Používáme cookies. Více informací zde.
Zavři
  Příspěvky pro registrované uživatele se ti nezobrazují.

  Dobrý den všem 🙂

  Blíží se nám předvánoční čas a naše firma Pinkorblue.cz se bude opět aktivně účastnit ve fóru a blogu.
  Věnovat se Vám pro tento rok bude moje kolegyně Monika pod loginem @monika_pinkorblue 🙂

  Budeme se opět těšit na Vaše příspěvky ve fóru a Vy se můžete těšit na soutěže, které probíhaly i v minulém roce. 🙂

  Už tu pro Vás mám i vítězku. Vím, že Vás velké spousty nepotěším, protože se Vás zapojilo tolik, za což jsem ale pochopitelně ráda. Děkuji za všechny Vaše příspěvky na všech možných frontách. Ještě dnes něco musím dočíst. Snad mi to jiné pracovní povinnosti dovolí. 😉 Moc moc Vás všechny zdravím a abych nezapomněla, vyhrála "snecek.v". Gratulace.

  Ještě malý update k soutěži, kterou jsem vyhlásila minulé pondělí. Marná sláva, udělala jsem chybu, že jsem jasně nedefinovala, do kdy smíte/máte seznamy Ježíškovi posílat. Napsala jsem sice, že vyhodnocení bude tuto neděli ze všech došlých seznamů, ale nikde ani slovo o tom, že došlých do včerejška, abych měla šanci dnes vyhlásit vítěze. Protože dny s pinkorblue.cz trvají na MK 2 týdny tzn. do dneška, nechme prosím doběhnout dnes (do půlnoci) ještě soutěž. Zítra mi snad MK dá ještě nějakou minutku, abych mohla všechno sesbírat, vylosujeme výherce a tady do ještě rychle zveřejním. Děkuji za pochopení.

  Na závěr jedna klasika, na kterou se malé holčičky stále dívají. MATTEL Monster High - Sport - příšerka Spectra Vondergeist, která boduje na tenisovém hřišti. Výrobcem doporučeno od 6 let. Pro někoho možná sběratelský kousek.

  Je tu tunel s motivem housenky. Zcela konkrétně BIECO Barevný tunel pro plížení 46 x 250 cm. Doporučen je pro děti od 3 let a dá se používat venku i vevnitř. Vyroben je z látky, kterou znáte např. z létacích draků. Stabilitu drží drátěné okruže. Děti jím rády prolézají nebo v něm válí sudy.

  Je tu FISHER PRICE Stacking aktivní domeček nebo hezky česky skládací domeček, který tvoří 3 kostky. Vyvíjí jemnou motoriku, koordinaci ruky a oka, myšlení a řešení problémů. Je v pestrých barvách, které jsou atraktivní pro dítě, má různou povrchovou strukturu a uvnitř jsou chrastící kuličky, které stimulují smysly miminka. Je pro děti od 1 roku. Miminko může otevírat nebo odsunovat okénka nebo dvířka a poznávat zvířecí kamarády.

  pinkorblue_marcela
  19. lis 2015    Čtené 874x

  Patchwork rodina – Co to znamená?

  Pojem Patchwork rodina se v posledních desetiletích etabloval stále více.  Ale co tento výraz vůbec znamená a proč jetato nová rodinná konstelace tak složitá pro děti i dospělé, to bychom Vám rádi vysvětlili v tomto článku. Vzhledem k tomu, že v současnosti troskotá každé třetí manželství, je počet Patchwork rodin velmi vysoký, nedá se ale naprosto přesně stanovit. Pokud sami v Patchwork rodině žijete, mohou Vám naše tipy pomoci k harmonickému soužití.

  Co je vůbec Patchwork rodina?

  Patchwork je z angličtiny pocházející označení pro sešívání různých látek. Z různých materiálůa zbytků textilií nejrůznějšího druhu vzniknou např. pestré koberce. Přeneseno na rodinu neznamená Patchwork rodina více, než nevlastní rodina. Jeden rodič pozná po rozchodu nebo rozvodu nového partnera nebo partnerku a přivede vlastní děti a případně děti nového druha dohromady. Časem mají třeba ještě další děti společně.

  Obavy dítěte

  Pro právě zamilované dospělé se všechno udává jako za růžovými brýlemi. Nalezli nové štěstí, plánují společnou budoucnost a těší na vzrušující nastávající čas. Co je tady ale často zanedbáno, jsou reakce a pocity dětí.

  Nejdříve se musí srovnat s tím, že se rodiče rozešli. Od věku základní školy si děti samy dávají vinu za to, že se jejich rodiče už nemají rádi. V hlavě přemítají, zda něco špatně udělaly nebo se nechovaly dost dobře. Nový partner a tím potencionální náhrada za druhého rodiče je přitom často jen extra faktor, který vede k naprostému přetížení dítěte. Strach, že mámin nový přítel může např. maminku vzít, je obrovský. Často chtějí mít děti své rodiče jen pro sebe. Zejména pokud musí ještě bojovat s odchodem jednoho rodiče. I když Vaše dítě časem dokáže vytvořit vztah s Vaším novým partnerem, představuje nové spojení enormní potenciál konfliktu. Koho má dítě loyálně milovat? Když dítě náhle začne mít rádo nového tatínka nebo novou maminku, cítí se provinile vůči svému „pravému“ rodiči, protože ho v jeho očích zraňuje.  

  Vzhledem k tomu, že jsou do Patchwork rodiny přivedeny obvykle děti obou partnerů, není zvláštní, že se dítě ze dne na den vidí konfrontováno s dosud cizím nevlastním sourozencem. Kde si děti dříve ještě samy užívaly přízně svých rodičů, jsou nyní další děti, které vyžadují rovněž pozornost. Problémy mohou být způsobeny také svedením dohromady chlapců a dívek nebo starších dětí. Obava, že dítě už nebude středobodem zájmu a že bude zanedbáváno, roste. Zejména pokud očekáváte s novým partnerem společné dítě, je intenzivní příprava Vašeho stávajícího dítě nutností. Pokud byste se měli přestěhovat s novým partnerem jinam, pak je i to kritický bod pro dítě. Nutnost opustit přátele a navštěvovat novou školu, jsou velkými starostmi a ztrátou pro dítě. Jak se to projevuje, je dítě od dítěte různé. Někteří se na nového člověka v jejich životě zlobí, jiní jsou smutní a stáhnou se, jiní se vůbec nechtějí svých rodičů vzdát.

  Typy chování

  Pro nového partnera je těžké si najít místo v nově vytvořené rodině. Vzhledem k tomu, že děti ze strachu a nejistoty nejdříve nového rodiče odmítají, čímž mu sžití se neulehčují, platí pro nového rodinného člena, že musí být trpělivý a počáteční výrazy nepřátelství si nesmí brát osobně.  Mnozí rozvedení muži a ženy si přísahají, že budou dělat v novém partnerství všechno lépe a že také dětem splní každé přání, které jim uvidí na očích. Tento příliš horlivý názor ale děti spíše zastraší, takže se ještě více brání a straní. Proto by se měl nový partner nejdříve sblížit. Díky společným, šťastným rodinným odpolednům, delším výletům a nakonec společně stráveným prázdninám si mohou děti pomalu zvyknout na novou situaci a snad i objevit společné věci s novým neznámým. Důležité je, že partner nezkouší zaujmout roli rodiče. Jako cizí je stejně těžké předepisovat dětem pravidla. Proto je nejdříve lepší, když se nový partner prezentuje jako kamarád a ne jako autorita.  

