icon

Kam jet na dovolenou v Itálii?

avatar
adelinka3
11. črc 2009

Ahojky, všecny zdravím. Mám prosbičku, chtěli bychom na dovolenou do Itálie, máme roční mimčo, ale nějak se v té záplavě nabídek Ck topím. Chtěli bychom apartmán, který vypadá slušně, nejlépe s terasou a taky aby moře nebylo daleko...Holčiny, dejte nějaké tipy, dám raději na zkušenosti, než na rady cestovek, které chtěji hlavně prodat 🙂 dííííky

Shrnutí diskuse
Automatické shrnutí diskuse vygenerované umělou inteligencí · 3. čer 2026 · 142 příspěvků

Stručné shrnutí

  • Letoviska na severu Itálie jako Lignano, Bibione, Caorle a Lido di Jesolo jsou v diskusi opakovaně doporučována jako vhodná pro rodiny s malými dětmi díky písečným plážím a pozvolnému vstupu do moře.
  • Rezervace přímo u italských agentur nebo pronajímatelů (např. www.lignano.it, www.agenziamc.com, http://www.deltamare.com) bývá podle diskutujících levnější než přes české cestovky; české CK jsou ale v diskuzi také zmiňovány jako pohodlná varianta (Invia, Satur, Ludor, Pegas, Geos).
  • Cestovat v hlavní sezóně v srpnu je v Itálii nákladnější a přeplněné; konkrétně je v diskuzi zmíněno období okolo 15.–22. 8. (Ferragosto) jako nejdražší, zatímco září a přelom červen/červenec jsou doporučovány pro méně lidí a stále teplé moře.


Nejčastější otázky

Q: Jak najdu apartmán v Lignanu vhodný pro rodinu s malým dítětem?
A: Hledejte přímo na portálu města Lignano www.lignano.it (je možnost češtiny) nebo u italsských agentur jako www.agenziamc.com; v diskusi se objevily nabídky apartmánů v Lignanu už kolem 200 EUR za týden.

Q: Je lepší rezervovat přes českou cestovku nebo přímo v Itálii?
A: Diskuse uvádí, že rezervace přes italské agentury či pronajímatele bývá levnější (www.lignano.it, www.agenziamc.com, http://www.deltamare.com), zatímco české CK (Invia, Satur, Ludor, Pegas, Geos) poskytují pohodlí a servis při příjezdu.

Q: Která letoviska jsou doporučena pro malé děti s pozvolným vstupem do moře?
A: V diskusi jsou opakovaně doporučována Bibione, Lignano (Lignano Sabbiadoro), Caorle, Eraclea Mare, Rosolina Mare a San Benedetto (Palmová riviéra) jako místa s písečnými plážemi a pozvolným vstupem.

Q: Co si vzít na pláž pro roční dítě?
A: Diskutující doporučují slunečník a případně plážový přístřešek; plážový stan se podle zkušeností hodí jen v chladnějším či větrném počasí, v hypermarketech jako Kaufland se objevují plážové přístřešky.

Q: Potřebuje dítě vlastní pas pro cestu do Itálie?
A: V diskusi je uvedeno, že dítě lze nechat zapsat do rodičovského pasu nebo mu vyřídit vlastní cestovní pas; někteří rodiče uvedli, že dětem nechali udělat vlastní pasy.

Q: Kdy jet, aby bylo méně lidí a stále teplé moře?
A: Diskutující radí vyhnout se prvním třem týdnům srpna a období kolem Ferragosto (15.–22. 8.), doporučují konec června nebo září jako méně rušné termíny s teplým mořem.

Q: Jak počítat čas a náklady na cestu autem do jižní Itálie?
A: V diskusi je zmíněno, že cesta na jih (Kalábrie, Sicílie) může být kolem 2000 km a že odhad nákladů na cestu tam a zpět včetně poplatků může vyjít řádově na ~20 000 Kč; vzdálenost z Brna do pobřežních letovisek na severu (např. Lido del Sole) byla zmíněna cca 640 km.

Závěry z diskuze

Shoda

  • Rezervovat apartmán přímo u italských agentur nebo pronajímatelů je běžné a často levnější než platit přes české cestovky.
  • Pro rodiny s malými dětmi jsou často doporučována severní letoviska s písečnými plážemi: Bibione, Lignano, Caorle, Eraclea Mare.
  • Vyhnout se hlavním prázdninovým týdnům v srpnu (zmíněno 15.–22. 8. a první 3 týdny srpna) kvůli vyšším cenám a většímu množství turistů.


