Změna příjmení dítěte. Jak bez souhlasu otce?

romanka2510
1. říj 2019

Dobrý den potřebovala bych poradit máte někdo zkušenost se změnou příjmení bez souhlasu otce, mám syna 2,5 let s jeho biologickým otcem nežijeme už rok a půl syna mám v péči já, syn má mé příjmení za svobodna před třemi měsíci jsem se vdala a chtěla bych dát synovy příjmení které mám teď, ale otec s tím nesouhlasí a já vůbec nevím co s tím můžu dělat nebo kam mám zajít za odpovědi děkuji

ilona87
1. říj 2019

Pokud nesouhlasí biologicky otec, tak neuděláš vůbec nic.

dzogobela
1. říj 2019

Pokud otec nesouhlasi, mas smulu. Az v 18 si muze dite jmeno zmenit. Resila kolegyne v praci to same. Deti chteli stejne prijmeni jako ona, ale meli po otci. Takze, jak jim postupne bylo 18, tak si prijmeni zmenily.

romanka2510
autor
1. říj 2019

Ale syn má mé příjmení za svobodna nemá příjmení po otci a přijde mi zvláštní aby měl úplně jiné příjmení, dítě mám v péči já s tím že ho má otec vídat 3x do týdne ale vidí ho jen jednou za 14 dní a to jenom protože ho vozime k prababicce jinak ani na snahu se s ním vidět

dzogobela
1. říj 2019

@romanka2510 kolegyne deti se s otcem nestykaly vubec. Leta meli spolu soudni spory... a stejne jim to prijmeni zmenit nemohla. Podle me nezalezi na tom, jestli ma Tvoje a nebo prijmeni po ex, proste bio otec muze "nechtit", aby mel prijmeni nejake jine.

widowblack
1. říj 2019

Bohužel bez souhlasu nic nezmůžeš ... max že si manžel zažádá o osvojení syna, ale i s tim by musel biolog souhlasit ( když souhlasit nebude tak to bude asi zdlouhavý proces dokazovani a prověřování atd ...) a až by se osvojil tak už by otcem byl tvůj manžel a to si už můžete rozhodovat jen vy

widowblack
1. říj 2019

@romanka2510 to že nejeví zájem nikoho nezajíma , platí alimenty? I kdyby jednou za půl roku 200 tak jo to zájem ... v tomto je naše sociální sféra na 💩 tak jako že můj manžel musel projít psycho testy před adopci mojí dcery - ale když by sme jí spolu vychovávali bez toho aniž by si jí chtěl osvojit , a on jí např bil a týral tak to nikoho nezajíma 🙈

romanka2510
autor
1. říj 2019

Děkuju za odpovědi zítra zkusím zajít na soud a něco s tím udělat

ilona87
1. říj 2019

@romanka2510 neuděláš s tím nic :-/

j.a.n.i
1. říj 2019

@romanka2510 Myslis, ze ti tam reknou něco jineho? Mela sis nechat svoje a manzel se mohl prejmenovat po tobe a hned byste meli vsichni stejne.

zelenoockaa
1. říj 2019

@romanka2510 neuděláš s tím absolutně nic, jediné co můžeš dělat je dohodnout se s otcem dítěte na změně příjmení. Pokud se nedohodnete tak příjmení zůstává stejné 🙂

lilian2111
1. říj 2019

Ahoj, právě řeším totéž, už jsem byla i na soudě. Syn za mnou teda přišel sám že by změnu příjmení chtěl (je mu 9, teď má moje za svobodna, které jsme taky měnili z příjemní po bio otci, bylo několik stání, ani na jedno nedorazil, o syna zájem nemá, neviděl ho od narození, alimenty neplatil nikdy ani jednou,... což si myslím, že je trochu “výhoda” v takové situaci.).
Bylo mi řečeno že máme zkusit se s bio otcem domluvit, jestli by nešel s námi na matriku a tam s tím souhlasil. To prý nepůjde. Na stání ted o znovu změně také nepřišel, takže mám přijít zpět na soud, sepsat s policií návrh o řešení situace a budou ho vyzívat k vyjádření se 🙂 což se dle mě nedostaví, boji se že budou resit jeho dluh na alimentech a protože má podmínku, bylo by to pro nej velice nepříjemné. Takže uvidíme. Každopádně bych se nedala a nevím kolik je synovi a jestli to příjemní jiné nějak “prožívá” nebo je mu to jedno... zkus to na soudu a uvidíš.

