Dvojčátka
Ahojky, ráda bych, aby se v tomto tématu potkávaly maminky dvojčátek, protože máme trochu speciální starosti i radosti🙂 Vím, že existuje obdobné téma, ale chodí tam většinou maminky ze Slovenska...což trochu komplikuje případné srazy apod. 😉 Tak duomomači, pište!
Stručné shrnutí
- Rodiče dvojčat běžně řeší speciální výbavu a logistiku, například dvojkočárky (Peg Perego Aria Twin, Hoco Monterio Twin Dem, Jané Twin Two, Chipolino Twiny, Valco Baby Twin Latitude) a dvě autosedačky (v diskuzi zmíněná Maxi‑Cosi Priori XP), protože standardní kočárky a sedačky se často do auta nebo obchodních pokladen nevejdou.
- Předčasně narozená dvojčata (v diskuzi příklady porodů 33+1, 35+2 nebo 28. TT a porodní váhy kolem 1 750–1 970 g) často tráví čas v inkubátoru a rodiče v diskusi doporučovali rehabilitaci a Vojtovu metodu; žádanku na rehabilitaci obvykle vystavuje pediatr.
- Rodičovská organizace a finance jsou častým problémem; v diskuzi matky uváděly volbu tříleté nebo čtyřleté rodičovské dovolené, zmiňovala se částka 11 000 Kč a nespokojenost s tím, že za dvě děti je údajně jedna mateřská — toto tvrzení bylo v diskuzi kritizováno jako nespravedlivé.
Nejčastější otázky
Q: Kdo obvykle napíše žádanku na rehabilitaci nebo cvičení pro dvojčata?
A: V diskuzi rodiče uváděli, že žádanku na rehabilitaci nejčastěji vystavuje pediatr; neurolog v jednom příspěvku údajně nechce psát a rehabilitaci provádí fyzioterapeut, konkrétně byla opakovaně zmiňována Vojtova metoda.
Q: Jaké dvojkočárky se v praxi doporučují pro dvojčata a jaké jsou jejich výhody/nevýhody?
A: V diskuzi byly zmíněny Peg Perego Aria Twin (uživatelka: "váží jen 8,5 kg"), Hoco Monterio Twin Dem (pozitivní reference, drobné potíže se zadními kolečky), Jané Twin Two (tandem), Chipolino Twiny (uživatelka upozornila, že boudičky se stahují dohromady), Valco Baby Twin Latitude (kompaktní model na eBay) a Dorjan Twin Cross pro terén; rodiče zdůrazňovali, že žádný model není dokonalý.
Q: Jaké autosedačky koupit pro dvojčata a co před nákupem zkontrolovat?
A: V diskuzi byla konkrétně zmíněna Maxi‑Cosi Priori XP jako používaná autosedačka; jedna uživatelka uvedla, že Babypoint Zenith se do jejího auta nevešly, proto doporučují vyzkoušet sedačky přímo v autě v kamenném obchodě.
Q: Kde koupit ohrádku nebo pěnové puzzle pro bezpečný prostor dvojčat?
A: V diskuzi rodiče zmiňovali zakázkovou ohrádku od truhláře 180×180 cm a pěnové puzzle v Hypernově za cca 200 Kč; jedna nabídka na míru 97×96 cm byla v diskuzi uváděna za 175 Kč a pěnové puzzle se rovněž kupují na Mimibazaru (mimibazar.cz).
Q: Jak zvládnout nákupy s dvojčaty v praxi?
A: Rodiče popisovali řešení: umístit dvě autosedačky do nákupního vozíku, použít jeden košík vpředu a druhý vzadu, dát děti do vajíček v košíku, nebo požádat prodejnu (uvedeny Tesco, Plus) o otevření pokladny pro vozíčkáře; mnozí raději nakupují bez dětí, pokud je to možné.
Q: Co pomáhá proti nadýmání nebo zažívacím potížím u dvojčat?
A: V diskuzi rodiče zmiňovali, že brokolice může zvyšovat plynatost, doporučovali střídání příkrmů (více mrkve a cukety, méně brokolice) a v lékárnách zmiňovali probiotika jako možnou pomoc; také se v diskuzi objevily hotové dětské příkrmy Hipp (špenát s bramborem).
