Jíte s dětmi zdravě?

lidka_hipp
12. říj 2015

Věřím tomu, že když se miminko naučí jíst dobře a zdravě, dostane do své budoucnosti velký vklad. Bude brát ovoce, zeleninu, různé druhy masa, včetně ryb, ale třeba i luštěniny nebo různé obiloviny jako něco „normálního“ a nebude mít tak velkou potřebu vrhat se na chipsy a kolu, a za pár let bojovat s obezitou. Od malička jsem Aničce nabízela opravdu pestrou stavu, aby ochutnala různé kombinace chutí. Celkem brzy ale u nás vyhrály všechny příkrmy HiPP s masem a Aničce láska k masu zůstala doteď 🙂 Jak je to u vás? Je pro vás důležité, aby miminko jedlo co možná nejlépe? Jdete sami svým stravováním příkladem?

suzina08
12. říj 2015

U nás jíme celkem zdravě všichni, ale rozhodně to nijak nepřeháníme. Nevynecháváme žádné potraviny, ale podle jejich prospěšnosti jich konzumujeme přiměřené množství 🙂 Takže rozhodně je pro mě důležité, co jíme a hlavně, co jí náš malý 🙂

orchidis
12. říj 2015

Jíme 🙂. Jednou jsme na dovolené zkusili dětem dát ten mrtvej humus ze skleniček, kterej se potil v DMku ve skleničkách za 40-60 Kč s trvanlivostí x měsíců 😀 a pěkně nás s tím hnali 😀. Takže ano, jíme zdravě, čerstvě, sezónně, neskleničkově 😀.

bodlinka7
12. říj 2015

Snazim se davat malemu to nejlepsi, takze vecne koumam obsahy jogurtu, sklenicek s prikrmy i presnidavek... Maso se mu snazim davat primo od reznika, zeeleninu a ovoce alespon ceske, kdyz uz ne bio. Sami prikladem tak uplne nejdeme, ale blizime se, co synek ji i to co my. Urcite jim vic zeleniny a ovoce nez predtim 🙂

billi
12. říj 2015

Ano, snažíme se jíst zdravě. Taky občas ujedeme, ale myslím, že pokud se nepohybujeme v okruhu, kde by byla jen zdravá výživa, je potřeba, aby se dítě setkalo se vším. Myslím tím hlavně starší děti, co chodí do školky a do školy, aby pak v 6 letech nekoukalo na průmyslové pochutiny jak na zázrak a nekradlo spolužákům svačiny.
Na druhou stranu náš starší před klasickými sladkostmi preferuje křížaly a rozinky, pokud je někde obložený talř, tak první sní zeleninu, tak si myslím, že tento přístup nám zatím vychází.
Malému většinu vařím doma a tu a tam dostane skleničku a teď i dětská menu. Pokud má hotová jídla, tak čtu etikety a preferuji bio výrobky.

alyssa.anna
12. říj 2015

@lidka_hipp Já se snažím, abychom celá rodina, i když u tatínka se mi to bohužel moc nedaří, ten právě miluje tu Colu a hamburgery, tak se jen trochu bojím, aby v tom malá nenašla špatný příklad. Narozdíl od taťky ale malá jí dostatek ovoce a zeleniny, má ráda kuřecí, rybí a sem tam i vepřové maso. Moc ráda ukusuje rýžové chlebíčky a cereálie. Ale samozřejmě, jak se doma objeví pizza nebo hranolky, tp i přes mé veškeré snahy stojí v pozoru u krabice a loudí a loudí a loudí 😀 Ale až na tato malá "hřešení" jíme podle mě docela zdravě

kajalka
12. říj 2015

Zajímalo by mě, zda už jsou zkušenosti s tím, že pokud dítě od malička jí mrtvé prefabrikáty, jestli i v dospěloti netíhne k polotovarům? Vždyť vidět, co vše za jídlem stojí, je k nezaplacení. Že se musí suroviny vypěstovat, sklidit, vhodně upravit,.. Snad to vede k šetrnosti a větší pokoře k přírodě., než udělat "cvak" a sníst hmotu. Fuj, jednou jsem to ochutnala, než jsem to prvně dala dítěti a nedalo se to pozřít. Tím přece nebudu krmit malýho tvorečka.
Takže ano, jíme většinou zdravě a především čerstvě.

selmousci
12. říj 2015

Snažím se doma udržovat pravidelný, rozmanitý a zdravý jídelníček tak, aby se v každém týdnu objevovaly v jídle luštěniny, zelenina, ryby, ořechy, semínka a bylinky. Pomazánky, pribiňáčky, mléčné rýže i sladkosti dělám domácí. Pečivu se vyhýbám a děti ho taky nemusí, samy raději upřednostní krekry. Nekupujeme sirupy ani minerálky, děti nejvíce pijí čaje ze sušených bylinek, freshe, vodu nebo mléko. Maso máme ob den. Teď když si to po sobě přečtu tak to vypadá, že se stravujeme super zdravě, ale ne 🙂, když nás honí mlsná, jedeme na výlet nebo oslavujeme tak se zdravý jídelníček rychle poruší 🙂. Navíc manžel na zdravou výživu moc není, a tak mě často zláká mlsání u televize nebo nějakou dobrotou z obchodu a já sem pak na sebe naštvaná 🙂)) Ale tak jak jsem to napsala bych si to představovala a snažím se, aby to tak většinou i bylo ;).

lidka_hipp
autor
12. říj 2015

@suzina08 Pestrost je určitě super! Taky si myslím, že by děti měly ochutnat (skoro) všechno a naučily se přijímat různé chutě.

