Těžký atopický ekzém
Dobrý den, hledám maminky co jsou na tom stejně jako my. Malému je 5 měsíců má od 3.mesice atopicky exem a je to čím dál horší. Chodíme na kožní máme lipobasi kortikoidy které používám když je nejhůř pak máme vitelu ochránil a imazol. Koupila sem Laroche ap+ na promazání prý to pomáhá od svědění. Malej se hrozně škrábe po hlavičce a obličeji, pak nohy a hrudnicek. Byl hrozně šikovnej pásl koníky, snažil se lizt a od ty doby co se tak moc škrábe ho dáme na bříško a už se škrábe takže neleze. 😔😔 V noci spí hrozně musí být svázaný ale to se zase spoti už nevím co dělat.
Stručné shrnutí
- Atopický ekzém u kojenců se často řeší kombinací eliminační diety (vyloučení kravského mléka, vajec, případně lepku) a přechodem na hypoalergenní mléko typu Neocate, přičemž efekt diéty lze očekávat již po 2 týdnech a změna po přechodu na speciální UM může trvat 4–6 týdnů.
- Lokální péče zahrnuje časté promazávání (někdo uvádí až 5× denně), krémy a mastě jako Lipikar Baume AP+, A-derma, Sudocrem, Indulona, Excipial nebo Neutrogena, a akutně se doporučují Fenistil kapky proti svědění a ochranné overaly/rukavičky z proalergiky.cz.
- Specializovaná pomoc zahrnuje konzultaci u alergologa/imunologa, kožního lékaře nebo odborné poradny (např. poradna Věry Zíkové a skupina "Poradna pro atopický ekzém"), lázeňskou léčbu v lokalitách Smrdáky a Podhájska a hospitalizaci při nezlepšení stavu.
Nejčastější otázky
Q: Jaké poradny nebo odborníci mohou pomoci s těžkým atopickým ekzémem u kojence?
A: Doporučovány jsou konzultace v "Poradně pro atopický ekzém" vedené Věrou Zíkovou (verazikova.cz) a vyšetření u alergologa nebo imunologa; v Praze byly zmíněny návštěvy kožního lékaře v Motole a dr. Benáková z Letňan.
Q: Jaké mateřské nebo umělé mléko použít při podezření na alergii na bílkovinu kravského mléka?
A: U dětí s ABKM se často nasazuje hypoalergenní komplet hydrolyzované nebo elementární mléko Neocate; Neocate (400 g) může stát přes 1000 Kč a lze jej získat na recept, přičemž Neocate junior může předepisovat jen specialista.
Q: Jak dlouho trvá, než začne fungovat eliminační dieta u kojence s ekzémem?
A: Podle diskuse je nutné držet eliminační dietu alespoň 2 týdny, při změně umělého mléka se doporučuje čekat 4–6 týdnů na zlepšení.
Q: Které krémy a přípravky jsou v debatě doporučeny pro promazávání a zklidnění ekzému?
A: Uváděné přípravky jsou Lipikar Baume AP+, A-derma, Lipokar, Sudocrem (zinková mast), Indulona, Excipial, Neutrogena (tučná varianta v pudlu), Linola olej a BluceCap (sprej i krém); zároveň někteří uživatelé hlásili zhoršení po Lipobase nebo konopných mastích.
Q: Jsou alergologické krevní testy spolehlivé u kojenců?
A: V diskusi bylo uvedeno, že krevní testy u velmi malých dětí jsou často neprůkazné a smysl mají spíše od 1 roku; alergologické kožní testy (prick) lze provádět i na malých dětech.
Q: Pomohou lázně nebo termální vody při atopickém ekzému?
A: Uživatelé zmiňovali pozitivní zkušenosti s lázněmi Smrdáky a termály Podhájska, přičemž dětská léčebna bývá ve Smrdákách; lázeňská péče nemusí být pro nejmenší děti hrazena pojišťovnou.
Q: Co pomáhá akutně proti svědění a škrábání v noci?
A: Doporučovány jsou Fenistil kapky jako první pomoc proti svědění a používání overalu nebo rukaviček (např. z proalergiky.cz); zároveň byly zmíněny obavy z možných vedlejších účinků Fenistilu.
Q: Jaké domácí nebo podpůrné metody lidé zmiňovali?
A: Uváděly se manayupa koupele (peruánská bylinka), ovesné koupele, probiotika (BioGaia), hylak (Hylak forte) a různé oleje (konopný, olivový, ghí) či homeopatie jako podpůrné metody.
Závěry z diskuze
Shoda
- Doporučuje se obrátit se na Věru Zíkovou a skupinu "Poradna pro atopický ekzém" pro systematickou péči a jí doporučovanou eliminační dietu.
- Eliminační dieta (vyloučení kravského mléka, vajec, případně dalších potravin) a přechod na hypoalergenní UM (Neocate) často vedly k viditelnému zlepšení během týdnů.
- Pravidelné promazávání (někteří uvádějí až 5× denně) a ochrana proti škrábání (rukavičky, overal) jsou základními opatřeními v péči o kojenecký atopický ekzém.