Sporné názory

  • Krátká cesta a pohodlné písečné pláže na severu (Bibione, Lignano) versus delší cesta na jih pro „krásnější“ a průzračnější moře (Kalábrie, Sicílie, Salento).
  • Rezervace přes italské agentury je levnější versus rezervace přes české CK jako pohodlnější a s vyšším servisem (v diskusi byly zmiňovány obě možnosti: www.lignano.it/agenziamc.com i CK Invia, Satur, Ludor, Pegas, Geos).


Otevřené otázky

  • Do jaké míry funguje „na blind“ (rezervace až na místě) v severní Itálii během hlavní sezóny; názory v diskuzi se lišily (někdo varoval, že na severu je to rizikové, jiní hlásili úspěchy).
  • Dostupnost kvalitních apartmánů na poslední chvíli koncem srpna zůstává nejistá; někteří doporučují rezervovat s předstihem.


Zmíněné značky a firmy

www.lignano.it, www.etgroup.info, www.agenziamc.com, Marina di Castagnetto Carducci, Kaufland, CK Ludor, Satur, Roca Nettuno, Scoglio della Galea, CK Victoria, atlantika.cz, hotel.invia.cz, Invia, www.Universoturismo.it, www.Omnia2@omnia.com, Camping Pra delle Torri, http://www.deltamare.com, http://www.nejlepsi-dovolena-2014.cz, http://www.dovolenka-pri-mori.sk, http://www.fifo.sk, www.italiekemp.cz, www.ckbalancestep.cz, www.radynacestu.cz, www.terratour.cz, https://www.simplebooking.it, https://www.italieonline.eu, TripAdvisor, Airbnb, Booking

Zmíněné produkty a metody

apartmán, plážový stan, slunečník, plážový přístřešok, karavan, bungalov, kemping, polopenze, animační programy, rezervace přes italské agentury, rezervace přes české CK (Invia, Satur, Ludor, Pegas, Geos), „na blind“ (rezervace na místě), booking, Airbnb, zápis dítěte do rodičovského pasu, vlastní pas pro dítě, Ferragosto

Místa a osoby

Lignano, Bibione, Caorle, Lido del Sole, Lignano Sabbiadoro, Sottomarina, Lido di Jesolo, Livorno, Marina di Castagnetto Carducci, Bolgheri, Toskánsko, Palermo, Sicílie, Kalábrie, Capo Vaticano, Tropea, Sardinie, Rosolina Mare, Pra delle Torri, Eraclea Mare, San Benedetto (Palmová riviéra), Gargano, Peschici, Parco del Sole, Val di Fiemme, Lago di Garda, Amalfi, Salento, Capri, Ischia, Elba, Taormina, Agrigento, Vieste, Grottammare, Rimini, Sirmione, Malcesine, Villa Cecilia, Villaggio Acacie, Rezidence Pierott, Hotel Hungaria (Lido di Jesolo)

Strana
z6
avatar
mart.s.
14. bře 2015

@amandab hm, je to daleko. zhruba 2000 km. taky jsem čekala, až budou kluci větší. Jeli jsme to s přespáním v Bologne.

avatar
lennus
14. bře 2015

Teď jsem narazila na toto, ale je to hrozně daleko. Dá se tam teda i letět: http://cestovani.idnes.cz/italie-a-salento-02d-...

avatar
mart.s.
14. bře 2015

@lennus jo tam je krásně. Já osobně bych ale volila auto. 😉 . Uvidíte tak toho daleko víc, než když poletíte.

avatar
lennus
14. bře 2015

@mart.s. To jo, nebo půjčit auto na místě a dělat výlety po okolí. 😉 Já osobně jet takto daleko s dítětem, tak si dám někde po cestě pauzu s noclehem, klidně i v kempu.
Ty jsi tam byla? Vypadá to fakt nádherně, i Palmová riviéra je prý krásná.

avatar
amandab
14. bře 2015

@luccy.luccy Je to už převážně plné a asi bych chtěla do apartmá né do mibilhomu,ale děkuji.

