Vycházky na nemocenské při rizikovém těhu. Jak to je?
Ahoj,
potřebovala bych poradit. Jsem na rizikovém těhotenství kvůli práci - 12ky směny, den i noc, pečovatelka v domově seniorů se zvláštním režimem. Takže nemocná nejsem, ale mám to kvůli náročnosti zaměstnání. A teď otázka. Platí pro mě stejná pravidla jako pro nemocného? Nebo může ošetřující lékař dát neomezené vycházky? Někde jsem četla, že to snad jde, ale on se tvářil, že 6 hodin za den je jediná možnost.
Stručné shrnutí
- Zaměstnavatel musí přeřadit těhotnou zaměstnankyni na práci vhodnou pro těhotné; pokud vhodné místo není, má zaměstnankyně nárok zůstat doma s náhradou 100 % výdělku.
- Nemocenská (PN) je určena pro nemocné; na PN jsou vycházky standardně omezené na maximálně 6 hodin denně a neomezené vycházky byly zrušeny.
- V praxi někteří lékaři vystavují PN i při nevhodné práci a někteří zaměstnavatelé místo přeřazení posílají zaměstnankyni na PN; toto používání PN někteří považují za zneužití systému.
Nejčastější otázky
Q: Co musí zaměstnavatel udělat, když je má práce pro těhotnou nevhodná?
A: Zaměstnavatel má povinnost nabídnout přeřazení na práci vhodnou pro těhotné; pokud vhodné místo (podle příslušné vyhlášky o pracích nevhodných pro těhotné) není k dispozici, má zaměstnankyně nárok zůstat doma s náhradou 100 % platu.
Q: Může lékař předepsat neomezené vycházky během těhotenství?
A: Neomezené vycházky byly zrušeny; standardní pravidlo je, že na PN jsou vycházky omezené na maximálně 6 hodin denně a lékař může vycházky určit v tomto rozsahu.
Q: Je legitimní jít na PN, pokud je práce fyzicky náročná, i když nejde o nemoc?
A: Oficiálně je PN určena pro nemocné; v praxi někteří lékaři PN vystaví i pro nevhodnou práci, ale takové využití bývá v diskuzi označováno za potenciální zneužití a někteří varují, že v případě zjištění může být požadováno vrácení dávek.
Q: Jak mám formálně žádat zaměstnavatele o přeřazení nebo o 100% náhradu?
A: Doporučuje se písemně požádat zaměstnavatele o přeřazení na vhodnou práci; pokud zaměstnavatel nepřeloží a práce je podle vyhlášky zakázaná, vzniká nárok na ponechání doma s 100 % náhradou.
Q: Jak často se kontrolují PN u těhotných?
A: Zkušenosti jsou rozdílné: někteří uvádějí, že kontroly sociálních orgánů probíhají i u těhotných na PN, jiní popisují, že u nich kontroly nedorazily; praxe se liší.
Q: Co dělat, když lékař nechce vystavit PN a zaměstnavatel nenabízí přeřazení?
A: Nejprve požádejte zaměstnavatele písemně o přeřazení; pokud zaměstnavatel nevyhoví a práce je skutečně dle vyhlášky nevhodná, je možné uplatnit práva právní cestou (soud) nebo stížností u příslušných orgánů, přičemž v praxi lidé uvádějí, že uplatnění práv může být komplikované.
Závěry z diskuze
Shoda
- Vycházky na PN jsou obvykle omezené na maximálně 6 hodin denně.
- Zaměstnavatel by měl nabídnout přeřazení na vhodnou práci nebo umožnit zůstat doma s 100 % náhradou mzdy, pokud vhodné místo není.
- PN je primárně určena pro nemocné, nikoli jako automatické řešení při nevhodné práci.
Sporné názory
- Používání PN pro nevhodnou práci: jedna strana považuje vystavování PN v takových případech za podvod a okrádání státu, druhá strana tvrdí, že v praxi jde o nutné řešení, pokud zaměstnavatel nenabízí přeřazení.
