Vojtova metoda, co se tam dělá?

michaelamazna
18. črc 2017

Maminky dneska nám řekli ze jestli hlavičku malá bude otáčet jen na jednu stranstranu bude muset na Vojtovu metodu. Máte zkušenosti? Á co se tam dělá. Dekuji za odpovědi 😍

elaaa
18. črc 2017

Chodila jsem se 4 měsíční holčičkou. Každý týden na rehabilitaci, kde mi ukázala fyzioterapeutka cviky a ty jsme doma 4x denně cvičily (každý týden se pak vše kontrolovalo, cviky se komplikovaly nebo obměňovaly, přidávaly, prostě dle potřeby). Bylo to hodně časově náročné, zejména první týdny velmi stresující, ale pomohlo to. Cvičily jsme 3 měsíce, pak už ji ani nešlo udržet ve správné poloze, jak měla celé tělo posílené a zpěvněné. A problém byl samozřejmě taky vyřešen (tělo měla předtím zkroucené do písmena C.)

pekuka1989
18. črc 2017

Dobry den nebo ahoj...je to cviceni zamereny na stlacovani reflexnich bodu, diky kterymu sval vykona spravny pohyb a tim se posiluje...lajcky receno🙂 urcite je prospesna a ucina, nicmene pro bobky nekdy bolestiva nebo spis neprijemna...ale uvidite ke komu budete chodit...nase fyzioterapeutka je uzasna, maly byl predcasne a delala s nim pouze prvky z vojtovky a my pak cvicili to stejne i doma a neni nic poznat🙂🙂 ale nez se treba objednate, urcite ji polohuj, nebo natacej v kocarku a v postylce na tu min preferovanou stranu a za ni poskladej plinku nebo neco...malej byl oblozenej plysakam celej🙂 ja si az pozdeji pri rothovoru prave z fyzio ze je malej furt na pravym boku aby na nas videl...takze jsme zacali stridat i strany v postylce, tak aby lezel na jinym boku nebo mllel jinde hracky...

michaelamazna
autor
18. črc 2017

@elaaa děkuji za komentář
@pekuka1989 naše právě dává hlavu jen na jednu stranu a má druhou stranu placatou :/

podaji
18. črc 2017

Nas malem mel hlavicku taky jak cyklistickou helmu🙂 a otacel hlavicku jen na pravou stranu. Fyzioterapeutka nam ukazala par cviku, ktere jsme doma cvicili a chodili jen 1x mesicne na kontrolu. Za par mesicu nebylo nic poznat. Hlavicka kulata a otacel se obe strany.

jouzis
18. črc 2017

já jsem s malým chodila na vojtovku kvůli predilekci hlavičky na levou stranu...dostali jsme na to 1-2 cviky a za čtvrt roku bylo po problému...ze začátku se to mimču nelíbí,ale ne,že by ho to bolelo,pak si zvykne🙂na kontrolu jsem chodila cca co 14 dní,ale my toho měli trošku víc,tak asi proto🙂

pekuka1989
18. črc 2017

To bude v pohode...trosku pocvicite a nebude niiic poznat🙂 urcite bych ji ut ted zkusila tim polohovani a popr hrackama motivovat na tu druhou stranu...myslim ze nejste s hocickou fakt jediny🙂 to pujde...😉

ladyhacek
18. črc 2017

@michaelamazna to měl syn také. na vojtovku sjem chodili ani nevím od kdy a kolik měsíců, ale nebylo to dlouho. Srovnalo se to.
Vojtovka je pro děti nepříjemný a hodně při ní pláčou . První cviky pro mě byli těžké a pak jsem se snažla soustředit a nevnímat to > říkala jsem si, dělám pro tee to nejlepší.
na youtube jsem viděla videa a dost jsem se toho děsila, ale naše fyzio byla super vše vysvětlovala tak báječně maloho vžy před a po cvičení hladila. To mě uklidňovalo

barus.8
18. črc 2017

Za me musim rict,ze jsem na vojtovku sla s rozpacitymi pocity. Ale byla jsem spokojena. S malym jsme sli,protoze nepasl koniky. Pani terapeutka jej napred chvilku nechala lezet na zadech,pak brise. Obskladala hrackama a chvilku pozorovala co predvede. Pak me ukazala cviky,co ma cvicit,nechala to vyzkouset me.zkontrolovala,abych to delala dobre. Maly vzdycky rval,ale je to tim, ze byl drzeny. Hodili jsme 1x za mesi,cca do 10 mesice. cviky se menili a ubyvali. S dcerou jsem sla az pozdej,skoro v 9mesicich,naklanela hlavu na jednu stranu,ale nebylo to nic hrozneho dostali jsme jen 1 cvik a pri kontole uz to bylo dobre.

