Uznání otcovství a příjmení až podle pohlaví?

katerinakkk
21. únor 2017

Ahoj všem!

Čekáme s přítelem mrňouse a chtěli bychom určit příjmení až podle pohlaví (když to bude holka, bude mít moje příjmení, když kluk, partnerovo). Na matrice se ale cukají, že to nejde, že pokud chceme mít papír o uznání otcovství už předem, musíme se domluvit na příjmení. Přijde mi, že to nedává smysl - ještě nic nikam nezapisujou, jméno přece taky ještě nevíme a bude se tam dopisovat až pak... Nesetkaly jste se s tím některá? Díky!

properjoey
21. únor 2017

Nesetkala,ale ještě jsem se taky nesetkala s tím,že by někdo řešil příjmení podle pohlaví, to máte tak zajímavá nebo naopak hrozná příjmení?

terry1512
21. únor 2017

Tak běžte na matriku až Vám řeknou podle UTZ pohlaví a je to ne? I když by mě teda zajímal důvod proč? Jako když to bude holka přítel se k ní nechce hlásit veřejně nebo proč?

pajounek
21. únor 2017

Presne tak, sla bych pro papir, az budu pohlavi vedet, potrebujes ho stejne az do porodnice. Je to pravda docela zvlastni, urcovat pro kazdy pripad jine prijmeni ;)

fifina86
21. únor 2017

Jeste bych si overila,ze pokud byste meli druhe,ze neplati,ze deti stejnych rodicu musi mit stejne prijmeni ;)

koada
21. únor 2017

Kamaradka to tak má. Kluk ma přijmení po příteli a holka po ní. Ještě k tomu mají obě děti i slovenský rodný list, po tatínkovi. I když jsou oba rození v Praze.

luj89
21. únor 2017

@katerinakkk Tohle je podle mě nesmysl... Jméno i příjmení se určuje (alespoň v ČR) už před narozením dítěte (samozřejmě nepočítám extrémní případy, kdy např. žena rodí předčasně a není schopná doložit papír o jméně). Rozhodně teda neexistuje žádná kolonka, kde by se vyplňovalo zvlášť příjmení pro chlapce a zvlášť pro děvče. Mě naopak tento postup přijde logický... Nechápu vaše důvody...
Každopádně příjmení se dá kdykoliv změnit, takže když dáš třeba po sobě, tak ho po narození můžeš upravit na partnerovo.

ivular
21. únor 2017

Před pár lety jsem viděla nějakou reportáž v TV, kdy rodiče (nevím, jestli byli manželé či ne, každopádně každý měl jiné příjmení) dali synovi příjmení po otci a dceři příjmení po matce. Vím, že se tam tehdy řešilo, že jim úřední šiml nedá pokoj, že na ně stále doráží a nutí ke změně, že potomci stejných rodičů nemohou mít různá příjmení. Nevím už ale, jestli/jak to dopadlo.

verena
21. únor 2017

Co si pamatuji, tak v porodnici sice chtějí papíry se jménem ještě před porodem,ve skutečnosti je ale nejaky docela dlouhý termín ještě po narození (10 dni, měsíc? ),do kdy se Dítě musí pojmenovat, jinak mu něco vybere matrika. Podle mého to bude platit i pro příjmení. Hodně lidi se třeba chce rozhodnout o jmene, az když Dítě uvidí. Jinak po přečtení diskuzi tady na MK bych dala v každém pripade příjmení po sobe.

j.a.n.i
21. únor 2017

@luj89 Mě spíš přijde jako nesmys řešit to před porodem, pokud se chci rozhodnout pro příjmení až na základě pohlaví a pak platit za změnu 1000,- když můžu nakrásně vyřešit otcovství až po porodu a bude to jednodušší a zadarmo a rovnou si při tom vyzvednu rodný list. Jo a nikde není řečeno, že by se to v ČR určovalo před porodem... může a nemusí, není to dáno, je to spíš zvyk to zařizovat před porodem.

babuna
21. únor 2017

@katerinakkk sice se tu všude píše jak se musí přijít s vyplněným papírem atd... mno já rodila vyvolávaným porodem 16h, vše bylo plánované (tudíž žádné honem honem) a papír o jméně jsem vyplňovala až byla malá na světě ... a ten kde se musí matrice napsat že oba partneři souhlasí jsem odevzdávala až za týden ... 🙂

j.a.n.i
21. únor 2017

@babuna Tak nějak, já zas věděla, že matrika pod kterou spadá mnou zvolená porodnice RL neposílá a musíš si dojít... tak tam přece nebudu zbytečně chodit 2x, ne 😀

babuna
21. únor 2017

@j.a.n.i to ani ta v Ostrave Porube tam musel manzel osobne ;)

j.a.n.i
21. únor 2017

@babuna Tak koukám, že lenoši nejsou jen u nás... tak jsme byli taky lenoši, došli jsme tam až po porodu, podepsali papíry na otcovství a rovnou si počkali na vystavený RL a bylo za 20 minut hotovo. Nevidím důvod, proč tam courat jednou před porodem a jednou po něm.

majkoz
21. únor 2017

U nás se taky nic před porodem řešit nemuselo. Myslím, že je to prostě jen zvyk.
Jinak kamarádi mají holku s příjmením po mámě a kluka po tátovi, nevím proč, nechápu, ale nepátrám😉 Takže to jde.

j.a.n.i
21. únor 2017

@majkoz Tak ono ti těžko zakážou porodit, pokud nemáš potřebné papíry 😝

babuna
22. únor 2017

@j.a.n.i no to máte dobré, že RL byl do 20 ti minut my i tak museli čekat 3 dny 😀 .... taky mi přijde zbytečné tam chodit dvakrát .... 🙂

po mě před porodem chtěli myslím jen snad průkaz pojištěnce ... normálně si to už nevybavuji ale mohli některé věci řešit před tím to uznávám neb já byla 2dny v polovičním bezvědomí a absolutně nevím co jsem podepisovala musela jsem - neb ,,to musí být,, ačkoli jsem opravdu nebyla schopna si to vůbec přečíst ...

j.a.n.i
22. únor 2017

@babuna Tak já zas s druhou přijela do porodnice tak narychlo, že celá procedura před porodem byla: "Jsou nějaké změny od minula?" "Ne, vše stejné" A papíry jsem podepisovala až po porodu.