avatar
amandab
14. bře 2015

@mart.s. Tak to je opravdu hodně daleko,my by jsme to viděli tak max 1200km

avatar
mart.s.
14. bře 2015

@lennus jj je tam krásně. Na Palmovce jsem nebyla, ale mám kamaráda, který tam jezdí. Mně osobně to tam připadá podobné jako na severu. Osobně si myslím, že Salento je daleko krásnější.

avatar
zuzka3112
14. bře 2015

já rozhodně doporučuji Palmovou riviéru, oblast Gargano-Vieste, oblast Salerno-Sorento, především Amalfi, to je neuvěřitelná krása..navíc s možností lodního výletu na Capri. Neskutečně nádherné je městečko Tropea.. ale to je už dole na jihu.... A určitě doporučuji cestu autem, pokud někam dál-Řím a dále, tak s přespáním po cestě někde.

avatar
amandab
14. bře 2015

A Salento je taky daleko?Mě by asi nejvíce pomohlo, kdyby se našel někdo,kdo by mi dal konkrétní tip na apartmán. Italie je asi krásná celá,vím že nejhezčí je Kalabrie, ale my potřebujem něco přístupnějšího autem.
Nebo holt zas poletíme, myslela jsem,že auto vyjde levněji i to hodně na diskusích čtu, ale ono to tak asi nebude 😒

avatar
zuzka3112
14. bře 2015

@mart.s. vidím, že jsme se tu sešly milovnice Itálie 🙂)) Sícilie je nádherná... Taormina se mi moc líbila.. Ať se Vám též líbí na Sicilii 🙂)

avatar
lennus
14. bře 2015

A ještě mě hrozně láká Sardinie.

@amandab Mrkněte na ubytko na www.airbnb.cz My přes ně měli už několikrát ubytko, je tam i hodnocení.

avatar
amandab
14. bře 2015

@zuzka3112 Ahoj a ty jsi tam někde byla,mohla by jsi mi doporučit konkrétní apartmá?My právě přespávat nechceme,trošku se toho bojím,mám strach,že bych to špatně naplánovala,přece jen budem mít sebou ještě skoro mimčo 😉

avatar
mart.s.
14. bře 2015

@zuzka3112 můžu jen souhlasit. Tropeu miluju. Byla jsem tam loni a letos jedeme zase. Amalfi je taky nádherné, stojí zato projet celé to pobřeží. I když osobně se mi víc líbilo Cinque Terre. Je to tam hodně podobné, ale hezčí.

avatar
amandab
14. bře 2015

@lennus Sardinie je nádherná,ale taky spíš na letadlo,je to daleko,známí tam letos letěj,chtěli jsme s nimi,ale nakonec nám přišlo 65tis. za 7dní moc,na to,že ty naši prckové spí s námi a nic nejí,proto volíme auto,ale kdo ví,jestli nakonec nepoletíme 😒

avatar
amandab
14. bře 2015

@mart.s. A jak to řešíte s přespáním,máte naplánované dopředu a nebo prostě někde zastavíte??

avatar
mart.s.
14. bře 2015

@zuzka3112 díky. Věřím , že se nám tam bude líbit. Loni jsme na Sicílii vlastně jen nakoukli 😀 . Byli jsme právě v Taormině, potom na Etně a v Gole Alcantara.
Letos budeme bydlet v Agrigentu a chtěli bychom tu Sicílii projet.

avatar
zuzka3112
14. bře 2015

@amandab ono auto nebo letadlo mi vyjde hodně na stejno... měli jsme jet do Říma a hodně jsem zvažovala, zda autem, nebo letadlem... nakonec se to vyřešilo za nás, otěhotněla jsem a nikam se nejede. Manžel ještě není zvyklý řídit takové štreky, tak jsem počítala a počítala a porovnávala..ale stejně bych vždycky volila raději auto.. Jinak co se týče tipu přímo na nějaké konkrétní ubytování a místo, u mě to bude horší. Sjezdila jsem Itálii s rodiči komplet od shoda dolů, jediné, co nám chybělo navštívit byla Apulie. Ubytování zajišťoval otec, takže nemohu dát konkrétní odkaz na apartmány... A jak daleko chcete jet? Jak daleko je to pro Vás únosné? Mrkněte na mapu, dejte si hranici, kam až by jste byli schopni dojet a podle toho bych vybírala. Velmi oblíbené mám i Lago di Garda, ale k moři si už musíte dojet...

