Maminky dvojčátek na jaře 2009. Přidejte se.
Ahojky - vím že je tu už pár témat na jarní měsíce a taky že je tu i debata o dvojčátkách - ale ta už je dost rozběhlá - a děti jsou už na světě nebo těsně před porodem - ráda bych tohle téma založila pro "DVOJ"maminky co jsou teprv na začátku a chtějí se podělit o své radosti i starosti 🙂 🙂 🙂
Stručné shrnutí
- NT (šiřové projasnění) se provádí mezi 11.–13. týdnem těhotenství a u dvojčat je považováno za spolehlivější než triplý test, protože ultrazvuk hodnotí každé plodové obaly zvlášť; v soukromých pracovištích se v diskusi uváděla cena kolem 1 400–1 500 Kč, na některých lůžkových pracovištích jej pacientky uváděly jako hrazený pojišťovnou.
- Vcestná placenta (placenta previa) může překrývat děložní hrdlo, zvyšuje riziko krvácení a často vede k plánovanému císařskému řezu; v diskusi byla také zmíněna obecná praxe, že dvojčata se v mnoha zařízeních rodí častěji císařským řezem.
- U žen po IVF se v praxi sledovaly komplikace jako hematom a OHSS; léčba a monitoring zahrnovaly časté ultrazvuky (i každé 3–4 dny při hematomu), progesteronovou podporu (Utrogestan, Duphaston) do 12.–16. tt podle indikace a suplementaci kyselinou listovou, Calibrum BabyPlan, Mamavit, železem a magnézem.
Nejčastější otázky
Q: Kdy a proč si objednat NT (šíjové projasnění) u dvojčat?
A: NT se provádí mezi 11.–13. týdnem těhotenství a kombinuje ultrazvuk s vyšetřením nosní kůstky; u dvojčat je doporučováno proto, že UTZ řeší každé miminko zvlášť a triplý test z krve matky může u dvojčat dávat zkreslené výsledky; v diskusi byly zmíněny soukromé ceny kolem 1 400–1 500 Kč a zároveň zmínky, že některá nemocniční pracoviště NT hradí z pojištění.
Q: Kde nechat udělat genetický ultrazvuk v České republice?
A: V diskusi byl zmíněn genetický ultrazvuk ve 20. týdnu prováděný v Brně u Mudr. Vlašína; pacientky také zmiňovaly pracoviště CAR a porodnické oddělení v Podolí jako místa ultrazvukového sledování.
Q: Jaké léky a suplementy se vnitřně běžně užívají v prvním trimestru u těhotných po IVF?
A: V diskusi byly uvedeny konkrétní přípravky: kyselina listová, Calibrum BabyPlan, Mamavit, železo (předepsané v nemocnici), magnézko a Ascorutin; progesteronová podpora byla zmiňována ve formě Utrogestanu (vaginální) nebo Duphastonu (perorální) typicky do ukončeného 12.–16. týdne podle indikace.
Q: Co dělat při krvácení nebo nálezu hematomu v těhotenství?
A: V případě hematomu účinná opatření v praxi zahrnují klidový režim, hospitalizaci a časté ultrazvukové kontroly (v diskusi až každé 3–4 dny); při přetrvávajícím krvácení byly v příspěvcích zmiňovány i ukončení akutních epizod v nemocnici a symptomatická léčba.
Q: Jaký je klinický význam tzv. cyst v komorách (chor.plexů) nalezených na UZ plodu?
A: V diskusi se objevila konkrétní formulace „cysty chor. plexů“ a pacientka našla informaci, že tyto cysty se obvykle vstřebají do porodu nebo po něm a nemají přímý vliv na mozek plodu, pokud jsou ostatní screeningové výsledky v pořádku.
Q: Jaké jsou běžné doporučené termíny porodu u různých typů dvojčat?
A: V diskusi bylo uvedeno, že monochoriální monoamniální dvojčata se např. plánovaně rodí v 35. týdnu císařem a monochoriální biamniální v 36. týdnu císařem, protože riziko náhlého úmrtí plodů významně roste po těchto týdnech.
Q: Jak dlouho obvykle pokračuje progesteronová podpora po IVF?
