Neočkované dítě do státní školky
Ahoj, chtěla bych poprosit, jestli někdo znáte lékaře v Praze (ideálně Praha 3 a okolí), který by byl ochotný potvrdit přihlášku do státní školky neočkovaného dítěte, aby nás do školky vzali. Podařilo se nám sehnat místo ve státní školce teď na podzim, od listopadu pracuju a potřebuju rychle potvrdit přihlášku. Naše dětská doktorka mě odmítla. Jestli někoho znáte, pošlete mi prosím jméno doktora.
A netušíte, jak funguje "Udělení výjimky"? V případě, že by nám žádný doktor nepotvrdil přihlášku. Nevím, jestli je na to potřeba vyplnit nějaký formulář a jaká je úspěšnost přijetí?
Předem moc děkuji
Stručné shrnutí
- Státní školky obvykle požadují doložené očkování a výjimku povolí lékař pouze při prokázané kontraindikaci, jinak dítě do státní školky většinou nepřijmou.
- Lékaři v diskuzi odmítají falešně potvrdit očkování, protože by šlo o podvod s rizikem vysoké pokuty pro lékaře i školku; rodiče uvádějí, že takové kontakty nejsou veřejně sdílené.
- Jako řešení v diskuzi zazněly možnosti: umístit dítě do soukromé nebo lesní školky, odložit nebo rozložit očkování, zvolit šetrnější variantu vakcín za úhradu, nebo organizovat domácí péči a vzájemné hlídání; v ČR podle diskuze nejsou monovakcíny pro MMR.
Nejčastější otázky
Q: Jak funguje udělení výjimky z očkování pro přijetí do státní školky?
A: Výjimku může udělit pouze lékař na základě prokazatelné kontraindikace (závažné zdravotní důvody) a musí být doložená; bez takového potvrzení ředitelé školek většinou dítě nepřijmou.
Q: Může lékař potvrdit, že dítě je očkované, i když není?
A: V diskuzi lékaři i rodiče uváděli, že falešné potvrzení je považováno za podvod, lékař i školka by tak riskovali vysoké sankce, a proto většina lékařů takové potvrzení odmítne.
Q: Kde přijmou neočkované dítě, pokud ho nechci/neumím nechat očkovat?
A: V diskuzi rodiče uváděli, že některé soukromé a lesní školky akceptují neočkované děti, ale není to zaručené; dalšími možnostmi jsou domácí péče, vzájemné hlídání nebo placená soukromá školka.
Q: Jsou v ČR dostupné monovakcíny pro spalničky/příušnice/zarděnky (MMR)?
A: Podle příspěvků v diskuzi v ČR monovakcíny nejsou dostupné a proti spalničkám/příušnicím/zarděnkám se běžně používá kombinovaná vakcína Priorix.
Q: Jaké sankce hrozí rodičům za neplnění očkovacího povinného režimu?
A: V diskuzi se zmiňovalo aktuálně „5000“ pro každého (pokuta) a návrhy na zvýšení až na „10000“; uplatňování sankcí a jejich vymáhání bylo diskutované a lidé zmiňovali, že často vyžaduje soudní řízení.
Q: Lze očkování legálně odložit nebo rozložit tak, aby dítě školku přeci jen navštěvovalo?
A: Ano, diskutované možnosti zahrnují odložení očkování nebo rozložení vakcín na více dávek či delší intervaly a doočkování později; přijetí do školky pak závisí na tom, jak ředitel a školka posoudí doloženou dokumentaci.
Závěry z diskuze
Shoda
- Lékaři obecně nechtějí a v diskuzi odmítají falešně potvrdit očkování, protože by to bylo považováno za podvod a nese to právní rizika.
- Výjimka z očkování je vnímána jako možná jen při doložené kontraindikaci zdravotního stavu.
- Jako praktické alternativy pro neočkované rodiče se uvádějí soukromé nebo lesní školky, domácí péče, odložení či rozložení očkování.
Sporné názory
- Někteří účastníci tvrdí, že soukromé a lesní školky neočkované děti berou; jiní to popírají a upozorňují, že to není pravidlem a záleží na konkrétní školce.
- Někteří účastníci považují současné vakcíny za účinné a nezbytné pro veřejné zdraví; jiní zpochybňují účinnost některých vakcín a obávají se nežádoucích účinků.
Otevřené otázky
- Jaká je reálná úspěšnost žádostí o výjimku pro přijetí do státní školky v praxi?
- Jak přesně budou uplatňovány a vymáhány pokuty (u koho, v jaké výši) v souvislosti s neočkováním?
- Jak se projeví zavedení povinného posledního roku MŠ (zmíněno od školního roku 2017/18) na přijetí neočkovaných dětí do státních školek?