Závěry z diskuze
Shoda
- Dvojčata vyžadují odlišnou logistiku a vybavení (dvojkočárky, dvě autosedačky, ohrádka), než jediné dítě.
- Žádanku na rehabilitaci obvykle vystavuje pediatr a fyzioterapie (včetně Vojtovy metody) byla v diskuzi doporučována jako preventivní.
- Předčasně narozená dvojčata často tráví dobu po porodu v inkubátoru a následuje zvýšená péče a sledování vývoje.
- Rodiče se shodují, že žádný dvojkočárek není bez kompromisů; volba závisí na prioritách (váha, rozměry, terén, ovládání boudiček).
Sporné názory
- Někteří účastníci tvrdili, že neurolog by žádanku na rehabilitaci nepodepsal, zatímco jiní píší, že žádanku vystaví pediatr; obě verze jsou v diskuzi prezentovány jako možné.
- Volba ideálního dvojkočárku je sporná: některé matky preferují lehké Peg Perego Aria (8,5 kg), jiné upřednostňují robustnější Hoco Monterio Twin Dem nebo tandem Jané; uváděné výhody a nevýhody se liší.
- Právní/finanční uspořádání rodičovské/mateřské dovolené: v diskuzi zaznívala kritika, že rodiče dvojčat nedostanou „druhou“ mateřskou, což někteří účastníci považují za nespravedlivé; toto tvrzení je v diskuzi sporné.
Otevřené otázky
- Který konkrétní model dvojkočárku bude v konkrétním rodinném autě, prodaném terénu a životním stylu skutečně nejvhodnější?
- Potřebují všechna dvojčata preventivně Vojtovu terapii, nebo jen ta s prokázanými odchylkami?
- Jak optimálně naplánovat a finančně zajistit čtyřletou vs. tříletou rodičovskou dovolenou pro rodiny s dvojčaty v českém systému?
Zmíněné značky a firmy
Peg Perego, Jané, Hoco Monterio, Chipolino, Valco Baby, Dorjan, Teutonia, Twin Jogger Childwheels, Spider Swing, Maxi‑Cosi, Babypoint, Tesco, Kaufland, Plus, DM, Hypernova, eBay, Mimibazar.cz, Rajce.net, Moje‑miminko.cz, Eshopbaby.cz, Hami (nutricia)
Zmíněné produkty a metody
Peg Perego Aria Twin, Peg Perego Duette, Jané Twin Two, Hoco Monterio Twin Dem, Chipolino Twiny, Valco Baby Twin Latitude, Dorjan Twin Cross, Twin Jogger Childwheels, Spider swing, Maxi‑Cosi Priori XP, Babypoint Zenith, croozer (bike trailer), ohrádka 180×180 cm, pěnové puzzle, sluneční clony na kočár, slunečník, jídelní židličky (plstové, polohovací), monitor dechu, elektrická odsávačka, Vojtova metoda (Vojtovka), rehabilitace, probiotika, Hipp dětské příkrmy, PPM (peněžitá pomoc v mateřství), rodičovská/mateřská dovolená (3/4 roky), žádanka na rehabilitaci
Místa a osoby
Zlín, Valašské Meziříčí (Valmez), Ostrava, Liberec, Havlíčkův Brod, Hradec Králové, Orlice, Vysočina, Praha, Dolní Bečva, Brno, Český Krumlov, Tábor, České Budějovice, Olomouc, Holešov, porodnice Zlín
tindro neplakej, určitě nebude žádná operace potřeba 😉
My dneska vyrazili na menší odpolední výletík na hrad na Lipnici nad Sázavou a bylo to super, sice bylo zavřeno, ale my bysme stejně na prohlídku nešli, stačilo nám si to objet, dát si zmrzku, očíhnout dovolenkový resort pro naše polsance, opálit se a jet dom 😀 😀
Marti, já to dočetla až teď 😒 Neboj, to bude ok, přinejhorším půjde brouček na operaci - ta čeká taky holčinku od Issagy, taky má něco se srdíčkem ☹ Ale děti jsou nesmírně šikovné, nemáš se čeho bát!
