak u koho..nekdo leky bere celej život,nekdo ne..je to individualní..

pelmisek
17. pro 2013

@zuzik24 Já mám taky Verunku a taky když koukne na sladké hned půl kila nahoře a její ségra se cpe čokoládou jak zběsilá a furt je jak tyčka! No holt to má někdo v životě těžší 😉 My tedy teď teprve čekáme na výsledky, ale vzhledem k průběhu a tomu, že ŠŽ mám já i moje mamka tomu dávám 90% že má hypofunkci jako my. Musím říct, že mě na to přišli až minulý rok i když problémy jsem měla už dlouho - několikrát mi dělali sono i krev a pokaždé v normě a až minulý rok mě to začalo tlačit v krku a teprve se to projevilo. Zvláštní co? Jo a zhubla jsem až docela trvdou dietou a ne nasazením léků, takže Veru holt čeká něco podobného. Dieta od Mudr snad pomůže, ale už teď se děsím toho co bude mít jíst, pže spoustu věcí odmítá. Např ovoce nejí vůůůůbec a ze zeleniny jen ledový salát jinak tak max. zeleninové polévky. Co s tím když to dítě zdravě prostě jíst nechce???????????? 😠

aaaaandi
autor
30. led 2014

@zuzik24 Ahoj, tak jak jste dopadli na endokrinologii? Nám se pořád neozvali, tak jsem malého objednala jinam a jdeme 19.2.

jennyska
26. únor 2014

Ahoj @aaaaandi @pelmisek @krausule @hedusska @blannie @zuzik24 a ostatní snažilky, těhulky, maminky 🙂

do naší Wiki knihovničky Modrého koníka, kterou si tady všechny společně tvoříme, byl vložen nový článek na téma Štítná žláza https://www.modrykonik.cz/stitna-zlaza/ .

Pokud si najdete chviličku a napíšete nám všem své případné zkušenosti se štítnou žlázou, pomůžete další spoustě maminek, které si právě prochází stejným obdobím, onemocnění jim bylo diagnostikováno a tady na koníku hledají Vaše rady, tipy a doporučení.

Své příběhy můžete psát přímo pod článek do okénka " Moje zkušenosti s ...".

Mockrát Vám děkuji, že pomáháte a přeji fajn den!
Jennyska

PS: Přispět a nebo napsat nový článek do Wiki může úplně každý. Knihovnička je otevřená všem, kdykoli! A pokud toto není téma, do kterého chcete přispět, můžete si vybrat z mnoha dalších: https://www.modrykonik.cz/wiki/all

ludmmi
Odpověď byla odstraněná
Zobraz