marika.y
1. říj 2019

Ahoj. A proč jsi si nenechala své příjmení aby jste měli se synem stejné? Jediná možnost asi bude, že si zažádáš TY na matrice o změnu příjmení. Můžeš mít dvě. Tak si za své nové příjmení nech napsat i příjmení za svobodna. To by snad mělo jít.?

marika.y
1. říj 2019

Tak teď jsem koukla, že to druhé příjmení si mohla dostat právě tím sňatkem. zas tak jednoduché už to taky teď nebude☹

j.a.n.i
1. říj 2019

@lilian2111 Ale její dítě nemělo jiné příjmení, ono mělo stejné jako matka, ale ta ho nezbytně nutně musela měnit po novém chlapovi a teď po tom novém chlapovi chce měnit jmého i toho dítěte...

romanka2510
autor
1. říj 2019

@lilian2111 synovy jsou skoro tři roky takže to zatím nějak neprožívá ale chci aby jsme byli kompletní ne aby měl jiné příjmení než my s manželem a s druhým synem

romanka2510
autor
1. říj 2019

@marika.y protože jsme před svatbou byli s ex přítelem domluveni že nám tu změnu podepíše už zítra jsme měli jít na matriku jenže on dneska změnil názor, proto jsem si to příjmení nenechala

marika.y
1. říj 2019

Tak jako kdyby měl jeho příjmení, tak to pochopím, ale dyť nemá ani jeho přijmení, tak o co mu jde? 🙂 Třeba se ještě nějak umoudří.
Nebo si změň nové příjmení, jako jsi měla za svobodna, nech se rozvést a při novém obřadu si nech svoje přijmení a jako druhé příjmení si vem příjmení manžele. Takhle aspoň budeš mít ve jméně i příjmení dítěte.

20190418
1. říj 2019

Můžeš podat návrh na soud o změnu příjmení, kdy soud může souhlas otce svým rozhodnutím nahradit.

romanka2510
autor
1. říj 2019

@marika.y to já sama nechápu o co mu jde celou dobu říkál že nám to podepíše a dneska se rozhodl jinak, s ním to tak je ve všem je jak počasí

marika.y
1. říj 2019

Tak asi bych na něj netlačila moc. Ať se nesekne úplně. Když už ti to jednou slíbil, tak je šance, že to udělá. Třeba potřebuje čas.

romanka2510
autor
1. říj 2019

@marika.y no cas měl tři měsíce teď chce abych malimu dala jeho příjmení jenže to já nechci protoze ho neměl ani když se narodil

marika.y
1. říj 2019

aha, tak pak jedině to obejít znovu tím sňatkem.

lilian2111
1. říj 2019

@j.a.n.i Tak to je celkem logický ne?

lilian2111
1. říj 2019

@romanka2510 když se vdává, tak se většinou mění příjmení, pokud jí to otec slíbil a až teď dělá problémy, tak se není čemu divit že se ho snaží obejít.

romanka2510
autor
1. říj 2019

@lilian2111 jak říkám s otcem maliho jsme byli domluveni že nám to podepíše do dneška to tak bylo a dnes změnil názor proto jsem si ho nenechala

lilian2111
1. říj 2019

@romanka2510 já to chápu.

romanka2510
autor
1. říj 2019

@lilian2111 no zítra zajdu na soud a uvidíme, každopádně děkuji za odpovědi

j.a.n.i
1. říj 2019

@lilian2111 Co je logický? měnit si jméno podle chlapa, když mám dítě a čekat, že otec toho dítěte bude radostí skákat do stropu a stát frontu na to, aby mohl podepsat souhlas se změnou? Když měnit, tak ve chvíli, kdy mám souhlas podepsaný.

j.a.n.i
1. říj 2019

@romanka2510 No, soud bude určitě řešit to, že tys měla potřebu si změnit jméno na jiné, než má dítě a teď nutně potřebuje, aby ho proti vůli druhého rodiče změnil i dítěti.

romanka2510
autor
1. říj 2019

@j.a.n.i jenže otec mi to slíbil mezi tím je docela rozdíl neřekla bych kdybych s ním o tom nemluvila ale on mi jasně řekl že v tom nebude problém a teď se cuká