Zuzíku, to je mi jasné, že jsi krásná, melírovaná, viď? Já závidím🙂 Už nechci být červená, zase se pomalu vracím taky k blonďatému melírku. Musím postupně, aby to na těch červených vlasech nebyl takový šok.J é a sportovní duokámoška!!! Já jsem dnes byla se dvěma svýma známýma a hádej kde...ano, seděly jsme v hospůdce a pak se na půlhodiny prošly, abychom si daly zmrzlinku...no děs. A pak si tu stěžuju na kila🙂 . Jdu mrknout na video, se těším!!!
Aarenko, výlety jsou vždycky bezva! A na prohlídku bych se taky s capartama nehnala, bych se celou dobu bála, že něco vyvedou🙂🙂
Dobré ránko holky, u nás to dnes budr fakt zajímavé - Martínek ještě soí, Kristýnka je už hodinu vzhůru - budou to mí rozhozené celý den, paráda 😉
Manžu s petou musím nabalit do Chorvatska, tak večer jestli ještě budu mít sílu tak na Vás mrknu, všem přeji hezký den, miminkům posílám pusinky 😉
Dobré dopoledne, 🙂
egrzuz zkoukla jsem video - moc pěkné, kolik měli ti tvoji drobečci jak se narodili?
holky, tak sedátka do vany už máme doma, ještě bych chtěla pořídit jídelní židličky, chtěla bych takové, které není problém hodit do auta, převážet, rychle znovu postavit, nezabraly moc místa, docela se mi líbí ty co má kačka, nebo zuzka ? Ted už nevím jsou to ty rain forest od Fisher price 😉
Ahojky...
dneska nějak nestíhám...
Zuzi video je bomba 😵 😵 až jsme zamáčkla slzu....
Simon...já mám ty od FP...jsou skladné...,ale vím,že i holky u nás psaly,že ty Ikeácké jsou složené jedna dvě...braly je i na dovolenou.. 😉
Simon...balení mi nepřipomínej...minulý týden jsme se málem nevešli do auta 😀 a ještě horší je to vybalování 😝 to přímo nesnáším...už je po dovolené..člověk se nemá na co těšit 😀 a teď to všecko vyskladávat a prát...
zuzi,prosím,řekni své kamáradce s e-shopem,že kočárek s medvídkem pů už mám e doma 🤐 nemohla jsem to vydržet,musela jsem klukům a sobě trošku zvednout náladu.Objednám u ní asi jen tu pláštěnku,tu neměli
Dani,takže pokud jsi dneska dopol na Tomkově nám viděla někoho kojícího,tak to byla já.Jen se ten kočárek nevejde do kufru krátké fabie,takže smolík,babička bude muset bývat doma,kočárek se poveze na místě vedle řidiče.Zuzi,kde ho vozíš ty?Jo a video je krááásné.
Ahoj holky,
vůbec vás nestíhám,co je s náma táta doma 😉
....musím vás dočíst...
Tak my jsme v pondělí navážili 5,85kg a 64cm.to jsme šikovní,že? 🙂
Máme třetí hexavak.ze sebou, ve čt. nás čeká neonatolog.poradna-tak pak napíšu.
