Výběr vitamínu D pro dítě, podle čeho se rozhodujete?

zuzmenda
19. srp 2015

Krásný den všem,

zajímá mě, na základě čeho se rozhodujete, v jaké formě podávat dítěti vitamín D.

Každá maminka má na výběr ze 2 variant. Buď dá svému dítěti Vigantol, který jí předepíše lékař anebo sáhne po přírodní variantě vitamínu D, u kterého má jistotu, že její dítě nebudou trápit žádné vedlejší účinky.

Dnes už se naštěstí v českých lékárnách dají sehnat i kapky obsahující přírodní formu vitamínu D, například od značky Jamieson
http://www.jamieson.cz/produkty-cz/vitaminy-a-v...

Co dáváte vašim dětem vy?

sariky
20. srp 2015

@zuzmenda a hodnoceni a recenze nepovazuji za validni zdroj

speratovalucie
20. srp 2015

@sariky Já žádný jiný preparát neznám, tak nevím, co proti mě máte. Ani žádný jiný preparát nehledám a nehodlám hledat. Psala jsem jen názor na Vigantol, co bylo v úvodním příspěvku...

antoinet
20. srp 2015

O toto téma se zajímám, není mi lhostejno, co dávám svým dětem. Po zvážení alternativ jsem se rozhodla pro Vigantol, syn nežádoucí účinky neměl a já prostě raději sáhnu po oficiálním léku, u kterého je schváleno podávání dětem (třeba swanson tohle nemá).
Nedávno jsem četla zajímavý článek v Reflexu o přírodních preparátech na podporu erekce (ty vlezlé reklamy v časech sportovních přenosů🙂). Účinek nula, podle vědců tam ani nemá co účinkovat dle složení. Ale nejsou lék, takže mají povolenou reklamu a nemusejí garantovat, že účinkují.
To není nic proti alternativám léků, spíš jen tak k zamyšlení, že to, co je přírodní, nemusí být nutně to pravé...

lenam
20. srp 2015

Já dávám Swanson kapky. Syn měl po Vigantolu problémy s bolením bříška. Vigantol jsme vynechali a bolesti přestaly. Mne to tehdy nedošlo, ale u Vigantolu byla špatná šarže, takže se Vigantol stahoval z trhu. Je to cca 5 let zpátky. Jak jsme ho přestali dávat, bolesti ustaly. Když jsem řešila co místo Vigantolu narazila jsem na Swanson. Líbí se mi, že je ve Swansonu olivový olej, u Vigantolu je olej neurčitý. Vigantol (střední nasycené triacylglyceroly) - může to být palmový olej, syntetika, máslo,.... To bylo u prvního syna. Další dva už Vigantol neměli.

loafeer
20. srp 2015

holky, ja Vigantol nedavam vubec a nejakou nahrazku taky ne....vadi to?

speratovalucie
20. srp 2015

@loafeer Já taky ne, jestli to vadí nebo nevadí, o tom se může kdokoli dohadovat... jedno dítě bude mít křivici, jiné ne... Kamarádka má dvě děti. Jedno bralo Vigantol a křivici má první stupeň, druhé Vigantol nebralo a je zdravé. Takže babo raď... Je to prevence, aby se nemohlo nic zanedbat...

loafeer
20. srp 2015

@speratovalucie oki, dik za info, ja abych nezvrtala neco zasadniho....ale cpu deckam furt tolik leku, ze ten vigantol uz proste zapominam:o/

speratovalucie
20. srp 2015

@loafeer Já jsem ho synovi dávala, ale teď dceři ne, bylo jí z toho hrozně zle, po podání jedné kapičky večer mi další 2-3 dny hystericky řvala, ale vyloženě hystericky. Po vysazení svatej klid, ať si to strčí kam chcou. Ale každýmu dítěti to působí jinak no. Třeba bych to dětem dávala tak jedno utýdně, když už, tak aspoň trošku, taky tak dáváme. Ale my spíš tak jednou měsíčně :D

mia_mia88
20. srp 2015

Co se týče Vigantolu, tak já dávala jen občas kapku. Nějak se mi to pocitově eklovalo. Malá měla dny, kdy byla dost neklidná a uplakaná. Předevčírem jsem jí kapla ráno Vigantol a celý den jenom jekot, neklid, špatný spánek. Pak jsem si vzpomněla, že i minule se jí to stalo po kapnutí. Možná náhoda, možná ne. Každopádně rozhodla jsem se ho nedávat.

betelgeuzz
20. srp 2015

Holkám jsem dávala vigantol, tehdy jsem po jiné alternativě nepátrala, nějaké vedlejší účinky jsem nepozorovala. Nyní jim přes zimu dávám D od firmy swanson, kde je vitamín D v olivovém oleji. Vitamín D není jen kvůli křivici, ale je velmi důležitý na imunitu a v dnešní době, kdy lidi chodí na sluníčko míň a hlavně se většinou mažou opalovacími krémy, je vitamínu D nedostatek, hlavně ke konci zimy.
Dívala jsem se na ten jamieson, ale to složení mi příjde stejný jako u vigantolu, olej je taky neurčitý.