  Bez rozdílu na věk dítěte není nikdy pro dítě snadné, když jeden rodič najednou není přítomen. Proto musíte dát svému dítěti možnost tesknit, aby mohlo lépe ustát neznámou situaci. I když jste se nerozešli se svým ex přítelem v dobrém, měli byste i přesto dbát na to, že se dítě a otec případně matka mohou nadále pravidelně vídat. Navíc je tabu mluvit s nynějším partnerem špatně o bývalém partnerovi. Vezměte místo toho své dítě s jeho pocity vážně. Čas a náklonnost jsou pro Vaše dítě v každé situaci velmi důležité. Strach, který má, mu můžete vzít jen Vy. Když mu řeknete, jak ho máte rádi a jak důležité pro Vás nadále je, mu vezmou strach, že se stane nedůležitým kvůli novému partnerovi nebo novým sourozencům.

  Pravidla

  Aby nedošlo k dalším ztrátám, neměli byste Vašeho partnera dítěti představovat, když to pro Vás není vážné. Jinak existuje nebezpečí, že své dítě dále znejistíte, když budete častěji svého přítele měnit. Pokud si jste jistí, musíte si se svým partnerem promluvit o stylu výchovy a pravidlech, jinak může dojít ke konfliktům. Dítě potřebuje konstantu ve svém vývoji a ta je zachována jedině tehdy, když jsou oba rodičové jednotní. Proto by měly být zachovány také zvyklosti a tradice, zavedeny mohou být ale i nové rituály, které spojí to, co mají rády obě rodiny.

  Kvůli spojení rodinných členů je hádka předprogramována přinejmenším v prvních měsících. Zejména tvrdohlavé děti budou rušit Vámi vytouženou harmonii. Nicméně všichni by se měli vzájemně respektovat a pokoušet se o spřátelení s nevlastní rodinou. Vysvětlete svému dítěti, že ho nadále milujete, ale že ostatní děti jsou stejně tak důležité, a proto nikdy nebude dostávat nic extra.  

  Nejvyšším pravidlem ale zůstává, že si všichni dají dost času. Také pro Vás dává smysl, když se nebudete stresovat, ale budete se v klidu věnovat výzvám. Nastavte si malé cíle, které budete chtít čas od času dosáhnout, než zoufat, že si Vaše dítě nerozumí s jeho nevlastním tátou případně jeho nevlastní mámou.

  Pro děti od tří let je LENA Nakladač velký, černo/žlutý 02048. Velmi robustní, nosnost při stání je 100 kg, za pohybu 50 kg, dlouhý 64 cm, Made in Europe, což znamená, že výrobní hala firmy Lena Hračky s.r.o. je v Dolním Benešově u Ostravy. Certifikováno TÜV. Doma využijete jako odrážedlo a venku na pískovišti.

  pinkorblue_marcela
  18. lis 2015    Čtené 127x

  Přespání u babičky a dědy

  Poprvé přespat u babičky a dědy – to není jen vzrušující pro děti, ale pro maminku, tatínka a prarodiče je to napínavá, nová situace, se kterou je třeba se nejdříve seznámit. Odevzdat zodpovědnost prarodičům není často jednoduché a i děti jsou i přes často demonstrovanou sebedůvěru přeci jen trochu úzkostlivé, když vidí maminku a tatínka odcházet. Aby nestálo vydařené návštěvě nic v cestě, sestavili jsme pro Vás několik typů a rad.

  Je už moje dítě připravené?

  Mnozí rodiče to znají: jednou mít čas pro sebe, jednou se jít bavit, jednu noc se vyspat. To jsou věci, které v prvních letech, kdy dítě potřebuje nejvíce pozornosti, většinou nejsou možné. Také pro pracující rodiče, kteří jsou v práci a musí na služební cesty, vyvstává otázka, zda mohou své dítě nechat přespat u prarodičů. Nejjistější si můžete být, když samo Vaše dítě vysloví přání, že chce přespat u babičky a dědy. Rádi můžete toto téma už dříve sami nakousnout, abyste přivedli dítě na tuto myšlenku, ale v žádném případě byste ho neměli nutit. Obecně platí, že neexistuje žádný konkrétní věk, kdy je dítě připraveno. Mluvte se svým dítětem o tomto návrhu a zjistěte, jak se k tomu staví.

  Pomocná opatření před prvním přespáním

  Než dítě poprvé přespí mimo domov, je doporučení hodné, aby například babička a děda přišli jeden večer k Vám, aby uložili dítě ke spánku, aby poznali všechny zvyklosti. Vysvětlete svým rodičům v každém případě, jaké zvláštnosti Vaše dítě má a např. se kterou pohádkou na dobrou noc nejlépe usne. Mimo to může dítě nejdříve jen přespat po jídle u prarodičů nebo u nich strávit několik hodin. Pokud má dítě z přespání ještě strach, dají se obavy ještě trochu rozptýlit tím, že necháte dítě těšit se u babičky na překvapení, výlet do Zoo nebo pečení oblíbeného cukroví. Dítěti můžete také nabídnout, že ho vyzvednete, když vůbec nebude moci usnout nebo se nebude cítit dobře.

  Dohodnout se sprarodiči

  Více sladkostí, déle se dívat na televizi, jít později spát – každé dítě miluje čas strávený u prarodičů. I když mu tuto radost chcete dopřát, měli by babička a děda přeci jen dodržet několik pravidel. Dodržen by měl být čas, kdy se jde do postele i vyvážená strava. Nebuďte ale příliš úzkostliví a opatrní. Pár kousků čokolády navíc nebo půl hodiny déle vzhůru Vašemu dítěti neublíží, nýbrž nadchou dítě pro příští návštěvu. Dejte ale svým rodičům v případě nejistoty seznam důležitýchtelefonních čísel, aby Vám mohli zavolat, pokud se něco nebude dařit. Koneckonců byste ale měli svým rodičům nebo tchýni a tchánovi důvěřovat, protože přeci jen už děti vychovali a vědí, co je pro ně dobré.

  Když nastal velký den

  Sbalte společně s dítětem tašku a nechte ho vybat si věci, které si chce každopádně vzít. Nezapomeňte na dostatek hraček, které prarodiče možná nemají, zubní kartáček, pyžamo, věci na převlečení nebo oblíbeného medvídka. Když přijdete k rodičům, můžete se například zdržet na kávu, aby se dítě necítilo odevzdané a ještě s Vámi mohlo něco podniknout. Když jdete, měli byste upřednostnit krátký, klidný odchod, který je snazší pro děti ale většinou i pro Vás, když nechcete vidět dítě odcházet.

  Přejeme Vám a především Vašemu dítěti spoustu zábavy při přespání u jejich babičky a dědy!

  Kdo má doma dětskou kuchyňku, možná zváží ji doplnit o tento skoro opravdový mixér. Kdo nemá na kuchyňku místo, jistě najde místo na pár přístrojů. Jedná se o HAPE Můj mixér E3104, kde dítě otáčí klikou nad metlou, čímž se otáčí metla a hned se dá umíchat těsto. Hnědý cukr a mouka jako atrapy se také hodí. Sáčky mají sice anglický nápis, ale děti to obvykle nezajímá. Doporučeno výrobcem pro děti od 3 let. Vyvíjí se kreativita a sociální chování. Přístroj je dřevěný, miska, která se dá vyjmout, je plastová.

