Šilhání a tupozrakost diagnostikovaná až ve 3 letech

wittness
14. srp 2018

Dobry den, prosim o Vase nazory/rady. Mame syna (2 a 3/4 roku - v listopadu mu budou 3). Do ted byl uplne normalni, az posledni mesic jsme si vsimli, ze silha. Zacalo to tak, ze jeho deda na nej schvalne silhal, kdyz si hrali a on to napodoboval, jenze potom to zacal delat skoro porad, casto jsme ho okrikovali, at uz s tim prestane, ale potom uz zacal to oko i privirat jakoby zaostrovat a to uz se nas ptali i lidi v okoli, co to porad s tim okem dela, takze jsme se objednali k ocnimu a tam zjistili, ze ma 4 dioptrie a silhani kvuli tomu, ze snad to jedno oko ma i trochu tupozrake. Doktorka nam predepsala bryle s dioptr. 3 + nosit na pul dne okluzor. Delala mu testy s obrazky na vzdalenost cca 3 metry, ty nejmensi uz "asi" nevidel,coz bych teda rekla, ze vidi spatne do dalky. Je teda mozne, ze od narozeni mel oci v poradku a ted ve t pprech letech mu byla diagnostikovana takova velka ocni vada?

wittness
autor
14. srp 2018

Krom meho stryce, ktery uz od narozeni nosi silne bryle v rodine zadnou takovou predispozici nemame. V zari ma jit syn do skolky, to ho mame dat do normalni skolky? Vubec netusim, zda takove deti vezmou nebo si mame najit specialni skolku? Zaroven nam chybi doockovat MMR, dokonce jsem cetla, ze po takove vakcine se mohou oci vice rozjet

klaarusa
14. srp 2018

Mám dceru, do tří let, jsme neměli žádné podezření na to, že by měla špatný zrak... Pak jsme si začali všímat, že ji ujíždí jedno očičko, k nosu. Objednali jsme ji hned na oční. Verdikt 8 a 4 dioptrie. V rodině nikdo brýlecky nenosil až ve stáří.
Do školky dcerka normálně v září nastoupí. To že má brýlecky snad neznamená, že by byla '' jina''.

wittness
autor
15. srp 2018

@klaarusa Tak jsem to nemyslela, spise mi slo o to, ze v normalni skolce bude ve tride cca 25 deti a ucitelka precejen nebude mit takovou kontrolu nad jednim ditkem a bojim se, aby si ty brylky nesundaval nebo nerozbil.

poah
Autor odpověď smazal
Zobraz
snahnah
15. srp 2018

@wittness Oči dětí jsou hodně pružné, akomodují a zaostří víc, než dospělé. Taky neustále rostou, takže se můžou dioptrické hodnoty neustále měnit. Jestli máte strach z rozbití brýlí, je vhodné pořídit dětské pružné, např. Miraflex nebo kovové, které v případě pokřivení půjdou natvarovat zpátky, v případě prasknutí sletovat. Vyhnula bych se obyčejným plastovým a acetátovým. To jak praskne, je na vyhození. Bohužel není v moci učitelky neustále hlídat dítko s brýlemi.

karlajasmine
15. srp 2018

@wittness klidně se mu to mohlo rozjet až po tom třetím roce. Mě se oční vady rozjely právě mezi 3 a 4 rokem života. A klidně to mohl zdědit pp strejdovi nebo i přes několik generací..Holt genetika. Rozhodně do klasický školky, musím se smát představě, že by mě rodiče daly do nějaké zvláštní školky kvůli brýlím 😀 akorát bych pořídila nějaké takové, aby se hůř rozbily a s plastovými skly, ale jiné se snad ani dnes nedělají. A naučte kluka se o ně starat a eventuálně promluvte s ucitelkama - ať ho nenutí do nějakého nesmyslu - mě nutily učitelky ať si sundam brýle na tělocvik a pohybové aktivity a pak jsem v tělocviku byla slepá jak poleno, což samozřejmě bylo mnohem horší. Naši s ní pak promluvily a nosím brýle celý život bez problémů úplně u všeho od rána do večera. Člověk se na ně naučí dávat pozor.

lolam10
15. srp 2018

@wittness Hlavne noste okluzor i bryle.lecos se da jeste vycvicit.jinak skoda ze jeste nefunguje takova osveta.dnes lze bezbolestne a nenarocne vysetrovat i pulrocni deti pomoci pristroje plusoptix

karlajasmine
15. srp 2018

@lolam10 úplně mimo téma, ale vidím, že máte bydliště na Praze 6, nejste oční lékařka? Sháním oční na Praze 6 právě 😀

bartakova_veronika
15. srp 2018

vada mohla být od narození jen to nebylo znát ... mě osobně jako dítě zanedbali takže mojí tupozrakost neléčili a v dospělosti léčit nejde takže mám na levém oku též dioptrie přes 4 a pravé mám 1,5 .. když jsem byla posledně u očního tak mi to právě řekl, protože jsem přešla k jinému .. do té doby jsem raději nikam nechodila protože v jiném městě kde jsem dřív bydlela byla očařka na houby .... řekl mi též že malá to může zdědit a že je dobré jí hlídat už od půl roka ... malé je sice už 10 měsíců a ještě jsme tam nebyli ale už se chystám domluvit s obvodní ... nevím totiž jestli potřebujeme doporučení od dětské a nebo stačí objednat jenom k očnímu .... pokud někdo v rodině měl nebo má tupozrakost je velká pravděpodobnost že to může zdědit .. nevěděla jsem že tato oční vada je dědičná ... u nás jí budou stejně muset hlídat protože u manželova rodiny je bohužel i zelený a šedý zákal takže i to se bude muset hlídat ....

lolam10
15. srp 2018

@karlajasmine nejsem☺

becicka
15. srp 2018

@bartakova_veronika Manžel je taky tupozraký a zmínila jsem své obavy o dceřin zrak u pediatričky. Zatím tedy nic nenasvědčuje tomu, že by měla nějakou oční vadu, zdá se normální, ale četla jsem, že se některé vady právě projeví až později. Pediatrička mi řekla, že malé děti moc při vyšetření nespolupracují a že by to nechala až na pozděj (kolem 3 roku), ale že kdybych na tom trvala nebo se mi něco nezdálo, tak mi žádanku napíše.
Dcera má 21 měsíců, tak nevím, jestli to řešit.

bartakova_veronika
16. srp 2018

@becicka lze to lecit az do veku 8 let, pak uz to nelze. Cim drive se zacne tim lepe. Tedy pokud se to prokaze. Ja jsem si rekla ze malou vezmu az v roce. Ted pujdeme na 10 mesicni prohlidku tak se o tom tez zminim

lolam10
16. srp 2018

@becicka prave ze je lepsi zacit cim driv tim lip.drive se cekalo do 3 let ale ted uz to jde i v pul roce a neni treba spolupracujici dite.viz https://www.duovize.cz/spickova-technika-pro-va... .ja vzala prcka v pul roce a po roce opakovani.pristroj maji i nekteri pediatri...plati se to ale dost verim tomu ze pokud by se tam neco naslo a dite dostalo bryle uz jako miminko tak se to vycvici a ve skole uz muze byt bez bryli(ale to je asi hodne individualni).