Šestý prstík na nožičce

lizaa
3. čer 2019

Ahoj maminky, prý je to celkem běžné a tak bych ráda zjistila osobní zkušenost. Před pár dny se nám narodil syn a na jedné nozicce má jeden prstík, malicek, navíc. Prstík je bez kosti, dnes se plastický chirurg vyjádřil, že na podvazani je moc velký a musí se to udělat v celkové narkoze, takže pockame do co nejvyššího věku dokud to nebude překážet a budeme docházet na kontroly. Zajímalo by mě, zda jste to takto někdo měl, pokud už proběhlo odstranění tak kdy... Malicek je mekoucky a motá se tam, mám strach když třeba nandavam ponozticky...

lizaa
autor
3. čer 2019

Případně další zkušenosti. Doufala jsem, že ho odstraní co nejdříve, manžel když to zjistil tak byl vyloženě na mrtvici 😏😆
Moc všem děkuji!

ladeka
3. čer 2019

@lizaa Nemam zkusenost s prstikem, ale nas syn mel u ucha takovy maly mekky narustek. Trochu v nem mel i chrupavku. Odstranili nam to laserem, ale musela jsem to hodne hledat - v nemocnici taky chteli jen pod celkovou narkozou a nejdriv ve 3 letech. Jestli je prstik malinky a mekky bez kosti, tak by to mozna slo taky laserem...?

lizaa
autor
3. čer 2019

@ladeka prstík je stejně veliký jako normální malicek vedle, má i nehtik, nevím ale jestli taky poroste jako zbytek nožičky... Oni právě říkali že je tam moc velký to místo spoje s nohou jinak by to šlo řešit hned, tak nevím... Ještě se poradím s dětskou dr až půjdeme na úvodní kontrolu, zatím jsme v porodnici...

ladeka
3. čer 2019

@lizaa Zeptejte se u dr., jeste jsem vam pro info napsala soukromou zpravu.

lizaa
autor
3. čer 2019

@ladeka děkuji, určitě!

meganx
3. čer 2019

A řekli vám to při ultrazvuku? Jen mě to tak zajímá

lizaa
autor
3. čer 2019

@meganx ne, neřekli...

gruyerre
3. čer 2019

@lizaa zkušenost nemám, ale určitě bych zkusila ještě pohledat nějaké další plastické chirurgy a zkusit jim napsat, obtelefonovat, navštívit... ať se k tomu taky vyjádří.

gabi_k
3. čer 2019

mam zkusenost z druhe ruky...(v te rodine to meli dedicne po tatinkovi 🙂 Prstik se odstranil priblizne v 1 roku zivota, kdyz detatko zacalo potrebovat boticky. V botickach by prstik prekazel. bylo to pry raz dva a bez problemu..

krisatko
3. čer 2019

@lizaa odkud prosím jste? Jinak náš první syn (těhotenství jsme ukončili ve 22+0) měl navíc prsty vedle palce na obou nohách a strostle prsty druhý a třetí na obou rukách plus ještě vedle malíčku na prave ruce něco navíc, pak měl ještě nerovnoměrně zvětšenou mozkovou komoru a v druhé cystu ale to je vedlejší. Jde o to že když jsme se rozhodovali co dál, zjišťovali jsme u plastického chirurga jak a kdy by se to případně řešilo. Tehdy nám i on řekl že pokud by to byla jedna vada izolovaná, tak by do toho šel ale takhle také poradil ukončení. Nicméně mluvil o chirurgickém odstranění v 18 měsících nejdříve! A úprava těch prstů na rukou (pokud by nebyly srostlé kosti což se nakonec ukázalo že byly) rozdělení ještě později. Fakt si nedovedu představit že se dítě učí chytat věci nebo chodit s vadou kterou má a pak znovu až mu to opraví. Zkusila bych se víc ptát a zjišťovat, aby to udělali co nejdříve.

fyii
3. čer 2019

@lizaa ahoj, ja to zazila v porodnici taky. pani mela holcicku se 6 prstiky na ruce. taky ji vykladali, ze to odstranu az dite vyroste a kdesi cosi, ale ona si to vyjednala na chirurgii, kde to holcicce asi 3 den zivota odstranili. chtela predejit tomu, ze se bude kazdy "blbe " ptat a divit. Nevim co je lepsi ci horsi, narkozu to obnasi tak i tak, ale kdyz je takto malicke, nevi o tom nic. zkus se zeptat, za me cim driv tim lip, taky cekame na operaci, mala ma rok a je vsude, takze uz jen rekonvalescence a udrzet ji v klidu, proste scifi🙂 drzim palce

ah1234
3. čer 2019

Deti pod 5kg by nemali ist pod narkozu, ak nemusia, take su odporucania lekarov. My sme to riesili pri kyle, ale ja som sa bala uskrnutia, tak sme ju dali zoperovat v necelych 4kg.. ale 6. prst momentalne miminku prekazat nebude, takze by som to rozhodne riesila az ked trochu podrastie, ak musi skutocne ist pod narkozu. Ono ta narkoza nie je sranda, do urciteho veku sa mozog strasne rychlo vyvija a narkoza ho moze poskodit. Samozrejme, necakat do roka, ked uz dieta zacne chodit a prstik mu bude prekazat ale nie je dovod dieta vystatovat takemu riziku ake narkoza so sebou prinasa len preto, ze vam to na pohlad vadi 🙂

