Chci příjmení po sobě, partner mi nepodepíše otcovství

nikketa
31. srp 2016

Ahoj, s přítelem jsme něco málo přes rok, je nám sice dobře a neplánuji, že bychom měli jít od sebe. Ale synovi chci dát svoje příjmení, už jen proto jak nevěřím lidem a po těch zkušenostech svobodných maminek z okolí, co zůstávají dřív nebo později s dítětem sami. Přítel se ale rozhodl, že mi nepodepíše na matrice otcovství, když se kluk nebude jmenovat po něm. Chápu že mi třeba nerozumí a trucuje, ale do TP zbývá něco málo přes 14 dní, mám tedy sama zajít na matriku a nějak to tam uvést? Nebo to vyřídit až v porodnici a odjet tam jen se svým RL?

luciiinka87
31. srp 2016

Ahoj, pokud se on dobrovolne neprihlasi jako otec ditete, nebo se to nestihne, tak ho nebude mit ditko zapsaneho jako pravoplatneho otce v rodnym listu. Tim padem nebude mit pritel na maleho zadny pravni narok, oficialne nebude mit s nim nic spolecneho a pred urady bude za cizaka, nepribuzneho a ty ho muzes kdykoliv odvest a jemu ho ani neukazat. Zkus mu o tomhle rict. Pokud to vsechno vi a i tak trucuje, tak tobe pak zbyva jen moznost porodit a nechat nejak soudne nakazat priteli test na otcovstvi. Pak bude dodatecne zapsan jako otec. Ale uprimne - tohle mi moc k harmonickemu vztahu nesedi, resit neco soudne :-/ A nebo porodit, pockat na jeho reakci a doufat, ze ho mimco obmekci a pujde se zapsat do RL jako tata ditete sam.

astyna
31. srp 2016

Luciiinka87 mě předběhla a souhlasím 🙂 Navíc pokud se nedovedete ani dohodnout na příjmení, tak společná budoucnost je už taky ve hvězdách

martinka24
31. srp 2016

Škoda , že na to.måte tak målo času a nestihli jste svatbu, tím by bylo vše vyřešeno.Kdy jsi tohle oznåmila příteli, že bude dítě nosit jméno po tobě?Jå bych si na.matriku zavolala ať ti poradí.Třeba si to přítel ještě rozmyslí 😊

svetlus_pepca
31. srp 2016

Já nějak nerozumím, proč to ještě nemáte vyřešené. Tohle je dost podstatné téma, tak nechápu, proč jste to nevyřešili už dávno. A pokud je miminko plánované, tak jste si v tom měli udělat jasno ještě než jsi otěhotněla. Můžeš to nechat do porodu, ale za prvé budete vypadat jak pitomci, že jste nebyli schopní se za 9 měsíců domluvit, a za druhé - co když ani pak na to nepřistoupí?! Zajímalo by mě, jak chcete fungovat dál, když se nedohodnete už teď 😉

nikketa
autor
31. srp 2016

Díky, holky. Já mu to říkala od začátku a nevím jestli to asi nebral vážně a hlavně teď v neděli jsme byli s jeho kamarádem a ten do něj rejpal, jak to, že nebude mít křestní po něm. Tak si chce asi ješitně vydupat příjmení. Včera před matrikou jsem teda zjistila, že mi nechce podepsat moje příjmení. On se zasekl a já neustoupím, protože jako svobodná matka nechci mít jiný jméno než syn. Zkusím se zeptat na magistrátu, možná se to dá nějak dohlásit dodatečně, počítám, že nakonec ustoupí, ale jen mě teď rozčiluje, hlavně nechápe, že tohle už mělo být dávno nahlášený a já se teď budu nervovat, a není to pro to, že chci aby bylo jen po mém jak tvrdí, ale z čistě racionálních důvodů. A to vztah nechci nějak podceňovat nebo zahazovat, kdyby byla svatba, tak měníme jméno já i kluk.

nikketa
autor
31. srp 2016

@svetlus_pepca
No právě to jsem taky naštvaná, prostě se dětinsky šprajcnul a nic si nenechá vysvětlit. V porodnici budu bez papíru jak sociální případ. Mimčo sice plánované nebylo, ale i tak asi může mít normální rodný list. Bohužel přítel je od rána do večera v práci a já končila 6 týdnů před termínem, v příštím životě to udělám už tak v pátém měsíci, než se teď na poslední chvíli rozčilovat, a odkládat, že si to rozmyslí a půjde tam normálně jako můj partner.

shine2015
31. srp 2016

@nikketa tak na moji povahu bych ho do RL jako otce tedy uvest nedala....az prijde k rozumu,dopsat se tam da vzdycky....a kdyz by jste sli od sebe rak v budoucnu to lze pres soud a vymahat finance atd ale i s tim ze on bude mit na dite pravo...

