Co byste chtěli vědět o vodě a pitném režimu?

jana_rajec
21. bře 2016

Začínají Dny s kojeneckou vodou Rajec! Na co se můžete těšit?

Zajímavá témata nejen o pitném režimu
Speciální poradny
Soutěže

Sledujte i náš blog (https://www.modrykonik.cz/blog/jana_rajec/) a nebojte se na cokoliv zeptat. Jsme tu pro Vás. 😉

a_vav
21. bře 2016

Kolik vody by mělo vypít dítě 9 měsíců které sní max. 200 ml příkrmu a jinak je kojené? 😉 Děkuji 🙂

petra_pf
21. bře 2016

Se svou maminkou vedu několikaletý boj. Moje maminka mi trvdí, že děti potřebují čaje, že jen o vodě být nesmí, aspoň tu šťávu jí dej. Přece nemůže zapíjet mastné věci vodou!!!! Moje dcera 3 roky nemá ráda čaje, džusy...prostě pije jen čistou vodu. Je to opravdu problém? Může být v budoucnu zdravotní problémy, jak tvrdí moje maminka s babičkou? Já si myslím, že je to nejpřirozenější a nejlepší, co jsem jí mohla do budoucna předat a druhá dcera je také zatím na vodě 🙂 Děkuji za odpověď a hezké jaro!

babunka1
21. bře 2016

Kojeneckou vodu Rajec kupujeme (většinou když je někde v akci, tak si uděláme zásobu 🙂 ). Na vodě se uvádí, že není potřeba převařovat. Naše dětská doktorka tvrdí, že ale i kojenecká voda se má převařovat aspon do těch 6 měsíců věku dítěte. Co si o tom myslíte vy? 🙂

jana_rajec
autor
21. bře 2016

@a_vav : Pokud stále kojíte, má přísun tekutin z mateřského mléka. Ale mělo by platit, že poté, co začnete dávat příkrmy, měly bychom učit naše děti pít i vodu. Aby si mrňousci co nejdříve navykli pít a považovali to za něco zcela běžného. Na našem webu najdete orientační odhad toho, jaký by měl být pitný režim dětí... http://www.rajec.com/pitny-rezim-cz/voda-pro-ma...

jana_rajec
autor
21. bře 2016

@petra_pf S trochou nadsázky by se dalo říci, že člověk je VODA a něco málo k tomu. Voda totiž tvoří asi 75 % lidského těla – obsahují ji naše svaly, trávící šťávy, máme ji ve všech orgánech, kostech, dokonce i naše krev je z 91 % voda. Voda navíc plní spoustu důležitých funkcí. Slouží k přenosu živin a odpadních látek, transportuje teplo, podílí se na všech činnostech týkajících se látkové a energetické přeměny, udržuje stálou tělesnou teplotu a brání přehřátí organismu. Dodržovat vyvážený pitný režim je proto nesmírně důležité pro správné fungování našeho těla. Voda, ideálně pramenitá s nízkou mineralizací, by měla být základem pitného režimu nás všech. A rozhodně neškodí v žádném množství. 😉 Čaje a džusy jsou výborným zpestřením pro starší děti. V případě, že má dítě dostatek pohybové aktivity, lze jim za odměnu dát i nějaký jiný slazený nápoj.

jana_rajec
autor
21. bře 2016

@babunka1 Kojenecká voda Rajec pramení v panensky čisté přírodě Rajecké doliny. Je přirozeně nízkomineralizovaná, při výrobě prochází mnoha kontrolami a nepotřebuje upravovat ani zbavovat CO2. Proto není potřeba kojeneckou vodu Rajec převařovat ani při přípravě stravy pro naše nejmenší. 🙂

a_vav
21. bře 2016

@jana_rajec děkuji malé vodu nabízím, ale doma mi ji neveme jen na cestách

jana_rajec
autor
21. bře 2016

@a_vav Zkuste atraktivní lahvičku nebo nějakou jednoduchou hru typu: "Na zdraví!" 😉

bimmka
24. bře 2016

Mě by zajímalo, kdy přejit na nekojeneckou vodu? v porodnici rozdávali letáky, že striktně prvního pů roku, ale dál? Je jasné, že asi zálelží na kvalitě vody v daném kohoutku. U rodičů ve městě, si nedokážu představit, že bych už dávála kohoutkovou, neb ani mě samotné tam voda nechutná a hlavně po jakémkoli umytí mě vše začíná svědit. Ale u nás s kvalitní vodou?

jana_rajec
autor
24. bře 2016

@bimmka Naše spolupracovnice, pediatrička Elenka Prokopová, doporučuje vařit z kojenecké vody alespoň do roka dítěte, na pití ji používat klidně nadále: "Pokiaľ maminka iba dojčí a dojčí na požiadanie, nie je potrebné dieťaťu podávať iné tekutiny okrem materského mlieka. Toto obdobie trvá asi 6 mes. Výnimku tvoria prípady, kedy je napr. v lete veľmi teplo, dieťa je choré, má teplotu, hnačku, vracanie a hrozí dehydratácia. Vtedy samozrejme mamička dojčí čo najčastejšie a medzi dojčením sa dieťaťu podáva pár lyžičiek dojčenskej vody. Ak dieťa začína s príkrmami, mamička začína dieťatku podávať aj vodu - ako nápoj popri dojčení. Chceme dieťatko naučiť, že na pitie je voda a nič iné. Žiadny čaj, ovocné šťavy, sladené džúsy... V praxi to vyzerá tak, že mamička popri príkrmoch a prsníku ponúkne dieťatku napr. po obede, večeri dojčenskú vodu. Dieťa ak je smädné, sa napije, ak nie, len si ovlaží pusu. Ale ponúknuť sem-tam treba. Ďalej do jedného roka by mali mamičky variť jedlo v dojčenskej vode. Na pitie vždy dojčenskú. A tú by som nechala na pitie aj po roku, aj keď po roku už môžu variť vo vode z vodovodu."