michell28
20. srp 2015

našla jsem toto http://vitaminy-a-mineraly.heureka.cz/marnys-te... je to taky dobrý místo vigantolu?

sangita
20. srp 2015

@michell28 My to máme.. i jiné vitamíny od nich. Ale nemá to moc dobrou chuť, tak nevím, jestli by to miminko spolklo 😒

gepe
20. srp 2015

Ahoj, asi by bylo dobré pro začátek upustit od tvrzení, že lanolin se získavá výluhem z ovčí vlny 🙂

@zuzmeda ahoj 🙂
Tebou popsaný proces vzniku Cholecalciferolu (vitamin D3) firmou Jamienson, je úplně stejný proces vzniku Cholecalciferolu (vitamin D3) u Vigantolu.
Ostatně pokud se nepletu, to již psala @sariky , co jsem před chvílí četla.
V čem je tedy konkrétní rozdíl? V druhu ovcí, pastvě, francouzském ovzduší? Vynechávám cíleně to, že Vigantol je lékárenská forma s atesty a Baby-D pouze výživový doplněk. Dobata o testech, atestech atd. SÚKL je do jiného tématu.
Díky.

petulka1979
21. srp 2015

Já jsem malýmu kapala Vigantol do jeho dvou let a nikdy problémy neměl 😅 Nechápu tuhle až přehnanou diskuzi 😲 Když už,tak všechno se svede na Vigantol 😀

cukrik123
21. srp 2015

dávám Jamieson, vigantol se opravdu neosvědčil nafouklá bříška a pláči po změně UM a to několikrát, nenapadlo mě že by to mohl být vigantol ale pak jsem ze zoufalství vysadila i ten a najednou byl klid. Koupila jsem tedy Jamieson a paráda. Děti spokojené a já taky

petulka1979
21. srp 2015

@cukrik123 tak já UM nikdy nedávala 😉 Kojím večer ještě teď a po mé zkušenosti z Vigantolem nemůžu říct špatné slovo 🙂

idiska
21. srp 2015

@petulka1979 někomu prostě určité léky nesednou 😎 ..a nám prostě asi nesedí, proto hledám alternativu, která by byla vhodná

cukrik123
21. srp 2015

@petulka1979 my bohužel neměli jinou možnost ☹ díky lékům co beru nemůžu už dál dávat své mlíčko a ani ho nebylo dost pro obě děti

petulka1979
21. srp 2015

@cukrik123 jj,koukám dvojčátka 😵 Tak to chápu 😉

gepe
21. srp 2015

@cukrik123 u nas nafoukle brisko, plakani, propinani, nespavost delal Sunar Premium, kdyz jsme ho zkusili po te co prestali vyrabet hypoalergenni Sunar nutra u ktereho nebyl zadny problem. Pouze standardni trimesicni kolika, kterou miva relativne dost deti. U ni nam pomohly teple obklady na brisko, cviceni s nozickami, ktere si sama osvojila a kdyz mela plynatost, sama si je pritahovala k telicku i odtahovala, cca po 3m veku.
Pokud vam jakakoliv forma podaveneho vit D vyhovuje, tak dobre pro vas, hlavne aby ho meli dostatecny prisun 🙂 ps: ja mela mm az moc, stopli mi laktaci po te, co jsem s malou skoncila na testech a pozorovani po zastave dechu, tim prechod na um.
At vam malicci delaji radost 😉

zuzmenda
autor
21. srp 2015

@petulka1979 Diskuze mi nepřijde přehnaná. Pokud tvoje dítě nemělo vedlejší účinky, buď ráda. Ale věz, že spousta miminek Vigantol opravdu špatně snáší, takže je logické, že se maminky snaží najít jinou formu vitamínu D pro své děti. Založila jsem toto fórum proto, aby se maminky dozvěděly i o jiných alternativách.

@sariky Jak jsi psala "„lek aspon prochází kontrolou, ale kdo zaruci, ze nejake výživové doplnky opravdu obsahuji to, co deklaruji? Nikdo. Radeji dam overeny lek nez nejakou tabletku v hezke krabicce...."

I výživové doplňky podléhají kontrole, před uvedením na trh v EU byl výživový doplněk Jamieson vitamín D řádně schválený i na základě vykonaného laboratorního rozboru.
Jak jsem už psala, všechny produkty Jamieson jsou vysledovatelné od surovin, ze kterých se vyrábí, až po konečný produkt. Společnost Jamieson Laboratories vytvořila celosvětový standard farmaceutické čistoty, účinnosti a výrobní jednotnosti svých produktů (už jsem vzpomínala program 360 PURE...)
Samozřejmě Jamieson vitamín D v kapkách nemají statut léku, neznamená to ale, že výrobek neobsahuje to, co deklaruje.

