Používáme cookies. Více informací zde.
Zavři

Potravinové alergie - atopický ekzém

monsou
10. led 2017

Ahoj, prosím o radu, zda nemá některá zkušenost s alergií skoro na všechny potraviny. Poprvé jsme se osypali po mléku - máme atopický ekzém a od té doby to jede, nesneseme skoro nic a teď to vypadá, že máme alergii i na lepek. Už jsem z toho zoufalá, pač nám je přes 9 měsíců, ale já nemůžu zkoušet nové potraviny jako ovoce - broskve, meruňky (ty taky nesneseme), rajčata, ryby... Osypáváme se teď už po potravinách, které jsme dřív snesli jako např. mrkev. Nevíte jak z toho ven? Budu ráda za každou radu. 🙂

annasmyckova
10. led 2017

a byli jste na alergologii na testech? taky mám dcerku atopika, ale na testech se neprokázalo z žádných mých podezření (taky jsem měla dojem, že to má po mléku a po kdečem, ale nic se neukázalo tak zásadního)...teď má 4,5 let, v zimě to má daleko horší, v létě jen sem tam. Je pravda, že některé potraviny ji ani nedávám, už to mám vypozorované (rajčata, kyselé-zelí, okurky.., citrusy, arašídy, čokoládu -to jsou silné alergeny). Nesnese oblečení z flísu -jen bavlnu, dávám dvojí máchání prádla bez aviváže...a mažu (expicial,sensicutan, lanolin...do koupele olejovou koupel linola)...

dzungala
10. led 2017

Obrať se tady na koníkovi do poradny pro atopický ekzém, konkrétně na uživatelku kamzyk (věra zíková). Dost o tom, ví, Poradí. Její děti taky nesnesly skoro žádné potraviny.

Mně poradila docela dobře.

maxiste
10. led 2017

@monsou co kvasinka?

dzungala
10. led 2017

Jo a testy na alergologii nedoporučuju před třetím rokem věku, vycházejí falešně negativně a obecně se to ví i mezi alergology. Taky jsem dceru nechala v devíti měsíccích testovat z krve a neyšlo jí vůbec nic, přitom reagovala ekzémem na kakao, mlíko, pšenici, citrusy, a kdeco...Alergoložka doporučila opakovat pak testy co tři měsíce. Na to jí prdím, půjde tam ve třech letech.

dzungala
10. led 2017

stoprocentně kvasinka

dzungala
10. led 2017

hlavně ničím nemazej, žádné mastné, oleje vůůbec!, maximálně zinkovou mast. Aviváže nepoužívat vůbec. Nejsou třeba, kdyžtak trochu octu. Aviváže vůbec, nemastit kůži (živí to kvasinku) a začít s expozičně eliminačním testem. Ale víc poradí kamzyk, je to nadýl. Ale pomůže určitě.

dzejnany
10. led 2017

Já mám taky dceru 2,5 roku atopika, a já jsem od mala taktéž. Dceru jsem nechala v roce testovat na alergologii a zjistilo se, že ji nedělá dobře vajíčko. A naštěstí se jednalo o alergii, která do třech let věku vymizí. Teď jsem jen sledování ale papáme vše. Ekzém je ted boj, ale nevzdáváme se 🙂. Vajíčko může, ale musíme ho pořádně tepelně upravit. Synovce taky testovali ve dvou letech a zjistili alergii na lepek. Takže si myslím, že žádné testy nejsou na škodu. A pokud bych měla opakovat častěji, neodmítla bych, dělám to pro klid dítěte a i svůj.

dzejnany
10. led 2017

My tak jen bavlněné věci, ted jsem přešla z punčošek jen na bavlněné legínky. Nám začala pomáhat Lipobase a ondřejova mast - na té jsme začali ted ujíždět. Na horší ložiska Fucidin, ale ten ted nezabíral, tak jsem si dovolila zabrousit do svých mladých let a vyhledala v lékarně Ichtoxyl (černá a smrdí), ale malé se krásně ložiska zahojila (dokáže se drát do krve ☹ ). Jinak taky není špatný mix lipobase se sudocrem, ten používám na rány, které si vydře do masa, krásně to vysuší. Toš tak, myslím, že každá máme své recepty, aby se našim bobiškům ulevilo. Jinak nám na noc dali sirup xyzal (na sklidnění), ale žádný efekt, nejvíc nám zabírá proti svědění fenistil, ale dávám jen akutně.

