Neočkované dítě do státní školky
Ahoj, chtěla bych poprosit, jestli někdo znáte lékaře v Praze (ideálně Praha 3 a okolí), který by byl ochotný potvrdit přihlášku do státní školky neočkovaného dítěte, aby nás do školky vzali. Podařilo se nám sehnat místo ve státní školce teď na podzim, od listopadu pracuju a potřebuju rychle potvrdit přihlášku. Naše dětská doktorka mě odmítla. Jestli někoho znáte, pošlete mi prosím jméno doktora.
A netušíte, jak funguje "Udělení výjimky"? V případě, že by nám žádný doktor nepotvrdil přihlášku. Nevím, jestli je na to potřeba vyplnit nějaký formulář a jaká je úspěšnost přijetí?
Předem moc děkuji
Stručné shrnutí
- Státní školky obvykle požadují doložené očkování a výjimku povolí lékař pouze při prokázané kontraindikaci, jinak dítě do státní školky většinou nepřijmou.
- Lékaři v diskuzi odmítají falešně potvrdit očkování, protože by šlo o podvod s rizikem vysoké pokuty pro lékaře i školku; rodiče uvádějí, že takové kontakty nejsou veřejně sdílené.
- Jako řešení v diskuzi zazněly možnosti: umístit dítě do soukromé nebo lesní školky, odložit nebo rozložit očkování, zvolit šetrnější variantu vakcín za úhradu, nebo organizovat domácí péči a vzájemné hlídání; v ČR podle diskuze nejsou monovakcíny pro MMR.
Nejčastější otázky
Q: Jak funguje udělení výjimky z očkování pro přijetí do státní školky?
A: Výjimku může udělit pouze lékař na základě prokazatelné kontraindikace (závažné zdravotní důvody) a musí být doložená; bez takového potvrzení ředitelé školek většinou dítě nepřijmou.
Q: Může lékař potvrdit, že dítě je očkované, i když není?
A: V diskuzi lékaři i rodiče uváděli, že falešné potvrzení je považováno za podvod, lékař i školka by tak riskovali vysoké sankce, a proto většina lékařů takové potvrzení odmítne.
Q: Kde přijmou neočkované dítě, pokud ho nechci/neumím nechat očkovat?
A: V diskuzi rodiče uváděli, že některé soukromé a lesní školky akceptují neočkované děti, ale není to zaručené; dalšími možnostmi jsou domácí péče, vzájemné hlídání nebo placená soukromá školka.
Q: Jsou v ČR dostupné monovakcíny pro spalničky/příušnice/zarděnky (MMR)?
A: Podle příspěvků v diskuzi v ČR monovakcíny nejsou dostupné a proti spalničkám/příušnicím/zarděnkám se běžně používá kombinovaná vakcína Priorix.
Q: Jaké sankce hrozí rodičům za neplnění očkovacího povinného režimu?
A: V diskuzi se zmiňovalo aktuálně „5000“ pro každého (pokuta) a návrhy na zvýšení až na „10000“; uplatňování sankcí a jejich vymáhání bylo diskutované a lidé zmiňovali, že často vyžaduje soudní řízení.
Q: Lze očkování legálně odložit nebo rozložit tak, aby dítě školku přeci jen navštěvovalo?
A: Ano, diskutované možnosti zahrnují odložení očkování nebo rozložení vakcín na více dávek či delší intervaly a doočkování později; přijetí do školky pak závisí na tom, jak ředitel a školka posoudí doloženou dokumentaci.
Závěry z diskuze
Shoda
- Lékaři obecně nechtějí a v diskuzi odmítají falešně potvrdit očkování, protože by to bylo považováno za podvod a nese to právní rizika.
- Výjimka z očkování je vnímána jako možná jen při doložené kontraindikaci zdravotního stavu.
- Jako praktické alternativy pro neočkované rodiče se uvádějí soukromé nebo lesní školky, domácí péče, odložení či rozložení očkování.
Sporné názory
- Někteří účastníci tvrdí, že soukromé a lesní školky neočkované děti berou; jiní to popírají a upozorňují, že to není pravidlem a záleží na konkrétní školce.
- Někteří účastníci považují současné vakcíny za účinné a nezbytné pro veřejné zdraví; jiní zpochybňují účinnost některých vakcín a obávají se nežádoucích účinků.
Otevřené otázky
- Jaká je reálná úspěšnost žádostí o výjimku pro přijetí do státní školky v praxi?