mějte se hezky 😉
Zuzi- video super 😉 ,manžu pochval 😀 😀
-to není ani pravda,jací to byli drobečci,je to dojemnéééé 🙂 🙂 ,vžila jsem se do situace,jak jsem chodila za svýma drobkama do inkub.Opravdu móooc pěkné
Holky díky moc za pochvalu, manža už se ptal, jaké jsou vaše názory, je na to hrdý 😉 😀 😀 😀
Simi, nejedeš na to a ono se ti to spustí, mělo by to tak být. Snad se ti to povede. 😎
Tindro, tobě se to nevejde do kufru, to je divný musí 😲 já mám Cordobu Seata a má šílený kufr, kam nic nedám a golfky v pohodě i s nákupem. Do fábie to musíš nacpat, jestli máš ty stejné. Já se ti nedivím, že sis je koupila , když jsi je viděla v krámě, já bych je taky hned koupila 😀 😀 😀 Kolik jsi za ně dala, jestli to není tajné? 😉
Gapka, jste šikulky nejšikovnější. To mají oba stejně? 😲
tak holky už jsme s prckama sami, hoši nám odjeli do Chorvatska, tak jsem zvedavá jak budeme zvládat, držte nám prosím pěstičky, zatím dobrou 😉
Zuzi 4212,-, Fabia je hrozně úzká ☹ museli jsme trošku pošoupnout zadní sedadlo.Dneska valím spát za klukama,jsem grogy.Sladké sny
ještě jsem jukla na pláštěnku,Zuzi,fakt stojí 570,-???????To je trošku přehnané,ne?Nepasuje tam i nějaká univerzální,tý jo, to je mazec
Simi, držíme pěstičky, jsi holka šikovná a zvládneš to. Naše děti jsou docela hodný, když není taťka doma, tak snad to bude u tebe stejné 😉 🙂
Tindro, to je super cena, to bych ho raději taky koupila v obchodě. U nás by vyšel 4900kč 😒 Pláštěnka fakt stojí tolik, ale já budu mít univerzální asi za 150kč, nevím přesně a nánožníky(taky univerzální) kolem 500-600kč. Ještě to nemám doma, tak nevím ceny přesně. 😉
aarenko díky 😀
dobré ránko holky, noc jsme zvládli na 1 😉
kluci se nám ještě neozvali, tak snad jsou taky v pořádku, dnes se chystám na nákup plenek a čistících ubrousků, tak snad mi je tchyně přechytne........ 😒
ten kočárek co se oněm bavíte je super i ten druhý růžovo modrý,ale mi se asi bez golfáču budeme muset obejí, neměla jsem ho ani u prvního a vůbec mi to nevadilo, ted máme kočár - easy walker - je vyfocený i v albu a na něho se pak dá sporták, ten budeme mít oranžový, tak aspon nejaká změna 😉
Kristýnka už zase placče, zatím ahojky 🙂
Ahoj holky..
Simon no vidíš...bude to v pohodě 😉
já mám spíš pocit,že když je tatínek doma..narušuje mi to takový ten řád 😀 😀 😀 a děti cítí,že je doma,tak hůře usínají přes den...jsou takoví protivnější... 😀
když jsme sami,všechno jde jak po másle 😀
a máme novinku..u nás už chodí i Davídek 😵 takže to do toho ročku taky stihl 😅
mar....tak to jste šikovní, gratulujeme, vyrážím nakoupit plenky, nějak nám došly 😉
🙂 ahojky všem, to je něco se mnou, mám 7-měsíční dvojčátka a teprve teď jsem se dostala na diskusi založenou vyloženě pro dvojčátka, tak občas juknu, jestli neva 😀
všechny moc zdravím, s někým se i známe, že?
dvojmama - ahooojky 😀 😀 😀
egrzuz - máte stejný kočárek jako my jsem koukala do albíka 😉
jinak všechny svoje krásný miminka pozdravujte od Terezky a Lucinky
papa a dobrou, někdy zkusím zavítat přes den, papa Elis
Ahojky holky,
Elis, vítej! Tedy holky jsou nádherný! A je neuvěřitelný, jak jsou si podobný a přitom je každá úplně jiná!
Já jsem teď nějak na roztrhání - nejsem tak do 18 hodiny celý den doma, a když už jsem, přijde mi tu návštěva. Tož ani koníkovat pořádně nestíhám 😲 😲 😲
Holky, byli jsme na ty golfky. Dopadli jsme zase jak sedláci u Chlumce. Šla jsem téměř najisto po Hauckách, vyzkoušela je s dětma a super! Ale pak tam přišla nějaká dvojčecí maminka a řekla mi, že pro Valmez jsou golfáče šílené (máme všude kočičí hlavy a výmoly). No tak jsem to začala probírat a nakonec jsem odešla skoro přesvědčená s tím, že bychom měli koupit raději větší sporťák. My máme sice Bertiniho (ten jde na sporťák přestavět), ale přijde mi, že je spíše pro malá mimča (rozměrově i obecně konstrukčně). Tak jsem zas teď strávila čas hledáním informací na dvpjčecích diskusích o sporťáčcích - výborně mi z nich vyšla Zekiwa. Nemáte náhodou vy nějakou osobní zkušenost?
Tak přeji dobrou a klidnou noc, utíkám zase do hajan.