sarkad2856
3. čer 2019

@lizaa Ahoj, taky jsem měla na levé noze šest prstu ze strany malíčku, ale měla jsem tam i kost . Odstranili mi to prý už v měsíci , že je to lepší než to dítě začne chodit . Takže bych se toho nebála.Asi bych si poslechla i jiný názor , ale dlouho bych neodkládala

luciina
3. čer 2019

@lizaa kamarádky syn měl dva palce na ruce tedy spíš rozdvojený palec. Počkali se než se zjistilo, který je dominantní. Ve školkovém věku mu jeden odstranili, ale nevím jak. Vše proběhlo v pohodě a prstík funguje bezproblémově.

ahyt
3. čer 2019

Obe dcery maji vice prstu na noze Starsi dcera na prave zdvojeny malicek i s kosti proste jako 2 malicky vedle sebe.. Je ji 38 let nic s tim nedelala nicemu to nevadí boty v pohode.Druha dcera na obou nohach zdvojene malicky a navíc srostly 4a 5 prst na kazde noze to vypada jinak a vzdy i s kosti..Na jedny noze ji to vadilo vzhledove v pantoflich nechala si to na gymplu odstranit je ji 36 let.Starsi dcera ma dcerku 10 let ta ma zdvojene malicky na obou nozkach nevadi ji to az bude sama chtit zaridime odstraneni/jsme oba lekari/mladsi dcerka 8let vse vbporadku.Mladsi dcera ma dcerku 8 let a vse v poradku.Predtim nikdo nikdy v rodine nic nemel alespon nevime.

lizaa
autor
4. čer 2019

@krisatko Plzeň. Tak u nás jde fakt jen o jeden malicek na noze, bez kosti, takže věřím tomu že ani nebude vědět že ho má. U vás to bylo rozsáhlejší tak to chápu... Budu muset objet víc odborniku

lizaa
autor
4. čer 2019

@ah1234 taky si myslím že je lepší s tou narkozou počkat. On mi i ostatně ten chirurg sám řekl že když na tom budu trvat tak to udělají za pár týdnů ale že prostě u takového prcka narkoza není žádná sranda, což si taky myslím. První dcera měla několikrát febrilni křeče z horecek coz je právě reakce nevyvinuteho mozku na horečku a je předpoklad že syn to bude mít taky, takže jsem na t y zásahy dost opatrná...

lizaa
autor
4. čer 2019

Všem děkuji za reakce!

barussska1
4. čer 2019

@lizaa Ahoj, náš chlapeček má srostle posledni dva prstíky jak na levé tak na pravé nožičce. Na jedné nožičce ma 6 prstu s tim ze ma jednu kost a posledni clanek rozdvojeny. Byly jsme na plastice v Brne a do roka se pry delaji jen zivotne dulezite operace. A mame kontrolu v 18 mesicich kdy se budeme domlouvat co dal. Do boty to neprekazi tak je pry lepsi pockat az bude chodit.Že by ho to moc bolelo a mohl by tím zpomalit motorický vývoj. Údajně mu jen odseknout poslední článek i s nechtíkem, použijí štěpy že stehna a tím doplní chybějící kousek kůže.

hanka_333
4. čer 2019

Výhoda je, že to má dcera na nožce. Pokud bude ležet v kočárku v ponožkách či dupačkách, nikdo si ničeho nevšimne. A pokud i tak dojde na hloupé řeči, kašlala bych na to. Je to sice jiný případ, ale syn začal pozdě chodit, a to jsme si vyslechli řečí a obav. Nyní běhá, že mu nestačím a zase je podle radílků, co měli strach z opožděnosti, moc rychlý 🙂).

Až se vrátíte z porodnice a zabydlíte doma, asi bych obvolala nějaké plastické chirurgy. Když jste z Plzně, třeba by připadla v úvahu i operace v pražském Motole. Porovnala získané informace a v klidu se rozhodla.

lizaa
autor
4. čer 2019

Díky za reakce. Na řeči prdim, spíš vidím že je nemožný oblict i ponožky aniž by ho clovek otočil do protisměru, tak to bude zajímavý. Jo, budu shánět další názory...

svija
4. čer 2019

Zeptej se @sarihy - ti to měli a už má dceru velikou, snad poradí 🙂.

sarihy
Autor odpověď smazal
Zobraz
damaska
4. čer 2019

@lizaa zkus dětského chirurga MUDr. Libora Janečka, je úžasný a je to největší kapacita ve svém oboru. Určitě poradi😉

simirek1
9. čer 2019

Pokud se chcete poradit s odborníky, doporučuji vám jedny z nejlepších, jsou to plastičtí chirurgové ve Vysoké nad Jizerou-Ústav chirurgie ruky, podívejte se na jejich webovky a popřípadě vyhledejte si tam i jejich kontakty, specializují se mimo jiné i na vrozené vady, úrazy ruky, syndromy carpálního tunelu atd. Lze se tam s dítětem i ubytovat. Myslím, že za nezávaznou konzultaci to stojí, mají bohaté zkušenosti, několik případů operatiuvně řeší denně, přednáší na odborných seminářích.... 🙂