Už u vás voní vánoční cukroví?
Začal nám advent a dnes i prosinec a spousta z vás se už určitě pustila do pečení. S čím většinou začínáte? A co všechno pečete? Budete letos zkoušet něco nového? Já se do toho pustím asi až příští týden, jelikož stejně nebudu péct mnoho druhů. Zdaleka ne tolik, jako pekla má maminka. Ale nikdy nechybí klasika jako rohlíčky a slepované a také má nejoblíbenější vosí hnízda 🙂 A každý rok ráda zkouším něco nového. Nemáte nějaké zajímavé tipy, které byste nám doporučily?
Stručné shrnutí
- Perníčky, linecké a vanilkové rohlíčky patří mezi nejčastěji pečené vánoční druhy a obvykle se doplňují o vosí hnízda, kokosky, rumové kuličky a další nepečené i pečené recepty.
- Rozsah pečení se liší od malých dávek pro domácí potřebu po velké množství na zakázku; v diskuzi je uvedeno pečení v rozmezí cca 10–35 druhů a konkrétně zmíněno pečení „30 kg“ na zakázku.
- Jako alternativy ke klasickému receptu se zmiňují „zdravější“ varianty s použitím špaldové nebo pohankové mouky a slazením sirupy, a tipy zahrnují použití tuzemského rumu, sušených švestek s mandlemi a marcipánových brambůrků.
Nejčastější otázky
Q: Kdy začít péct cukroví, aby bylo čerstvé a měkké?
A: Perníčky se běžně pečou dříve, aby „potřebovaly změknout“, zatímco další druhy se pečou ve dvou vlnách; v diskuzi se uvádí začátky pečení od poloviny listopadu nebo prvního adventního víkendu až po pečení kolem 10.–22.–23. prosince pro čerstvost.
Q: Jak udělat „zdravější“ vánoční cukroví?
A: Uváděné úpravy zahrnují použití špaldové nebo pohankové mouky a slazení sirupy místo bílého cukru.
Q: Jak zvládnout pečení velkého množství nebo péct na zakázku?
A: Doporučené postupy z praxe zahrnují pečení po menších dávkách, rozdělení rolí mezi pomocníky (příprava těsta, pečení, zdobení) a plánování termínů; v diskuzi je konkrétně zmíněno pečení 30 kg na zakázku.
Q: Kde najdu recept na pařížské (nugaťové) rohlíčky?
A: V diskuzi byl sdílen recept na ekucharka.net: http://ekucharka.net/nugatove-rohlicky-parizske.
Q: Jaké rychlé nepečené recepty stojí za vyzkoušení?
A: Doporučené nepečené tipy zahrnují kokosovou nepečenou roládu, rumové kuličky a sušené švestky naplněné mandlemi, nasáklé tuzemským rumem a obalené v čokoládě.
Q: Jak a kde uchovat těsta před pečením?
A: V diskuzi několik účastnic uvádí, že těsta nechávají odpočívat či chladit v lednici před dalším zpracováním a pečením.
Závěry z diskuze
Shoda
- Perníčky, linecké a vanilkové rohlíčky patří mezi nejčastěji pečené druhy cukroví.
- Mnoho domácností peče opakovaně 10–20 druhů, některé rodiny pečou 30–35 druhů nebo pečou na zakázku v desítkách kilogramů.
- Při pečení se často používá rozdělení prací mezi členy rodiny a pečení po menších dávkách pro snadnější organizaci.
Sporné názory
- Kdy začít péct: někteří doporučují začít už v polovině listopadu nebo na první adventní víkend, jiní raději pečou až kolem 10.–22.–23. prosince, aby bylo cukroví čerstvé.
- Kolik druhů péct: někteří lidé omezují výběr na 3–5 druhů, jiní pečou 15–35 druhů nebo pečou ve velkém na zakázku.
- Recepty: někteří zůstávají u tradičních receptů z pšeničné mouky a cukru, jiní zkouší „zdravější“ varianty se špaldovou/pohankovou moukou a sirupy.
Otevřené otázky
- Které nové recepty nebo novinky v cukroví se vyplatí zavést pravidelně do nabídky domácího pečení nebo zakázkové výroby?
- Jak nejefektivněji časově a organizačně rozdělit práci při pečení velkého množství cukroví na zakázku?
- Jak dlouho konkrétně nechat perníčky „změknout“, aby měly ideální konzistenci?
