Jaké vánoční tradice dodržujete?

pinkorblue_marcela
17. lis 2015

Někdo rozkrajuje jablíčko, jiní pouští skořápkové lodičky, lije se olovo... Co děláte Vy? A vědí Vaše děti, proč se to dělá?

sromulenka
17. lis 2015

To je pěkné téma 🙂 . My se snažíme skoro celý den nejíst maso, abychom viděli zlaté prasátko. No a pak děti v okně vidí zlaté prasátko(plyšáka prasátko) které jim pouštím na provázku z horního okna 😀 - ale to je spíše pro zasmání, než tradice. Jinak, když tatínek kuchá kapra, děti si vezmou šupinky pro štěstí. Rozkrajujeme jablíčko a to je asi tak vše. Ráda se tu nechám inspirovat. 😉

barulina
17. lis 2015

Poustime lodicky, nejimenejimeaso, zvonime zvoneckem,

pinkorblue_marcela
autor
17. lis 2015

@sromulenka Taky doufám, že vzpomenu na zapomenuté a bez velké námahy pochopím, proč se to dělá a jak to, že tomu děti věří. Třeba s tím prasátkem. Kdybych věděla, že nějaké kdy uvidím, měla bych větší motivaci, ale nepojídání masa mně velmi vyhovuje, takže jsem se nikdy nebránila. V tom případě není už tak tragické, že jsme tajně chodili s bráchou dopoledne na cukroví. V tom taky není maso. Připomenula jste mi tu šupinku. Děkuji. 🙂

pinkorblue_marcela
autor
17. lis 2015

@barulina Zvonění zvonečkem můžeme také počítat za tradici. Dělá se to po generace a smysl mi uniká. Zvuk zvonečku mám ráda, občas se dá nějaký zvoneček dokoupit, protože zvoní hezčím zvukem, taky budeme tradovat. 🙂

barulina
17. lis 2015

@pinkorblue_marcela treva jestli kdyz se jezisek narodil nerafavala se zvirata kravy a tak a zvonily zvonkama co mely na krku :D

sromulenka
17. lis 2015

My také zvoníme zvonečkem. Jak jsem psala v jedné diskuzi, tatínek jde do obýváků rozsvítit stromeček. Dětem řeknu, že se šel podívat, zda už tam byl Ježíšek. Mezi tím otevře okno, zacinká zvonečkem a to je znamení, že můžeme vstoupit. Otevřené okno nám dospělým nahrává k tomu, že když se děti zeptají, kde je Ježišek, když tu jsou už dárky, řekneme podívej Ježíšek právě odletěl a zapomněl zavřít okno, jak spěchal - něco v tom smyslu. 😀

pinkorblue_marcela
autor
17. lis 2015

@sromulenka: Jak ti rodiče musí být vynalézaví. Nejspíš taky nemáte krb. 😀

vvlladka
17. lis 2015

rozkrajujeme jablíčko zvoníme zvonečkem otvíráme okno

sromulenka
17. lis 2015

@pinkorblue_marcela Krb samozřejmě máme , ale do něj by se Ježíšek přeci nevlezl. 😀

keydance
17. lis 2015

Deti jeste nemam. Az pristi budeme slavit ve trech 🙂 Ale Vanoce miluju, tu atmosferu. Vonave cukrovi, stromecek atd. Ze zvyku od malicka rozkrajuju jablko 🙂

simasla
17. lis 2015

Také rozkrajujeme jablíčko, zvoníme zvonečkem a zpíváme koledy (teda jestli se to zpěvem nazvat dá). Před Vánoci samozřejmě pečeme všichni i s tatínkem cukroví, děláme společně adventní věnec. Moc miluji tu vánoční atmosféru a s dětmi to sice nabralo spád a před Vánoci je to více hektické, ale zase nám to pak vynahradí ta úžasná radost u stromečku.

