Neočkované dítě do státní školky
Ahoj, chtěla bych poprosit, jestli někdo znáte lékaře v Praze (ideálně Praha 3 a okolí), který by byl ochotný potvrdit přihlášku do státní školky neočkovaného dítěte, aby nás do školky vzali. Podařilo se nám sehnat místo ve státní školce teď na podzim, od listopadu pracuju a potřebuju rychle potvrdit přihlášku. Naše dětská doktorka mě odmítla. Jestli někoho znáte, pošlete mi prosím jméno doktora.
A netušíte, jak funguje "Udělení výjimky"? V případě, že by nám žádný doktor nepotvrdil přihlášku. Nevím, jestli je na to potřeba vyplnit nějaký formulář a jaká je úspěšnost přijetí?
Předem moc děkuji
Stručné shrnutí
- Státní školky obvykle požadují doložené očkování a výjimku povolí lékař pouze při prokázané kontraindikaci, jinak dítě do státní školky většinou nepřijmou.
- Lékaři v diskuzi odmítají falešně potvrdit očkování, protože by šlo o podvod s rizikem vysoké pokuty pro lékaře i školku; rodiče uvádějí, že takové kontakty nejsou veřejně sdílené.
- Jako řešení v diskuzi zazněly možnosti: umístit dítě do soukromé nebo lesní školky, odložit nebo rozložit očkování, zvolit šetrnější variantu vakcín za úhradu, nebo organizovat domácí péči a vzájemné hlídání; v ČR podle diskuze nejsou monovakcíny pro MMR.
Nejčastější otázky
Q: Jak funguje udělení výjimky z očkování pro přijetí do státní školky?
A: Výjimku může udělit pouze lékař na základě prokazatelné kontraindikace (závažné zdravotní důvody) a musí být doložená; bez takového potvrzení ředitelé školek většinou dítě nepřijmou.
Q: Může lékař potvrdit, že dítě je očkované, i když není?
A: V diskuzi lékaři i rodiče uváděli, že falešné potvrzení je považováno za podvod, lékař i školka by tak riskovali vysoké sankce, a proto většina lékařů takové potvrzení odmítne.
Q: Kde přijmou neočkované dítě, pokud ho nechci/neumím nechat očkovat?
A: V diskuzi rodiče uváděli, že některé soukromé a lesní školky akceptují neočkované děti, ale není to zaručené; dalšími možnostmi jsou domácí péče, vzájemné hlídání nebo placená soukromá školka.
Q: Jsou v ČR dostupné monovakcíny pro spalničky/příušnice/zarděnky (MMR)?
A: Podle příspěvků v diskuzi v ČR monovakcíny nejsou dostupné a proti spalničkám/příušnicím/zarděnkám se běžně používá kombinovaná vakcína Priorix.
Q: Jaké sankce hrozí rodičům za neplnění očkovacího povinného režimu?
A: V diskuzi se zmiňovalo aktuálně „5000“ pro každého (pokuta) a návrhy na zvýšení až na „10000“; uplatňování sankcí a jejich vymáhání bylo diskutované a lidé zmiňovali, že často vyžaduje soudní řízení.
Q: Lze očkování legálně odložit nebo rozložit tak, aby dítě školku přeci jen navštěvovalo?
A: Ano, diskutované možnosti zahrnují odložení očkování nebo rozložení vakcín na více dávek či delší intervaly a doočkování později; přijetí do školky pak závisí na tom, jak ředitel a školka posoudí doloženou dokumentaci.
Závěry z diskuze
Shoda
- Lékaři obecně nechtějí a v diskuzi odmítají falešně potvrdit očkování, protože by to bylo považováno za podvod a nese to právní rizika.
- Výjimka z očkování je vnímána jako možná jen při doložené kontraindikaci zdravotního stavu.
- Jako praktické alternativy pro neočkované rodiče se uvádějí soukromé nebo lesní školky, domácí péče, odložení či rozložení očkování.
Sporné názory
- Někteří účastníci tvrdí, že soukromé a lesní školky neočkované děti berou; jiní to popírají a upozorňují, že to není pravidlem a záleží na konkrétní školce.
- Někteří účastníci považují současné vakcíny za účinné a nezbytné pro veřejné zdraví; jiní zpochybňují účinnost některých vakcín a obávají se nežádoucích účinků.
Otevřené otázky
- Jaká je reálná úspěšnost žádostí o výjimku pro přijetí do státní školky v praxi?
- Jak přesně budou uplatňovány a vymáhány pokuty (u koho, v jaké výši) v souvislosti s neočkováním?
- Jak se projeví zavedení povinného posledního roku MŠ (zmíněno od školního roku 2017/18) na přijetí neočkovaných dětí do státních školek?
Zmíněné značky a firmy
Priorix, Hexa, Pediacel, Prevenar, Rotarix, Trivivac, Rozalio, Ministerstvo zdravotnictví, MŠMT, Ústav sér a očkovacích látek
Zmíněné produkty a metody
Priorix, Hexa, Pediacel, Prevenar, Rotarix, Trivivac, MMR, monovakcíny (zmíněno jako nedostupné v ČR), odložení očkování, rozložení očkování, doočkování, přeočkování, testy na protilátky, udělení výjimky, kontraindikace, povinný předškolní rok, pokuta za neočkování
Místa a osoby
Praha, Praha 3, Střední východ, Anglie, Madagaskar, Zambie, Indie, Malawi, Kongo
@evcann jinak to bylo krasne provakcinacni heslo, co razi provax agitky 😀 holahej, ted se nosi zodpovednost 😀
@kajalka ten uz tu je 🙂 ale jsme slusne vychovane, i kdyz teda nektere jste nezodpovedne. Fujky
@viridie tak tak, proto se snazim i k ockovani snazim vzdy sehnat hodne info, at se mi sladka nevedomost vyhne. Diky za odpoved a hezky vecer. 🙂
@panickatlamicka Zatím to beru jako diskuzi, tyhle výkřiky "a do mě" nebo "a ukamenujte mě" mě fakt zvedaj ze židle. I když spíš svědčí o autorově nevyspělosti..
