Neočkované dítě do státní školky
Ahoj, chtěla bych poprosit, jestli někdo znáte lékaře v Praze (ideálně Praha 3 a okolí), který by byl ochotný potvrdit přihlášku do státní školky neočkovaného dítěte, aby nás do školky vzali. Podařilo se nám sehnat místo ve státní školce teď na podzim, od listopadu pracuju a potřebuju rychle potvrdit přihlášku. Naše dětská doktorka mě odmítla. Jestli někoho znáte, pošlete mi prosím jméno doktora.
A netušíte, jak funguje "Udělení výjimky"? V případě, že by nám žádný doktor nepotvrdil přihlášku. Nevím, jestli je na to potřeba vyplnit nějaký formulář a jaká je úspěšnost přijetí?
Předem moc děkuji
Stručné shrnutí
- Státní školky obvykle požadují doložené očkování a výjimku povolí lékař pouze při prokázané kontraindikaci, jinak dítě do státní školky většinou nepřijmou.
- Lékaři v diskuzi odmítají falešně potvrdit očkování, protože by šlo o podvod s rizikem vysoké pokuty pro lékaře i školku; rodiče uvádějí, že takové kontakty nejsou veřejně sdílené.
- Jako řešení v diskuzi zazněly možnosti: umístit dítě do soukromé nebo lesní školky, odložit nebo rozložit očkování, zvolit šetrnější variantu vakcín za úhradu, nebo organizovat domácí péči a vzájemné hlídání; v ČR podle diskuze nejsou monovakcíny pro MMR.
Nejčastější otázky
Q: Jak funguje udělení výjimky z očkování pro přijetí do státní školky?
A: Výjimku může udělit pouze lékař na základě prokazatelné kontraindikace (závažné zdravotní důvody) a musí být doložená; bez takového potvrzení ředitelé školek většinou dítě nepřijmou.
Q: Může lékař potvrdit, že dítě je očkované, i když není?
A: V diskuzi lékaři i rodiče uváděli, že falešné potvrzení je považováno za podvod, lékař i školka by tak riskovali vysoké sankce, a proto většina lékařů takové potvrzení odmítne.
Q: Kde přijmou neočkované dítě, pokud ho nechci/neumím nechat očkovat?
A: V diskuzi rodiče uváděli, že některé soukromé a lesní školky akceptují neočkované děti, ale není to zaručené; dalšími možnostmi jsou domácí péče, vzájemné hlídání nebo placená soukromá školka.
Q: Jsou v ČR dostupné monovakcíny pro spalničky/příušnice/zarděnky (MMR)?
A: Podle příspěvků v diskuzi v ČR monovakcíny nejsou dostupné a proti spalničkám/příušnicím/zarděnkám se běžně používá kombinovaná vakcína Priorix.
Q: Jaké sankce hrozí rodičům za neplnění očkovacího povinného režimu?
A: V diskuzi se zmiňovalo aktuálně „5000“ pro každého (pokuta) a návrhy na zvýšení až na „10000“; uplatňování sankcí a jejich vymáhání bylo diskutované a lidé zmiňovali, že často vyžaduje soudní řízení.
Q: Lze očkování legálně odložit nebo rozložit tak, aby dítě školku přeci jen navštěvovalo?
A: Ano, diskutované možnosti zahrnují odložení očkování nebo rozložení vakcín na více dávek či delší intervaly a doočkování později; přijetí do školky pak závisí na tom, jak ředitel a školka posoudí doloženou dokumentaci.
Závěry z diskuze
Shoda
- Lékaři obecně nechtějí a v diskuzi odmítají falešně potvrdit očkování, protože by to bylo považováno za podvod a nese to právní rizika.
- Výjimka z očkování je vnímána jako možná jen při doložené kontraindikaci zdravotního stavu.
- Jako praktické alternativy pro neočkované rodiče se uvádějí soukromé nebo lesní školky, domácí péče, odložení či rozložení očkování.
Sporné názory
- Někteří účastníci tvrdí, že soukromé a lesní školky neočkované děti berou; jiní to popírají a upozorňují, že to není pravidlem a záleží na konkrétní školce.
- Někteří účastníci považují současné vakcíny za účinné a nezbytné pro veřejné zdraví; jiní zpochybňují účinnost některých vakcín a obávají se nežádoucích účinků.
Otevřené otázky
- Jaká je reálná úspěšnost žádostí o výjimku pro přijetí do státní školky v praxi?
- Jak přesně budou uplatňovány a vymáhány pokuty (u koho, v jaké výši) v souvislosti s neočkováním?