Pokud ted kdyz jsi tehotna dela problemy,ja bych ho tam neuvedla.....a neboj se,v porodnici jim po tom nic neni a nikdo to resit nebude - hele ona neuvedla otce.....vsem to tam je jedno

mandala
31. srp 2016

No, asi mimo tema, ale dítě je přece vás obou, docela ho chápu, že nechce ustoupit, zrovna jako ty, nemáte si co vyčítat. Taky může mít pocit, že mu nevěříš a po pravdě, já ten pocit mám taky.

ancer
31. srp 2016

Jmeno urcite po tobe kdyz nejste svoji.mam tolik znamych co dali jmeno po otci a ty jsoz davno fuc a dite se jmenuje jinak nez matka 😮

mlecko
31. srp 2016

Dcera měla příjmení po porodu moje a když jseme šli pro rodný list,tak jsem se ptala kdyby jsme se vzali což máme pořád v plánu jde to přepsat,aby pak měla po otci příjmení.Rekla mi,ze jde,ale bude to tak Nováková-Rubalova.Tak jsem zas usoudila,ze s malej nechci dělat blbca a nechala jsem po otci.

nutricnihodnota
31. srp 2016

@mlecko To ti řekla pěknou blbost.

caverina
31. srp 2016

Mohla bych se na neco zeptat?neni to sice muj pripad,jsem rozvedena tak mame se synem stejne prijmeni ale v posledni dobe me to diky MK zacalo docela zajimat.....je to fakt pro ostatni tak nepochopitelne a vlastne az neprijatelne ze dite a matka nemaji stejne prijmeni?...ja ve svem okoli znam nekolik takovych rodin nebo maminek a nikdy jsem se nad tim takhle nepozastavovala....

horsiee
31. srp 2016

@caverina spíš než nepřijatelné je to otravné na všech úřadech a z doktorů. Už sem si zvylka, že na mě u doktorů a tak volají ,,cizím,, jménem, ale trvalo mi to. Dřív sem se to snažila vysvětlit, ale nemá to smysl tak už prostě slyším i na jméno přítele 😊

tulena
Autor odpověď smazal
Zobraz
anazuzzuzana
31. srp 2016

Tak dívat se na to dá ze dvou stran... z té, jak popisujete vy - že otec se jednou může vypařit a pak se vaše dítě bude jmenovat po někom cizím, anebo taky z opačné strany, že byste vlastně měla být hrdá na to, že mu chce dát svoje příjmení, protože je zase plno žen, které mají dítě s někým jež s nimi nebo se svým dítětem nechci nic mít... my jsme se třeba nevzali ale upřímně mě nikdy nenapadlo dát dítěti příjmení po sobě (když otce má a ten se k němu hlásí)... pro mě je naopak dost divné, když má dítě příjmení po matce..jako, že se k němu otec nehlásí... šprajcovat se v této otázce je dětinské, ale já bych teda ustoupila (můžete pak třeba apelovat na svatbu, abyste se už všichni jmenovali stejně)... myslím, že pro chlapa jsou tyto otázky prostě hodně zásadní... vy s dítětem budete vždycky spojena přes X dalších věcí, tak mu nechte alespoň to příjemní 😉 ... a kdyby se to jednou mezi vámi pokazilo, tak řešit příjmení nebude ta první a nejdůležitější věc

anazuzzuzana
31. srp 2016

@tulena to není pravda... pokud si matka po svatbě nechá svoje příjmení a zároveň přijme mužovo příjmení, takže bude XX-YY, tak se dítě, když se bude jmenovat po matce, může také jmenovat XX-YY

caverina
31. srp 2016

@horsiee to chapu🙂ale me spis zajimalo jak to vnimaji ti ostatni....protoze tady na MK mi obcas prijde ze pokud nejsou parneri manzele tak vlastne nejsou rodina a kdyz matka ma jine prijmeni nez jeji dite tak je to podle nich hodne divne a jak rikam az neprijatelne.....me to prijde jako normalni a hlavne je to jejich vec🙂

sikulik
31. srp 2016

já jsem dost tvrdohlavá a taky bych s takovým partnerem měla strach, jak to dopadne po porodu. Takže bych mu dala na vybranou, buď se vezmeme a budeme mít všichni tři stejné příjmení nebo se bude jmenovat po mě 😉

kachenkaa
31. srp 2016

Já to třeba nechápu.. Když se nám měla narodit dcera tak jsme šli na matriku sepsat otcovství.. Můj důvod byl hlavně ten, aby se náhodou případně chlap nevykroutil pak mi uteče a pokud nebude ani v RL tak si můžu šoupat nohama pod stolem a teda o alimenty by se mi mohlo jen zdát.. Ono lidi jsou v zamilovanosti ťuťu ňuňu, ale když je zle tak jsou schopni všeho.. Hlavně přes děti.. Mám nemálo případů z okolí

patrusa
31. srp 2016

Ja nejak nechapu, proc si tedy partner zakladatelku nevezme za zenu, kdyz tak nutne chce, aby se dite jmenovslo po nem.