Sporné názory
- Některé účinné mastičky a přípravky (Lipobase, Excipial, konopné masti) někomu pomohly, zatímco jiným podle diskuse způsobily zhoršení; obě tvrzení jsou v diskusi zastoupena.
- Fenistil kapky jsou doporučovány jako akutní prostředek proti svědění, avšak v diskusi zazněla i výtka ohledně možných vedlejších účinků.
- Někteří diskutující hlásili zlepšení po homeopatii, jiní považují homeopatii za neužitečnou; obě varianty jsou v diskusi zastoupeny.
Otevřené otázky
- Může Hylak nebo Hylak forte být bezpečně podán kojenci s ABKM?
- Kdy přesně je hospitalizace nezbytná a jaká kritéria používají specialisté k rozhodnutí o přijetí?
- Který konkrétní krém nebo kombinace přípravků je nejúčinnější pro suchý versus mokvavý typ ekzému u kojenců?
Zmíněné značky a firmy
Laroche AP+, Lipobase, Vitelu (Vitelu Ictamo), Imazol, A-derma, Lipikar Baume AP+, Smrdáky, Podhájska, Poradna pro atopický ekzém (Věra Zíková), Verazikova.cz, Fenistil, Neocate, Modrykonik, Lipokar, my-dermacenter.cz, Proalergiky.cz, Hylak (Hylak forte), BioGaia, Sudocrem, Indulona, Excipial, DM, Bioderma, Manayupa, Linola, Neutrogena, BluceCap, Persil sensitive, Nomina, Sunarek, Sinlac, Motol, Letňany (dr. Benáková), Fakultní nemocnice, alergologie, imunologie
Zmíněné produkty a metody
Lipikar Baume AP+, A-derma, Lipobase, Laroche AP+, Vitelu Ictamo, Imazol, Fenistil kapky, Neocate (elementární mléko), Neocate junior, HA/ hypoalergenní UM, eliminační dieta, protikvasinková dieta, Sudocrem (zinková mast), Indulona, Lipokar, Excipial, ovesné koupele, Manayupa koupele, propolisová tinktura, hemagel, Linola olej, Neutrogena krém v pudlu, BluceCap sprej/krém, homeopatie, konopné masti, probiotika (BioGaia), Hylak/Hylak forte, rukavice/overal proti škrábání (proalergiky.cz), termální lázně/lázeňská léčba, hospitalizace
Místa a osoby
Smrdáky, Podhájska, Podhájska-Travnica, Letňany (dr. Benáková), Motol, Brno, Věra Zíková, Modrykonik
@petule96 rukavicky shazoval, byla jsem na nervy, pak jsem zkusila fenistil kapicky a bylo lepe. Promazavala jsem nekolikrat denne a nekolikrat i v noci. Zasadni je vysadit alergen. Hodne nam pomohlo koupani v manayupa (bylinky), koupali jsme max 2x tydne, koupani vseobecne vicekrat vysusovalo a bylo hure. Mazali jsme sudokremem (a po namazani sudokremem jeste jsem pridala jemnou vrstvu indulony). Sudokrem je zinkova masticka, ale ma i dalsi slozky, ktere jsou hojive, antibakterialni a uklidnujici podrazdeni. Asi svoje udelaly i homeopatika thymuline a taky kapicky z plyskyrice a sirup z rokytniku. Zavadela jsem hlavne zelenou zeleninu. U nas byly problematicke i brambory, udelaly docela paseku, i kdyz byly nejslabsim alergenem ze vsech co mel (vejce, mleko, banan, brambory). Mrkev jsem zaradila znovu az v roce. Problematicka muze byt i zelnina s hodne histaminem, jako napr.spenat nebo dyne. Nejhorsi je kombinace vice histaminu.
@petule96 Když to měl syn hrozné, tak rukavičky. Fenistil jsem dávala jen když to bylo akutní, má hodně vedlejších účinků. U nás se to zlepšilo po nasazení hypoalergenního mléka, výměny pracího prášku (měli jsme Persil sensitive - nikdy víc) a vyhýbat se jiným prokázaným alergiím. A kombinace Sudocream na červené, když stabilizované Bepanthen Sensiderm.
@priefi fenistil mame, mlíko máme neocate ale už ho nějak nechce nevypije ani 120 😑 koupeme v ovesných vločkach s konopným olejem, mažeme indulonou a sudokremem. My sme zatím na mliku a budeme zavádět zelenou zeleninu. Už sme zavadeli příkrmy ale zhorsilo se to tak zkusíme znova a jinak. Dáváme mu nemlecnou kaši říkám si jestli mu nedělá špatně právě ona. V jednu hodinu se vzbudí a je vzhůru třeba do 4 a pak vstává v 6. Přes den toho moc nenaspi probudí se s brekem i v noci 😔
@petule96 ja jsem mela obdobi, ze se budil co hodinu kazdou noc nebo ponocoval a o spanku jsem si mohla nechat zdat, vim, ze za to nemohl, ze ho trapilo, ale ja mlela z poslednich sil, takze vim, jak se citis.