- Jak se projeví zavedení povinného posledního roku MŠ (zmíněno od školního roku 2017/18) na přijetí neočkovaných dětí do státních školek?
Zmíněné značky a firmy
Priorix, Hexa, Pediacel, Prevenar, Rotarix, Trivivac, Rozalio, Ministerstvo zdravotnictví, MŠMT, Ústav sér a očkovacích látek
Zmíněné produkty a metody
Priorix, Hexa, Pediacel, Prevenar, Rotarix, Trivivac, MMR, monovakcíny (zmíněno jako nedostupné v ČR), odložení očkování, rozložení očkování, doočkování, přeočkování, testy na protilátky, udělení výjimky, kontraindikace, povinný předškolní rok, pokuta za neočkování
Místa a osoby
Praha, Praha 3, Střední východ, Anglie, Madagaskar, Zambie, Indie, Malawi, Kongo
A víte, že tón, ač už psané řeči, Vás, co neočkujete, je dosti nadřazený? Jako že víte více, než ostatní? Uvědomujete si to, krom toho, že řešíte slepici a vejce? Bílou či černou? Dolů nebo nahoru? A co třeba Chemtrails 😀 😀 😀
@panickatlamicka ale no tak, snad mi jeste nebudes diktovat jak mam nebo nemam psat, to muzes zkusit doma a rozhodne ne na me. Opravdu tu nebudu psat, aby mi nekdo rikal mas to napsat tak a taky, aby to urcití jedinci pochopili. Já ti preci také neříkám jak más psat. Koneckonců docela výstižný nick 😀 😀, tak si to trenuj doma a ne tady ok? 🙂
Já myslím, že pokud se rozhodnete neočkovat, tak musíte přijmout nejen výhody, ale i rizika s tím spojená. Jedno z nich bohužel je, že do státní školky vás nevezmou. Předpokládám, že všichni rodiče, kteří se rozhodnou neočkovat to dělají na základě zralé úvahy a ne proto, že je to teď v módě a tudíž, jsou natolik informovaní, že se svým rozhodnutím dobrovolně zavazují případná rizika a komplikace nést. To, že se jim někdo chce vyhnout tak, že chce po lékaři falšovat potvrzení mi přijde jako odmítání zodpovědnosti za vlastní rozhodnutí.
@mojezelvicka určitě, naprostá většina to dělá po nechtěné uvaze, kdy jejich dítě bylo ockem jakýmkoliv způsobem postiženo...a stačí si přečíst pribalovy leták s negativními reakcemi
Popravdě nikdy jsem neslyšela o nikom kdo by chtěl falšovat něco po dr... máte zk? Spíš možná čisté hypoteticky...se některé vakcíny vypustí do umyvadla...tak jak se to dělá i jinde, nebudu rozvádět...
Ale neznám lékaře který by do toho šel, takže i kdyby rodič chtěl...asi má smůlu...pro dítě rodiče udělají cokoliv, kolikrát jdou i přes mrtvoly a kdo říká že ne, tak keca
@majkoz možná to vědí a nebo taky ne. Ale rozhodně mi přijde, že drtivá většina si na chytřejší "jen" hraje. Děti bývaly očkované povinně všechny a nikdo si nedovolil odporovat. Ale dnes? Někdo vymyslel že se můžou matky rozhodnout a hodně matek se toho chytlo. Pokud má maminka obavy z očkování ať to probere s lékařem, zváží pro a proti popř. dr. navrhne individuální plán. A pokud už se dobrovolně rozhodne pro neočko musí počítat s tím že s tím budou pak potíže (školka,škola, škola v přírodě....) a ne pak hledat způsob jak to obejít. 😝
@katushka82 Pediatri pisou vyjimku,az jak je fakt zle,a to jeste jen nekteri. Pokud ma to dite "jenom" rizikovou rodinnou anamnezu,a to vcetne autoimunitnich onemocneni,nezajem,ockuje se stejne,ac je tam to riziko nesrovnatelne vyssi.
Podle me je potreba primarne jaksi bojovat za to, aby do skolky mohly i deti neockovane. Pak by lide nemuseli podvadet (jakkoli mi to prijde ujete).
@lajla ted nic ve zlém, ale kdybych se měla bát všeho co píšou v příbalových letácích tak bych dítěti nemohla podat ani paralen na horečku.
Jelikoz se ockuji i deti s HIV, tak uz nevim, jakou poruchu imunity by jeste tak decko muselo mit...