Damy muzu se vas tu jeste jednou zeptat, proc v zemich tretiho sveta, kde se neockuje , jsou podle vas choroby, ktere v cr skoro nejsou a ockuje se na ne?
@kaja2016 jake konkretni choroby mas na mysli? ( opravdu nevim, prosim konkretizuj, nerypu 🙂 ) diky
Holky , u nás se také zvýšil výskyt černého kašle poprvé v roce 2013-od 50.let. Nevím, zda je to kvůli neočkovaným-možná ano.
@kajalka proc konflikt? to se mam bat rict svuj nazor? o neockovani ho rikat muzou a ja si mam dát pozor? Proste pro me je to cista nezodpovednost. Tak jsem to rekla, mela by autorka po problemu. A ze se sletnou fanaticke matky neockovatelky se dalo cekat, proto jsem napsala a do me.
@kajalka rada rozvedu. Dceru po narozeni poslali na ockovani tubery, protoze manzel pochazi ze zeme byvaleho sssr a ja to v poporodni euforii uvedla do dotazniku (pak si to vycitala), ockovani chorob, ktere se tu vyskytuji dost, jsme museli posunout na treti mesic, atd atd. No diky tomu jsem se dozvedela ze v rusku se proti tbc proste neockovalo a tubery je tam hodne.
@kaja2016 muj nazor: dovody- hygiena, vcasne podchyceni zacatku choroby- u nas. Spatna hygiena, nakazeny nejde k lekari ( ten mnohdy neni v okruhu 100 km) a nemoc se siri dal.
@panickatlamicka Hele a když už jsme u toho..🙂 . A teď to říkám fakt zcela věčně. Mne totiž přijde a někdo to tady už psal..že neočkovat svoje dítě je dnes tak trochu na principu "sněhové koule", jestli mi chápeš. Že to je prostě "in" a i můj dojem je opravdu ten-že spousta matek neočkuje, protože "jedna paní povídala" a opravdu přesvědčených, respektive nastudovaných rodičů je minimum.
@evcann kdybys chtela rict svuj nazoe, tak napises: myslim, ze je lepsi dite naockovat.
Jenze tys tam nic takoveho, a to ani naznakem, neucedla. Ohodnotila jsi skryte, kdo je a kdo neni zodpovedny ke svym detem a rovnou jsi predpokladala utok. Kdovi, proc. 😉
Tubera se přenáší určitým způsobem a je potřeba dlouhodobý kontakt s postiženým...prsknuti nestačí, takze ano, pokud manžel odtamad pocházel...a babička tam bydlí...tak je určité %nakazy možné
@viridie nemyslim si. Oni se ti neockorodice zas tak neventiluji. A treba co ja znam maminy, ted myslim realne, ne z konika, tak jich vic ockuje, nektere dokonce pro me nepochopitelnym stYlem ( vice vakcin, pri ryme..) a tech par, co neockuje, jsou vzdelani lide a jako trend to urcite neberou. Ovsem uznavam, ze vzorek lidi z meho okoli nema zadnou vypovidajici hodnotu.
@tahejhulano tak bychom se asi měli dát naočkovat. Začala bych stanovením protilátek. jinak s tou TBC se můžeš setkat-je tu někdy plné pískoviště lidí ze zemí bývalého SSSR-nevím, jestli jsou pročkovaní, pak je mezi bezdomovci. Kolikrát potřebuješ víc ruštinu, než češtinu, chceš-li se s dětmi domluvit.
@tahejhula no je ale v tak mal mnozstvi ze se stat rozhodl ockovat pouze rizikove skupiny, napr. Deti lidi, kteri zili dlouhodobe v zemi kde je tubery podstatne vic. Cisla neznam. Jinak treba muj muz je ze zeme kde podlednich cca 100 takrka zadna migrace neni. Zivotni styl odpovida zapadu, hygiena bych rekla na vyssi urovni nez v cechach. Takze nevim co jineho nez absence plosneho ockovani dela ten rozdil...
@panickatlamicka a nech @evcann napokoji. Na me taky pusobi prispevky mnohych jako cista provokace, to je tim, ze se ti jeji nazor nelibi😉
@tahejhula Ale naše dr. je chytrá, obávám se, že pozná netypické příznaky.Poznám je i já.Takže je to dle Tebe tak, že hůř jsou na tom očkovaní-asi ale kromě tetanu a vztekliny-3 roky jsem pracovala v dnes již bohužel zrušeném Ústavu sér a očkovacích látek. Dělali tam právě české vakciny, z kmenů vyskytujících se kolem nás. Dělali je velmi dobře.Paní, která za to ručila byla moje maminka.Možná škoda-kvůli HEXE, že je zrušili, ale k tomu by se museli vyjádřit současní výrobci-jak ručí za kvalitu. Do toho nevidím.Víc čtěte, nepodléhejte módě, máte-li blbé zkušenosti, kontaktujte výrobce, zjišťujte čísla šarže dané použité látky. Nežádoucí účinky nenechávejte plavat.
@panickatlamicka hygiena ne, ale jestli tam tuberaky strkaji do karanteny jako u nas, to nevim a poptam se muze.

@viridie jizlivy ton v tom vidis ty. Ale ok, beru. 😉 Podstata me otazky tkvela i v tom, ze ty se proste nedozvis, zda s tvym ditetem chodi do skolky neockovane deti. Tim padem nemas byt ani z ceho nervozni. 🙂