danndula
10. led 2017

Já mám atopak od narozeni 🙂 co mužů doporučit tak agresivní potraviny jako jsou citrusy, rajčata, vajíčka, mléko a cokoliv paliveho rovnou ani nedavat..me z nejhorších stavu v pubertě dostaly homeopatika od pana lecitele z Kroměříže 🙂 mela jsem to ve fázi mokvani a neměla jsem skoro kůži on me ze všeho dostal a budu mu nadosmrti vděčná 🙂 jmenuje se Kreml je už starší, ale profik první třídy 🙂 po porodu mám v plánu za nim též jet 🙂 přeji hodně stesti já se modlim aby to ta moje kočička v bříšku taky neměla 🙂 :(

dzungala
10. led 2017

Já dceru nehodlám nechat píchat co tři měsíce, a sledovat jestli něco a kolik toho přibude. Sama mám zjizvené žíly, protože se na mě od dětství lékaři vyřádili jen co je pravda a každý další odběr krve je teď pro mě utrpením, protože propíchnutí zjizvené žíly neskutečně bolí a pak se v místě vpichu dělají bolestivé vředy. Nezačnu u dcery stejnou linku.

Ostatně alergoložka o kvasince zřejmě nic neví, o dietě taky ne, předepsala zyrtec kapky, ventolin, fenistil, dětská už chtěla psát kortikoidy (v půl roce?To jako fakt? a o dietě ani slovo??), alergoložka mi dala do ruky leták s nějakým krémem, který ji tam právě nechal dealer (řekla, že to nemá ozkoušené), ale mám tím prý dceru mazat třikrát denně, pak se podívala na mě a já se mám prý taky mazat třikrát denně - pozor - celé tělo.

Já ekzém nemám, takže ať se maže ona.

Já ostatně vím, na co dcera reaguje i bez krevních testů, protože máme za sebou dvakrát expozičně eliminační test, který jen potvrdil výsledky prvního. Jiná dětská lékařka mi potvrdila, že nemá smysl dceru nechávat pořád dokola testovat před třetím rokem věku. Doporučila dietu (kterou jsem už ale praktikovala a s úspěchem, pochválila mne za dobrý postup).

Takže na kortikoidy jsem se vyprdla, seznam alergenů u dcery znám, ale pracuji hlavně s příčinou (zaplísnění střev candidou, a ne s alibistickým argumentem lékařky, že je to dědičné, že se tím nic nedá dělat kromě kupy léků a že je to boj), ano je to boj, ale jinak vedený. Dcera je čistá, nemá dýchací potíže, a světe div se začíná tolerovat alrgeny, které dříve nesnesla (mrkev, citrusy).

Při správné péči a řešení příčiny, ne projevům jsem si jistá, že z toho "vyroste", jak taky alibisticky argumentují někteří lékaři. Ale vyroste z toho protože na tom makáme každý den speciální stravou a probiotiky.

Každý se jen snaží dělat pro své dítě to nejlepší. Pro mě to neznamená ládovat děcko utlumováky a sledovat, jak se drápe do masa...

Přeju všem uzdravení

soyevita
10. led 2017

@danndula Tak ten pan Kreml bude asi fakt hodně dobrý,u nás v Jihlavě je Mandragora-obchod s bylinkami.Je tam i léčitel a se svými dětmi jezdili právě k němu.

soyevita
10. led 2017

@dzungala Jaké probiotika prosím užíváte?

dzungala
10. led 2017

Dávám jí obyčejný Hylak forte (a dělám i několikatýdenní pauzy v užívání, aby se tělo trénovalo), dlouhodobě dávám moment zajdu se podívat - Biopron laktobacily baby - pro děti od jednoho měsíce věku, ale i tam jsem měla i měsíc pauzu. Dcera už bude mít dva roky, na dietě je tedy rok a půl, zpočátku jsem Hylak a Biopron dodržovala striktně, teď spíš jak si vzpomenu, nebo když náhodou zpozoruju že se jí někde začíná kůže měnit (jakoby vysušovat - už vím, co se děje), začnu dávat probiotika poctivě, pohlídám cukry, namažu zinek a nic se ani nevyhodí.