  Toto je hračka pro větší děti od 8 let (a tatínky) s dlouhým dostřelem až 20 metrů a dobrou přesností zásahu. HASBRO Nerf N-Strike Elite Strongarm obsahuje 6 nábojů a pokud je venku nepoztrácíte, nemusíte nic dokupovat. Letos byly zbraně Nerf velkým hitem.

  pinkorblue_marcela
  16. lis 2015    Čtené 144x

  Klišé ohledně pohlaví

  Růžová sukýnka s volánky pro holčičku, pro chlapce modrý batoh s roboty – v naší společnosti  je téměř nemožné se vyhnout stereotypům ohledně pohlaví a vychovat děti neutrálně bez jakéhokoli rázu. V našem příspěvku Vám chceme některá klišé ohledně pohlaví ukázat. Zejména se jedná ovliv na děti a jak je jejich vnímání ovlivněno přednastavenými vzory. Dozvíte se mimo to, jak se můžete bránit šílenství perfektního vzoru a otevřít taksvému dítěti cestu, kterou chce jít samo.

  Klišé ohledně dívčího pohlaví

  Jedním z klasických klišé zajisté je, že holčičky nosí spíše růžovou barvu a podle toho se i klidně a harmonicky chovají. Vyhýbají se konfliktům, jak je to jen možné a řeší problémy, když se jim nelze vyhnout, slovně a ne násilně. Stereotypické holčičky jsou hodné a spíše slabé, protože jsou stále více ochraňovanány rodiči a také společností. Těžké předměty nesmějí nosit a také navštěvování baletu je lepší než box nebo fotbal. Mimo to jsou spíše ješitné a dbají více na svůj účes a vnějšek. Kritiku neumějí tak snadno zpracovat. V matematice jsou dívky často hůře hodnoceny. To je ale hlavně kvůli tomu, že je klukům připisováno lepší matematické chápání. Tento úsudek stačí, aby byly zastrašeny méně sebevědomé dívky, čímž dosáhnou v mnoha případech skutečně špatné výsledky. Analogicky ktomu jsou dívky podle statistik lepší ve čtení. Principielně ale téměř neexistují rozdíly vzhledem k výkonům ve škole, protože obě pohlaví přináší stejné základy.

  Klišé ohledně chlapeckého pohlaví

  Kluci se perou, hrají si ve špíně a rádi se zašpiní, protože to rodiče dovolují. Vzhledem k hormonu Testosteronu je každopádně také biologicky dokázáno, proč jsou kluci považováni za obecně agresivnější než dívky. Ve věku 4 let vylučuje tělo více tohoto hormonu, čímž se kluci stávají dravější a vyzývavější. Identifikují se spíše s akčními hrdiny, kteří se silou a odvážně stavějí potížím. Proto jsou tak osvědčené výrobky se Supermanem apod. I když to protiřečí všeobecnému názoru, tak kluci brečí stejně tolik jako holky. Protože ale ukazování emocí není považováno za mužské, naučí se kluci už brzo své emoce schovávat. Jediné konkrétní rozdíly se ukazují převážně ve fyzické stránce. Chlapci mají v průměru více svalstva, širší ramena a jsou větší, čímž jsou také silnější.

  Dívky vs. chlapci

  Často to vypadá jako jakýsi boj. Mnozí rodiče chtějí, aby bylo jejich dítě výrazně vnímáno jako dívka nebo chlapec. Syn by si neměl pokud možno hrát s Barbie a dceři bude nejspíše nabídnut balet a ne judo. Za tím se skrývá přání se přizpůsobit společnosti tak, jak to jen jde, aby člověk neupoutal pozornost a neriskoval potencionální vyloučení. Když si chlapec chce hrát s panenkami místo bagry a vrtulníky, existuje velké nebezpečí, že bude považován za divného. Proto vzniká většina vážných vzorů nikoli kvůli vrozeným rozdílům mezi pohlavími, nýbrž mnohem spíše díky výchově rodičů a vlivem a tlakem společnosti. Také média přispívají velkou částí k tomu, žese naše děti stávají tím, co z nich je. Dva až tři roky trvá, než jsou děti schopny identifikovat své pohlaví. Od té doby začíná čas, kdy se srovnávají s rodiči, přáteli a filmovými postavami a napodobují jejich vlastnosti. Tatínek sestavuje domeček ve stromě, máma pere prádlo a předčítá večer pohádky na dobrou noc. V mnohých domácnostech je všední den, i když ne záměrně, řízen jasným rozdělením rolí. Z toho důvodu se také nelzedivit, že se děti tomuto chování přizpůsobí. Ale i podvědomě probíhá výchova zdánlivě správným směrem pro dané pohlaví. Pokud si chlapec hledá v obchodu růžové kalhoty, podívá se na něj prodavačka s podivem. Pokud je dívka divoká nebo působí bojovně, bude si o ní učitelka myslet, že je agresivní, zatímco u chlapce bude takové chování akceptováno nebo dokonce žádáno. Dalším faktorem je ještě široce rozšířený strach nebo odmítnutí homosexuality. Že se vlastní dítě zamiluje do někoho stejného pohlaví, je promnohé rodiče nemyslitelné a není tolerováno. Vzhledem k tomu, že většina dětí ještě neumí přemýšlet nebo nepřemýšlí v raném věku nad svou sexuální orientací, neměli byste také hned odmítat, když si syn namaluje rty rtěnkou nebo dcera chce hrát fotbal se svými kamarády ze školy. Děti si velmi rychle všimnou, když něco nehraje a když něco udělaly špatně. Proto se snaží se v budoucnu násilně podřídit společenským normám a rodičovským očekáváním. Přitom je nutkání vyzkoušet něco nového zcela běžné a není nutně vyjádřením sklonu ke stejnému pohlaví. Ale i kdyby to tak bylo – hrozné to jistě není.

  Konsekvence pro pozdější vývoj

  Kvůli již zavedeným klišé ohledně pohlaví je dost zřejmé, že muži v naší společnosti jsou odvážní a jsou silnými osobnostmi, které se dokáží prosadit a tím spíše jsou viděni jako sebevědomí šéfové. Vzhledem k tomu, že je tento obraz role velmi silně zakotven, má většina žen pocit, že nejsou schopny vést firmu, ačkoli mají odpovídající schopnosti. Každopádně ženy také spíše touží po rodině a dětech.  Vzhledem k tomu, že se to většinou nedá skloubit s úspěšnou kariérou, odmítají ženy často další povýšení. Protože ale stále častěji také muži chodí na mateřskou dovolenou, není toto rozdělení rolí už tolik pevné.

  Typy pro výchovu

  Je relativně těžké vychovávat dítě bez rozdílu pohlaví, ale to ani není nezbytně nutné. Důležité je, že budete v odpovídajícím věku s dítětem mluvit a necháte ho např. vybrat si hračky, které samo chce. Lze se také ptát, jakým stylem bude rodič sám vychovávat, nebo zda tak, jak mu je vnucováno všeobecným názorem. Můžete si k ruce vzít knížky, ve kterých není žádné silné rozdělení podle pohlaví a ve kterých je třeba žena super hrdinkou. Přirozeně je snazší se poddat společenskému obrazu a jít s proudem, ale měli byste si být vědomi toho, jaké konsekvence to má pro Vaše dítě. Většina klišé jsou sice často jen předsudky a mnohé děti jsou díky svému silnému charakteru schopny jít vlastní cestou, ale neměl by se podceňovat silný vliv společnosti. Na konci je jediné důležité: pochopení a láska!

