Jak řešit příspěvek na bydlení a falešnou smlouvu?
Holky, prosím nechci moralizovat, jen poradit.
Jsem se synem sama, brala jsem RP a nyní jsem šla na úřad práce, jenomže jim dorazila smlouva z práce na DPP, kterou jsem neuvedla. Moje sestra potřebovala do práce a nechala si smlouvu napsat na mě (vubec mi nedošlo, ze by to vadilo) říkali ji, ze to hlásit nebudou. No peníze si samozřejmě nechala posílat na můj účet, nyní kdyz jsem šla pro podporu, tam je smlouva, paní jsem narovinu řekla, ze jsem nepracovala, ze ta smlouva byla jen psaná na mě (došlo ji, ze zaměstnávají na černo a ze chtějí nejspíš sestře uškodit, proto poslali tu smlouvu) jenomže akorát uškodili mně. Sestra s nimi nevyšla, udělalo se nějaký zle, tak asi proto.
Skoncila tam v srpnu, ale ja pobírám celou dobu příspěvek na bydlení, přídavek na dítě. No nyní to nejspíš poputuje na sociálku a ja tim pádem to budu leda tak všechno za tu dobu co tam pracovala vrátit (rok) je nějaká možnost se bránit?
Jsem z toho úplně zoufalá, myslim si, ze i kdyz mi daji splátkový kalendář, nemam šanci vyjít. Ja vubec nevim co delat. Znáte někdo podobný případ a co dělat? Děkuji
Stručné shrnutí
- Dohoda o provedení práce (DPP) vystavená na někoho jiného může být zjištěna úřadem práce a vést k požadavku na vrácení neoprávněně pobraných dávek, například příspěvku na bydlení a přídavku na dítě.
- Sociální úřad obvykle požaduje vrácení neoprávněně čerpaných dávek a může nabídnout splátkový kalendář; v diskuzi byla uvedena zkušenost, že úřednice řekla „a pak vrátím co jsem za tu dobu brala ve splátkovým kalendáři“.
- Doporučené obranné kroky zmiňované v diskuzi zahrnují oznámení na policii pro podezření na zneužití identity, podání podnětu na Inspektorát práce a vyžádání kopií rozhodnutí či záznamů od sociálního úřadu jako důkazní materiál.
Nejčastější otázky
Q: Jak se bránit, když je na mě vystavená DPP, kterou jsem neuzavřela?
A: Doporučované kroky jsou nahlásit podezření na zneužití identity na Policii, podat podnět na Inspektorát práce nebo Státní úřad inspekce práce a vyžádat si kopii rozhodnutí či podkladů od sociálního úřadu, které lze předložit jako důkaz.
Q: Budu muset vrátit příspěvek na bydlení a přídavek na dítě, když se zjistí DPP?
A: Diskutující uváděli, že sociální úřad obvykle požaduje vrácení neoprávněně pobraných dávek a může nabídnout možnost splácet prostřednictvím splátkového kalendáře.
Q: Má zaměstnavatel povinnost kontrolovat totožnost u DPP?
A: V diskuzi byly protichůdné názory: někteří uváděli, že novela zákoníku práce ukládá ověřit identitu zaměstnance a hrozí pokuta, jiní tvrdili, že kopii občanského průkazu u DPP zaměstnavatel mít nemusí; otázka je sporná a závisí na výkladu právní úpravy.
Q: Může zaměstnavatel nést odpovědnost, když nechal vystavit DPP na jinou osobu?
A: Někteří diskutující uváděli, že zaměstnavatel porušil zákoník práce a hrozí mu sankce, zatímco jiní tvrdili, že v praxi je obtížné doložit, že zaměstnavatel věděl o podvodu; oba přístupy byly v diskuzi zmíněny jako možnosti.
Q: Přijme sociální úřad vysvětlení, že za DPP pracovala jiná osoba (např. sestra)?
A: V diskuzi zaznělo, že úřady často nespokojí pouze slovní vysvětlení; doporučovalo se doložit tvrzení výpisy z banky, účtenkami, kamerovými záznamy nebo svědky z doby, kdy měla osoba pracovat.
Q: Jaké rozdíly mezi DPP a DPČ jsou relevantní pro hlášení a odvody?
A: Diskuze zmínila limity pro DPP (hranice 10 000 Kč) a odlišné pravidla pro DPČ; v souvislosti s hlášením do ČSSZ a odvody účastníci diskutovali, že překročení hranic měsíčních limitů mění povinnosti zaměstnavatele a zaměstnance.
Závěry z diskuze
Shoda
- Sociální úřad bude pravděpodobně požadovat vrácení neoprávněně pobraných dávek a může nabídnout splátkový kalendář.
- DPP na někoho jiného považují diskutující za vysoce rizikové a potenciální zdroj právních a finančních problémů.
- Jako praktický krok se doporučuje vyžádat si kopie rozhodnutí od sociálního úřadu a zvážit oznámení na Policii a Inspektorát práce.
Sporné názory
- Někteří diskutující tvrdili, že novela zákoníku práce ukládá zaměstnavateli povinnost ověřit totožnost a hrozí mu pokuta; jiní tvrdili, že kopii občanky u DPP zaměstnavatel mít nemusí.
- Někteří zastávali názor, že vina je primárně na zaměstnanci, jiní uváděli, že i zaměstnavatel může nést odpovědnost; oba pohledy byly v diskuzi zastoupeny.
