Jak se učíte čísla?

bara_lego
25. lis 2015

Také se musíte často obrnět trpělivostí, abyte s klidem vydrželi svého malého počtáře učit čísla? Hodně mých kamarádek tuto zkušenost má, ačkoliv si to samy sobě nerady přiznávají, natož svému okolí. Když už se tedy s neteří učím čísla, tak se držím osvědčeného, jednoduchého a účinného triku. Učíme se hrou. A to nejlépe při hře se stavebnicí LEGO DUPLO Vláček plný čísel.

Barevné kostky, na kterých jsou vyobrazená čísla, spolu skládáme a rozkládáme. Nedávno jsem si vzpomněla na hru skořápky, která mi vnukla nápad, abych na stejném principu použila stavebnici LEGO DUPLO Vláček plný čísel ke hře. Kostky s čísly jednoduše rozházím tak, aby nešly v řadě za sebou, a po své malé neteři chci, aby je správně poskládala. Začaly jsme od jedné do tří a po několika procvičováních už umíme řadit čísla od jedné do šesti. A protože je bystrá, tak se moc těším, až bude umět čísla do deseti a hru jí ještě o malinko ztížím.
A jaké jsou vaše tipy na hru, která při učení čísel funguje? Už se těším na vaše nápady.

megy
25. lis 2015

Jak se učíme čísla? no my máme problém, že náš starší ( 3r a 7m) se podívá na čísla a řekne je anglicky - do desíti, ale česky to plete. 😀 no o trpělivosti to bude asi taky z naší strany a já budu mít spíše problém, že já se anglicky nikdy neučila a tímto směrem se budu nucena asi dát. 😀 Jinak hlavně počítáme projíždějící auta, nebo kamiony, nebo počítáme lentilky a přitom trénujeme barvy 🙂

susanking
25. lis 2015

Cisla se ucime diky mluvici stolicce Frash Prince ale jako ze obrazkove podle knizky Pocitej do 10.🙂 Celkem na to jde ale tak prece jen ma za 14 dni 2 roky a jen opakuje nez aby uz vazne mluvil.🙂 ale na otazku "Kolik ti je? " Krásne ukaze a rekne 2 i kdyz mu 2 jeste nejsou..:D ucili jsme se predem minulej tyden.:D

weronikav
25. lis 2015

My se čísla a počítání učíme, snad všude. Venku počítáme auta na parkovišti, nebo ta která kolem nás projíždějí, doma tak různě, lžičky při jídle, knížky, kostky, plyšáky. U dr. V čekárně počítáme třeba židličky nebo ldi co tam jsou. A nebo prostě jen počítáme kroky.

kspp1
25. lis 2015

Tak Aninka (1,5) zatím umí 1, 5, 10 a 100. Několikrát za den pronese: "no jo, hodin pet" . S čísly se zatím setkává mimo běžný život v říkadlech a písničkách. A taky ráda běhá s krejčovským metrem a všechno měří a hlásí výsledky.

bimmka
25. lis 2015

Poznat je napsané moc neumí, za to umí spočítat věci až do dvaceti, teda hlavně dinosaury. naučil se to na záchodě, kdy se natolik sousředil na počítání dinosaurů na obrázku až "to" šlo🙂

medakote
25. lis 2015

Synkovi je tři a půl a nějak extra jsem ho neučila,alespoň mám ten dojem, on se učil skoro sám. Měl oblíbenou knížku, kde je stránka věnovaná počítání, ptal se co je to či ono, občas jsme něco spočítali, aniž bych doufala, že se něco naučí, ale pamatoval si to. Teď má asi senzitivní období na čísla, "počítá" rád a vyžaduje to, počítáme kde co. Zvládne číselnou řadu do deseti, s malými chybami do dvaceti. Do deseti spočítá věci správně , začíná zvládat i základní sčítání do pěti (1+2). Od čísel teď přešel k fascinaci hodinami, takže se začíná učít hodiny, tady už je moje spoluúčast větší, hodiny jsou ještě poměrně těžké. Ale čas kdy začíná večerníček pozná bezpečně 😉