- Kontroly PN u těhotných: někteří uvádějí, že kontroly probíhají pravidelně i u těhotných, jiní mají zkušenost, že kontroly často nepřicházejí.
Otevřené otázky
- Jak často a podle jakých kritérií probíhají kontroly PN právě u těhotných v praxi?
- Jak efektivně prosadit nárok na přeřazení nebo 100 % náhradu mzdy, pokud zaměstnavatel odmítá?
- Jaká je přesná administrativní procedura a odpovědnost lékaře při vystavování PN pro nevhodnou práci?
Zmíněné značky a firmy
žádné
Zmíněné produkty a metody
nemocenská (PN), vycházky 6 hodin denně, přeřazení na vhodnou práci, 100 % platu, vyhláška o pracích nevhodných pro těhotné, vyrovnávací příspěvek v těhotenství
Místa a osoby
žádné
@hany84
to je ale jeji blbost,ze se necha zamestnavatelem odbyt.Jestli je tehotna nebo ne s tim nema co delat.
Nevím, jestli to tady ještě nepadlo, ale pokud máš práci skutečně zakázanou těhotným (podle příslušného seznamu) a zaměstnavatel by ti našel nějaké nenáročné výpomocné místo, tak to může být výhodné pro obě strany - zaměstnavateli budeš užitečná za třeba i hodně nízký plat a ty můžeš od sociálky dostávat doplatek do výše původního platu (vyrovnávací příspěvek v těhotenství nebo tak nějak se to jmenuje). Ale nevztahuje se to na prosté snížení úvazku a musíš mít skutečně zakázanou práci.
@thalia jedni podvádění a kradou a ja budu taky? To snad ne! Jaký podvod? Jaké okrádání? Já dávala pouze příklad, jak to v ČR chodí. Takže, když jsem byla doma s břichem, protože mám těžkou práci a neměli pro mě jinou, jsem okradala? 🤣🤣🤣 Aha.. Tak to jo... No asi takhle, já myslím že každý gynekolog tohle pochopí, pokud jde o mě, tak mě paní doktorka nabízela neschopenku hned.. Zapomněla jsem dodat, že v mé fabrice bylo taky od 5 stupňů do 0... Ale to je teď asi vedlejší.. No určitě, jak budu čekat druhé, budu doma zas... O to, abych mimi potratila mi opravdu váš názor vůbec nestojí a myslím, že práce v domově, je fyzicky i psychicky dost náročná... Tak proč nezustat doma... Mě by zase zajímalo, co by jsi dělala... Pokud ti v práci oznámí, že náhradní nemají a že tu ani nedají 100% plat, a firma si to dobře pohlídá tak, aby neměli žádnou újmu.. U soudu se nedovolas... Tak co dál? Stojí to za ty tahanice? Raději si užiji tehu doma a v klidu...😉
@motykan
Nikdo nerika,ze nema zustat doma ale ze jit na PNku je proste podvod.Zamestnavatel ji ma preradit na praci,kterou delat muze nebo ji nechat doma za 100% platu.
A v praci ti tezko oznami,ze kdyz nemaji praci tak te doma nenechaji,to by porusovali zakonik prace.Oni to mozna zkusi ale treba znat sva prava coz bohuzel spousta zamestnancu nezna a zamestnavatele toho zneuzivaji.Hlavne spolehaji na to,ze to k soudu vubec nepujde,ze se nikdo s nima dohadovat nebude.Kdyz bude mit kazdy pristup jako ty tak s nama zamestnavatele budou vyj...t jak se jim zachce.