Občas mi zareaguje, protože občas dostane i to, na co reakci má - BKM, dcera občas dostane jogurt a občas chleba, kde je pšenice. Ale takto jsem zvykala pomalinku i mrkev, citrusy a kakao a to už je v pohodě. Ale myslím si, že kdyby došlo k dalšímu přemnožení kvasinky ve střevě dlouhodobým porušením diety /(což jsme taky vyzkoušeli), stav se začne pomalu zhoršovat a začala zase reagovat na mrkev a citrusy.

Takže jsem pochopila, že venku z toho ještě není (ač jsme si to mysleli, protože byla dlouho úplně bez příznaků), dalších pár týdnů zase přísná dieta, pak zase pomalu zvykat a teď jedeme mírnější formu diety a z léků dostává jen zyrtec, ale ten mám v plánu časem vysadit (až budu mít relevantní výsledky krevních testů a vedení nějakého lékaře, který problému opravdu rozumí).

V případě ekzémů (tedy candidy) jsou přínosná probiotika lactobacily a bifidobakterie, takže najít něco, v čem je to nejlépe oboje.

Plus malá dostává kalciový sirup, protože má bezmléčnou dietu.

dzungala
10. led 2017
dzungala
10. led 2017

Jinak léčitel bude asi taky pracovat s příčinou (a ne pouze s projevy), takže nejspíš doporučí kromě diety i účinnou přírodní bylinnou léčbu.

Až bude mít dcera tři roky chystám se začít taky konečně i s léčbou a nejen pouze pokračovat v udržovacím stavu pomocí diety. Zatím jsme u kroku jedna: omezit kvasince přísun potravy, ze které hlavně žije a množí se - cukry, mlíko plus samozřejmě vyřadit alergeny, které dělají problém, protože střevo je právě narušeno plísněmi, zdravé střevo "netrpí alergiemi na potraviny", protože potrava zlstává tam, kde má, tedy ve střevě, zatímco při ekzémech se poškozeným střevem (tzv. syndrom netěsného střeva) dostávají molekuly potravy i mimo střevo do těla a to pak reaguje alergickými projevy např. ekzémem.

Dále jsme u kroku dva - dosadit kvasince do střeva potravního konkurenta, který jí ubírá potravu, ze které žije a množí se - tedy lectobacily a bifidobakterie.

A třetí krok nás teprve čeká - účinná léčba, která se ale nedoporučuje u úplně malých dětí (do tří let), protože může být spojena třeba s herx-heimerovou reakcí apod. Třetí krok je už zabíjení přemnožené kvasinky a zabírá na to třeba greposept, kočičí dráp, čaj lapacho...A tělo se pak postupně naučí udržovat správnou rovnováhu mezi kvasinkami a jinými obyvateli střeva, protože candidu máme ve střevě všichni (a nejen ve střevě), ale zdravý organismus UMÍ regulovat její přemnožení sám a udržuje rovnováhu, což u dětí s alrgiemi neumí, protože je prostě zaplísněný candidou.

Jinak já jsem herx-heimerovu reakci při dietě a léčbě zažila a nemusí to být sranda, proto je dobré o tom něco vědět a nejlépe spolupracovat s nějakým lékařem, či odborníkem (ale najít takového osvíceného lékaře je science fiction).

Ale je to boj. Pořád. Dieta není brnkačka. Člověk musí hodně načíst, naučit zase znovu vařit atd.

monsou
autor
10. led 2017

Holky, děkuji za Vaše rady, jsem ráda, že v tom nejsem sama. Obrátila jsem se na paní Zikovou. O kvasince jsem ještě neslyšela, krémů jsem vyzkoušela mraky a nic pořádně nepomohlo kromě Bepanthenu, ten to trošku udržuje.

netopejr
11. led 2017

Mne cekej zivot, od dětstvíi v dospělosti tvrdili, ze to ke atopak... A byl to lepek. Zkus ho vysadit, není to tak obtížné, do měsíce poznáš. Zadne vedl.uxcinky.
Taky je spousta křížových alergii - napr. Rajce samotný ok, paprika samotná ok, ale spolu problem.
Džusy a nekt.aditiva v nekt.potravinach obsahuji dráždivé látky.
Někdy rozdrazdene tělo, např. Z toho lepku, reaguje spatne třeba na citrusy nebo na jahody, ale příčinou nejsou ty citrusy.
At to brzy objevite!