- Jak přesně budou uplatňovány a vymáhány pokuty (u koho, v jaké výši) v souvislosti s neočkováním?
- Jak se projeví zavedení povinného posledního roku MŠ (zmíněno od školního roku 2017/18) na přijetí neočkovaných dětí do státních školek?
Zmíněné značky a firmy
Priorix, Hexa, Pediacel, Prevenar, Rotarix, Trivivac, Rozalio, Ministerstvo zdravotnictví, MŠMT, Ústav sér a očkovacích látek
Zmíněné produkty a metody
Priorix, Hexa, Pediacel, Prevenar, Rotarix, Trivivac, MMR, monovakcíny (zmíněno jako nedostupné v ČR), odložení očkování, rozložení očkování, doočkování, přeočkování, testy na protilátky, udělení výjimky, kontraindikace, povinný předškolní rok, pokuta za neočkování
Místa a osoby
Praha, Praha 3, Střední východ, Anglie, Madagaskar, Zambie, Indie, Malawi, Kongo
@kocicinka u miminek prave smrtelny byt muze. Docela jsem to sledovala a nebrala jsem dceru do detskym kolektivu, nez ji oockovali. A verim, ze to musi byt silena nemoc. Proste jedna z tech "stredovekych", ktere nejsou vubec potreba, aby se tu vyskytovali, kdyz je na ne vakcina.
@kaja2016 ano, říká se, že u miminek do půl roku. Ale ta jsou obecně hodně náchylná, tak by se s nimi nemělo moc mezi lidi tak jako tak. Ale i potom je to ošklivá nemoc, není to tak, že když se na to zrovna masově neumírá, tak je to sranda, jak mnohé maminky předpokládají
@lajla no, já jsem si vybrat musela, jelikož potřebuji aby mi děti chodily do státní školky, tak jsem je naočkovat dát musela. I když později. A zase nemám tu náturu, abych je někam cpala mermomocí na základě podvodu, něco falšovala, jako některé maminky tady. Učíme se doma respektovat pravidla, i když k nim máme mnohdy výhrady.
@tahejhula co je pertusse? Ja vim, ze je i diskuze o ucinosti TBC vakcina. Ale kdyz se podivas na staty, kde se neockovala, treba viz. Byvale sssr, tak tam je dneska tubery mraky. U nas sice take je, ale minimalne. To myslim, ze svedci o jeji ucinnosti. Ale take jje argumnt, ze ta TBC dnes uz je zmutovana a puvodni vakcina na ni nefunguje.
Meli jsme v rodine tetanus. Verte, ze od te doby se ockujeme velice ochotne. Lze vztahnout i na ostatni nemoci.
@lucka662006 hele, ale kdyz se ti neco akutniho stane, stejne ti tu tetanovku doktori daji, i kdyz jim treba reknes, zes byla minuly tyden na ocku. to je jako s atb. u GBS plus-proste prevence bez doleceni(v tomto pripade)..
@hz nedají, nikdy jsem nezažila, že by mě a nebo mým dětem dávali po úraze tetanovku. Naše malá měla v létě úraz- vypadla z kočárku a rozsekla si hlavu, dva stehy... a nikdo jí nic nepíchal. Až nedávno jsem si s hrůzou uvědomila, že není očkovaná na tetanus( plánuji dát hib ve dvou letech)
@lajla pravé neboli černé neštovice smrtelné bohužel byly a byla to velmi krutá smrt. Jen DÍKY OČKOVÁNÍ se tato nemoc vymýtila. Před očkováním byla úmrtnost 30% nakažených. černý kašel taky není nic moc úporné záchvaty dávivého kašle je mazec pro dospělého ne tak u miminka. Je mi líto Vašeho dítka že mělo komplikace ale můžete se 100% jistotou tvrdit, že to bylo zrovna z očkování? Kdyby se rozhodly všechny maminky neočkovat to bychom to dopracovali. Už velká chyba že se neočkuje TBC při dnešní uprchlické krizi a kdoví co za nemoci sem ještě dotáhnou.
@hz mě spíš strašně udivuje jak přehnaně vztahovacne a citlivé některé maminky umí být, nikdo konkrétní, jako by ani nebyly dospělé a muselo se k nim chovat jak k malým dětem... nepochopím,ale to je můj problém
Toto je psané slovo,strucne,vystizne... jasný pokud vidím opravdu zdeptanou maminku,snazim se

@kocicinka my to co popisujete...měli jako následek z očkování...takže si vyberte...