Školka-ošetřovné. Jak to budete řešit?
ahojte, mám dotaz, podle posled. aktualit po znovuotevření školky nárok na ošetřovné dále není. ale je podána nějaká petice, nevíte kdy se bude projednávat popř. někdo více info o tomhle? přece děti, které jsou chronic. nemocné či žijí v domácnosti s rizik. osobami nemohou nastoupit do školky nyní. ale BUDOU MUSET zřejmě, když rodiče nedostanou ošetřovné..jak to budete řešit? nebo někdo neví více informací, zda vláda bude projednávat ještě tohle atd..???
Stručné shrnutí
- Po znovuotevření mateřských škol podle sdělení infolinky nárok na ošetřovné zaniká dnem, kdy školku otevře její zřizovatel; původní žádost z března končí dnem otevření MŠ (uvedeno v diskuzi).
- V diskuzi se uvádělo, že současná výše ošetřovného je 80 % a probíhají návrhy na snížení na 60 % pro červen; změna podmínek má být projednána ministerstvem nebo v nejbližších dnech.
- Provoz škol a školek po otevření bude diferencovaný: školy mají přísnější nařízení než MŠ, v některých MŠ je plánováno maximálně 25 dětí ve třídě, měření teploty ráno, výdej obědů po skupinách s 20min přestávkou, a některé školky nakoupily ochranné štíty pro personál.
Nejčastější otázky
Q: Jak bude ošetřovné fungovat po znovuotevření mateřských škol?
A: Infolinka v diskuzi uvedla, že nárok podle zákona zaniká dnem, kdy zřizovatel MŠ školku znovuotevře; původní žádost z března končí dnem otevření MŠ.
Q: Zůstane ošetřovné ve výši 80 % i po znovuotevření škol a školek?
A: V diskuzi se uvádělo, že ošetřovné nyní činí 80 %, ale zmiňovány byly návrhy na snížení na 60 % pro červen a veřejné vyjádření ministra Plagy o možných úpravách.
Q: Jaké hygienické a organizační opatření mohou školky zavést po otevření?
A: V příspěvcích se uvádělo, že děti ve třídách roušky obvykle nenosí, zaměstnanci mohou nosit roušky nebo štíty při kontaktu s rodiči, některé MŠ nakoupily štíty, plánuje se měření teploty ráno a výdej obědů po skupinách s 20min pauzami.
Q: Co dělat, pokud doma žijí osoby z rizikové skupiny a rodič nechce dítě do školky poslat?
A: Diskuze uvádí, že v praxi někteří rodiče zůstávají doma, ale podle informací z infolinky nárok na ošetřovné po otevření MŠ zaniká, takže rodiče mohou čelit ztrátě příjmu nebo nátlaku zaměstnavatele.
Q: Může zaměstnavatel označit nepřítomnost rodiče za neomluvenou, pokud neudělá neplacené volno?
A: V diskuzi bylo uvedeno, že někteří zaměstnavatelé odmítli neplacené volno a hrozili, že napíší absenci, pokud zaměstnanec nepřijde do práce.
Q: Kde hledat kroky nebo petice proti ukončení ošetřovného pro školky?
A: V diskuzi byl zmíněn zastupitel Brna Petr Hladík, který psal otevřený dopis ministerstvu, a obecně se doporučovalo sledovat ministerstvo a lokální samosprávy pro informace o projednávání návrhů a petic.
Závěry z diskuze
Shoda
- Nárok na ošetřovné může zaniknout dnem, kdy zřizovatel MŠ školku otevře; mnoho rodičů a účastníků diskuze to považuje za fakt podle hovorů s infolinkou.
- Školky a školy budou po otevření fungovat rozdílně; školy mají přísnější pravidla než MŠ a některé MŠ plánují organizaci dětí ve skupinách a měření teploty.
- Rozhodnutí o výši a podmínkách ošetřovného (80 % versus návrh 60 %) má být ještě projednáno na úrovni ministerstva nebo legislativních opatření.