@katushka82 chápu, ale ze srandy a pro pobavení to tam uvedeno není, ano každý za sebe
@katushka82 Jenze ani k individualnimu ocko planu neni vetsina dr. vubec vstricna... Mame docela rozumnou dr. a max. souhlasila s odkladem do pul roku,s reverzem samozrejme. Ted,jak se malemu blizi uz rok,tlaci vic a vic. Jenze fakt toho mame v rodine z obou stran hodne,nemocny je i manzel,tak se proste bojim. S dusledky pocitam,soukroma skolka to jisti.
@tahejhula Nebo spíš by se primárně měly dodržovat zákony, předpisy a vyhlášky a ne hledat cesty jak podvádět. To zase přijde ujeté me. Neříkám ze očkování k nějaká hitparada, ale podle me smysl má. A s rozumným pediatrem se přece da domluvit individuální očkovací plán. Tak to mám třeba u obou dětí ja.
@pajula123 jsou i jiní pediatři snad. Najdi takového který tvé obavy pochopí a individuální plán udělá. Ne všichni pediatři jsou stejní... 😉
@majkoz ja ten nadrazeny ton vidim u ockujicich.Jenze, pravda, je to presne jak to pises- kazdy ty prispevky cteme "jinak"/ co se tobe zda jako nadrazene, muze byt pro jineho v pohode. 🙂. Viz prvni strana. Upozornuji, ze ockuji. I kdyz s rozmyslem a z vlastni vule, ne na natlak statu a pod. A narazim na to vsude. Zacina to nezodpovednosti neockujicich, znevazovani nasledku a take „klidne si neockuj, ale az ti dite onemocni, tak se nediv, tak si to zaplat.....". Mne vadi to, jak je to nastavene. Skolka neocko vadi, posledni povinny predskolni rok- neocko nevadi. PSD- neocko nevadi, ta sama trida SVP neocko vadi.
@ilonne nebo se s tím neradi chlubí...s nikým z nich nikdo v domácnosti nežije, taky nikomu na potkání nevypravim, co nám očko způsobilo...o chlapci známe co je autista, jsem.se dozvěděla že se to stalo po očkování až nedávno...atd...
Ono znám maminku která dítě nadále ockovala i když ji těsně po ocku dítě odvážela sanitka se zástavou srdce...ano ockovala dál...hazard? Pro mě ano, pro ní asi ne...
Znám maminku jejíž dítě mělo febrilní křeče...již neockuje, chápu,ale lejstr na to nedostane
@ilonne Ja jsem proste pro moznost volby, zvlaste pak v systemu, kde se nezadouci ucinky bagatelizuji, odskodneni neexistuje, atd. Za dite ma mit zodpovednost rodic. Pokud je nekdo natolik vadny, ze neockuje na zaklade FB skupin, nevenuje cas nejakemu tomu samostudiu (spousta materialu je volne na netu a nemyslim dr.Elekovou), tak je proste blb, ale stale jen on zodpovida za sve dite. Pokud nekdo procital materialy a clanky mesice, chape mozne dusledky neockovani, pak nemam vubec nic proti.
Druha strana mince jsou pak rodice, kteri chodi "na vcelicky", ani netusi, o jakou vakcinu a proti cemu se jedna, ale pan doktor rekl... Tato skupina rodicu je pro me stejne nezodpovedna, jako skupina "neockuji, protoze jsem cetl na FB".
@tahejhula FCB nemám, tak nemohu soudit, kdo se tam vyskytuje. Nicméně máš pravdu. A bohužel je třeba spousta samostudia a filtrovat nepodstatné a zavádějící informace, málokterý odporník je schopen podat pro i proti. A je moc velká škoda, že se tady handrkujeme místo abychom hledali, co nás spojuje - starost o naše děti. Měli bychom žádat o natolik bezpečné vakcány, aby následné nú byly minimální a negativní dopad do budouna žádný, tzn. jasně prokázané, že se nepodílejí na vzniku rakoviny, autoimun. chorob, alzheimera, RS, atd.

@umnataly
A milá katushko, velmi dobře vím, proč své dítě neočkuji a očkovat nebudu. Ale ty jsi asi bůh a znáš mé dítě líp než já. Poklona. Jsi vážně hvězda.
Neočkované děti do školek chodí, takže cesty jsou. A do soukromých školek mé dítě 100% vezmou. Vlastní zkušenost. Abys měla kompletní informace a neříkala nepravdu.
Nedá mi to, ale k tomuto příspěvku se musím vrátit...
Nejsem Bůh to opravdu ne ani tvé dítě neznám, ale pokud jsi své dítě neočkovala opravdu z velmi závažných předpokládám zdravotních důvodů tak by pro tvého pediatra neměl být problém napsat výjimku a uvést tam pádný důvod proč dítě nebylo očkováno... 😉 Ale pokud tě hned odmítl tak to asi tak horké nebude, co? 😕