monsou
autor
11. led 2017

My lepek v rodině nemáme, proto jsem byla překvapená tou reakcí i na něj. Prvně zkusím mléčné výrobky vysadit, poté lepek, ale jak říkáte všechny, je to vážně běh na dlouhou trať ☹

dzungala
11. led 2017

@monsou

ahoj,

na dědičnost moc nespoléhej, to je spíš argument alergologů - něco, co oni neumí vyléčit je přece dědičné a nedá se s tím nic dělat.

Na dědičnost se dnes svaluje kdeco, hlavně tedy to, co neumí léčit a čehož příčinu neumějí objasnit. Takto je dědičné astma (taky ho u nás v rodině nikdo nikdy neměla, tak po kom jsem to podědila?), autismus (švagrová má teď malého synka, vypadá to na autismus - nikdo ho nikdy v rodině neměl), dědičná je rakovina a tak podobně.

A dědičná je bechtěrejevova choroba, tu měl děda, má ji otec a prý mám slušnou šanci, že ji budu mít - ano budu docela jistě, protože to je jedno z autoimunitních onemocnění, za které je podle mne zodpovědná systémová candidoza organismu. A pokud se nevyléčím z plísní, můžu s tou "dědičností" počítat.

Líbí se mi co na to řekla jedna paní, co má (teda měla) děti s ekzémem - "ekzém a alergie nejsou dědičné, dědičné jsou pouze stravovací návyky" a v tom je kus pravdy, proto bývají v rodinách podobné nemoci.

dzungala
11. led 2017

@monsou

A ty víš, že je to reakce na lepek? Jsi si jistá? Já mám sice taky podezření (a doktoři zatím nemohou vyloučit ani celiakii), ale může reagovat na pšenici jako takovou a jen ta pšenice obsahuje asi dvacet různých alergenů...

Proto teď budu zkoušet kváskový žitná doma dělaný chleba a uvidíme

maxiste
12. led 2017

@dzungala
Mohu otázku? Mělo Vaše dítě při vymítání kvasinky "neklid, potíže s usínáním, hyperaktivitu"?

netopejr
12. led 2017

@monsou S tou dědičností jsem si to taky myslela, než jsem posléze zjistila, že celá jedna linie má symptomy, které tu nemoc obv. doprovází. Akorát že mají víceméně asymptomatickou formu, resp. netrápí je to zatím tolik, aby to řešili. Taky mi to přišlo jako blbost, ale experimentálně jsem si ověřila, že nikoli.
Ten lepek může být u mnoha fakt skrytý. A je dnes nějak moc. Asi že jíme mnohem víc bílýho pečiva, navíc to zpracování průmyslové, žádný pořádný kvásek, jen prášky na rychlé vykynutí, chleba se druhý den sype, dřív to byl chleba týden konzistentní a dobrý.

dzungala
12. led 2017

@maxiste

Dcera je zatím jen na dietě a kvasinku držíme spíš tak nějak pod kntrolou, ale přemnoženou ji má pořád, např. nemá dorbou stolici (stále průjmová, zapáchá - to může souviset případně i s tím lepkem). Budou jí teprva dva, takže až za rok bych chtěla začít s bylinnou léčbou, která kvasinku přímo hubí, ale musím do té doby hodně pozjišťovat a hodně načíst a pokusím se sehnat lékaře nebo léčitele, který by s tím měl zkušenost (u dětí).

Při vymírání kvasinky se totiž uvolňují z mrtvých těl kvasinek toxiny, které působí na mozek (bolí hlava - a to se u mě projevovalo už na dietě, když jsem výrazně omezila cukry) a pokud je kvasinka hubena moc rychle a najednou, je najednou větší množství toxinů, se kterými si tělo musí poradit, proto může nastat i tzv. herx-heimerova reakce z vymírání kvasinky (zadat do googlu) a to nemusí být legrace - mě bušilo srdce, točila se mi hlava, někdo má křeče střev a tak, ale záleží to na tom, haj moc je člověk už candidou a plísněma prolezlý, počítám, že u dětí (zvlášťě když jsou na dietě) by to nemělo být nijak dramatické, ale chci si vše dobře ověřit, než jí začnu dávat třeba greposept. Ale léků na kvasinku je povícero (např. tyminánový čaj, zázvor, česnek - u dětí si neumím představit, měsíček atd.)