avatar
lennus
14. bře 2015

@amandab To je opravdu darda, jde to levněji. Známá teď letí za hubičku a ubytko jde sehnat levně přes booking nebo airbnb. Autem k přístavu to jde, ale pak se jede dost dlouho trajektem, každopádně já bych tam jednou ráda jela spíš tím autem, abychom ten ostrov mohli projet. 😉

avatar
zuzka3112
14. bře 2015

@amandab ano byla jsem v San Benedetu del Torontu. Bylo tam nádherně, ano, je to podobné vzdáleně Bibione, ale já bych to tak neporovnávala. Bibione je "československé" městečko. Zavoláš Maruš a otočí se jich dvacet 😀 😀 V San Benedetu mě dostaly ty stovky palem, palmová promenáda, prostě nádherná atmosféra jakoby subtropického střediska. Konkrétní ubytování Vám neřeknu, zajišťovali tehdy rodiče. Ale neměl by to být problém najít něco vhodného. Většina apartmánů jsou si hodně podobné. Záleží, jaké máte nároky...

avatar
mart.s.
14. bře 2015

@amandab ne, mám to vždy zamluvené dopředu. Pokud chci někde přespat 1 -2 noci , tak to obvykle zamlouvám přes booking com

avatar
zuzka3112
14. bře 2015

@mart.s. my objeli Sicilii skoro po obvodu. Ale je pravda, že jsme toho za ty roky sjezdili s našima tolik, že v tom mám kolikrát guláš dobrý...Po cestě na Sicilii jsme přespávali v kempu v Pise. To byl moc dobrý nápad, prošli jsme si areál u šikmé věže. Zaplať tomu nahoře za ty dary, že areál je obehnaný vysokou kamennou zdí, jinak jsem byla docela v šoku, že město Pisa pěkně škaredé a špinavé a hlavně smradlavé město... To bylo prvně v Itálii, kdy mě to překvapilo.

avatar
mart.s.
14. bře 2015

@zuzka3112 to máš pravdu . Pisa fakt není nic moc. Každý se tam hrne a všichni jsme byli zklamaní 🙂
To máš skvělý, že jste toho s rodiči tolik objezdili. Já s našima jezdila sice každý rok taky k moři, ale byly to takové ty dovči - přijet do hotelu nebo apartmánu a fláknout sebou na dva týdny na pláž 😀 . Tak se to teď snažím sobě i dětem vynahradit 😉

avatar
alpa1
14. bře 2015

Také se v Itálii přkláním k Palmovce - tři roky zpátky jsme byli v Grottammare, letos už máme objednáno San Benedetto. Super je, že krom posledních cca. 3 km se to dá z Čech jet celé po dálnici. Teplá voda, pozvolný vstup do moře... jsem na to zvědavá, prckovi v létě bude rok a půl a tahle oblast je ideální pro menší děti 🙂

avatar
amandab
15. bře 2015

@alpa1 Ahoj a mohu se zeptat jak dlouho Vám trvá cesta,kde jste sehnali ubytko a na kolik si myslíš,že Vás dovča vyjde?Děkuji

avatar
lenka27
15. bře 2015

My jedeme do Toskánska do bungalovu, ale nakonec do kempu, vyjde nas ubytovani 17000 pro ctyrclennou rodinu

avatar
amandab
15. bře 2015

@lenka27 A můžeš hodit odkaz kam přesně a od jaké cestovky?Děkuji

avatar
lenka27
15. bře 2015

@amandab jedeme bez cestovky, vsechno resime primo s kempem

avatar
rennu
31. bře 2015

My byli loni na severu (2 děti - 1 rok a necelé 4 roky), cesta tak akorát, byli jsme na 2 týdny, každý týden jiná destinace a super - každé mělo něco do sebe, druhé sice dražší apt. patrový se zahrádkou, ale v místě bazén a menší bazének pro děti, hřiště, na pláž zdarma vláček ... animační programy pro děti... Letos jedem na týden do stř. Itálie a pak týden popojedem na sever, kam přijedou i kamarádi s dětmi, tak si to užijeme i s nimi.
Taky bych ráda na jih, ale jezdíme bez přespání někde, manžel je řidič, já neřídím a pro menšího je to daleko moc..
Jinak jsme s manželem jednou dali skoro 3 týdny Itálie autem - Benátky, Pompeje, týden Kalábrie a pak Řím a Pisa a luxusní, snad se tam ještě někdy vrátím 🙂

Strana
z6