kexina
18. črc 2017

S prominutím se k téhle diskuzi přidám.
Kdo máte už cvičení za sebou - za jak dlouho se u prcků objevily nějaké psychické následky cvičení vojtovky? Bohužel u nás polohování nezabralo a stále je tam viditelná pravostranná predilekce, takže čekám, že při další kontrole na neurologii se už befelu na rehabilitace nevyhneme. Pozorovaly jste nějaké změny v chování, nebo jiné "vedlejší účinky" cvičení? Přeci jen, pokud matka působí dítěti 4x denně bolest, je dost malá pravděpodobnost, že se to obejde naprosto bez následků...

fifina86
18. črc 2017

@kexina Vojtovka nezpůsobuje bolest. Kde jsi k tomu přišla? Se synem jsem jí cvičila 5 měsíců a žádné následky to na něm nenechalo. Pokud je správně odcvičeno, po odcvičení dítko vezmeš do náruče, pomazlíš a přestane hned plakat. Pokud pláče dál, je cvičeno špatně a je třeba,aby to bylo zkontrolováno.

kexina
18. črc 2017

@fifina86 to, že nepláče i po cvičení, ale "jenom" při něm, přece není známka toho, že je to nebolí. Samozřejmě, není možné dokázat ani jedno tvrzení, ti malí to holt neřeknou jestli je to skutečně bolí, ale prostě nevěřím, že u toho brečí bezdůvodně. A doktorské vysvětlení pláče tím, jak je to "jenom nepříjemné" apod., mi nestačí, mám za sebou dost větších či menších zákroků, které byly podle doktorů "poněkud nepříjemné", takže vím moc dobře, co tenhle termín z jejich úst znamená. Jen chci vědět od vás, které tohle máte za sebou, zda skutečně dítě dokáže všechno tohle trápení ustát, aniž by si z toho odneslo následky.

fifina86
18. črc 2017

@kexina ano,ustalo to naprosto v pohode,cviceni na nej melo pozitivni vliv.

fifina86
18. črc 2017

@kexina zbytel tvoji zpravy komentovat nebudu,kazda mame jiny pohled na vec ;) Kazdopadne do cviceni Vojtovky te nikdo nutit nemuze,jsou i jine metody.

pekuka1989
18. črc 2017

Tos nevim jestli na toto tema existuji nejake studie, ale jako clovek z praxe, kde Vojtovka x detem pomohla, muzu rict, ze jsem osobne ani z vypraveni rodicu nikdy nezaznamenala "stiznosti" na citovou ujmu...je jasny ze je to detem neprijemny, jsou u cviceni polohovany do pro ne neznamych pozic a ozivaji jim svaly ktere nepouzivaly nebo pouzivaly jinak...myslim ze vse "zle" je pro neco dobre😉 nas malej teda ujmu nema, meli jsme zjednodusenou verzi Vojty...nemuzu treba ani rict, ze by si pak pamatoval, ze jsme na podlozce cvicili a nechtel by tam byt...

kexina
18. črc 2017

@fifina86 v pořádku, svůj názor nikomu nevnucuji, jen jsem chtěla dát věci do souvislostí (zvlášť když ses ptala, kde jsem na tu bolest přišla), beru že každá z nás to může vnímat jinak. Ad jiné metody... ano, máš pravdu, jen tohle je stejné jako rozhodnutí nejít na plodovku v těhotenství, když vyjdou blbě triple testy. Tak nějak víš, že jsou ty negativní výsledky chybné a máš možnost zvolit jinou variantu (v tomhle případě tedy jen nejít na odběr), ale vždycky pak bude existovat ten červík pochybností "co kdyby...". Ale to sem nepatří, to jen na okraj.

kexina
18. črc 2017

@pekuka1989 díky, nad tím jsem taky uvažovala, aby pak třeba neměl spojené určité místo s touhle nepříjemnou věcí a nedělal "cirkus" už preventivně když ho třeba položím na přebalovák.

michaelamazna
autor
18. črc 2017

Prave se taky docela děsím.. slyšela jsem ze u toho děti hodně pláčou a malá je moje jediná (pokud bůh nedá štěstí tak bude jedina) A strašně s ni všechno prožívám :( vím že ji to pomůže ale je mi ji líto když brečí protože ji něco boli :(

fifina86
18. črc 2017

@kexina Ten příměr s trippl testy a plodovkou jsi nezvolila dost nešťastně, ale to tady rozebírat nebudu. Dala bych si v tvém případě práci a našla fyzio, který má širší rozhled než Vojtova metoda a případně nabídl i jinou formu cvičení. Vojtovka není opravdu jedinou možností rehabilitace, zvlášť pokud o ní máš pochybnosti, bude se ta nejistota přenášet na dítě a to prostě není dobře.

kvakuska
18. črc 2017

@michaelamazna děti nebrečí protože je něco bolí, ale protože jsou omezovány v tom pohybu který chtějí dělat a nuceny do pohybu který dělat nechtějí. Rozčiluje je to. Navíc špatně se cvičí s plným žaludkem, takže se cvičí většinou před jídlem a dítě už může mít i hlad. Nebo se mu chce spát. Ono najít si čas na cvičení 4x denně není u těch malošků zrovna snadné.