Zmíněné značky a firmy
Priorix, Hexa, Pediacel, Prevenar, Rotarix, Trivivac, Rozalio, Ministerstvo zdravotnictví, MŠMT, Ústav sér a očkovacích látek
Zmíněné produkty a metody
Priorix, Hexa, Pediacel, Prevenar, Rotarix, Trivivac, MMR, monovakcíny (zmíněno jako nedostupné v ČR), odložení očkování, rozložení očkování, doočkování, přeočkování, testy na protilátky, udělení výjimky, kontraindikace, povinný předškolní rok, pokuta za neočkování
Místa a osoby
Praha, Praha 3, Střední východ, Anglie, Madagaskar, Zambie, Indie, Malawi, Kongo
@katushka82 potvrzeno že to bylo ockem bohužel kontra nemame..
Já myslela že se bavíme o dnešním očkování...ne co bylo kdysi
@lajla 🙂 to je vtipny-zdeptanou maminku 😀
no, to vsechno prinasi dnesni doba, na vsechno mame hned odpovedi v podobe internetu. A jiny nazor/popr. komunikace se moc nenosi, pak se na dotycnou prave kouka jako na treba ty, co nechteji ockovat. A dospele jsou, jen se neumi samy treba rozhodnout, tak zadaji jiny nazor, ale nepocitaji treba s tim, ze muze byt zcela odlisny..
@lajla ano ale vy jste psala odkdy jsou neštovice, černý kašel smrtelné. Ano dnes nejsou ale díky očkování. U neočkovaného dítka by tyto nemoci mohly propuknout v daleko horší formě než u očkovaného.
Já bych do diskuse přispěla rčením "tam kde začíná svoboda jednoho, končí svoboda jiných" Respektive neočkovat máme právo odmítnout a je to potřeba respektovat, na druhou stranu se pak neočkující skupina nemůže dožadovat stejných privilegií, jako skupina očkujících, kterých je holt více a měli by pro změnu ony přijmout fakt, že prostě nemůžu mít vše. Cpát neočkované dítě do státní školky mi přijde vůči očkujícím rodičům minimálně nefér. Nehledě na to, že lékaři, kteří na tom participují, páchají podvod.
@hz asi máme "štěstí" na doktory lajdáky 😀 Nejvíc mě zatrnulo, když se doktor ani nezajímal o to, jestli kočka, která mě pokousala byla očkovaná na vzteklinu. Jen se mě zeptal, jestli ji znám nebo byla divoká, toť vše....tak jsem se modlila...
Můžu se zeptat, jak to s tím tetanem u vás probíhalo? Jak ho ten příbuzný chytil a jestli se vyléčil?
@katushka82 spíš mýtus kterým nás krmi doktoři, teď neberu.cerne nestovice..
Znám děti.s ockem proti rotavirum...co skončili v nemocnici takovým průběhem...nebo.pneumokoky...
Neštovice.. malý měl.v 6 m a dcerka s ním ve 3, neocko...pár pupínků...věřím.ze je dostanou znovu
Je to těžký a právě proto se tomu.rika obchod se strachem a musíme se rozhodnout samy...protože i následky si samy poneseme
@tahejhula Já své dítě očkovat nechám. Zároveň ale nepluju na obláčku naivity, že to je 100% záruka pro nákaze- viz třeba černý kašel. A až moje dcera nastoupí do školky, byla bych velice nerada ,aby se potkala s dítětem, které neočkované není vůbec a je tudíž mnohem více pravděpodobnější přinašeč infekce. Prostě pro mne jsou neočkovaní jedinci rizikoví. Z podstaty věci. 🙂
@kocicinka Spousta neockujicich ovsem zije v bludu, ze ty nemoce jejich dite chytit nemuze, nemoce se nevyskytuji, nemohou mit tezky prubeh. To jsou takove "rychlokvasky" z FB skupin. To je takovy protipol vseockujicich "mame jit na vcelicku k panu doktorovi a nevim proti cemu". 😂😂
Mno ta výjimka se uděluje v případě, že ti doktor potvrdí, že tvoje dítě nemohlo očko podstoupit z důvodu nějaký kontraindikace...špatnej imunitní systém atp. jinak si to podle mě žádnej ředitel na krk neveme;)
@viridie Vždyť to je totální blbost, co ty píšeš. Právě očkování způsobuje netypický průběh chorob. Naopak u neočkovaných by se lékař i rodič v prvé řadě zaměřil na to, zda nemoc není jedna z těch závažnějších. Nebo si myslíš, že by dítě s pertusí pobíhalo 2 týdny mezi dětma? A o tom, že jsou náchylnější očkovaní (na pertusi) snad není ze statistik pochyb.
@viridie víte kolik takových lidí a dětí denně potkáváte? Sama Vy ani Vaše rodina určitě očko např proti černému kašli nemáte...
Myslíte že na Vás neocko budou z dálky hulakat že nejsou? Nebo že se dovíte které dítě ve školce, mateřském centru..v parku je neockovane? Trochu naivní představa

@kocicinka asi jsem špatně pochopila vaší zprávu...ad falšování maminek plus vaše další odpověd, zas neumím číst mezi řádky😞