@orchidis Super, že jíte z čerstvých surovin 🙂 Máte přes zimu zásoby vlastní zeleniny nebo ji nakupujete v supermarketu? Já třeba dost bojuji s rajčaty, která se mimo sezónu prodávají opravdu bez chuti, a tak volím pasterovaná krájená rajčata a z nich vařím různé omáčky. Jen drobná poznámka, trvanlivost příkrmů HiPP je dána tím, že skleničky prochází šetrným procesem pasterizace, kdy jsou tepelně ošetřeny bez přístupu kyslíku. Tak je možné dosáhnout jejich trvanlivost i bez konzervačních látek.

@bodlinka7 Děti jsou jako opičky a těžko budou jíst zeleninku, když slyší od tatínka, že je to pro králíky 😀 Takže je super, že jdete osobně příkladem 🙂

@billi Taky si nemyslím, že by dítě mělo čokoládu ochutnat poprvé, až když oslaví 18. narozeniny 😀 Jen se snažím Aničku učit, že sladkosti se jí jen jako dobrůtka a ne místo hlavního jídla. Myslím, že máte zdravý přístup k věci 🙂

@alyssa.anna Je super, že malé jdete osobně správným příkladem. Určitě není problém, když občas uvidí tatínka, jak jí "nezdravě", když u toho neuslyší, že jíst zeleninu je k ničemu. Můj muž taky pije kolu a občas si trošku dá i Anička, ale je opravdu jen někdy, třeba když jdeme na oběd do restaurace, ale nemáme jí běžně v ledničce. Pijeme vodu, čaje nebo zředěné ovocné šťávy.

@kajalka Můžu uvést vlastní příklad. Moje dcera Anička má sedm let a vyrostla na příkrmech HiPP. Vedle toho, ale pro mě bylo naprosto samozřejmé mluvit s ní o tom, jak vlastně potraviny vznikají a kde se berou. Žijeme v bytě, a tak nemáme zahradu, kde bychom si mohli pěstovat vlastní zeleninu, ale od malička jezdí k babičkám a pomáhá jim se zahrádkou. Stejně tak jsem jí brala na výlety na různé farmy, kde hospodaří ekologicky. Takže si myslím, že je to hodně o celkové atmosféře v rodině a přístupu k jídlu. Pokud si děti myslí, že se zelenina, maso nebo mléko rodí v supermarketu, je to špatně ☹

@selmousci Takhle to vypadá, že máte svůj jídelníček opravdu promyšlený 🙂 Myslím, že v myslích mnoha lidí se pojem zdravé jídlo smrskl na věci, co nejsou moc dobré a jíst se přesto "musí". Přijde mi mnohem lepší uvažovat nad pestrým jídelníčkem, ve kterém si své místo najdou různé potraviny.

verkaunka
12. říj 2015

Já se snažím jíst zdravě, a tím pádem se snažím i naší holčičce dávat zdravé a pestré jídlo, ale na druhou stranu si myslím, že dětem někdy neuškodí ochutnat něco ,,jiného" než jen ,,předpisové jídlo"... nemyslím hodně tučné, sladké, kyselé...ale tak s mírou čas od času, aby ochutnala i jiné chutě... nepřeháníme to tak ani tak... teď nám hodně papá ovoce a zeleninu, neměla ráda papriku, ale teď si přijde pro další kousek....

lucianapolis
12. říj 2015

U nás je to spíš tak, že mi jíme zdravě kvůli dětem 🙂 snažím se učit malou jíst samotnou, takže volím "kompromis" aby se to dobře jedlo jí a mohla to naservírovat k obědu i muži 🙂 takže "nemastné neslané", ale za to zdravé 🙂

marssyy
12. říj 2015

Snažíme se co to jde, hlavně jsme dost proti sladkostem, ty jsou u nás opravdu jen a jen vyjímečně 😎

zanri
12. říj 2015

Zdravě jsem jedla celé těhotenství a díky těhotenské cukrovce i pravidelně, při kojení jsem byla taky s výběrem potravin dost pečlivá, ale teď, když už kojit nemůžu, to dost odbývám☹, většinu mého jídelníčku teď tvoří sladkosti - hlavně čokoláda. Ale pořád čtu u všeho složení, tuky, cukry, výrobce a pro malého vybírám to nej. Snad si časem najdu čas i na sebe...

ninusch
13. říj 2015

U nás se nikdy nijak moc zdravě nejedlo. U miminka je to pro mě samozřejmě moc důležité, V knihovně jsem si půjčila kuchařku na příkrmy, pár jídel jsem vyzkoušela a zjistila jsem, že zdravé jídlo může chutnat kolikrát líp, než naše domácí prasárničky 🙂 Takže se koupil parní hrnec, začalo se jíst převážně zdravě a objevili jsme i spoustu nových jídel. Třeba včera byly k obědu bulgurové placičky a olizovali jsme se všichni až za ušima 🙂

p_ch
13. říj 2015

u nás se jí zdravě a tím i mladší syn je učený na zdravo stravu- kvalitní maso, zelenina, ryby, ovoce, pohanka, jáhly.. prostě cokoliv sní. Pije jen čistou vodu nebo domácí jablečnou šťávu. Nikdy ještě nejedl lízátko, bonbony ani čokoládu a myslím si, že má ještě dost času tohle ochutnat...