  Firma Eichhorn vyrábí hezký Vkládací domeček, ke kterému jistě sáhnou příznivci dřeva. Tato vkládačka má nejen geometrické tvary, ale i zvířátka. Všech 15 dílků vytáhnete pomocí sundavacích křídel střechy. Doporučeno je pro děti od 1 roku. Potud zní vše dobře. Poněkud hloupý je fakt, že všechny tvary se dají vhodit střechou, což miminka velmi ráda udělají, takže bude žádána Vaše trpělivost, abyste dítěti vysvětlili, že smyslem je něco jiného. Dítě pak trénuje motoriku a šikovnost.

  Pro malé dítě od 12 měsíců můžete pořídit "Kuličkovou koupel" firmy Vedes. Konstrukce má ocelové tyčky a rozestavěno je díky pop-up funkci. Rozměry jsou 75 x 75 x 30 cm a k tomu je 50 PE míčků o průměru 6 cm. Firma Vedes je německá, ale koho by překvapilo, že vyrobeno je i přesto v Číně. Nicméně certifikováno podle směrnice: 2009/48/EU.

  Bez vláčkodráhy Brio by nemohl být tento blog kompletní. 😉 Doporučena je od tří let, převážná část je ze dřeva a trénuje šikovnost, sociální chování a kreativitu. Dráha má rozměry 450 x 480 mm. Highlight dráhy je samozřejmě jeřáb zvedající pomocí magnetu náklad z vlaku.

  MANHATTAN TOY - Kostka na tvoření motoriky je něco pro malá miminka, která budou fascinována pohyblivou sítí z tyček, kuliček a provázků. Dítě mačká a natahuje kostku a kouká, jak se kostka zase vrací do původního tvaru. Kostka pomáhá ve vývinu motorických schopností miminka a stimuluje zrak. Schválena je pro děti od narození, splňuje veškeré evropské bezpečnostní standardy pro hračky a v USA získala i nejedno ocenění.

  pinkorblue_marcela
  12. lis 2015    Čtené 117x

  10 tipů jak zachytit nejhezčí momenty na fotkách

  Miminka a děti obohacujíkaždý den, že stojí za to žít. První úsměv, první zoubky, první narozeniny –existuje tolik momentů, které chtějí pyšní rodiče zachytit. S každým krokem,který děti urazí a každým centimetrem, o který poporostou, jsou dělány novéfotky do rodinného fotoalba. Koneckonců má být vše zachyceno pro pozdější připomínku. Ale fotografování miminek adětí není vždy jednoduché – než se člověk otočí, je moment už zase pryč. Cozbylo jsou roztřesené a rozmazané fotky, kde se nedá nic poznat. Aby se Vámfotky s miminkem povedly, sestavili jsme pro Vás deset tipů.

  1. Dobře  naladěné a zdravé dítě

  Miminko by mělobýt zdravé a fit. Správný okamžik je u fotografování velmi důležitý. Která mámato nezná? – Když je dítě unavené nebo nemocné, nemá veškerá námaha smysl. Dobřenaladěné, vyspané miminko Vám usnadní focení.

  2. Bavit se

  Když se dětibaví, vyjde to samo od sebe. Postarejte se proto před a během focení ouvolněnou atmosféru. Dělejte s dětmi hlouposti a nestesujte se.

  3. Přirozené obrázky

  Dbejte na to, abyfotky nebyly příliš vyumělkované. Děti se cítí nejlépe v jejich přirozenémprostředí.  

  4. Neutrální pozadí a oblečení

  Neutrální pozadía ne příliš vzorované oblečení jsou velmi vhodné pro fotografování miminek adětí.   Nic tak neodvádí pozornost od dítětena obrázku. Když chcete fotky použít jako přáníčka nebo dárky s fotkou, jsounavíc příjemnější na pohled. Vezměte si například na pomoc světlé prostěradlo nebodělejte fotky před jednobarevnou stěnou. Venku dejte pozor na to, aby nebylo vpozadí příliš rušivých prvků.

  5. Fotografování bez blesku

  Při fotografovánímiminek a dětí byste měli pokud možno vypnout blest. Blesk odvádí pozornostdětí a může být po nějaké době pro malé dětské oči velmi nepříjemný. Foťteproto pokud možno na světlých místech se spoustou denního světla.

  6. Venku zdálky, doma zblízka

  Když děláte fotkyvenku, měli byste se pokud možno trochu oddálit a používat teleobjektiv nafoťáku.  Můžete tak pozorovat dění zdálky, zachytit skvělé okamžiky při hře, aniž byste odváděli dítě od toho, coprávě dělá, a přesto jste dostatečně blízko. Pokud plánujete dělat fotky doma,měli byste zůstat blízko dítěte.

  7. Zabavit děti

  Aby se dětinenudily, můžete vzít k focení rekvizity. To uvolní situaci a rozptýlí děti.Tak vzniknou během okamžiku skvělé fotky pro rodinné album. U miminek se soblibou používají měkké deky a polštáře. Tam si mohou miminka odpočinout a hrátsi přitom s oblíbenou hračkou nebo plyšákem.  Také když si vezme maminka nebo tatínek dítědo náruče, vzniknou obvykle hezké fotky. Díky tomu, že dítě cítí tělesné teploa blízkost rodiče, uvolní se. U větších dětí je už povoleno více. Můžete jenechat foukat do bublifuku, hrát na hudební nástroj nebo zachytit skákání na trampolíně.Buďte kreativní.

  8. Fotografovat ve výšce očí

  U malých dětínebo miminek se podaří nejlepší fotky, když dítě fotíte ve výšce očí. Sice toznamená trochu nasazení fotografa, ale předklánění se a ležení na břiše sevyplatí! Vidíte tak svět ze zorného úhlu svého miláčka a tato perspektiva děláfotky zajímavými. Zeshora – z perspektivy mámy a táty – ji vidíme denně.

  9. Dělejte HODNĚ fotek

  Děti vydrží vklidu jen ve výjimečných momentech. Foťte proto několikrát za sebou apoužívejte k tomu program na sport a automatický fokus Vašeho foťáku. Tak budoumalé otřesy vyrovnány a fotky budou i přesto ostré. Čím více fotek uděláte, tímvětší je pravděpodobnost hezčích snímků. Používejte take funkci sériovéhofocení na Vašem foťáku, protože je tam možná jeden nebo druhý snímek, kterýbyste bez tohoto programu neudělali. Zbylé fotky můžete bez velké námahypozději zase smazat – díky digitálnímu foťáku.

  10. Trpělivost

  Trpělivost je umiminek a dětí vždy důležitá – i při focení. Vyhraďte si proto dostatek času abuďte po celou dobu v pohodě.

  Dnes přispívám výrobkem firmy Schleich Umývací kout pro koně 42104. Loni před Vánocemi byl nově v nabídce a hrozně rychle se všechno vyprodalo, že jsme bohužel zklamali ještě velké spousty těch, kteří ho loňské Vánoce chtěli darovat dětem. Figurky Schleich jsou krásně detailní a mají proto hodně příznivců. Mají také svou cenu, ale znám i dospěláky, kteří mají svou sbírku z dětství ještě ve vitríně, tak možná ani u Vás nezapadnou prachem.