Zmíněné značky a firmy
KiKu, oblekamesechytre.cz, ekucharka.net, Koka, tatrankové
Zmíněné produkty a metody
perníčky, linecké, vanilkové rohlíčky, vosí hnízda, kokosová nepečená roláda, burizony s karamelem, špaldová mouka, pohanková mouka, slazení sirupy, vánočka, tatrankové hrudky, punčové rohlíčky, pařížské (nugatové) rohlíčky, čokoládový krém, karamelový krém, rumové kuličky, sušené švestky naplněné mandlemi nasáklé tuzemským rumem a obalené v čokoládě, marcipánové brambory, marcipán, rafaelo, marokánky, kakaové trubičky, pečení na zakázku, pečení v malých dávkách, chlazení/odpočívání těsta v lednici, použití razítka na těsto, pečení těsně před Vánocemi pro čerstvost, nepečené recepty
Místa a osoby
žádné
Upečenou mám první várku perníčků,co potřebují změknout. Příští týden se chystám na další perníky, linecké, rohlíčky, kakaové trubičky....letos se chystám vyzkoušet zdravější varinaty (špaldová,pohanková mouka,slazení sirupy apod.)...Peču z malých dávek,jen tak na chuť pro návštěvy 🙂...A pokud nebudu mít těhotenskou cukrovku,vyzkouším prvně vánočku 🙂
Dnes byly v plánu perníčky, ale dostavila se "lenost obecná", takže těsto stále odpočívá 🙂
já už mám skoro napečené. Pak už budu jen krémovat a plnit.. perníčky, linecké, vanilkové rohlíčky, plněné kokosky, medové trubičky, kakaové dortíčky... už asi zatím je to všechno. Pak budu dělat nějaké nepečené a tím na to prdím :D
My jsme si letos k Vanovům " upekly " našeho chlapečka 😍 Stíhám péct jen perníčky, které peče asi každá domácnost 😊
Jinak budou tyto Vánoce nové díky malému 🎅 🎄 Jinak jsme vždy dělali burizony s karamelem, kokosové cigarety a jinak každý rok jsme se snažili o jeden nějaký druh který se na každé Vánoce střídal 😍
Takže tento rok to bude se sladkým slabší.
Ale male " upečené cukrátko " nenahradí žádné cukroví, takže můj tip zní: NEJLEPŠÍ JE SI JEDNO "CUKRATKO UDĚLAT" A UŽ NAVŽDY BUDOU TY NEJSLADŠÍ A NEJLEPŠÍ VÁNOCE 🎄
já v sobotu s dětmi pekla perníčky a dnes už není ani jeden 🙂 ale velké pečení mě čeká příští týden, peču na zakázku a letos mě čeká 30 kg 🙂)) peču cca 10 druhů a každý rok pro své věrné zákaznice vymýšlím "novinku" 🙂 když se osvědčí, zařazují ji další rok do nabídky 🙂
U nás ještě nic. Perníčky budu dělat teď v pátek. Jinak s ostatním cukrovím budu začínat až kolem 10tého. Budu dělat linecké, vanilkové rohlíčky, pracny, čajové, ouška, išelská kolečka, zbytkové kuličky a vosí hnízda. A jako novinku bych chtěla udělat kokosky 🙂 ještě jsem je nikdy nedělala, tak uvidíme 😀
Pečení po guantanámsku: bowle, grog, čaj s rumem, kafe s rumem, rum s rumem, rozinky v rumu 😀
My na sladký moc nejsme, ale perníčky chybět nesmí, mám zaděláno a zejtra budu péct, což bude za asistence Zelený dozajista zážitek vskutku adrenalinový 🙂
Do pléna přidávám rychlorecept (jak jinak než s rumem) pro zaneprázděný hospodyňky-sušený švestky naplnit mandlí místo pecky, nechat pořádně nacucat tuzemským a nakonec omočit v čokoládě, výsledek rozhodně stojí za ochutnání. 🙂
Jejda už? Není ještě brzo? Já začínám až kolem 10.prosince. To se krásně stihne🙂 Máme samé dobré recepty, které nemusí dlouho odvlhávat. A navíc každý rok pečeme méně a méně...Ty doby, kdy jsme se nezřízeně cpali celé svátky salátem, rybou a cukrovím a ještě chyblo už jsou pryč 😀
tak ja se zitra chystam na pernicky.🙂 uz se na ne taaaak tesim, to bude suupr.🙂 miluju tu vuni, takove navnadeni na vanoce.🙂 je to uplne super.🙂 a pomalu uz taky zacnu, vanilkove rohlicky, nejake suche, apod. a pred vanocema to namazu a je kliiid.🙂 a pak samozrejme ty nepecene dobrotiska.🙂 ale nebudu to prehanet. a ted sem nasla recept i na supr jezecky, tak ty taky zkusim.🙂
Pekla jsem perníčky, ale jen na stromeček. Znovu je upeču těsně před Vánocema, aby byly čerstvé a měkké. Dnes jsem zadělala linecké.
perníkové chaloupky, linecké světlé i kakaové, kokosové pracky. chystám se teď na ořechové - rohlíčky, pracky klasické a pak se uvidí, se dvěma dětmi to jde na etapy, pak chybí jen pusinky, kokosky, no a vááánočky - peču pro nás, pro maminku, taťku, tetu a něco málo pro kluky od sestry 🙂
Děvčata, každý rok šílím a peču 20 druhů cukroví a baví mě to, ale letos se mi nějak nechce nebo co, nejraději bych odjela do teplých krajin. Tak nevím...přeci jen mám vnouče a to sladké miluje. Touhle dobou už jsem ledacos měla a nyní nic, můj manžel každý večer louská oříšky a čeká, jestli to se mnou pohne. Co myslíte, dá se to přežít bez kousku cukrovíčka? Celý rok držíme dělenou stravu a nyní bychom si to pokazili.
