Poraďte se s bytovou architektkou!

architektka_rajec
22. bře 2016

Možná to znáte z vlastní zkušenosti - při zařizování dětského pokojíku je každá dobrá rada nad zlato... A právě proto si pro vás kojenecká voda Rajec připravila speciální poradnu na toto téma. A kdo z odborníků se bude věnovat vašim dotazům?

Moje meno je Lucia Ortutová a som bytová architektka a mamina trojročnej Elenky. Rada vám poradím, čomu sa pri zariaďovaní detskej izby vyhnúť, aké farby k sebe ladia alebo čo práve „letí“ u malých princezien či veľkých šibalov. 😉 Otázky mi môžete posielať sem už od tejto chvíle – na všetky budem odpovedať v čase od 15:00 – 16:00 hod. Verím, že to spolu všetko bez problémov zvládneme a už sa na vás teším. 😉

Lucia

ivulivac
22. bře 2016

Dobrý den 🙂 Ráda bych Vás poprosila o radu, jakým způsobem "dozdobit" synův pokojíček. Zatím v pokojíčku kromě nábytku opravdu nic nemáme, plánuju to teď jak nastoupím na MD. Ráda bych tam zkombinovala ještě nějakou další barvu, tak bych Vás chtěla poprosit o názor a tipy na doplňky, aby pokojíček vypadal útulně 🙂 Děkuji moc 🙂

architektka_rajec
autor
22. bře 2016

Dobrý deň! Som tu pre Vás a najbližšiu hodinku sa Vám budem venovať. 🙂 Teším sa na Vaše otázky.

architektka_rajec
autor
22. bře 2016

@ivulivac Dobrý deň, ďakujem za otázky aj za fotky. 🙂 Základ pre izbičku vyzerá veľmi pekne. Páči sa mi podkladová farba aj jej kombinovanie so svetlým nábytkom.
Izbe by prospeli naozaj už len doplnky pre zútulnenie. Jednoznačne by som navrhla textil, závesy na okno. Záves by mal byť súvislý na celú stenu, na celú výšku miestnosti (možno aj o pár cm viac.). Jeho farebnosť by mohla byť ľahká krémová, s jemným odleskom. Ideálne by bolo, keby bol záves tzv. black - out, aby ste si mohli miestnosť dokonale zatemniť. Z vlastnej skúsenosti viem, že deti si vedia lepšie oddýchnuť, keď ich neruší denné svetlo.
Na podlahu by sme mohli položiť nejaký lokálny koberec - behúň. Ideálne jednofarebný, možno s dlhým vlasom. Farba by mohla byť tyrkysová, alebo teplá zelená. Nad postieľkou môžeme uvažovať s jemným krémovým baldachýnom - farebnosť by mohla ladiť so závesom, avšak látka by mala byť na rozdiel od závesu priehľadná.
Na kreslo si pre seba pripravte nejakú teplú mäkkú a hrubú pletenú deku - napríklad svetlú ružovú. 🙂 Na stenu dajte nejaké zaujímavé svietidlo, alebo tienidlo s teplým zdrojom. Mohla by to byť obyčajná klobúková lampa s látkovým krémovým tienidlom.
potom stačia naozaj už iba malé doplnky: kôš na hračky - v svetlej farbe, malá farebná komoda na hračky (môže byť zelená, alebo ružová).
Celkovú farebnosť držte v tónoch: tyrkysová, teplá avokádová zelená, krémová biela, svetlá ružová a teplá modrá. (cca farebnosť deky na postieľke, plus ružová). Pomohla by aj nejaká jemná grafika, alebo nálepky na stenách.
bude to veľmi pekná izba 🙂

ivulivac
22. bře 2016

@architektka_rajec Moc děkuji za cenné rady 🙂 Určitě se budu inspirovat 🙂

vladiella
22. bře 2016

Zdravim, rada by som sa spytala, ci sa susredujete i na detsku izbu pre starsie deti nez kojencov?, pretoze detska izba je pre mna prave od veku kedy sa uz dieta osamostatnuje a nie je uz odkazane na prebalovaci pult. Novorodenci totiz od narodenia travia svoje prve chvile v spalni rodicov s matkou, kedy nejde o detsku izbicku, ale o poupravenie uz existujucej spalne... Kazda matka, (kojaca) potrebuje mat dieta pri sebe, spat v jeho blizkosti... A je to v hodne i pri syndrome nahleho umrtia deti... Je mi jasne, ze ide o kojenecku vodu, (i ked teda kojenec kojeny vodu pit nepotrebuje, kedze je plne kojeny... ) I tak by ma zaujimal Vas nazor a odporucanie ako zariadit prave izbu pre deti uz trosicku vacsie a to vramci montessori ... Dakujem 🙂

rheza
22. bře 2016

Dobrý den, taky bych chtěla poprosit o radu jak "dodělat" dceři pokojíček. Měli jsme koupené samolepky na zeď, ale tím, že máme hrubší omítku, tak nám nedrží. Malé jsou necelé 2 roky. Děkuju moc

architektka_rajec
autor
22. bře 2016

@vladiella Dobrý deň, ďakujem za otázku. 🙂 Áno, pri návrhu detskej izby pristupujem vždy individuálne, podľa požiadaviek klienta, podľa veku dieťaťa a podľa nárokov na priestor (1 dieťa, viac atď..)
Všeobecne sa držím myšlienky, že akýkoľvek interiérový priestor by sa mal pripraviť univerzálne a variabilne, nielen na jedno obdobie. Preto je vždy vhodné, aby bola detská izba od narodenia dieťaťa (či už v nej bábätko spí, alebo nie) pripravená dispozične a usporiadaním pre fungovanie staršieho dieťaťa. Čiže je vhodné, aby bola izba správne "uprataná" a pomyselne "rozdelená" na úseky a aktivity, ktoré bude neskôr dieťa potrebovať. Detská izba by mala obsahovať niektoré zóny, ktoré sa však môžu prelínať. Hovoríme o zóne oddychovej, aktívnej (hravej) a neskôr študijnej.
Avšak, každý priestor aj klient je individuálny a tak by sa k tomu malo pristupovať. 🙂

architektka_rajec
autor
22. bře 2016

@rheza Dobrý deň, ďakujem za fotky. 🙂 Myslím si, že izbička je pekná a priestranná, potrebuje už iba vhodne zvoliť farby a doplnky. Možno je to iba fotkou, alebo osvetlením, no mám pocit, že izba by potrebovala trošku svetlejšiu a teplejšiu farebnosť. Terajšia zelená sa mi na fotke javí príliš ťažká, aj keď je pekná. Izba by pri teplejšej a svetlejšej farbe trochu viac "ožila". ružové doplnky sú super, mohli by byť kľudne aj častejšie. Na okno by som určite navrhla záves, svetlej farby, možno jemný púdrový ružovú alebo krémový. Podlahu by zjemnil nejaký príjemný mäkký koberec pred vstupom do postele. Pekne a intímne by vyzerala aj nejaká lampa, pre zjemnenie atmosféry. Na voľnú stenu (napríklad nad terajšími zaparkovanými kočíkmi) 🙂 dcérke skúste nainštalovať nejakú kreatívnu tabuľu, prípadne magnetickú tabuľu, kde by si mohla kresliť a vystavovať svoje "dielka". v tom prípade nebudete nálepky na stenu ani potrebovať, pretože si dekorácie vytvorí dcérka sama. 🙂 dúfam, že som vám pomohla.