  Playmobil hasiči s čerpadlem (5365) počítám není třeba představovat. U kluků oblíbená tematika, ale s ohněm je třeba velmi opatrně. Dejte pozor se svíčkami a prskavkami na Vánoce...

  pinkorblue_marcela
  10. lis 2015    Čtené 50x

  Zdravě podzimem - 10 tipů

  Měnící se teplotya povětrnostní podmínky od sluníčka po silné přeháňky jsou zkouškou imunitníhosystému zejména pro děti. Rýma, kašel, horečka – to jsou často symptomynachlazení, které může být za určitým podmínek i nebezpečné. Jak můžete svédítě podpořit v tom, aby zůstalo zdravé a fit i na podzim, to se dozvíte vnašem seznamu s deseti nejdůležitějšími tipy.

  1.    Správné oblečení

  Protože to nenípři podzimním počasí často vůbeclehké rozhodnout, jak teple nebo málo dítě obléci, doporučuje se všem známýcibulový způsob. Vícero vrstev Vám a Vašemu dítěti umožní bezproblémovévysvlečení bundy, pokud bude dítěti příliš teplo. To je hlavní příčinanachlazení, protože děti se v silném oblečení spíše potí, když se hodně pohybujía lítají po venku. Používejte proto prodyšné bundy, které dávají dítěti přezevše potřebnou volnost pohybu. V našem e-shopu najdete velký výběr kojenecké a dětské módy.  

  2.    Pohyb na čerstvém vzduchu

  I když venkutrochu prší, pořádně fouká vítr a nemáte dvakrát chuť jít ven, měli byste se ipřesto překonat a jít. Pohyb na čerstvém vzduchu posiluje imunitní systém apřispívá ke zdraví dítěte. Co tak jít sbírat barevné listí nebo pouštět draky?

  3.    Sluneční krém a čepice

  Sluneční paprskyjsou škodlivé nejen při vyšších teplotách, nýbrž škodí pokožce dítěte, i kdyžje chladno. Mějte proto s sebou vždy sluneční krém a čepici, která chrání týl asoučasně se dá nasadit proti větru.

  4.    Větrání dětského pokoje

  Vzduch z topenínení pro dýchací cesty dětí dobrý, proto by měl být pokoj dobře vyvětrán, nežjde dítě spát. Mohou tak být vyvětráni i potencionální původci chorob. Teplotaokolo 16 - 18° Celsia skýtá dítěti výborné klima pro hezké sny.

  5.    Řádná hygiena

  Vzhledem k tomu,že na podzim je ve vzduchu spousta chřipkových virů, jsou školky líhní nemocí.Abyste jim vyhli, je pořádná hygiena ve formě pravidelného mytí rukou –zejména před jídlem – nezbytná.

  6.    Nevynechávat preventivní prohlídky

  Nevynechávejte preventivní prohlíky u dětského lékaře,protože ten dokumentuje vývoj dítěte a může odhalit poruchy obranného systému.

  7.    Vyvážená strava

  Ovoce a zeleninajsou skutečnými hrdiny po stránce výživnýchlátek a podporují proto imunitní systém dítěte. Vitamin C je velmi důležitý– nachází se například v ananasu, kiwi nebo brokolici. Zřekněte se spoustysladkostí a příliš tučného jídla. Po dnu stráveném pohybem můžete samozřejmě  nabídnout horký šálek kakaa, které také hezkyzahřeje.

  8.    Šířit dobrou náladu

  Nic nepomůžeproti špatnému počasí více, než se hodně smát a mít dobrou náladu. Přirozeněnemůže pozitivní naladění přímo eliminovat nemoci, ale i přesto pomůže překonatzamračené dny.  

  9.    Zůstat v pohodě

  Při všechnachlazeních nebo horších nemocech byste i přesto neměli zapomenout, že dětijsou častěji nemocné než dospělí. Zejména pro malé děti, které právě přestalybýt kojeny, je tato změna velkou výzvou a způsobuje častější rýmu. Díky spoustěspánku a klidu ale většinou symptomy zmizí. Pokud by ovšem mělo mít Vaše dítědéle než jeden den vysokou horečku, měli byste vyhledat lékaře.

  10.    Být příkladem

  Jako u všechvýchovných tipů by funkce být příkladem neměla být podceňována. Jděte spolu sVaším dítětem ven a stravujte se zdravě. Budete tak dítěti příkladem zdravéhoživotního stylu.  

  Přejeme Vám aVašemu dítěti hodně zábavy a nejlepší zdraví i na podzim!

  Pro dnešní soutěžící bude zítřejší výhrou panenka ZAPF CREATION BABY my first Baby Annabell - Bratříček. Měří 36 cm, má měkké tělo, pohyblivé končetiny a hlavu a při sobě lahvičku. Výrobce ji doporučuje od 1 roku a dítě se s ní učí sociálnímu chování případně rozdělení rolí. Rodiče ji rádi kupují i chlapečkům. Bohužel se už nevyrábí s mrkacíma očima.

  Na obrázku máme HAPE Colorback Sea Turtle™, díky které mohou Vaše děti trénovat zručnost, logické myšlení a trpělivost. Kuličky dovedou pomocí magnetického pera do přihrádek odpovídajících barev. Výrobce doporučuje želvu pro děti od 1 roku.

  pinkorblue_marcela
  29. kvě 2015    Čtené 0x

  Na kole bezpečně

  Máme před sebou léto. To je ideální čas pro trávení času venku. Na děti čekají venku mnohé aktivity a ježdění na kole je jednou z nich. Máme pro Vás tipy, pokud máte zrovna v plánu dětského kolo koupit. Výběr kol a jejich příslušenství je velký, a proto je třeba mít jisté znalosti, aby se člověk v nabídce neztratil. Kdy koupit dítěti kolo? Jak veliké by mělo být? Jaké příslušenství by mělo mít? Když vzít dítě s sebou, pak raději na cyklosedačce nebo v přívěsu na kolo? Ze všech těchto otázek může být člověk až zoufalý. My Vám ale pomůžeme, abyste se zdárně dostali do cíle.

  Předpoklady dítěte pro jízdu na kole

  Při výběru kola není jen věk dítěte směrodatný. Často doporučovaný věk pro jízdu na kole je od 3 let. Ale důležitější než věk je velikost kola a s tím související délka kroku i vývojový stupeň dítěte. Dítě by mělo určitě umět držet rovnováhu. Možná už to trénovalo při ježdění na odrážedle nebo koloběžce. Pokud ne, není důvod k panice. Ani tak nestojí učení se jízdě na kole nic v cestě. Jen to asi o něco déle potrvá. Čím starší dítě a čím má větší délku kroku, tím větší by mělo být kolo. Co je to délka kroku a jak se měří? Délku kroku udává vnitřní délka nohy a je důležitá pro zjištění, zda dítě při sezení na sedátku dosáhne na zem oběma palci nohou. Nejlépe změříte délku kroku tím, že se dítě bez bot postaví ke stěně a nahoře mezi nohama stiskne silnou knížku. Pomocí krejčířského metru změříte délku od země po rozkrok. Dostanete tak délku kroku a můžete přejít k dalšímu bodu.    