@gepe
To, že spousta dětí Vigantol špatně snáší, je fakt a ne můj výmysl. Sama vím, jak ho snášela moje dcera a stačí si přečíst i spoustu příspěvků na toto téma třeba i tady na MK.

Společnost Jamieson dosud nezaznamenala žádné stížnosti na vit. D v kapkách, právě naopak. Maminky, které shání alternativu vitamínu D pro své děti si vybírají tento produkt a jsou s ním spokojeny jak ony, tak jejich děti. Žádné vedlejší účinky nebyly zaznamenány.

Co je zdrojem cholecalciferolu ve Vigantolu se můžeme jen domnívat, nikde se neuvádí, z čeho pochází.
V Jamieson kapkých je cholekalciferol z přírodně obnovitelného zdroje.

sariky
21. srp 2015

@zuzmenda no tak přírodne obnovitelny zdroj muze byt temer cokoli. Jde jen o způsob recyklace🙂 takze i ten prirodni preparat se muze vyrobit treba z ropy.... To je samozřejmě nadsázka, ale tvoje argumenty jsou dost chabe. Me teda rozhodně nepresvedcily.

gepe
21. srp 2015

@sariky marketing no 🙂 on cholecalciferol je komplexne z prirodne obnovitelnych zdroju 😅 😀

antoinet
22. srp 2015

Pořád mi to vrtá hlavou, po staletí měla miminka tříměsíční koliku a najednou za ni může Vigantol. Tím chci říct, že maminkám věřím, že mají jejich děti bolení bříška, ale pochybuju, že vždy je řešením změna formy podání vitamínu D. Zajímalo by mě, jestli existuje nějaká objektivní studie, kde by byl se jednotlivé značky daly porovnat (byly by podávané, aniž by rodič věděl, který z nich to je), ale to je asi neetické zkoušet něco na dětech. A co starší děti? Maminky tu píší, jak jim miminka pláčou, ale co ty, dejme tomu od půl roku výš (v zimě dostávají děti 1-2 kapky minimálně do 2 let - to přesně nevím), ty snáší dobře všechny varianty?

lenam
22. srp 2015

@antoinet U nás to bylo v cca 6-7 měsících. Právě, že mi říkali, že to jsou koliky, které budou trvat do 3. měsíce, pak mi říkali, že někdy bolí bříško do cca 6.měsíce, než se začne hýbat. Pak jsme vigantol přestali dávat a bylo po bolení bříška. Já nemluvila o novorozenecké kolice, ale o bolení bříška "staršího" miminka.

antoinet
22. srp 2015

@lenam OK, díky za zkušenost, tohle mě právě zajímá

lenam
22. srp 2015

@antoinet Syna trápilo bříško strašně dlouho. Od narození. Zkoušeli jsme skoro všechno. Různé kapky, probiotika pro něj, pro mne.... Pak byl nějaký problém s vigantolem, tak jsem se začala zajímat o nějakou jinou variantu. Jak jsme totiž vigantol vysadili, tak se to zlepšilo. Nevím, kolik už synovi bylo přesně měsíců. Kolem toho 6-7. měsíce. Nenapadlo mne, že by ta bolest mohla být od něj. Neříkám, že na začátku neměl i koliky, to asi ano. Druhý syn ze začátku nedostával nic a koliky měl také, ale pouze do toho cca 3. měsíce a nebylo to naštěstí nic hrozného. Poslední syn teď přes léto nedostává také nic a na prdíky trpí minimálně, ale to třetí dítě je celkově za odměnu 😀

schnek
22. srp 2015

nedávám nic. Věrím slunci (resp. UV záření) a pestré stravě.

asen
22. srp 2015

@schnek Silně nedoporučuji. Dítě už mám velké, za nás se dával Infadin a nám ho Dr. jako nadbytečný nenapsala. Syn měl v 5 týdnech poruchu srážlivosti krve, nedostatek vit. K, samovolné krvácení do mozku . Ve zprávě z FN bylo nepodavani Infadinu s 5 vykřičníky jako pravdepodobná příčina stavu, byli jsme poslední, komu ho Dr nenapsala. Syn je v pořádku, ale nikomu bych takove zážitky nepřála.

zo_ja
22. srp 2015

Já taky nic. Je mi divné dotovat zdravé dítě... plus kdoví, co v tom je. Navíc první, kdo by měl deficit, bude matka, dítě si vezme, co potřebuje. Takže kdyžtak taky radši filtrovat přes sebe. Děti jsou ok.
Ty přírodní preparáty se zas taky přordní nejeví a těžko říct, jak je to v reálu...