Při bylinné léčbě je vhodné dávat i chlorellu nebo něco na odvedení toxinů z těla (já měla i aloe, ale pak jsem to někomu darovala, kdo to potřeboval více).

Máte podporu dětské lékařky? Máte někoho, kdo by s tím pomohl?

Já jsem teď v těhotenství bez diety (vše se mi vrací), ale po porodu mě znova čeká detox a později i znova léčba. Vyléčím se snad až přestanu kojit (takže výhledově za dlouho, proto mě čekají ještě dlouhé roky diety).

Sama jsem zvědavá, jak na tom bude druhá dcera..

Vy máte s léčbou ekzému pomocí diety úspěch? Přidáváte kromě probiotik i nějakou bylinnou léčbu?

monsou
autor
12. led 2017

Neni to stoprocentni ten lepek, zacal se mi osypavat po vicezrnne kasi,takze to klidne muze byt jen ta psenice. Zkusim pomalu nasazovat piskoty a uvidime. S tou dedicnosti je to asi fakt.Je to zkratka tou dobou.A to jsem si myslela,jak ho ochranim tim,ze ho st

monsou
autor
12. led 2017

Ze ho stale kojim

maxiste
13. led 2017

@dzungala:
Ne, malej má 7m a kvasinku léčíme jen tím hylakem a Nutrilonem AC. Jsme v pořadníku na konzultaci s p. Zikovou a zkoušíme polehku ty příkrmy. Hylak jsme museli vysadit kvůli průjmům. Takže dáváme jen probiotila. Nesnažíme se o žádné výpady, když to není nevyhnutelné, ale kvasinku neživíme. Náš lékař samozřejmě o kvasince ví, že existuje. Leč nemyslím, že by to považoval za nějaký zdroj zla. Ty reakce malého snad ani nemohou být na léčbu. Ale upřímně nevím, kam to přiřadit.
Seboreu jsem zvládla sama asi nějakým zázrakem. A ekzém se podařilo kombinací stravy a toho Eucerinu. Takže ťuk,ťuk, prozatím je v pořádku.
Zajímalo by mě, testy na kvasinku děláte nějak průběžně?

dzungala
13. led 2017

@maxiste

Jo s Eucerinem mám dobrou zkušenost, je drahý jako prase, ale není to ten olejový mastný odporný krém. Já testy na kvasinku nedělám. Bylo by nadlouho to sem celé vypisovat, ale já jsem si až na základě dceřina ekzému uvědomila souvislost mezi candidou (tedy ne už kvasinkou ale plísní) a mými celoživotními zdravotními problémy, který každý specialista jen ochotně "léčil" (nejčastěji antibiotiky, hormony), ale souvislosti s celkovým mým zdravotním stavem a všemi symptomy si samozřejmě dohromady nikdo nedal, protože doktoři neumí hodnotit celkový stav člověka, ale jen ty části, které mají vystudované. Takže dermatolog se zajímá jen o kůži, alergolog jen o alrgie a astma, obvodní kvůli problému se střevem jen dokola předepisovala kolonoskopie, urolog zase cystokopie, na ORL mi zase nechali vyřezat mandle atd.

Já jsem si jistá, že trpím plísněmi (candidozou), a testy na candidu se jmenují ELISA, jsou dost drahé (jeden typ stojí asi 1500) je třeba udělat myslím tři typy a to opakovaně, aby se z toho dalo vyčíst, jestli léčba funguje a plísně ubývají, ale protože si to člověk dělá jako samoplátce a většinou nemá ke konzultaci lékaře, který by o tom něco věděl (protože panuje povědomí, že kvasinka není přece problém, máme ji všichni - což je ale už něco jiného než rozjetá systémová candidoza že) je i interpretace výsledků problematická, takže já si tyto testy dělat nenechávam (zatím, ale za pár let ano, až budu po léčbě) a dceři nic takového taky nechystám. Uní mi bude stačit, když uvidím, že je dobrá, nepotřebuje celoživotně zodac nebo jiný antihistamin, nebude mít problémy s dýcháním a nebudu ji muset škrtit pekelnou dietou, tak to bude ok. Ale ještě prodělá ty testy na alergo až to bude mít význam a je možné, že jí nakonec potvrdí tu celiakii, takže to by zůstala na bezlepkové dietě, ale kvasinku bychom potom taky zvládli.