  Velikost kola

  Velikost dětských kol se udává v palcích od 12‘‘ pro děti od 3 let do 26‘‘ pro děti do 14 let. Na pinkorblue.cz najdete dětská kola ve velikostech 12‘‘, 14’’, 16’’ a 18’’. Zde je přehled o tom, kdy byste měli vybrat kolo té které velikosti.  

  Věk dítěte     -     Tělesná výška dítěte     -     Délka kroku dítěte - Vel. kola

  3 roky                                98 cm                                      40 cm                                12‘‘

  3 – 4 roky                         104 cm                                    44 cm                                12 – 14‘‘

  4 – 5 let                            109 cm                                    48 cm                                12 – 16‘‘

  5 – 6 let                            115 cm                                    51 cm                                 14 – 18‘‘

  6 – 7 let                            122 cm                                    55 cm                                16 – 20‘‘

  7 – 8 let                            128 cm                                    59 cm                                18 – 20‘‘

  8 – 9 let                            134 cm                                    62 cm                                18 – 20‘‘

  Bezpečně na cestách s helmou

  V silničním provozu jde vše ráz na ráz. Jednou nedáváte pozor a už může být pozdě. Zejména děti jsou velmi ohroženy, protože jsou snadno přehlédnuty a navíc jezdí často ještě nejistě. Proto by měly být také extra chráněny. K základnímu vybavení kola patří vždy helma. Na co je třeba u cyklistické helmy dbát? Helma musí pevně držet na hlavě a nesmí se pohybovat do stran nebo dopředu a dozadu. Mnohé modely mají v dnešní době speciální otočný systém, který se optimálně přizpůsobí hlavě dítěte. Velikost hlavy se udává podobně jako konfekční velikost, tzn. XS, S, M, L a XL. Přesné údaje v centimetrech se dají vyčíst v popisech helem. Za tím účelem změřte pomocí krejčovského metru objem hlavy od nejširšího místa vzadu hlavy až po čelo. Dávejte ale pozor, protože velikostní údaje se mohou od výrobce k výrobci lišit. Dbát byste měli i na dostatek odvětrávacích děr v helmě, aby i v horkých dnech byl zajištěn přísun vzduchu k hlavě, a na ochranu proti hmyzu v helmě. Když si dítě od začátku zvykne na nošení helmy a sami si také helmu nasadíte, budete mít později méně problémů, aby si nasadil helmu Váš teenager.

  Praktické příslušenství ke kolu

  Na delších výletech na kole může být vhodné příslušenství velmi praktické a může příispívat ke zvýšení bezpečnosti. Pomyslete jen na to, jaké by to bylo, kdybyste si na cestu nemohli vzít pití? Díky držáku na pití máte láhev na pití vždy po ruce. Nebo se rozhodnete pro tašku na řidítka nebo nosič. Díky nim si může vzít dítě s sebou i oblíbeného plyšáka apod. Aby bylo dítě vždy bezpečně na cestách, jsou reflexní prvky na helmě nebo kole velmi důležité. Reflexní prvky jsou ve skvělých, pestrých designech a mohou se navíc upevnit na paprscích kola. Díky tomu bude dítě v silničním provozu v každý denní i večerní čas dobře viditelné. Oblíbené u dětí jsou také vlajky. Jejich motivy jsou různé a opticky dávají kolu šmrnc. I vlajky přispívají k vyšší bezpečnosti. Díky výšce vlajky vidí řidiči dítě i tehdy, když děti stojí za autem. Pomocí vhodnému zvonku nebo klaksonu na sebe mohou děti upozornit akusticky.

  Na cestách s maminkou a tatínkem – dětská cyklosedačka nebo přívěs na kolo?

  Zejména pokud mají rodiče ještě dítě do 3 let, musí se často omezit, co se jejich mobility týče. Děti ještě neumí jezdit samostatně na kole a na odrážedle to prostě trvá déle. A protože člověk nemá vždy dostatek času, je praktické vzít dítě na Vašem vlastním kole s sebou. Ale co je lepší: dětská cyklosedačka nebo přívěs na kolo? Cyklosedačka se upevní nejčastěji za cyklistou na nosiči, čímž šetří místo a je bezpečná. Malý pasažér se připásá a může tak být bezpečně na cestách s rodiči. Dbejte při koupi cyklosedačky na to, aby Vaše kolo extra tíhu uneslo. Za tím účelem byste si měli koupit dvounohý stojánek. Zabráníte tak převrácení se kola. Cyklosedačka by měla také splňovat jisté bezpečnostní předpoklady. Bezpečnostní pásy, ochrana proti dání nožek do paprsků kol i polstrování sedátka, zádové opěrky a opěrky nohou jsou některé důležité prvky výbavy. I přes veškerou bezpečnost myslete vždy na helmu.

  Přívěs na kolo se naproti tomu hodí lépe na delších rodinných výletech a dítěti dává více místa. Sice jsou přívěsy na kola dražší než cyklosedačky, ale také za to stojí. Dají se mnohostranně využít a mnohé modely jsou pro jedno nebo dvě děti. Můžete tak převážet i obě dětí současně. Další přednostní přívěsu na kolo je, že dítě lépe chrání před větrem a nepříznivým počasím. Dbejte na to, aby model nebyl příliš lehký a dobře na zemi seděl. Kromě toho je důležité dobré odpružení, aby dítě nebylo z jízdy vytřesené. Také u přívěsů na kola platí, že bezpečnost je na předním místě. Proto dítě vždy připásejte.

  Pokud Vaše dítě již kolo vlastní, dbejte před každým delším výletem na to, abyste překontrolovali funkčnost kola. Funguje zvonek a světlo? Je dostatek vzduchu v pneumatikách? Jsou všechny šrouby dotažené? Pokud na všechno odpovíte ano, můžete vyjet.

  Přejeme Vám a Vašim dětem hodně zábavy a dobrý start do cyklistické sezóny.

  pinkorblue_marcela
  28. kvě 2015    Čtené 0x

  Dětské pojízdné prostředky

  Připravit ke startu, pozor, teď! Ani Vaše děti se nemohou dočkat, až budou řídit své první vozidlo? Ale než se dopracují do stádia, že umí samostatně řídit, mají za sebou již dlouhou cestu. Existuje množství aspektů, které musí zvládnout. Kam s nohama? Jak zatáčet do správného směru? A co udělat se všemi lidmi a věcmi, které jsou v cestě?  Pro Vás jako rodiče se nabízí u každého nového vozidla otázka, který model je správný pro Vaše dítě a na co je třeba při koupi dbát. Proto jsme pro Vás sestavili pár tipů ohledně dětských vozidel. Jakmile jste našli ten správný model, může začít zábava.

  Bezpečnost na prvním místě

  Bez ohledu na to, pro které dětské vozidlo se rozhodnete, je bezpečnost Vašeho dítěte na prvním místě. K základní výbavě proto patří dětská helma. Když jezdí Vaše dítě např. na koloběžce, chrání před zraněním v případě pádu helma jakož i chrániče kolen a loktů. Zvykněte své dítě nejlépe od malička na nošení helmy. Důležité také je, aby jste sami nosili helmu a byli tak dobrým příkladem pro dítě.  

  Auto - odrážedlo pro první pokusy

  Pro malé děti od přibližně 12 měsíců se nejlépe hodí odrážedla ve tvaru aut. Výběr je velký od klasických aut BIG Bobby Car po odrážedla od Puky, Smoby nebo Kettler. Odrážedla Vaše děti optimálně připraví na pozdější jízdu na kole. Posilují nohy a trénuje se rovnováha. Dbejte ale při koupi odrážedla na to, aby už dítě umělo samostatně chodit a sedět.

