Syn 9. měsíců. Od kdy autosedačka po směru jízdy?

denisa515
1. lis 2019

Ahoj holky, chtěla jsem se zeptat od kdy dat dítě v autosedacce po směru jízdy? Par diskusí jsem našla, ale byli staré a treba se něco změnilo, nekde jsem četla ze az od 15.měsíců v nějakém zákoně nebo co, tak nevim. Je mi jasné že dítě musí samo sedět a to pevně. Můj syn má 9.měsíců a přes 10kilo, sam si sedne uz od 7meho měsíce. Ještě do nedávna jsme měli vajíčko, ale pak mu uz začala čouhat hlavička a tak jsem koupili sedacku Espiro Delta. Dá se dat po směru i proti, zatim mame proti, ale ptam se protože maly vubec nedává cesty v autě, jezdí od miminka poměrně casto, nikdy mu to nevadilo, ale co je vetsi, sam si sedne a ted uz si i stoupa, tak v aute place, obcas chytne primo zachvat 🙈😁 pokud nekdo řídí a ja jsem v zadu je to celkeme dobry, ale i tak musime mit rohlik a pohadku a kdyz ridim ja a nikoho tam nema tak je kraval, ani zrdcatko nepomohlo, obcas si rikam jestli mu treba neni špatně, nekomu to dela zle kdyz jede proti směru. Ted pres zimu ho tak jeste nechám určitě, bude náledí a tak, ale pres jaro/leto budeme chtít jezdit na vylety a s křiklounem to moc nejde, nechci ho trapit. Dekuju moc za rady.

martaskaaa
1. lis 2019

Syn od 11mesicu jezdí po směru a je klid 😀 Zákon na to není, jestli má jezdit popředu nebo pozadu (pokud je vzadu)

jaja01k
1. lis 2019

Moji kluci jezdí po směru od 9 měsíců, kdy už jim bylo malé vajíčko. Ale to bylo cca před 5 lety a protisměrné sedačky u nás ještě nebyly moc rozšířené. Dneska už bych vozila dítě proti směru jízdy co nejdéle, minimálně do těch 15 měsíců.

zelenaesmolda
1. lis 2019

@denisa515
od 4 let,do 4 let se doporucuje protismer.zkusila jsi poridit zrcatko?
jinak na fb skupina deti proti smeru,poradi ti se vsim co s tim souvisi.

@martaskaaa
posmeru muzes jezdit od 9kg takze pokud ma mene tak porusujes vyhlasku.o tom,ze to pro 11m dite neni bezpecne radsi nemluvim.

martaskaaa
1. lis 2019

@zelenaesmolda jo však to je logicky, když ta sedačka je od 9kg. Myslela jsem to tak, že není zákon, že musí jet vyloženě v protimeru nebo po směru. My máme menší auto, protisměrná zabrala hodně místa a sedačka spolujezdce by musela být hodně vpředu. Jsem ráda, že jsem se toho vajíčka zbavila, to bylo to samý. Teď si hezky jede, kouká ven i na nás a většinou ani nekňučí. Vím, že to není 100% bezpečné, máme Britax Romer King II a jsem s ní spokojená. Ani protisměrná nezaručí bezpečí, ale o tom tu konverzovat nechci.

martaskaaa
1. lis 2019

@zelenaesmolda a prosimtě, jak protisměru jede dítě do 4let? Kam dají nohy? Si to nějak nedovedu představit, jak je složený. Boty má jako opřený o opěradlo? To mi přijde strašně pitomý.

j.a.n.i
1. lis 2019

@martaskaaa No, není to tak úplně pravda, že by na to nebyl zákon, upravuje to homologace sedačky, tudíž pokud máš ještě starou sedačku homologovanou podle starší normy, tak může od 9 měsíců a 9 kg jezdit po směru. Ale pokud máš novou sedačku podle I-size, tak tam musí jezdit do 15 měsíců protisměrně.

zelenaesmolda
1. lis 2019

@martaskaaa
normy jsou momentalne platne obe,isize (do 15m protismer) a R44-od 9kg posmer.
nohy si poskladaji stejne jako v posmerne sedacce a boty se daji sundat nebo dat na sedadlo chranic.lepsi resit pri nehode zlomene nohy nez poranenou pater.Protismer se opravdu doporucuje do 4 let veku protoze do te doby maji daleko vetsi a tezsi hlavu ke zbytku tela a nedostatecne vyvinute krcni svalstvo a pater.Pitomy to neni vubec,je to daleko bezpecnejsi nez vozit v posmeru.

https://www.youtube.com/watch?v=tuZFVPv3Rpk
martiniquest
1. lis 2019

Syn jezdi po smeru od 9 mesicu. Protismerne sedacky jsou pry bezpecnejsi, ale dite je tam zmacknute, nespokojene a nektere zvraci. Proto jsem vybrala poradnou posmernou (Romer king) a jsme spokojeni

j.a.n.i
1. lis 2019

@martiniquest V pořádné protisměrné sedí úplně stejně jako v tom Kingu... to jen tak mimochodem.

lennus
1. lis 2019

@denisa515 Postupně se zjišťuje, že protisměr je bezpečnější i po prvním roce. Malá byla taky špatný cestovatel, ale poslední měsíce se to lepší, má rok a půl a pořídili jsme jí pokračovací protisměrnou od Cybexu.