Ajakou nemlecnou kasi mu davas? Jake je slozeni? Muzes podavat i vlastni domaci kasicku, bud z hodne rozvarene ryze, nebo ovesnych vlocek (nebo pohanky, kukurice... atd...), pak rozmixovat tycovym mixerem a pridej udelane neocate, aby to nebylo huste (prcek by mohl mit zacpu), pozdeji doplnit o ovoce nebo zeleninu, nejlepe cuketu, jablko, svestky, hrusky...., stavejici ovoce a zelenina by nebyla nejlepsi.
Zkus koupel v manayupe, je to peruanska bylinka, ktera ma antisepticke ucinky, prckovi pomohla. Uvarila jsem dle navodu cca 5 litru a dolili jsme studenou vodou. Ovesne koupele nam moc nepomohly, ze zacatku se zdalo, ze pomahaji, ale pozdeji to po nich bylo jeste horsi.
Davej kdyz tak mene toho neocate, treba jen 80ml a do toho 2 odmerky, aby to nebylo tak huste, treba bude lepe chutnat, nebo 120ml a do toho 3 az 4 odmerky. Ja davam trochu mene, nez v navodu. Neocate je nahorkle, proto ho asi tak trochu odmita. Pokud nebude zbyti, dej do toho (na 120ml) trosicku (max 1/3 lzicky) trtinoveho cukru, treba sladsi chut pomuze a pak postupne cukr zase odbourat.
@petule96 dceři pomáhá nejvíce krém - tmavě modrá neutrogena - ten krém v pudlu. Je hutný, výživný, dobře se rozmazává a rychle vsákne a není šíleně mastný. Jednou týdně jí mažu olejem na koupání (Linola). Jejich tělové mléko není špatné - ale na mě moc mastné - neutrogena je pro dceru lepší. Jinak jsem vyzkoušela asi tak 50 různých krémů, tělových mlék ... a dceři nejvíce sedí neutrogena. Každému ale sedí něco jiného.
Když je vyrážka - nejdříve zkouším BluceCap - existuje sprej i krém. Sprej je lepší - ale pozor - štípe to, když je vyrážka rozškrábaná do krve. Na obličej používám jen ten krém. Z 80% to zabere, pokud je vyrážka šílená nebo byla dcera na koupališti - vytahuji už kortikoidy.
Konopné masti - dcera patří do té skupinky, které konopí ekzém zhoršuje a to o dost.
Co se týče mytí - nevím proč, sedí nám nejvíce ten obyčejný modrý dove.
Co s týče jídla - opět u nás je to naopak - mléko jim nic nedělá. Za to rajčata, papriky, jakékoliv exotické ovoce, ale např. i naše maliny - konec - vyrážka. Je fakt, že my máme na kombinováno i spoustu intolerancí.
Také doporučuji p.Veru Zíkovou, měli sme ekzém od mala jen v menší míře, na podzim se nám hrozně zhoršil, syn 2,5roku, škrábal se, svedilo ho celý tělíčko, nic nepomáhalo. Ani strava bez sladkého. Od ledna jsme byli na konzultacích u paní Zíkové a do měsíce bylo po ekzému. Dobrý je čaj rooibos, můžou ho i miminka, třeba po lžičkách, Hylak probiotika dávat do pití a pak strava, postupně zkoušet. Mazali sme zinkovou a super, krásně vysušila ekzém a pak až promašťovat.
@priefi používáme sunarek z rýže ještě sem koukala na sinlac. Určitě zkusíme koupel z ti h bylinek 😊 píše to hodně lidi. No už tak 3 noci probdeny a přes den si taky nelehnu to malej spí v kočárku venku a moc tomu taky nedá 🙂 spíš je hrozný jak se furt drbe a nechce se mu lizt protože se radši drbe. Od kožní máme hrozně mastiček ale účinek nevidím 🤔🤔 teď sme byli poslání do Motola na kožní i na testy na alergie
@petule96 divala jsem se na slozeni bezmlecne kase sunarek, muze vadit cukr a vanilkove aroma. Zkus vysadit. Pokud to bylo kasickou, do 3 dnu by se mely zmirnit projevy typu silna svedivost, do tydne by mohlo se zacit vse zlepsovat a do dvou tydnu by se pomalinku mohlo zacit hojit. Taky se mohlo stat, ze ve vyrobe udelali chybu a dali tam um
Zdravim, malej mel ekzem na tvarich, ted je nemocny a nechtel jist prikrmy, tak jsem ho jen kojik a zmizel. :O
Tak my sme dneska byli v Brně u dětského kožního a na alergogii. Máme jiné mastičky návleky na nohy a ruce. Výsledky testů budeme znát za 14dni.
Když se nezlepší budeme hospitalizováni 😊😑
@kassandra1 bohužel, vypadá to že malý má alergii na pyl 😔 a jak nám paní doktorka změnila masti je to lepší 😊

@priefi a jak řešíte drbání hlavně na obličeji? Když má rukavičky taky si to odrbava 😊🤔 v noci spinká špatně hodně sebou mrská a pak brečí 😔