Štědrý den

happylenulka
16. pro 2014

Jak u Vás trávíte Štědrý den? A jaká jídla během dne konzumujete? Dodržujete vánoční zvyky? A kdy večeříte?

My vstáváme většinou brzy a ráno se díváme na pohádky a snídáme domácí vánočku / cukroví a kakao či meltu.
Poté jdeme na procházku s pejskem.
Na oběd míváme houbového kubu.
Po obědě zase nějaká pohádka, děláme vánoční zvyky (lijeme olovo, krájíme jablíčko, pouštíme lodičky,...)
Jídlo na štědrovečerní stůl si chystáme většinou předem a na Štědrý den jen smažíme řízky. Letos budeme mít kapustnicu, vegetariánské řízky a bramborový salát a k tomu pečenou kořenovou zeleninu s medem.
Než se pustíme do smažení, jdeme na delší procházku, prohlížíme si světýlka a vánoční výzdobu.
Po večeři čekáme na zvoneček, většinou vaříme svařák či punč a čekáme na Tři oříšky pro Popelku.
Poté rozbalujeme dárečky. Rozbalujeme je fakt dlouho, povídáme si u toho, popíjíme svařák atd.... 🙂

toga25
16. pro 2014

Pro mě budou letos svátky úplně jiné než jsem byla zvyklá 🙂 Bude je s námi slavit náš 5ti měsíční syn 🙂 Ani když jsem byla malá, zvyky ani tradice jsme extra nedodržovali, o to své dítě ochudit nechci ☹ Zatím je to jen představa, ale budu dělat domácí vánočku, kterou si dáme s kávou na snídani, oběd budeme mít asi nějaké klasické jídlo, ale lehčí. Na večeři dělám bramborový salát a filetu a hrachovou polévku (bože na to se těším každý rok 😀 😀 ). Během dne určitě pohádky, pohodička, mazlení a pokud budeme stíhat tak i nějaká ta procházka. Večeři budeme přizpůsobovat malému, ale určitě ne dřív než bude venku tma 🙂 Mám v plánu před dárečkama po večeři lít olovo a pouštět lodičky pak zapálit prskavku a zazvonit na zvoneček. Na řadu pak přijdou dárečky a hraní a válení se u pohádek 🙂 Na další den jdeme k tatkovi a na 2. svátek přijdou rodiče přítele a máme i jeho staršího syna, takže určitě si taky pustí lodičku, zapálí prskavku a budou lít olovo, ať ho trochu napneme s dárečkama 😀 😀 Strašně se letos těším, když už mám vlastní dítko, stávají se pro mě Vánoce opět kouzelné 🙂 🙂

polaks
16. pro 2014

Ahoj,tak u nás to prebieha tak,že ráno máme vianočku (manžel protestuje,chce salámu,nedovolím mu 😉 ),na obed majú deti bábovku,my dospelí nič (manžel opäť protestuje,chce šalát a rezeň,zasa mu to nedovolím ),chodí ako besný tiger 😉 večeriame o šiestej,menu je: kapustnica,opekance s makom,alebo syrom, vianočné oplátky,zemiakový šalát s rybou-obvikle aljašska treska,nie sú v nej kosti a deťom chutí (manžel podojedá to čo deti nedojedli) ,u stolu čakáme na zvonček a ideme rozbaľovať darčeky,manžel sa začína sťažovať,že sa prejedol a začína mu byť zle (každoročne) ...Medzi tým si celý deň popíjame šampáňo,alebo grog,deti obiehajú stromček,či tam už niečo nieje... asi tak v skratke...
Mám veľmi rada Vianoce,zo všetkým čo k tomu patrí,stres,pohoda,pôst,potom jedlo,rodina,blízky priatelia,proste všetko...

mafeska
19. pro 2014

bohužel ne tak, jak jsem byla zvyklá z domova s rodiči, kde jsem prožívala krásný vánoce, na který ráda vzpomínám a snažím se aby to moje dcera měla stejně. Přítel to takhle nemá a když jeden z nás vánocům neholduje je to hrozně znát, snažit se můžu sebevíc a pořád to není ono.
23.12. chystám salát a večer zdobím stromek aby byl v obýváku připravený až se Alenka ráno přiřítí a popravdě taky z důvodu že bych to 24.12. všechno nestihla, taky jsem si vymyslela že zkusím vánočku.
24.12. vstáváme brzy, těším se na tu atmosféru a na pohádky, k obědu jíme vinnou klobásu s pečivem, odpoledne přítel vezme Alenku na procházku, přidá se i jeho kamarád se synem, já zůstávám doma, chystám večeři (bývá mezi 17-18 hod) a nosím dárky pod stromek, najíme se, jdeme hned rozbalovat a sledujeme u toho pohádky. Na první svátek chodíme všichni tři ven a taky jezdí návštěvy 🙂
@happylenulka