Skafocefalie a jí podobné

hankazamecnikova
6. pro 2010

Skafocefalie neboli sagitální synostóza (lidově loďkovitá hlava) je choroba, při které srůstají například švy na lebce. Z kranyosynostóz je nejčastější, ale i tak není moc častá, za rok se s ní rodí asi 50 dětí a asi proto se o ní příliš nemluví a nepíše. Zakládám proto tuto diskuzi, pro maminky, jejichž dětem byla tato nebo podobná diagnoza stanovená a umírají strachem, co s jejich drobečkem bude. A taky pro nás, které jsme si tím vším už prošly, popovídejme si o tom, třeba právě tak pomůžeme ostatním!

majamacik
13. srp 2020

@kaci22 tak snad už konečně to budete mít za sebou, držíme palce

pavlinko
13. srp 2020

@ludagan Tak jsem volala do Prahy do Motola, že máme 6 týdnů a podezření na srůst lebečních švů, vzala to setra a hned se ptala odkud jsme. Když jsem řekla, že z Brna, tak nás odbyla s tím, že máme prvně jít na vyšetření v místě bydliště a až potom se zprávou k nim. Jinak prý objednávají na listopad, dřív nemají termín. No tak v listopadu budeme mít 6 měsíců, to by podle mě bylo už pozdě ☹
Tak jsem si hned potom volala v Brně do Bílého domu na neurologii a když jsem sestře řekla, že máme 6týdnů a podezření na srůt lebečních švů, řekla, tak to vás vezmeme přednostně a objednala nás hned za 2 dny na kontrolu k MUDr. Lněničnkové. Ta nás prohlédla a poslala i na sono. Vše zatím prý vypadá dobře a na kontrolu jsme objednaní za měsíc. Tak uvidíme. Ono jak malá postupně roste, tak to vypadá, že se jí ta hlava srovnává. Snad to tedy bude v poho.

kaci22
16. srp 2020

@snupalek89 už máme po operaci.. malá ty první dny měla teploty otoky a teď už je to konečně moje malá Kačenka

majamacik
17. srp 2020

@kaci22 už bude dobře, ten otok vypadal hrozně, ale za pár dní byl pryč. 🙂

inucha
28. zář 2020

Dobrý den maminky, mám na vás dotaz. Naše malá (2r) má od prvního ultrazvuku oválnou hlavičku. Porodníci i moje pediatra na tom nikdy neviděli nic zvláštního, tak jsem jim věřila, ale teď jsem narazila na vaši diskuzi a zamrazilo mě. Dají se někomu zaslat fotky, aby mi řekl, jestli jsem přehnaně úzkostlivá nebo máme dorazit na kontrolu? Nechci malou teď tahat po nemocnicích zbytečně. Moc Vam děkuji za odpověď.

ludagan
28. zář 2020

@inucha mas foto zepredu? Napada me jen Dr. Krasmicanova v motole, ale nejsem si jista jak moc budou po mailu ochotny.

inucha
28. zář 2020

@ludagan stačí takhle?

luckou
8. říj 2020

Ahoj maminky chtěla bych se zeptat jestli by to mohla být skafocefalie

luckou
Autor odpověď smazal
Zobraz
rosalline
8. říj 2020

@inucha můj dvouletý má přesně takový tvar hlavy, vysoké čelo ještě víc než vy a podlouhlejší. Vzadu hezky kulatou. Pediatr říkal, že má krásnou hlavičku. Taky jsem to už tady řešila od miminka.

majamacik
8. říj 2020

@luckou takhle těžko říct, mě se to třeba z té fotky zdá jako hezká hlavička. syn to taky teda neměl nějak moc výrazné, ale při kontrole mu dětská nenahmatala fontanelu, tak nás poslala na neurologii, kde doktrorka potvrdila srust švů a odkázala nás na neurochirurgii do Motola. Operace v červnu, před 14 dni jsme byli na kontrole, hlavička prý parádní, doktor co ho operoval spokojený 🙂

luckou
12. říj 2020

@majamacik Tak naštěstí se nám to nepotvrdilo, máme strašně pečlivou neuroložka co že je samozřejmě dobře ale ty moje nervy potom 😆.Díky za odpověď.

majamacik
12. říj 2020

@luckou tak to je super, tka už máte klídek 🙂

luckou
12. říj 2020

@majamacik Zaplať pánbůh snad jo. Já byla mrtvá strachy že ho zase budou řezat. Náš bobánek je po operaci srdce tak sem mě hrůzu.