ivanetova
17. lis 2015

U nás to probíhá tak že 23 prosince večer kdy dcera usne a jdeme zdobit živej stromeček.Vždy jsme ve střehu kdyby se náhodou probudila tak jeden znás sní jde do pokojíčka a jsme uní dokud neusne.Ráno když vstane a zamíří do obýváku a uvidí rozvícenej stromeček se starýma ozdobama tak se objeví její usměv na tváři ,tak vždy pochválí ježíška jak ho ozdobil. večer 24 nachystáme obyváku stůl vánoční ubrus ovoce a všechno co ktomu patří ještě otevřem balkonoví dveře a přibouchnem nezavírame na kliku aby se knám dostal a odejdeme a už se nevracíme .Bud já nebo přítel zabaví dceru a jdem tam dát dárky pod stromeček a odeberu nějaké ovoce že si to vzal ježíšek. Přivážeme zvoneček na vlasec a za něco ho schováme a vedeme vlasec třeba mezi zdí a nábytkem prostě tak aby si toho nevšimla k jídelnímu stolu pak už si dem sednout do kuchyně k vánočnímu nachystanému stolu já usedávám poslední a nikdo nesmí vstávat během večeře jen já a vždy máme nachystanej sudej počet talířu i spříborem během druhého chodu jídla kde mám ten vlasec u židle nenápadně nohou zavadím o ten vlasec. To je na tom nejlepší jak vždy zbystří a má nutkání se jít podívat do obýváku a nikdo nic v ruce nemá po jídle jdem ke stromečku zapálíme svíčky na něm prskavky a rosvítíme stromeček a zhasnem v obýváku stropní světlo dcera se postaví ke stromečku a zpívá písníčky a pak se kní přidáme pak rozdává dárky a jdem pouštět skořápky ze svíčkou ,jdem k vchodovím dveřím a házíme spantoflí.Takto se už daří 9 let i když občas pochybovala ale vždy jsme jí nakonec přesvědčili že existuje .Atohle se opakuje další den kdy se sejdem všeci sourozenci začína to obědem a to je teprve něco je nás celkem 14letos o dva víc .omlouvám se za román jinak jsem to neuměla napsat.

kockahabeska
17. lis 2015

@sromulenka Ale prosím neplést Ježíška se Santa Clausem. Ježíšek by se do krbu vešel, je to přeci to malé miminko v jesličkách. 😉

jajinka25
18. lis 2015

když deti usnou 23,12 tak jdem zdobit a rano mají překvapení...no ted už jspou velcí tak už zdobí se mnou. dopis dávaji ježíškovi za okno, i když už asi vědí jak to je tak to ale nekomentuji a dávají tam stále dopis 😀 jime kapra a salát. pak ježíšek zazvoní a pod stromečkem jsou darky a stromeček se rozsvítí. vždy před stromečkem zazpíváme koledu.. 😵

nuninove
18. lis 2015

my si tradice teprve budeme vytvaret s nasim synem 🙂 samozrejme z domova ponecham zvoneni zvoneckem, nevstavani od stolu a pod. ale s nasim prckem si dela tatinek od narozeni na vanoce generacni fotku kdy je obleceny jako jezisek a drzi maleho v naruci v nejakem vanocnim oblecku (tricko nebo overalek atd..) tak to chceme ponechat klidne az do dospelosti :D (neter zase dela generacni fotku s oloupanym pomerancem na hlave :D :D ) jinak od letoska uz to vnima vsechno vic takze si zalozime tradici ze ozdobu na spicku stromecku bude davat vzdy syn, dopis jeziskovi za okno, budeme krajet jablicko, poustet skorapky se svickou a uvidime co nas jeste napadne jak si zprijemnit spolecne vanocni chvilky nejakyma tradicema 🙂

pinkorblue_marcela
autor
18. lis 2015

@simasla Myslím, že právě díky dětem dostávají Vánoce opětovné kouzlo. Dva dospělí nevěřící na Ježíška to nevytrhnou, i když je pravda, že pokud se i ve dvou snaží, snáze tu radost a potěšení později přenesou na děti.