verusky
31. srp 2016

@nikketa hlavne se uklidni a netrap se nad tim. trvej na svem a v nejhorsim pripade v rodnem liste nebude (na PA se vykasli a ty resi mnohem horsi veci... v krutych chvilich jim maminky treba rikaji, ze dite stejne nakonec neni manzela a tak...). no a pozdeji se ho zeptas, zda si to nerozmyslel, aby byl jako otec uveden a no a kdyz ani to a jednou se nastves, das to soudne...
trvej na svem, chce Te zatlacit... nenech se vyvest z miry...
ja tedy chtela, aby deti byly po otci, ale nakonec mame tri prijmeni... prvni dve jinak, druhe dve jinak a ja stale svobodna..... (vyhlidky na svatbu zadne, jsem samozivitelka 🙂 neresim 🙂)

taptap82
31. srp 2016

Je větší pravděpodobnost, že se v budoucnu vezmete nebo že se rozejdete?
Pokud si myslíš, že se vezmete, dej dítětii jméno po otci, ať to pak nemusíte měnit dodatečně. Už si změníš jen ty a to je jednoduché.
Pokud si myslíš, že se rozejdete, asi by dítě mělo mít jméno tvoje, ale upřímně mi to přijde divné, počítat s tím, že se rozejdete. To asi na vztahu moc nepřidá.
Já bych dala po otci, když se to teda změnit může kdykoliv.
Nemít otce napsaného v RL mi přijde jako blbost a není to fér.
Vždyť nakonec jde jen o příjmení.
Vím, že na tohle ses neptala, ale nedalo mi to 🙂 Partnera očividně nepřesvědčíš, být jim, taky bych si spíš myslela, že to neděláš z logických důvodů, ale spíš z citových ("hele nevzal sis mě, tak teď za to budeš platit" - i když to samozřejmě nemusí být tvůj případ).

caverina
31. srp 2016

@taptap82 to jde tak lehce zmenit diteti prijmeni?s tim prece musi otec ditete souhlasit ne?

taptap82
31. srp 2016

@caverina Já nevím, já jsem pochopila z této diskuze, že to jde 🙂 Ale zase proč by to nešlo? Když se rodiče rozvedou a dítě je ještě malé, tak už jsem zažila, že se dítě přejmenovalo na matčino příjmení (je to zrovna můj bratranec). Ale nevím, jestli s tím musí souhlasit otec. Asi kdyby se rozešli, tak proč by zase nesouhlasil....

terry1512
31. srp 2016

@caverina pak stim musibotec souhlasit. Což většinou nedovolí. Jsou spolu rok a za 14 dní rodí. To je hodně krátká doba někoho poznat. V případě zakladatelky bych trvala na příjmení po matce. A otce nechala popřípadě zapsat soudnim určením otcovství.

caverina
31. srp 2016

@taptap82 ja mam taky bratrance ktery se rozvedl a mel deti.....kdyz se jeho zena podruhe vdala tak ho pozadala aby se deti mohli jmenovat po novem manzelovi a on teda souhlasil,ale kdyby ne tak byvalka mela smulu.....a uprimne neumim si predstavit ze bych si po rozvodu dala divci jmeno a chtela po byvalem at to dovoli i synovi....poslal by me nekam.....a uprimne bych se mu ani moc nedivila....j

spes2009
31. srp 2016

Nevím, neporadím, ale nechceš to ještě přehodnotit a v tomto ustoupit? Je vám spolu dobře, za chvíli budete rodina a Ty už přemýšlíš, že kdyby náhodou... aby měl stejné příjmení jako Ty? Zkus se vcítit do pozice toho chlapa (ješitného, jako že jsou všichni), že se mu narodí první dítě a nebude nosit jeho příjmení, je to běžné, třeba by byl na to hrdý... Zbytečně si děláte před narozením společného potomka zle. I kdybyste se náhodou rozešli, tak Ty budeš mít stále toto příjmení, co když přijede nějaký jiný princ na bílém koni a Ty se za něj provdáš 😉 V životě jsou důležitější věci než to, jaké má dítě příjmení...

caverina
31. srp 2016

@terry1512 to je sice taky moznost,ale v tom pripade nechapu proc vubec uvazuji ze budou spolu.....takhle divne zacinat vztah....

kika_21
31. srp 2016

@nikketa Na zkušenosti ostatních se vykašli, dělej, co cítíš jako správné Ty sama, rozhoduj se srdcem, ne rozumem-je to vždy dle mého lepší-a hodně zdraví, to je teĎ podstatné-ostatní jsou jen jména...

terry1512
31. srp 2016

@caverina no jo to je pravda. Ale člověk nikdy neví. Po roce člověka nepoznáš. A třeba o svatbě ani neuvažují ( nemluví) v tom případě se nedivim že chce dát příjmení po matce. Všude bude s dítětem chodit matka,vyrizovat doktory atd... ideální začátek rodiny to rozhodně není. To měli mít ale vyřešené už před otěhotněním,ne to řešit 14 dní před porodem.