dexx
18. črc 2017

Syn cvičil prakticky od narození a díky vojtovce se perfektně srovnal. Psychické následky opravdu nemá, naopak je to pohodář a smíšek. Cvičila jsem s ním jenom já, a přesto když pláče, dokáže se utišit jen u mě.
Nebojte se toho, děti Vaše pocity vycítí.

stuplakova
18. črc 2017

@michaelamazna Ahojky slyšela jsem, že u toho děti pláčou, ale nebolí je to, asi jim to jen vadí. Sestra mojí kámošky měla s malou cvičit Vojtovku, protože malá neotáčela hlavičku na jednu stranu, ale malá po jednom cvičení prokadila prý milion plenek, tak s tím přestala. Může toto Vojtovka způsobit?

terezapetrova
19. črc 2017

@kexina za me si většina žádné psychické následky neodnese, naopak ti kteří musí cvičit nejen v kojenecké veku a pomůže jim Vojtovka, ze se daleko lépe pohybuji si max múzou odnést pozitivní psychické nasledky. Myslím, ze zbytečně desis radu maminek, které s dětmi cvičit potřebuji. A srovnavat lékařské zákroky s něčím co je porad jen cviceni mi prijde trosku mimo koleje.. Ať je Vaše dítko v pohode, jak už bylo napsáno existuji další možnosti atd 🙂

michaelamazna
autor
19. črc 2017

@stuplakova taky mi dává hlavu jen na pravou stranu :/ ale da se to zase dohromady ze ano

pekuka1989
19. črc 2017

Ja bych taky uz tady dalsi maminky a zakladatelku nedesila...proste si najdi fyzio, pobav se o tom a pop. Hledej a zvol jinou rhb...myslim ze Vojtovka ma vysledky vyborne a jak pisou ostatni i ja, verim, ze detem je to fakt jen neprijemny, ze musi delat neco se jim nechcr a zpocatku to neznaji...m, cvicili taky dlouho a malej se tam vzdy tesim, nase fyzio je profik a s malym to krasne umi...fakt se toho nebojte...mejte se a cviceni zdar🙂

betelgeuzz
19. črc 2017

@kexina cvičila jsem se starší vojtovku už z porodnice několik měsíců a hodně jsem se o to zajímala. V jedné diskuzi psala maminka, že fyzioterapeutka předvadla cviky přímo na ní (vojtovka se cviči i s dospělými např. po autonehodě), takže sama si vyzkoušela, že to není bolestivé. Může o to požádat každý rodič na rehabilitaci.
A jak si dcera na cvičení zvykla tak u toho neplakala, smála se a cvičila. Fyzioterapeutka z toho byla překvapená, že to často nevidí. Žádné psychické následky jsem z vojtovky nepozorovala, že by se bála na přebalovák, nebo jít na rehabilitaci. To horší jsem zažila s mladší dcerou, které opakovaně píchali ucho a ta řvala, když jsme se blížily k poliklinice.

@michaelamazna starší se už po porodu stáčela do písmene C, tehdy mi to ani nepřišlo, ale když jsem se po několika měsících dívala na fotky, byla jsem zděšená. Vojtovkou se to krásně srovnalo, hlavičku taky začala otáčet na obě strany. Dnes bys na ní nic nepoznala.

michaelamazna
autor
19. črc 2017

Děkuju moc všem za odpovědi 🙂

terezapetrova
19. črc 2017

@betelgeuzz jj s téma ouskama to máme úplně stejne, mymu mladsimu letos píchali během 1 měsíce napřed jedno a pak znovu obě a tedy v ordinacich je ted úplně hotovej chudatko :(

stuplakova
23. srp 2017

@michaelamazna Omlouvám se, že tak pozdě, ale rodila jsem 😍😇, já bych se asi na nějaké to cvičení podívala a nepodceňovala bych to, dokud jsou děti malé, tak jsou tvárné 🙂 Její malá trochu tu hlavičku otáčí, ale pořád mi příjde taková jakoby ztuhlá ☹

carisima
1. zář 2017

@jouzis ahoj mohu se zeptat, co to byly za cviky? O jaké reflexní body na těle se jednalo? Čeká nás to taky ☹ máme predilekci na pravou stanu, bojím se, že se cviky nenaučím správně ☹

jouzis
1. zář 2017

@carisima jo,tak to uz presne nevim,ale aj kdybych vedela,tak ono to moc popsat nejde,ale neboj,pokud mas dobrou rehabilitacni,tak te to nauci🙂hlavne se toho nebat,dneska uz vim,ze vic neprijemne to bylo mne nez malemu,bala jsem se,ze mu neco udelam,a kvuli tomu jsem delala treba zbytecne chyby