  Bezpečné výlety pro děti na vozidlech, na kterých se sedí

  Patří sem Kettcars, traktory a bagry pro děti. Tato vozidla mají na rozdíl od koloběžek a kol čtyři kola namísto dvou. Díky tomu nemusejí děti ve stejné míře udržet rovnováhu v porovnání s dvěma koly. Myslete na to, že se tyto dopravní prostředky hodí jen pro děti od 2 let. Pro menší děti jsou tu například i menší modely odrážedel v podobě traktorů. Pro jaký dopravní prostředek se rozhodnete, závisí na Vašich osobních požadavcích.

  Kettcars od Kettler, Puky nebo Hudora mají například zvýšenou zádovou opěrku. Díky tomu se může dítě pohodlně opřít. I přesto by mělo mít dítě pokročilejší motorické schopnosti a dostatek síly, protože musí samostatně řídit a jet. Dbejte při koupi na modely, které mají ruční brzdu, která působí na obě zadní kola. To je zárukou vyšší bezpečnosti. Hluboko položené těžiště vozidla navíc přispívá k tomu, že se Go-Kart nebo Kettcar nepřevrátí.  Kettcars přináší dětem spoustu zábavy a hodí se zejména pro použití venku nebo v terénu.

  Pro malé zemědělce, kteří chtějí hrabat díry nebo něco převážet v přívěsu, se hodí spíše dětské traktory. Také ty vyžadují samostatnou jízdu a mají pohodlné sedátko. Každopádně je zádová opěrka většinou nižší než u Kettcars. Pokud má dítě problémy se vzpřímeným sezením nebo udržením rovnováhy, dbejte na to, aby byla zádová opěrka dostatečně vysoká nebo výškově nastavitelná.

  O bezpečnost dítěte se postarají zakryté osy a zakulacené profily. Snižuje se tak nebezpečí zranění se. Traktory pro děti ale nemají brzdu.

  Zeptejte se před koupí také na názor dítěte, co by chtělo. Model na vlastní přání bude dítě hodně dlouho bavit.

  Jezdit na správném kole

  Kola jsou pro děti k dostání v různých velikostech. Podle výšky dítěte, vývojového stupně a věku dítěte potřebujete patřičné kolo. Pro děti od tří let a tělesné výšky od ca. 95 cm se hodí 12‘‘ kola. Pokud má dítě již pokročilé motorické schopnosti a měří již 109 cm, jsou vhodná  16‘‘ kola. Často je tomu tak u čtyřletých dětí. Větší modely od 18‘‘ jsou vhodné pro děti od 5 do přibližně 9 let. Na to by měly děti měřit alespoň 115 cm.

  Praktické vybavení kola přiměřené věku dítěte

  Podle věku dítěte se odvíjí vybavení kola. Pro malé děti je důležitá možnost hlubokého nasedání, aby se i s krátkýma nohama dobře dostaly na zem. Nastavitelné ruční brzdy vhodné pro dětskou ruku jsou důležité, aby mohlo dítě s brzdou dobře pracovat. Některé modely umožňují i brždění zpětným pohybem šlapátek. Dbejte na to, aby byl řetěz krytý. Aby na sebe mohlo dítě v provozu upozornit, musí mít kolo zvonek. Kvůli jeho dobré viditelnosti musí mít i přední a zadní odrazku. Extra reflexní prvky na paprscíh zvyšují viditelnst  a navíc dobře vypadají.  

  Tak se stane jízda na kole hračkou

  Když jste našli správné kolo, můžete začít trénovat. Nepřetěžujte ale dítě při trénování. Pokud nechce jít samostatně na kolo, protože má strach před pádem, nenuťte ho. Zájem přijde sám a o to větší zábava to pak bude. Pro správnou polohu na sedátku zkontrolujte, zda dítě snadno dosáhne špičkami nohou na zem. Vzdejte se ale pomocných koleček, protože se dítě neučí udržovat rovnováhu.  Jakmile odmontujete pomocná kolečka, musí se dítě od začátku uči jezdit na kole s držením rovnováhy.  Pomocí odrážedla už možná rovnováhu trénovalo. Díky tomu není přechod na ježdění na kole tak náročný.   

  pinkorblue_marcela
  27. kvě 2015    Čtené 0x

  Okolo domu bez rizik

  Děti jsou od přírody zvídavé a nevidí mnohá rizika. Aby dítě dobře pochopilo, jaká nebezpečí existují, sestavili jsme pro Vás nejdůležitější tipy.

  • Vysvětlete svému dítěti, proč je něco nebezpečné. Např. „Hrnec je horký, můžeš se spálit.“
  • Používejte bezpečnostní zábrany a ochrany přiměřeně věku dítěte (zajištění oken, záslepky zástček, zábrany dveří).
  • Dbejte u nábytku a hraček na značku GS svědčící o zkontrolované bezpečnosti.
  • Nože, vidličky, nůžky a oheň nejsou pro děti. Ale podle věku dítěte je můžete zahrnout a vyvíjet tak motorické schopnosti dítěte. Děti Vám mohou například pomoci s vhodným nožem nakrájet ovoce.  
  • Buďte svému dítěti příkladem. Mějte například při jízdě na kole helmu. Vhodná kola a helmy pro děti najdete v našem e-shopu www.pinkorblue.cz. Vaše dítě instinktivně odezírá Vaše chování a napodobuje ho.
  • Dítě by mělo znát číslo nouzového volání 112. Trénujte pravidelně nejdůležitější telefonní čísla a občas se na ně hrou ptejte.
  • Nenechávejte dítě v novém a nezvyklém prostředí samotné.

  Zahrada = velké hřiště

  Děti milují hrát si venku a objevovat nové věci, zvířata na zahradě, koupání se v bazénku v létě. Nové zkušenosti startují nové učící procesy. Ale i venku číhají nebezpečí, kterým můžete předcházet.  

  • Pokud máte zahradní jezírko, měli bysto ho vždy zaplotit.
  • Nádoby na dešťovou vodu postavte tak, aby se k nim děti nedostaly. Dbejte na to, aby byly tyto nádoby zakryté a pevně uzamčené v době, kdy jsou děti na zahradě.
  • Kryty z plátna, na kterých se může sbírat voda, byste měli odstranit.
  • Průlezky a jiné sportovní nástroje musí být stabilně upevněny. Skluzavky a plastové hračky byste měli pravidelně překontrolovat, zda stojí stabilně.  Při instalaci byste měli dbát na to, aby stojné nohy byly zabetonovány dostatečně hluboko v zemi. Pravidelně kontrolujte, zda nevylézají šrouby nebo třísky. Naplánujte si na jaro vždy kontrolu. Již při koupi skluzavek, houpaček a podobně byste se měli rozhodnout pro věci, které nesou označení GS, jež je znakem bezpečnosti.
  • Nástroje, přihnojovací zařízení a zahradní přístroje byste měli po použití okamžitě uklidit a zamčít.
  • Tátův pracovní stůl s barvami, ředidly a nebezpečnými ostrými nástroji by měl být pro děti nedosažitelný.  
  • Jedovaté květiny, keře a stromy byste měli ze zahrady odstranit.
  • V létě se přihodí spousta nehod při grilování. Proto byste se měli vždy ujistit, že gril stojí na pevném povrchu. Nikdy nepoužívejte v blízkosti dětí urychlovač hoření. Nikdy nenechávejte gril bez dozoru. Vysvětlete svému dítěti, že se nesmí přiblížit ke grilu, protože se jinak může spálit.
  • Dohlížejte vždy na děti, když se koupou v bazénu. I při malém množství vody hrozí nebezpečí utopení.
  • Stromy, které jsou jako dělané pro šplhání, byste měli mít na očích. Vysvětlete svému dítěti, proč není strom vhodným místem pro lezení na něj.