Prostě jen se usím sama hodně zajímat, protože naše zdravotnictví vychováva k samostatnosti. Spolehnout se na vyjádření alergologa a pediatry, tak jsme na tom, jako někdo o příspěvek výše: léky na utlumení, masti na vydrápnaná ložiska do masa apod. Dcera není úplně zdravá, reaguje na alergeny zhoršením, ale dieta je nutná a díky ní nemá kortikoidy a ventolin. Což je právě rozdíl o d názoru dětské, která chce, ať jí krmím bílými rohlíky a denně 300ml kravského mlíka (ťuk ťuk).

O probioticích ani nepípla, o dietě nic neví (zpočátku nám doporučovala hlavně mrkvičku, ta přece dětem nevadí) a na to, že dcera má vlastně celý život jen průjem nereaguje, jen že prý už by měla mít stolici normálně formovanou a to je vše. Když ji pak začalo kakání i bolet (trvá to asi jeden měsíc), po týdnu problémů jsme tam jeli a napsala jí projímadlo (když kadí puding), takže já se na ni obracím už jen v nejnutnějších případech. Projímadlo samozřejmě k ničemu, dostávala ho, vsřebala ještě méně živin a břicho ji bolí pořád.

Možná ji nechám už teď testnout znova jen na ten lepek a BKM, to by snad už mohlo vyjít. Uvidím..

maxiste
16. led 2017

@dzungala
No, testy prý stojí 750,- a může je předepsat doktor. Který to teda udělá, pokud ho požádám. Ale výsledek je prý nejistý a nemusí nic znamenat. Já už četla před mnoha lety knihu o candidě a stránky a taky jsem byla přesvědčená, že ji mám. Těhotenství udělalo trochu mezník, leccos se mi spravilo. Ale teď bojuju za syna. A popravdě je to peklo. Dnes třeba po nějaké době objevím zase zarudlej zadeček a na něm bílé zatvrdlé puchýřky? Vypadá to všelijak a není se koho zeptat. Vzhledem k tomu, že je na UM a příkrmy teprve testujeme tak nevím, co dělat jinak. Asi je to reakce na řepu. Ta byla v seznamu, že jako dobrý. Jsem ze situace trochu frustrovaná a vůbec se v tom jako "topím". Nejsem tak sebejistá, že bych si troufla syna léčit sama bez konzultace s odborníkem - mimo té diety, kterážto je sama o sobě neškodná. Přijde mi to jako sama si vyměňovat elektroinstalaci v domě, když o tom člověk ví prd.
Fakt na pytel.

dzungala
16. led 2017

@maxiste

To máš pravdu, jsou to nejisté vody. Ty testy bych dítěti nedělala, uvažovala bych o noch jen u dospělého, taky právě proto , že ty výsledky bývají složitě interpretovány a je třeba to opakovat, aby se z nich něco dalo vyčíst. Je to problematické.

Já nejsem jen přesvědčená že candidu mám, já to vím. Zaprvé mám chronický candidozní zánět pochvy potvrzený gynekologem, na který už mi nemá nabídnout jaké léky, protože mi nic už nezabírá. Proto mi už jen nabídnul celkové chemické přeléčení, ale až jak dokojím, no ale já jsem mezitím otěhotněla...

A když mám tak rozjetou candidozu, která se nedá léčit místně ve vagině, je jistota, že to jde ze střeva a jsme doma. A to ještě kdyby to končilo u střeva, bylo by dobře. Taky jsem si to ověřila tím, že jakmile jsem byla na přísné dietě a pak i bylinné léčbě, všechny problémy vymizely (to není náhoda). A jakmile jsem se na dietu vykašlala v těhotenství, pomalu, postupně se vše začalo vracet a jsem tam, kde jsem byla. Takže u mě jasné a vím, co mi potom bude pomáhat.