Sporné názory
- Někteří v diskuzi považují snížení ošetřovného na 60 % za přiměřené, protože stát nemůže dlouhodobě platit všem, zatímco jiní požadují zachování 80 % nebo plošné prodloužení ošetřovného pro rodiče dětí v MŠ i ZŠ.
- Někteří tvrdí, že rodiče by měli děti posílat do školek a škol za současných podmínek, zatímco jiní argumentují, že rodiče s rizikovými osobami nebo těhotné matky by měly mít možnost dítě neposlat bez ztráty příjmu.
Otevřené otázky
- Za jakých přesných legislativních a administrativních podmínek bude nárok na ošetřovné po otevírání MŠ a ZŠ zachován nebo zrušen?
- Jak budou řešeny rodiny s chronicky nemocnými dětmi nebo domácnostmi s rizikovými osobami, pokud ošetřovné zanikne?
- Bude finálně schválen návrh na snížení ošetřovného na 60 % pro červen a jaký bude termín účinnosti případných změn?
Zmíněné značky a firmy
ministerstvo, MŠ, ZŠ, ZUŠ, ČT, infolinka
Zmíněné produkty a metody
ošetřovné, OČR, 80 %, 60 %, rouška, respirátor, ochranný štít, teploměry, měření teploty, výdej obědů po skupinách s 20min pauzou, neplacené volno, povinná školní docházka, petice, otevřený dopis
Místa a osoby
Brno, Petr Hladík, Plaga, ČT
Ja se treba jeste rozhoduju, zda maleho do skoly dat nebo ne, nebojim se, ale nelibi se mi ty podminky...rousku budou mit ve tride nasazenou, pokud bude ten ucitel, ktereho zrovna budou mit vyzadovat, muzou byt namichani s jinymi tridami a na zachod jak vojaci s doprovodem v urcenych casech...ve tride rozestupy, nevim, jestli si bude moct treba pohrat se spoluzaky...takze nevim, jak t bude v realu. Treba maly chodi i na Zus na Vv, tam jsem ho odhlasila, protoze tam vylozene psali, ze rousky budou mit po celou dobu vyuky (3 vyucovaci hodiny v kuse) a pani ucitelka mi psala, ze to naprosto chape, ze je to postavene na hlavu a proti prirozenosti.
U nás pravidla ještě nevydali, ale starosta psal, že MŠ nakoupila štíty, tedy pokud by tam měli štíty, to mi přijde lepší než rouška, ale naše školka chce děti co nejvíc mít venku, uvnitř budov jen minimálně a pokud by tam byly štíty, ať si to dělají paní učitelky jak chtějí myslím, že to za týden vzdají (na jídlo a spaní to stejně nejde a jestli to bude hodinu dopoledne a hodinu odpoledne), zase aspoň dcera nebude pořád nemocná, než jak to bylo předtím tam byly věčně nemocné děti, protože se mezi sebou děti nakazily, taky nakoupili teploměry, tak se asi ráno dětem bude měřit teplota...ještě je otázkou ta otevírací doba školky....
@veroniquecz ano, to jsem taky psala ředitelce...ale zakoupili dětem štíty...
@vanocni_stromecek před chvilkou jsem četla článek ve kterém se píše i o povinné školní dochazce teď od 25.5 .Jako co k tomu dodat.Jsem zvědavá jak to opravdu dopadne🤔.
Tak jsem cetla,ze osetrovne zůstane 80%.Jen musí doladit za jakých podmínek na ne bude mít člověk nárok.Ale víte jak to je-ted je to takhle a za chvilku je to jinak

@zutinka tak když někteří zůstanou doma, tak asi nejde moc jet normálně, kdyby tam poslali všechny a ty rizikové skupiny měly na konci roku přezkoušení, tak pak by se normálně jelo...ale lidi se bojí, to udělala média, ty počty nakažených celostátně nesplňuji ani znaky epidemie, proto mi nepřijde zvláštní děti do škol a školek poslat