kuttu
1. lis 2019

@denisa515 dcera 14 m,po smeru jezdi od 10.mesice,ve vajicku uz rvala,chtela videt ven

zelenaesmolda
1. lis 2019

@martiniquest
a na to jsi prisla kde,ze dite je v protismeru zmacknute?to je nesmysl.
sedacku je treba vyzkouset,ne kazdemu diteti sedi kazda sedacka ale z hlediska pohodli sedacky jako takove je uplne jedno jestli je po nebo protismerna,nektere sedacky jsou otocne,tu mame treba my.dcera ma 18m,jezdi v protismeru,ve vajicku uz rvala a v sedacce je spokojena.A neni duvod,aby dite v protismeru zvracelo kdyz do te doby jezdilo v protismernem vajicku.Me se dcera poblila v aute jednou a to v posmerce.

martiniquest
1. lis 2019

@j.a.n.i To neni pravda. Kamaradka ma silene drahou, tusim Joie, a kdyz jsem videla ty zmackane nohy, dite bych tam nedala.

martiniquest
1. lis 2019

@zelenaesmolda To jsem videla na vlastni oci na kamaradcine 3lete dceri

martiniquest
1. lis 2019

Davejte si deti do ceho chcete, nam vyhovuje posmerny King. Konec hlaseni 😎

lilian2111
1. lis 2019

No nedokážu si představit naší cpát do 4 let protisměru nebo syna co blije nad 20min cesty 😄 oba jezdí po směru od 9 měsíců a je klid. Protisměru pro dítě starší roku mi přijde taky pitomý.

zelenaesmolda
1. lis 2019

@martiniquest
aha,soudis vsechny sedacky na zaklade jednoho ditete?promin,ale to je stejne jako bys rekla,ze elektrina je nebezpecna protoze nekoho zabije vysoke napeti kdyz vyleze na sloup.
Ty resis "zmackane" nohy ale v posmerce je ma kde?visi ji dolu ze sedacky coz taky neni zadna hitparada pohodlnosti.

@lilian2111
co je na tom pitomeho?videlas crash testy?Jezdi v posmeru a je klid-tak snad doma jednou po nejake nehode nebudete mit ten klid uz navzdy az dite nedejboze skonci jako lezak s poranenou pateri nebo jeste hur.
Ve Svedsku se vozi v protismeru od 80.let a umrtnost pri nehodach je tam daleko nizsi.

bekyc
1. lis 2019

@lilian2111 Pitomý? Proč, protože je to bezpečný? 😀
Jinak doporučuje se co nejdéle, my to vydrželi rok a půl, pokud by mělo dítě celou cestu řvát a řidič se tím nervovat, tak bych volila posměrnou. Nesedící dítě určitě ne, nedrží hlavu a stačí malej naráz a hlava letí dopředu...

zelenaesmolda
1. lis 2019

@bekyc
nesedici dite ma byt ve vajicku.pokracovaci sedacky jsou sice psane 0-x kg ale od narozeni vhodne nejsou,do pokracovaci sedacky ma jit dite az kdyz sedi,drive ne.nejlepsi je samozrejme vozit ve vajicku co nejdele.ja jsem tedka kvuli dovolene kupovala vejce z druhe ruky a dcera se do nej jeste vesla a to ma 18m.

bekyc
1. lis 2019

@zelenaesmolda Tak s tím souhlasím, ale můj syn se třeba do vajíčka už nevešel a ještě neseděl...tak jsme museli koupit v jeho 8 měsících sedačku. Ale dala se dost napolohovat.

zelenaesmolda
1. lis 2019

@bekyc
do kolika kg jste meli vejce?ty do 13kg jsou vetsinou do 80cm

martiniquest
1. lis 2019

@zelenaesmolda Prosim te, uklidni se. Pisu svou zkusenost a nevydavam ji za jediny mozny pohled nebo nazor odbornika.

bekyc
1. lis 2019

@zelenaesmolda bylo to přesně to do 13 kg a 80 cm (maxi-cosi), ale syn byl větší no...koukala mu hlava a byl tam zmáčklej 😀

zelenaesmolda
1. lis 2019

@martiniquest
ja jsem naprosto klidna.Jinak Joie neni "silene draha sedacka".Joie naopak patri mezi kvalitni ale zaroven cenove dostupnejsi sedacky.Z tech drazsich pak axkid nebo klippan,cybex ci britax.

zelenaesmolda
1. lis 2019

@bekyc
tak to je obr,dcera ma 9.5 a 80cm tedka a to ji bude za chvili 19m :D

lilian2111
1. lis 2019

@zelenaesmolda Viděla ale opravdu nebudu lámat dítě jen aby se vešlo protisměru. Malá je od narození dost dlouhá, za rok vytáhne i 9cm, nedokážu si představit jak bych ji tam asi složila, nehledě na to že ty děti tak jezdit nechtějí. Možná máte ale doma výjimky kterým jezdit protisměru vyhovuje až do první třídy 😄 odpověď i pro @bekyc. Však si děti vozte jak chcete, stejně tak jako jsou i rodiče co tak děti jezdit nenutili 🙃

zelenaesmolda
1. lis 2019

@lilian2111
a jak ji slozis do posmerky?
je mi uplne jedno jak dite chce nebo nechce jezdit,jde tady o jeho bezpecnost a protoze mam za nej zodpovednost tak v tomhle rozhoduju ja.
ano,jsou rodice,kteri narvou i rocni dite do posmerne sedacky,nejlepe nejake z Tesca.jak to dite ale pak dopadne pri nehode uz je vec druha.