@zelenaesmolda nevím no, u nás to tak prostě je.. Jako ve fabrice ale uz jsem si na takové jednání zvykla. Je to na delší povídání, na peníze si zase nemůžu stěžovat... Tam se na zákoník práce nikdo nedívá... šestnácti hodinnové směny, by se také neměli a mám je třeba 3x týdne ke svým směnam... Taky někdo může říct, moje blbost ale když vám řeknou, že jinak se můžete dívat po jiné práci... Kort v dnešní době, vzhledem k situaci, si to každý rozmysli... Víc se tu asi nebudu dohadovat. Je to hodně individuální a přidala jsem vlastní názor a zkušenost, protože vím jaké to je. Paní tazatele přeji zdravé mimčo a poklidné tehu. 👍
@motykan sklidni hormon, já nepsala o tobě, ale obecně o tom tvém přirovnání - někdo něco dělá, tak já můžu taky, nevadí, že to není zrovna košer. Páru vypustilas, tak snad se už cítíš líp. Zbytek viz @zelenaesmolda.
Teda mě udivujete! Sama jsem na neschopence co mě vyrazili po zjištění v práci, ze jsem v tom. Bohužel mi zbýval nějaký měsíc do nové smlouvy. Ale při mé práci jsem riskovala, že o to mimino přijdu. Buďte aspoň trošku tolerantní a né jak slepičky na trhu!
Musím se smát, jak je každej chytrej a přesně ví co a jak má být (•‿•) . Ano, teorie je jedna věc...přeřadit nebo za 100% doma, ale realita je prostě někde jinde. Tak to nefunguje a hotovo 😀. Je sice hezké, že to všichni víme a všichni jsme za správňáky a dokonalý, ale tímhle se tady může ohánět jen někdo, kdo v podobné situaci nebyl a zná jen tu teorii. Myslím, že takových, u kterých se podobný problém řešil 100% náhradou platu je absolutní minimum a nikoho takového neznám. Třeba se ale někdo ozve.
Jinak s těmi vycházkami... Opravdu je max.6 hodin a dodržovat bys je měla. Otázkou je, zda opravdu chodí cíleně kontroly i na těhotné a nebo jen když mají cestu k někomu poblíž... Samozřejmě jsme na koníkovi a každý tu bude tvrdit, že choděj... Kamarádka je doma od září doposud a nikdo u ní nikdy nebyl... U mě v prvním těhotenství taky ne... U sestry byly jednou...ale v době, kdy měla vycházky...takže spíš měl cestu k někomu na vesnici, tak to zkusil a hned měl o kontrolu navíc... Další 2 kamarádky taky bez kontrol a to jsou na PN od začátku... Ať jsi miminko i ty v pohodě a užívej léto ...
Sice trochu OT a autorka snad promine ale pouze pro zamysleni jelikoz mi tato oblast neni cizi. Kdyz se podivame do teto diskuze a vlastne do podobnych tak naleznene odpoved, proc je v CR tezke (pravne, financne i moralne) zamestnavat matky s detmi. Muzeme si za to jenom my.
Ve vyjimecnych pripadech muzou o neomezené vychazky zadat psychicky a onkologicky nemocni. Tehotne je mivaly kdysi, ale bylo to zrusene prave kvuli velkemu zneuzivani.
@motykan
tak to je sakra smutne,ze sis na porusovani zakona zvykla.presne kvuli takovym lidem jsme montovna Evropy.
@hany84 že uprime vidím že je to dost staré ale jako kur...co to je toto? Tak se pustit do ní? Taky dělám pečovatelku a žádnou práci pro mě zaměstnavatel hledat nemusí toto není práce která spadá do rizika jediné co tak ji sebere noční stejně by dřív nebo později komplikace nejspíš měla tahat denně důchodce péče o ně nemluvě o tom s čím vším přijde do kontaktu. Že podvádí a okrádá stát? Paní chodí do práce a ne jak třetina národa co nikdy nemakala tak snad má nárok být v klidu doma v těhotenství když její práce není vhodná pro těhotnou i když jen bez papírů. Takovej sekce tady do ní že se nestydíte jste fakt některé opravdu hnusné.

@veruuu_kubesovic to bude dobrý doktor. Proto to pak vypadá,jak vypadá 😄. A proč by v senior centru nemohla dělat práci vhodnou pro těhotné a nebo být za 100 procent doma, to fakt nechápu 😄. Všude se dá,jen musí být vůle na obou stranách