pinkorblue_marcela
autor
18. lis 2015

@ivanetova Počtu si ráda. 🙂 Drobných rozdílů se najde hodně. Poprvé se dozvídám, že u někoho i stromeček strojí Ježíšek. Přítomnost Ježíška se u Vás dokazuje mj. chybějícím ovocem v pokoji. Vyhládlý Ježíšek si samozřejmě může nabídnout. Házení pantoflí zmiňujete jako první. To znám spíš ze svateb.

pinkorblue_marcela
autor
18. lis 2015

@jajinka25 To je hezké, že i děti tiše drží tradici, ačkoli vědí, že je to pro formu. Společné zpívání koled zní víc než úžasně.

pinkorblue_marcela
autor
18. lis 2015

@nuninove Je fajn, že nad tím přemýšlíte, aby dítě nebylo o nic ochuzeno. Jistěže si to každý může dokrášlit k obrazu svému. Mít podobnou vánoční fotku z každého roku je pěkná vzpomínka. Mnozí z mého okolí dělají takovou tu rodinnou, kolik se jich zase jednou do roka sešlo a kolik dětí přibylo. Taky radost pohledět.

darinka84
18. lis 2015

tak u nás bylo taky házení papučí, rozkrojení jablíčka, lití olova, z ořechů a svíčky lodička plující po vodě, Ježíšek zazvonil, taťka nechal i otevřené okno v obýváků, aby to vypadalo, že tam fakt ježíšek byl...nechápu jak to dělal, nevzpomínám si, že když jsem slyšela ten zvonek, že někdo v kuchyni chyběl 😀 jinak ráno jsem s taťkou chodívala do lesa ke krmelci. to byla tradice..loni bohužel umřel tak tento zvyk zdědil můj manžel a půjdeme letos spolu...

petit_grisu
18. lis 2015

Syn je ještě malý, ale tradice máme rádi. 🙂 S manželem rozkrajujeme jablíčka, zvoníme zvonečkem, při chystání večeře zpíváme společně kolegy, dáváme šupinky pod talíře, nevstáváme od stolu. Jinak u nás byla tradice i zdobení stromečku. Vždycky jsem ho zdobila já s tatínkem 24. dopoledne. Byl to zvyk na který jsem se vždy strašně těšila. Určitě to tak budeme dělat i až budeme mít větší dítko. 🙂

pinkorblue_marcela
autor
18. lis 2015

@darinka84 No Vy toho taky děláte. 🙂 Naštěstí jsou to samé příjemné věci. Je mi líto, že jste tak brzy ztratila svého tatínka. A vidíte, jak skvělého chlapa máte po svém boku. 😉

pinkorblue_marcela
autor
18. lis 2015

@petit_grisu Zní to všechno jako z pohádky. 🙂

darinka84
18. lis 2015

@pinkorblue_marcela chlapa mám naprosto úžasného...a je to věrná kopie mého otce 😀 dnes mě zrovna manžel prý zařídil dárek a prý budu čubrnět...mě letos nenapadá vůbec nic... těšíme se na pečení perníčků a lineckého...

pinkorblue_marcela
autor
18. lis 2015

@darinka84 Takže potvrzujete pravidlo, že si žena hledá někoho podobného svému otci. 🙂 No je fakt skvělý. A hovorová čeština je krásný jazyk. 😀

verkaunka
19. lis 2015

Vzhledem k tomu, že je naše holčička ještě malinká, tak těch tradic máme méně... ale těším se, až budeme zdobit stromeček a malá bude ráno koukat, co nám to vyrostlo v obýváku, nebo zvonění zvonečkem...a další... manžel si na ně moc nepotrpí, ale já alespoň rozkrojím jablíčko, pouštíme si koledy, aby se navnadila atmosféra, pečeme perníčky a další cukroví...Mám ráda tradici šupinka pod talíř, a co hooodně dodržujeme - je nevstávání od stolu... proto si vše pečlivě připravuji na stůl, aby se na nic nezapomnělo. Nevím, zda to patří i mezi nějaké tradice, ale u nás určitě a to je procházka venku, alespoň na půl hodinky se projít na studeném vzduchu...