  Užívat si hezkého počasí venku na zahradě nebo na dvoře je krásné pro děti i dospělé. Malým nehodám asi nepředejdete. Konec konců patří občas brozbité koleno k dětství. Větší nebezpečí ale děti neodhadnou a tady jsou na řadě rodiče, aby zasáhli, aby slunečné dny byly pro dítě venku bezpečné a pohodové. 

  pinkorblue_marcela
  26. kvě 2015    Čtené 0x

  Domácnost bezpečná pro dítě

  280.000 – 300.000 dětí  přijde ročně v domě, zahradě nebo bytě k úrazu. Riziko zranění rapidně stoupá od 6. měsíce života dítěte, protože dítě se stává mobilnější. Díky přirozenému dětskému chování jako je zvídavost, nepozornost a nevědomost, se stává spousta míst v domácnosti překážkami a vede k úrazům. Rodiče by si měli svůj byt projít s otevřenýma očima a taková nebezpečí rozpoznat a minimalizovat. Tento článek by Vám neměl nahnat strach, ale měl by Vám pomoci zabránit úrazům a vyhnout se rizikům. Vhodné bezpečnostní výrobky pro děti najdete v našem internetovém obchodě www.pinkorblue.cz.

  Kuchyně

  V kuchyni se dle statistik přihodí nejvíce nehod: popáleniny, opaření, otravy a řezné rány patří k těm nejzávažnějším. V kuchyni se odehrává velká část každodenního života. Ve skříních jsou chutné a zajímavé věci, něco syčí a páří a zvědavost dítěte roste.

  Jak můžete své dítě chránit?

  • Umístěte veškeré elektronické přístroje mimo dosah dětí. Kabel by nikdy neměl viset dolů.
  • Veškeré čistící prostředky a chemikálie byste měli skladovat dobře uzavřené mimo dosah dětí.
  • Kuchyně není místem pro řádění. Nenechávejte proto děti v kuchyni bez dozoru.
  • Sporák a troubu byste měli vždy zabezpečit. Držáky pánviček vždy otočte dozadu a dávejte pozor při práci s olejem. Hrnce vždy stavěte na zadní plotýnky. Zajistěte svůj sporák ještě zábranou na sporák.   
  • Šuflíky byste měli zajistit ochranou; zejména ty, ve kterých jsou nože a ostré předměty.
  • Nože vždy okamžitě uklízejte.
  • Nenechávejte děti bez dozoru v jídelní židličce. Pády se židličkou nebo ze židličky nejsou výjimečné. Dbejte při koupi jídelní židličky na její dobrou stabilitu.
  • Také myčka je plná nožů, vidliček a ostrých předmětů. Dbejte na to, aby byla vždy zajištěna.

  Obývací pokoj

  V pokoji patří k nehodám pády, opařeniny a popáleniny. Kvůli bezpečí Vašich dětí se můžete řídit těmito doporučeními:

  • Regály a skříně děti často používají ke šplhání nahoru. Dbejte u nábytku na dobrou stabilitu. Regály s úzkým dnem je potřeba upevnit ke stěně. I v případě televize je třeba dávat dobrý pozor.
  • Děti se vytahují na stolech a také ubrusech. Nenechávejte stát na stole žádné horké nápoje. Svíčky, zápalky, tabák a také těžké věci mohou děti zranit. Mnozí se z toho důvodu ubrusu zřeknou.  
  • Alkohol a tabákové výrobky by měly být vždy uchovávány tak, aby k něm děti neměly přístup.
  • Stejně jako v kuchyni byste měli i tady zajistit šuflíky pomocí speciálních ochran, aby se do nich děti nedostaly.

  Koupelna

  • Nenechávejte dítě v koupelně bez dozoru.
  • Chemikálie, čistící prostředky, prostředky na praní, léky, spreje a další byste měli uchovávat mimo dosah dětí.
  • Protiskluzové podložky ve sprše a vaně předejdou pádům.
  • I málo vody ve vaně se může stát dětem osudným, protože i v tom případě hrozí nebezpečí utonutí. Nenechávejte děti za žádných okolností ve vodě bez dozoru.
  • Teplota vody by měla být neustále kontrolována pomocí teploměru. Po napuštění vany byste měli vždy nechat odtéct zbývající vodu v potrubí. Předejdete tak popálení dítěte.
  • Vytáhněte elektronické přístroje jako fén nebo holící strojek vždy hned po použití ze sítě a dobře je schovejte.

  Dětský pokoj

  Dětský pokoj je světem dětí. Tady se mohou vyřádit, jak se jim zlíbí. Aby to pro ně bylo bezpečné, měli byste se vyvarovat nebezpečným místům.

  • Nejčastější nehody v dětském pokoji jsou pády z přebalovacího stolu nebo z dětské postýlky. Dítě by nikdy nemělo ležet bez dozoru na přebalovacím stolu. Jakmile se dítě pokouší vytáhnout, měli byste spustit dno postýlky.  
  • Obložte ostré rohy a hrany polstrováním.
  • Patrové postele byste měli používat, až když jsou děti starší. Jak konstrukci tak žebřík byste měli dobře upevnit. Zvýšené riziko pádu je tu ale vždy.
  • Vzhledem k tomu, že jsou děti v pokojíčku často bez dozoru, měli byste dbát na to, aby byla zajištěná nebo zamčená okna.
  • Upevněte kabely a vedení na vnějších stěnách, abyste se vyhnuli zakopnutí.
  • Hračky s malými díly představují vždy riziko udušení. Hračky napnuté napříč – zejména v postýlce – mohou vést v nejhorším případě k uškrcení.

  Ložnice rodičů

  • Léky uchovávejte vždy mimo dosah dětí.
  • Nenechávejte své dítě bez dozoru v rodičovské posteli. Pád přijde rychleji, než si člověk pomyslí.

  Schodiště

  • Zábrana na schody předejde pádu.
  • Děti jsou malí objevovatelé. I zábrana může být velmi zajímavá. Aby dítě neprostrčilo hlavu mezi tyčkami a nezaklínilo se, nesmí být rozestup tyček větší než 10 cm.

  Celý byt

  • Záslepky zástrček jsou nutností nejpozději tehdy, když dítě začíná lézt.
  • Okna, která jsou pro děti dosažitelná, byste měli jednoznačně zajistit.
  • Abyste měli naprostou jistotu, naistalujte v celé domácnosti detektory kouře.
  • Děti dávají všechno do pusy, co se jim dostane do rukou. Proto by něměly být v bytě žádné jedovaté květiny.

  S malým dítětem v domě je třeba dbát na mnohé. A i přes všechny bezpečnostní opatření bude mít dítě občas modřinu nebo malé podření. Vysvětlete svým dětem přiměřeně jejich věku, proč některé věci z bezpečnostních důvodů nesmí nebo proč jsou nebezpečné.

  pinkorblue_marcela