Jo a ještě k jídelním židličkám - už mám objednané. Nakonec jsem vzala polohovací plastové. Chtěla jsem sice původně z Ikey, ale vadilo mi, že nemají opěrky pro nohy....Mmch, Ikea má nový katalog, kdybyste neměly co dělat 😀 😀 Já už tam virtuálně zařizuju dětem pokojíček.
dobré ránko holky,
elis vítej!
dnes jsme vzhůru od 7 , to zase bude dlouhatánský den, všem přeji krásný sluníčkový den bez pláče a vztekání 😉
Ahoj holky🙂))
Markét, Davídek je šikulka 😀 veliká gratulace 😎
Elis, taky tě srdečně vítám 😉 😀 a jsi s kočárkem spokojená?
Kači, to je zase dilema viď 😉 🙂 a jaký máš teda ty židličky?
Simi, my už tady taky bdíme 😀
Jo a musím se pochlubit, náš veliký peciválek a tlouštík se konečně přetočil na bříško 😀 😀 😀
Ahojky holky 🙂
marrha - taky mám pocit že tatínek narušuje řád, když má ranní tak je to v poho, ale jak má odpolední a je do oběda doma, dětem se hůř usíná, budí se, řvou atd...
elis - já se dostala na koňa pomalu s 9-ti měsíčníma dětma 😅 😝 😀
my jsme koupily židlička s Ikey a jsem s nima moc spokojená 😉
a moji prcci vstávají každý den mezi půl šestou a šestou 🙄 😀
Markét, díky za IP🙂 My parkujeme kočárek v garáži, takže projet 80 cm dveřmi nepotřebuju, tak snad...jo a nová verze Zekiwi už má taky otočné kolečko, huráá. Podle mě to hodně usnadní práci🙂
Kuželko, a nevadí dětem, že tam nejsou opěrky nohou? Toho jsem se totiž já zalekla...
Jo a u nás se vstává v šest...to tady zvoní kaplička a děcka se tím vzbudí.
Ahoj holky..
tak jak to tak čtu..tak u nás se spinká krásně....do 7-8 určitě..někdy i déle 🙂
Kačko...no ta nová verze je úplně jiná od pohledu...a mě osobně se teda vůbec nelíbí 😔 nechápu proč nenechali starou a udělali jen to otočné kolo... 😠
Elis vítej...párkrát už jsem koukala na Tvoje albíčko 😵
myslím že jim to vůbec neva 😉 (mám k nim jsem ještě ty pultíky, sedí v židlice a třískají do nich vším možným 😀 😀 )
ještě jsem chtěla napsat že nožičkama mrskají a kopou jak o život 😀 😀 takže opěrky nám nechybí
🙂 🙂 ahojky všem maminkám a mimískům, koukám, že vás tady pár přeci jenom znám, už jsme si s már dvojmamkama dopisovaly, že ? jak rostou kulíšci? koukala jsem vám všem do albíček, stejně je to sranda s dvojčátkama, je to prostě úplně jiný, viďte? nevím, jak vaše děti, ty naše jsou živlové a fakt jsem skoro pořád u nich, to jsem si nadrobila, že jsem je pořád tahalka z postýlky, teď mě víc vyžadujou, hlavně Luckia - tam je asi pupeční šňůra - jak poznamenala naše pediatrička 😉
jen mi připomeňte, kdo má tady asi nejstarší dvojčátka?
egrzuz - my jsme spokojenýs kočárkem, sice je těžší, ale bytelnej, jen bydlíme v šíleným kopci, tak jsem ráda, že mýme zahradu a každej den tak nekočárkuju, ale v zimě to bude horší, chodit asi ještě nebudeme a zabavit je čím dál horší, teď máme blbý období - kdy se snaží lézt, ale nejde to, tak se pak vztekají, do toho nám naběhly dásně jako blázen, no asi si budeme užívat

Ahojky, jsem tu jenom naskok..
Dneska jsem celý den balila a balila, mám totální cestovní horečku, pořád šílim a mám pocit, že ani do tranzitu se nevejdem 😔
Tak já se loučím, musím ještě dobalit a potom spinkat, mám toho za dnešek plný vinty 😝 Tak se tu mějte krásně, užívejte zbytek léta a já se snad zase v neděli ozvu 😉 Papapa a pusky mimískům 😵