- Je sporné, zda podání na Policii nebo Inspektorát práce zabrání požadavku sociálního úřadu na vrácení dávek.
Otevřené otázky
- Dokáže oznámení na Policii nebo Inspektorát práce reálně zabránit povinnosti vrácení dávek?
- Jak přesně úřady vypočítají částku k vrácení a jaké budou podmínky splátkového kalendáře v konkrétním případě?
- Jaký je jednoznačný právní výklad povinnosti zaměstnavatele ověřit totožnost u DPP v konkrétních situacích?
Zmíněné značky a firmy
ČSSZ, Úřad práce, Policie, Inspektorát práce, Státní úřad inspekce práce, sociální odbor (sociálka), zdravotní pojišťovna
Zmíněné produkty a metody
DPP (dohoda o provedení práce), DPČ (dohoda o pracovní činnosti), práce na černo, splátkový kalendář, vrácení neoprávněně čerpaných dávek, příspěvek na bydlení, přídavek na dítě, zákoník práce, hlášení do ČSSZ, oznámení Policii, podání na Inspektorát práce
Místa a osoby
žádné
@jelenice_zavodnice ještě bych pochopila ze s tím chtěli takhle nějak vykyvat… ale nepochopím, ze chci Zadat o nějaký dávky a neuvažuju s tím, ze mám oficiálně prijem … a obhajovat se vlastně přiznáním účasti na podvodu 😕ale když sleduju jak to obecně funguje, tak je me smutno… je to spis o tom jak to všechno ohnout aby z toho slo vytáhnout co nejvíc 😔
No, bude muset.... Nebude, neoprávněné davky jsi cerpala zy, takze vracet je budes taky ty. A když ti nic neda, tak nemas jak to z ni dostat.
@janule0123 Nikdy jsem nebyla jako negramot na sociálních dávkách nebo UP, vždy jsem pracovala a to dokonce i s dítětem, jenomže pak přišla blbá situace a fakt to jinak nešlo a vůbec mi nedošlo, že jsem to blbec takto udělala. Proste je součást rodiny a nechtěla jsem ji nechat na holičkách a pomoct ji, ted si sama za svoji blbost ponesu následky.
@j.a.n.i No právě, doufam, ze si to zaplatí nebo mi tedy pomůže, jinak nevim opravdu.
@janule0123 Jj, paní mi řekla, az mi prijde výzva ze sociálky tak at doložím ty příjmy co brala (co mi chodily na účet) a pak vrátím co jsem za tu dobu brala ve splátkovým kalendáři. Tak teď jen čekat na ten dopis.
No, já spíš nejak nechapu, v cem ji to pomohlo 🤔 proc nemohla mit dpp na svoje jmeno.
Jo a jen tak mimochodem, ne, kazdej fakt nepodvadi, na to nemusi byt svazej, to je totiz normalni chovani a ne omlouvat svoje podvody tim, ze to delaji i ostatní.
@j.a.n.i Já jsem nepsala, že podvádí všichni na světě, jen to co mi řekla ta úřednice, že to řeší opravdu denně a dělají to prý i úplně normální lidi, protože berou prý třeba příspěvek, který jim nestačí a proto dělají takto bokem, aby měli na jídlo. Zrovna prý to měla paní co měla 3 děti a byla na ně sama, nikoho neobhajuji, jen ze jsem nebyla jediná.
@j.a.n.i Buď je v exekuci, nebo udělali dvě DPP pod 10tis. Jiný důvod mě nenapadá.
@somalicats Exekuce taky nevadi, nebo minimálně do června nevadila, neb se to fakt nikam nehlásilo. Leda ty 2 dpp.
Radu nemám, ale pro tebe je to ponaučení pro příště. Možná je to sobecké, ale měla bys myslet hlavně na sebe a své dítě.
Má rada: pouč se z toho, prestan lhát, házet vinu na ostatní, přestaň tu vykládat, jak je normální podvadet - není!!! Postav se k tomu celem, peníze vrat, a doufej, ze ti teď pomuze segra, a ber to jakou drahou životní zkušenost. Takové pseudopomoci mohou být i mnohem vetsi pruser, než teď mas.
Paní socce i pracaku jsou jiste zvyklé slychat plno příběhu, a pochybuju, ze ti věří. Proste postupuje podle černého na bílém.
@j.a.n.i ano, je to kvůli té hranici 10 tisíc. U určitých profesí třeba většinu roku vyděláš plácnu 8 tisíc měsíčně, ale jeden měsíc 15 tisíc, a už musíš platit. Samozřejmě, někdo jede na 10+10 celý rok. Prostě vždycky se snažit, aby státu za nehty zůstalo co nejmíň. Podotýkám, že se v mojí oblasti jedná o vysokoškolsky vzdělané lidi.
Promiň ale dobře ti tak. Podvádět se nevyplácí. Je paradax že ti nevadí brát peníze od lidí kteří poctivě pracují a tímpádem ti dotují dávky ale nevadí ti že tvoje sestra sama pracuje na černo aby nemusela sama peníze odvádět. Kdyby to udělal každý tak na ty tvoje dávky peníze nejsou, holt z cizího krev neteče co 🙈
Jsi poučena, peníze vrať, vyřídit si to se sestrou a začněte dodržovat pravidla 🤷

Ale stejně .. jenom na zamestnavatele tu vinu nepresunes - jedete v tom všichni tři