spel
Autor odpověď smazal
Zobraz
monicta00
22. lis 2020

Ahojda, toto forum mi poskytlo hodně informaci, tak také já přidávám nějaké info. Absolvovali jsme remodelační operaci 4,5h v HK. Kdyby nebyl covid, asi bychom to prožívali líp. Nejvíce nervozní jsme byli cca týden před. Nevěděli jsme do čeho jdeme a že manžel určitě 10 dní neuvidí prcka, protože návštěvy byly zakázané. Operace proběhla dobře, malá ztráta krve, prcek dostal jednu transfuzi. Odvezli si ho 7:30 a ve 12:30 už jsem byla u něj na JIP. Ten den ještě nebyl vubec nateklý (středa). Celý čtvrtek měl nateklé oči a neviděl a rozlepil je v pátek dopoledne a už byl i veselejší. Léky na bolest měl rozepsané cca co 3 hodiny, když začal kňourat, tak už mohl dostat na bolest. A hodně spal. Byl přivázaný na velké posteli a já jsem si s ní vyjela, jak jsem potřebovala a kojila jsem tak, že jsem se nad něho nahýbala. Byla to nepohodlná pozice, i mě boleli bradavky ze špatného přisátí, ale dalo se to. Kojili jsme už ve středu odpoledne a v pátek v poledne měl normální příkrm, takže chuť k jídlu docela měl. V sobotu nás pustili na normální oddělení. Od pondělí už byl úplně ve svém živlu a vše se hojilo, jak má. Převaz měl hned druhý den ve čtvrtek a pak v pondělí. Od 9. dne už neměl obvaz, jizva od ucha k uchu. a 10. den v pátek nás pustili domů. No a doma v noci, také se budí cca 1-2hodiny a hodně brečí. Myslím, že už to tady taky 2 holky psali. Když bych to zhodnotila, tak nejvetší strach je, než k operaci dojde, pak to z Vás spadne a už je líp a líp. a opravdu se to strašně rychle hojí, rychle se z toho prcek oklepal. Na domu jsme koupili tu helmičku proti nárazu a myslím, že je to dobrá věc. Strach je ale jde to zvládnout i v covidové době, kdy nesmíte do herničky, na chodbu.... takže zavřený v malém pokoji.

spel
22. lis 2020

@monicta00 kolik je malému?

monicta00
23. lis 2020

@spel 10,5 měsíce

spel
30. lis 2020

Ahoj, kdo máte po klasické operaci, mazali jste něčím jizvu? Diky

majamacik
30. lis 2020

@spel my sice endoskopicky, ale jizvy jsem memu mazala sádlem 😁

spel
30. lis 2020

@majamacik a asi až zaschly strupy, že?

majamacik
30. lis 2020

@spel asi jo, už si to nevybavim, ale měl je za chvilku čistý

monicta00
1. pro 2020

my 14 dní po operaci, ještě máme hodně strupů, jdeme na kontrolu, tak nám snad řeknou

spel
1. pro 2020

@monicta00 my máme teď týden po operaci

bemo
1. pro 2020

@spel my jsme nemazali ničím, nám řekla dr že se to nemaže a ty strupy už vůbec ne. Chodili jsme na převaz každé 2 dny, cca dva týdny po operaci a potom jak už to bylo více zahojene, tak jsem převazovala jen doma.
foto : 3 týdny po operaci už jsme měli chodit úplně na volno.

monicta00
3. pro 2020

@bemo to máte krásnou jizvu, my 3 tydny po operaci hodně strupatá. Jinak od 7. dne už bylo na volno, jen na noc jsme dali čepici, aby si nedřel stroupky, když se vrtí.

nikijur
23. led 2021

Dobry den mamicky som zo slovenska ...moja malinka sa narodila taka pokrcena. V porodnici mi povedali ze to je asimetria tvare. Ze to dorastie hlavicku ma krasne okruhlu ale teda tu asimetriu jej najviac vidno na tvari a na lavej strane ma vypukle čelo. Boli sme na rtg a svy su viditelne vsetky. Pravdepodobne pojdeme eete na ct. Nemate niekto podobnu skusennost. Pridavam fotku

jenovefa
Autor odpověď smazal
Zobraz
jenovefa
26. únor 2021

Ahoj všem, můj syn, zítra 12letý byl na operaci cca rok před tím, než Vašek Hanky Zámečníkové, která tuto diskuzi založila. Chci vás všechny pozdravit a povzbudit. Vydržte to, nepanikařte při špatných zprávách, děti jsou velmi silné... Posílám fotku téměř luxusní hlavy 🙂

krauanet
27. únor 2021

Dobrý den, všimla jsem si u syna že má takovou podlouhlou bouli na hoře na čele a narazila jsem na tuhle diskuzi , mohli by jste mi prosím poradit zda to není také srostlé? K dětské doktorce jdeme v pondělí ale já z toho němužu spát 😭