kuc
19. lis 2015

My pečeme sedm druhů cukroví ( pánbůh stvořil svět za 7 dní, 7 dnů je mezi štědrým dnem a koncem roku). Stromeček zdobíme 23. večer, večer také připravím stůl s mísou vánočního cukroví, ovocem, udělám salát, naporcuji kapra, ještě před spaním vše srovnám a na štědrý den vstáváme do vánoční atmosféry, koukáme na pohádky, nejíme maso, jedeme na chatu dát zvířátkům jablíčka a mrkev, ptáčkům nasypat něco do krmítek, cestou zpět se zastavíme na hřbitově zapálit svíčku těm co už bohužel nejsou s námi. Po večeři se se synem oblékneme a jdeme na dvůr vyhlížet Ježíška mezitím manžel nachystá dárky pod stromeček, rozsvítí jej a zazvoní z okna na zvoneček, což je pro nás znamení že už tam Ježíšek byl, po příchodu domů si společně zazpíváme u stromečku nějakou koledu a syn rozdá dárky. Snažíme se být po celé svátky co nejvíce všichni spolu a dělat věci které máme rádi a v každodenním shonu na ně není moc času.

majatob
19. lis 2015

My na Štědrý den vstaneme, dáme si vánočku a kakao, vezmeme lucerničku a jdeme i s mým tátou do kostela pro Betlémské světlo. Cestou v parku sypeme ptáčkům zrníčka a zastavíme se v kolumbáriu zapálit svíčku pro maminku a ty, co už nejsou s námi. V kostele se podíváme na betlém, hodíme korunky černouškovi a andělíčkovi (pokladničky s kývací hlavou), zapalíme si svíčku v lucerně a jdeme k tátovi na oběd, každoročně vařím hrachovou polévku, aby se nás v příštím roce držely peníze 🙂 Po obědě se rozloučíme a jdeme domů, kde pouštíme lodičky, rozkrajujeme jablíčka, lijeme olovo. Potom dětem pustíme Tři oříšky pro popelku a jdeme chystat večeři. Vždy máme prostřeno o talíř víc (vychází to do sudého počtu), děti ví, že je tam jako vzpomínka na ty, co už s námi u stolu sedět nemůžou (říkají, že prostíráme pro dušičky), pod každým talířem je penízek a šupina, na stole hoří svíčka s věčným světlem, kterou jsme si ráno donesli z kostela. Večeříme když vyjde první hvězda a při večeři nikdo nesmí vstávat. Když máme dojezeno, jdeme do pokojíčku otevřít okno, potom zavíráme dveře a nikdo tam už nemůže. U klavíru zahrajeme a zazpíváme koledy a jeden z nás potom vezme děti na chodbu a zapálí si prskavky, druhý si "musí pro něco skočit" a rychle nastrká pod stromek dárky 🙂 Vrátí se k ostatním a nenápadně za zády ovladačem zapne zvonění na CD v přehrávači v pokojíčku 😀 Pak už je to klasika, dárky, hromada balícího papíru, rozzářená očička radostí... 🙂 Jo a ještě jsem zapomněla na každoroční společné foto u stromečku 🙂

pinkorblue_marcela
autor
19. lis 2015

@kuc Děkuji za vyčerpávající příspěvek. Zní to jako vánoční pohoda a já se díky těmto příspěvkům těším čím dál tím víc. Jen ještě nevím, jestli stihnu 7 druhů cukroví. Nad tím počtem druhů jsem nikdy nepřemýšlela. 😉

pinkorblue_marcela
autor
19. lis 2015

@majatob Mám pocit, že jste skutečně nic nevynechala. Bravurně zvládáte všechno a přitom nejste málem doma. Děkuji i za vysvětlení smyslu těchto tradic. Aha efekt se dostavil. 😉 Pro Betlémské světlo si nespíš chodíte, protože jste věřící. Pořád se nemůžu rozhodnout, do jaké míry je OK jako nevěřící dojít jednou do roka do kostela kvůli obdivování betlému a třeba i zapálení svíček.