Vracející se kašel. Jaké vyšetření chtít?

rozitta
20. črc 2021

Ahoj maminky, syn (skoro 5 let) má co měsíc alespoň týden kašel. Mudr. tomu nepřikládá žádnou váhu. Teplotu nemá, poslech má čistý. Už se tam s ním bojím jít, že mi zase řekne že mu nic není a na kašel doporučí kapky/sirup. S kašlem nemůže do školky, a nemůžu s ním být stále doma. Že to ale není normální takhle pořád kašlat? Teď má kašel 4. den. Předtím byl týden ve školce a předtím měl angínu, která se vyléčila ATB a vzápětí měl kašel. Až se teď probudí z odpo spánečku, chci s
ním jít k Mudr. ale jak se nenechat odbýt?

lv
20. črc 2021

No, ono to může být jinak, než "odbytí" - záleží taky, jak často, jak moc silně, jestli i v noci, suchý, vlhký, dráždivý.. Třeba po infektu dychacich cest je normální kašlat i 6 týdnů.. Nebo může reagovat na pyly, seno. Než bych šla znovu k lékaři, zkusila bych lichořeřišnici, něco volně prodejneho na alergii (Fenistil třeba?), zvlhčit vzduch.. Pokud to vyloucis, pak bych šla znovu na poslech.

drep
20. črc 2021

@lv postinfekční kašel bývá u dospělých klidně tři měsíce…

lv
20. črc 2021

@drep aha, vidíš - já kdysi šílela, Apolenka kašlala 6 týdnů, příšerně

drep
20. črc 2021

@lv já to mívám. Jsem atopik-alergik a když jednou za deset let chytím infekci dolních cest dýchacích, tak pak kašlu a kašlu a kašlu a nejde se toho zbavit. Mám to právě teď, už měsíc v kuse, přesně se mi potkala infekce a pyl z lípy a je to otrava, ale nenadělám nic. Což neříkám, že je případ zakladatelky, ono prosté kostantování, že kašle, je prostě málo informací.

zmrzlinka
20. črc 2021

@rozitta ORL, alergologie je základ

rozitta
autor
20. črc 2021

Kašle už druhým rokem. Bez ohledu na roční období. Co měsíc, to týden kašlání. Napřed suchý, ten pak přejde ve vlhký. Když ve třech nastoupil do MŠ brala jsem to jako daň za to že je v MŠ, bacily/imunita. Ale už je tam dlouho na to, aby ještě nebyl odolný. Máme třetí Mudr. (První se odstěhovala, při druhé jsme se stěhovali my, teď má třetí v místě bydliště) a ta je teda nejlaxnější. Kvůli kašli jsme u ní od listopadu byli snad už 5x a čím dál víc mi dává najevo, že zbytečně vyšiluju. Kdybych nechodila do práce tak jsem s ním doma a nějak to zvládneme, když ale potřebuju pokaždé paragraf, tak začínám být dost nervózní, co na to zaměstnavatel. Chtěla bych ten kašel proto už hodně začít řešit. Napadlo mě, jestli už nemá pomalu astma 🥴🙄

martt
20. črc 2021

@rozitta Chtěj doporučení na alergologii, kde vám pravděpodobně napíši nějaký inhalátor. A pravděpodobně pošlou i na nosní skrz mandle. Každopádně může kašlat třeba kvůli i zadní rýmě. Zkus každý den prostříkavat nos mořskou vodou. Na kašel je dobry cibulovy sirup a cibulový čaj s majorankou. Nam zabral i Bactoral, který je ústní probiotikum. Jinak kašel je na dlouhý lokty. Syn třeba po nemoci kaslal i 5 týdnů nez se mu to ztratilo.

victress
20. črc 2021

podařilo se vám vysledovat nějaký spouštěč kašle? třeba ho něco dráždí ke kašli - kontakt se zvířetem, mastí atd...jak už bylo řečeno výše, zkusila bych ORL, alergologii, případně plicní - vyšetření na plicní chlamydie atd.

ada22
20. črc 2021

Dcera chodí tři roky do školky a pomalu se lepší, ale když chodí v kuse 14 dnů považuji to za terno. Ale je fakt, že na letní kašle netrpí. V zimě měla děsně dlouhý kašel, který chvilku vypadal ok a pak se rozjel znovu. Nakonec se na rentgenu ukázal zanet nosních dutin. Jinak nám hodně pomáhá proplachovat nos konyvkou, ale nám většinou kašli predchazi trochu rýma. Ještě pomáhá zvlhčovat vzduch. A určitě bych si řekla o zadanku na alergologie

ckei
20. črc 2021

@rozitta test na plicní chlamydie.