U dcery taky horší, protože teď jí konečně více chleba (žitný celozrnný, ale taky celozrnný pšeničnožitný) a reaguje na něco. Tak teď taky zkoumám, jestli je to jen ta pšenice, nebo se obecně zhoršila tolerance lepku (která nebyla dobrá už od počátku), nebo jestli v tom hraje roli jednou za čas jogurt, kdy se nám zdálo, že BKM začíná tolerovat...A taky je to demotivující, že člověk už měl jasno a nyní zase zkoumat a zkoušet a vynechávat a čekat a přidávat.

Ad řepa - nevím, na jakém seznamu je povolená (při protikvasinkové dietě asi ano), ale obecně je to silný alergen stejně jako mrkev, tedy stejně jako kořenová zelenina obecně. Někdo snese řepu, ale mrkev už ne, jiný naopak. Ostatně malá teď měla několik dní po sobě cizrnu v polívce a ačkoli mám testem ověřeno, že na luštěniny nereaguje, přemýšlím i nad tou cizrnou.

A máš pravdu, nejlíp je to řešit s odborníkem, hlavně u dětí. Já teda hledala obvoďáka pro sebe, který by mi s tím pomohl a pod jehož dohledem bych udělala i ty testy a byla bych pod kontrolou, jestli mi dietou něco nechybí, ale u nás byl problém, by mě vůbec někdo vzal, natož si vymýšlet nějaké jeho kvality. Kontaktovala jsem i lékaře v Polsku, který o tom napsal knihu, ale vůbec mi neodpověděl. Třeba lékař mého otce ani neví, že takové testy existují a na candiozní fleky na nohách mu furt dokola dává infuze hydrocortizolu (kromě toho má otec jiné autoimunitní choroby jako - impetigo, lupénku, bechtěrejeva, výpad vlasů, problémy se zrakem - zákaly, tinitus, že fakt blbě slyší apod.), je úplně jasně zaplísněný a sám si to už přiznal, ale taky nemá lékaře, který by mu s tím pomohl a on sám už je ve svém věku líný i na dietu (by si musel nejprve něco načíst a kdo by mu to chystal že).

Já mám u dcery už druhou pediatru a taky to není žádná sláva, candidu nevnímá absolutně jako problém, ekzém je ze štramplí, dieta netřeba, dívá se na mě jako na bio eko teroristu, protože jsem si dovolila neočkovat hexavakcínu v jeden den zároveň s prevenarem a od té doby jsem biomatka, co své dítě moc řeší a vymyslela si nějakou dietu nebo co...

Takže já mám dceru taky jen na dietě a nic jí sama zatím neléčím, ale mám ještě rok někoho sehnat, nebo se na to nějak připravit, protože jinak bude na dietě celý život a přitom se to dá vyřešit. Jen je to opravdu na pár let, postupně, pomalu, důsledně až do konce.

Co mi zbývá jiného, při přístupu lékařů, se kterým se u dcery setkávám (alergo, pediatra, lékaři v nemocnici, když byla na JIP ap.) Mám se spolehnout na ně? Já si takovou péčí prošla sama jako dítě a následkem je, že jsem ve třiceti byla úplně hotová, věčně nahromadě, nemocná s kdečím (projevy systémové candidozy).

Najdeš-li dobrý kontakt na někoho, nebo napadne. li tě něco, jak to řešit v případě našich dětí (a tím myslím vyřešit, nejen dietu - zjistit opravdu, zda a kolik je plísní v těle a jak dál postupovat pod dohledem někoho, kdo tomu rozumí a MÁ s tím ZKUŠENOSTI), dej mi, prosím, vědět, budu ráda. Taky bude záležet na vzdálenosti, protože nebudu moci jet 300 km, když budu mít doma za chvíli druhou dcerku.

Největší průser je, že tady na to prostě chybí lidi. Pediatři o tom málo ví, ta naše vystudovala v sedmdesátých letech, kdy se nevědělo pořádně ani o alergiích a tak je to často a se vším. Bohužel.

Sem začni psát odpověď...

Odešli