valuvka
25. lis 2015

Náš Mikulášek je velký jedlík, takže my se učíme počítání na jídle 🙂 vždy mi říka: Maminko, máš 5 jablíček, příjdu já a jedno ti s ním - kolik ti jich zůstane? já musím říct správnou odpověď a on pokračuje: pak příjde Violka a s ní ti dvě jablíčka - kolik ti jich zůstane, zase má odpověď - nooo a ve finále příjde tatínek - živitel rodiny 🙂)) - a přinese mamince 3 jablíčka a maminka má opět 5 jablíček 🙂 a takhle to je se sušenkami, hruškami, křupkami apod. 🙂 ještě že nechce počítat zrníčka rýže při obědě 🙂))

zlatytajfun
25. lis 2015

Náš Vašík skoro 3roky chodi k dobr.hasičům a moc rád startuje 1,3. teď ale jinak počítá do 5ti zatím to plete ale občas se i trefí 🙂 taky rád běhá s metrem a všechno měří a hlasí náhodné čísla asi si vsadime 🙂 taky rád počíta zvířátka ze ZOO DUPLO.

lenkaatom
26. lis 2015

Náš Pavlík (2 roky) zatím umí opakovat, když řeknu nějaké číslo a to je1,2, 3,5,10, ale počítat zatím ne. 🙂

bara_lego
autor
26. lis 2015

děkuji všem za skvělé tipy, jak se naučit čísla 🙂 dětičky jsou šikovné všechny a vy jako maminky pro jejich správný vývoj děláte maximum. To mě strašně těší 🙂 Protože i my doma počítáme s neteří velmi rády, tak přihazuji další nápad, jak procvičovat čísla a počítání🙂. Potřebujeme k tomu stavebnici LEGO DUPLO Vláček plný čísel. Na kostkách jsou napsána čísla, která naše malá už zná. Vezme si vždy jednu kostku DUPLO s číslem. Poté chodí po bytě a hledá, k jakým předmětům by přiřadila tuto kostku s číslem. Například: Když najde dva banány, postaví k nim kostku s číslem 2. Když najde 3 knížky, přiřadí k nim kostku s číslem 3 🙂. Hra jí strašně baví, protože může lítat po bytě a hleda nejrůznější předměty, na které by se do té doby ani nepodívala 🙂 Bára

marssyy
26. lis 2015

Ve dvou letech se ještě čísla neučíme, myslím že je brzy, ale určitě skvělým pomocníkem bude vláček plný čísel 🙂

kristyna8
27. lis 2015

Do 10ti se ucime pomoci prstu,kostek.Kolik je prstu tolik dame kosticek 🙂

jemi
27. lis 2015

my zatím takhle 🙂 ale jenom do 5, zatím se orientuje spíš podle počtu teček nahoře.

bara_lego
autor
27. lis 2015

@jemi, krásný tip a inspirace zároveň, mockrát děkuji 🙂 A jak to Vašemu malému jde?🙂 Bára

jemi
27. lis 2015

@bara_lego já už mám tu tabulku vyrobenou delší dobu, dcerka ji už dává bez problémů, ale syn ještě moc ne, zkoušeli jsme to 2x a spíš to dával po paměti, že na prvním nic , pak jedna a pak dělal podle toho co mu říkám (Honzíčku tady máš mít 2 kostičky, zatím je tady jen jednu, nedáme tam ještě jednu.....) a po 5 minutách mě začal ignorovat a stavět si komíny. Ale dobrý nápad zkusím to zase vytáhnout 🙂

hollyanne
27. lis 2015

Nášeho Míšánka učím počítat pomocí karet. Nejprve jsem mu karty jen ukazovala a říkala, kolik předmětů na ní je. Teď už ukazuje sám prstíkem nebo přikládá kostičky a za mé pomoci počítáme. Tuto metodu jsem okoukala a nemůžu si ji vynachválit