@babanci 😀 Myslím, že moje maminka to taky určitě věděla. Však maminky snad vždy všechno poznají, i když zatím stále nevím, jak to dělají 😉 A podobně jako vy pekla kolem 20 druhů. Právě hlavně kvůli mně, protože jako dítě jsem byla strašně na sladké, a to vánoční bylo prostě ze všech nejlepší. Jak jsem rostla, tak se jí do toho už také moc nechtělo, jelikož přece jen je to spousta práce. Dnes už sice nepeče 20 druhů, ale stejně si každý rok řekne, že udělá tak tři nějaké klasiky, a nakonec jich je minimálně sedm 😉 Já teď sice tolik nepeču, ale třeba až někdy bude rodina a jestli bude čas, tak na tom možná budu dost podobně. Vždyť tolik skvělých receptů se musí využít! 🙂
My začneme o víkendu perníčkama a příští týden i mamčou se vrhneme na zbytek, krásně to ubíhá, když se peče ve dvou a teď to bude ve třech 🙂 Kromě klasiky, která nesmí chybět vždy vyzkouším i něco nového, něco se osvědčilo a jiné ne. Ale objevila jsem kdysi punčové rohlíčky a od té doby už je musím vždy dělat 🙂 ale jsou vážně super, nedám na ně dopustit. Jinak 15 druhů je vždy určitě 🙂
My jsme zacali letos jako kazdy rok pect o prvnim adventnim vikendu. Peceme vzdycky u babicky, protoze ta proste pece nejlip, co si budem povidat 🙂 role mame predem rozdelene. Babicka zadelava a zpracovava testa, mamka obsluhuje troubu a ja vzdy dozdobuji a prichystavam cukrovi do finalni verze 🙂 letos me moc k tomu ale nechteji poustet, jelikoz jsem tehotna a ulitavam na sladkem, takze ze vseho ujidam 🙂 pro upresneni, nikdy jsem moc cukrovi nejedla, protoze jsem ho mela dost uz tim, jak to clivek dela, ale letos je to jinak 🙂
Na pečení se chystám zítra, převážně klasika - perníčky, linecké, ořechy, marokánky, vanilkové rohlíčky, brabantské dortíčky, žloutkové cukroví, šlehačkové, mrkvové, karamelové sušenky, rafaelo, čokoládové pralinky, vosí úly, kokosky atd. atd. Budu ráda, když se dostanu do 30 druhů, ale povětšinou jich je kolem 35 🙂 Od každého peču jen pár, ale vždy musí být na výběr. Poslední roky u nás nejvíce jedou pařížské rohlíčky, o ty se pere celá rodina 😀
U nás se peče cca 10 dní před vánoci, máme rádi když je to čerstvé. Pečeme cca 20 druhů. Vlítneme na to s mamkou a sestrou a je během 3 dnů hotovo, pak si to rozdělíme a je to. 🙂
Já budu péct až tak za týden. Čeká mě linecké, plněné ořechy a vanilkové rohlíčky. No a pak nepečené vosí hnízda, rumové kuličky, ledové košíčky a to udělám až kolem 22.prosince.
Pekla bych už od půlky listopadu, ale zatím se držím 😀
Musim se jit pochlubit, uz mam 3 varky pernicku, ale jedna uz se jaksi "sama" vyparila. Linecke svetle i tmave, dve varky vanilkovych rohlicku. Dneska se chystam delat pudinkove a pak musim jeste vymyslet neco na co pak dam marcipan co tu mam, abych ho spotrebovala.
Hezký den, u nás zavoněly zatím jen z perníkového těsta adventní svícny, které jsem letos vyráběla. A zbytek těst na rohlíčky a linecké zatím odpočívá v klidu a pokoji v lednici 🙂
S cukrovím začnu příští týden, zatím o nás voní už asi čtvrtá Vánočka. Louskám už posledních pár ořechů a dokupuji suroviny. Z druhů co bych ráda dělala zkusím vyjmenovat všechny - dělám plech od každého: perníčky, linecké slepované, vanilkové rohlíčky, ořechové trubičky (letos poprvé), mini marcipánové brambory, kakaové s krémem, domácí čokoládu, včelí úly, mini indiánky, barevné laskonky, marokánky, kokosky, karamelkový salámek ... no když to tak čtu, měla bych už začít 🙂
My uz mame pernicky,dnes jsme napekly takova jen obyc maselkova kolecka,zitra budeme zdobit. Pak delavam linecke,rafaelo kulicky,rumove kulicky,vanil.rohlicky,orechove dulky, jo a zkousela jsem sadlove cukrovi,ale to se me nepovedlo


Uz mame pernicky, linecke a vcera dělane rohlicky a pracny..dalsi na rade jsou bananky, orechy, chrousti a pak nepecene..letos budu drlat poprve kokosovou nepecenou roladu jinak klasika kulicky a možná vosi hnizda 🙂 pak jen vse slepit naplnot kremama a cpat se tim vsim :D