A: V diskusi rodičky uváděly, že Utrogestan se užívá často do ukončeného 12. týdne a Duphaston či jiný progesteron může být předepsán individuálně i do 14.–16. týdne podle krvácení nebo indikace od lékaře.
Q: Co si vzít na cestu letadlem při riziku trombózy nebo nařízení „ředění krve“?
A: V jednom případě lékař předepsal „injekci na ředění krve“ aplikovanou subkutánně do stehna před letem; pacientka uvedla, že se aplikace dělá podkožně a připodobnila ji k injekční aplikaci přípravku Gonal (pozn.: Gonal je v diskusi zmiňován pro formu aplikace, nikoli jako antikoagulant).
Závěry z diskuze
Shoda
- NT (šíjové projasnění) mezi 11.–13. tt s kvalitním ultrazvukem je u dvojčat považováno za spolehlivější screening než samostatný triplý test z krve matky.
- U dvojčat je v praxi častý plánovaný císařský řez a v mnoha porodnicích se dvojčata rodí císařem.
- U komplikací po IVF (hematom, OHSS) se užívá časté ultrazvukové sledování, klidový režim a podpora progesteronem (Utrogestan, Duphaston) dle indikace.
Sporné názory
- Pokrytí NT pojišťovnou: část maminek v diskusi uváděla, že NT jim bylo hrazeno nemocnicí, jiné uváděly cenu cca 1 400–1 500 Kč v soukromých centrech.
- Porod dvojčat: někteří diskutující uváděli, že v jejich nemocnici se vždy volí císařský řez a mladí lékaři se přirozenému porodu dvojčat vyhýbají, zatímco jinde je vpřiměru možnost vaginálního vedení porodu podle situace.
- Resuscitace extrémně nezralých novorozenců: v diskuzi byly uváděny různé hranice viability (uvedeno 23. tt, v Japonsku i 21. tt) a diskuse o etických aspektech přežívání velmi předčasně narozených dětí.
Otevřené otázky
- Budou-li se zjištěné cysty v komorách plodu (chor.plexů) vždy vstřebávat do porodu, pokud jsou ostatní screeningy v pořádku?
- Jak se v konkrétním případě vyvine vcestná placenta a kdy bude jasné, zda bude indikováno plánované císařské sec?
- Jaké konkrétní postupy volí jednotlivá porodnice u vedení porodu dvojčat (kritéria pro vaginální porod vs plánovaný císař) včetně dostupnosti pediatrů a anesteziologů?
Zmíněné značky a firmy
CAR, Podolí, prenatal.cz, Dvojcatka.cz, ZOO Brno, Unica
Zmíněné produkty a metody
NT (šíjové projasnění), triplý test, ultrazvuk (UTZ), genetický ultrazvuk ve 20. týdnu, IVF, OPU, blastocyst transfer, OHSS, Utrogestan, Duphaston, Calibrum BabyPlan, Mamavit, kyselina listová, železo, magnézko, Ascorutin, Gonal (injekční forma, v diskusi zmíněno jako forma aplikace), injekce „na ředění krve“ (subkutánní aplikace), ENN (extrémní nezralost novorozence)
Místa a osoby
Brno, Podolí, Hradec, Ženeva, Mudr. Vlašín, Bahníková
já teda beru Gravital 1 tbl denně... od začátku těhu...ten už mám jen na týden a pak mám připravený Calibrum mami,ale nevím,jestli budu brát 2 tbl denně...spíš jednu...snad to bude stačit...
přibrala jsem už 8 kg 😔 a to mám před sebou ještě takovou dobu...
ale musím se přiznat,že jím víc než před těhu.. ☹ prostě si nemůžu pomoct...
Tinko - já zatím přibrala cca 9kg ale i tak mě to děsí protože jsem na začátku vážila nějakých 89kg (při výšce 180) - takže se nebezpečně blížím k té stovce 😖 😖 😖 a to je ošklivej pohled - No ale u Daníka jsem ji zažila taky a to jsem začínala na cca 77kg - ale i tak tam těsně před porodem byla - přibrala jsem tenkrát asi 23 kg 😝 😝 😝 Takže zas v poměru k tomu to tentokrát vypadá docela rozumně - ale to nejhorší teprve přijde 😀 😀 😀
Ale myslím že je to i tím že teď mám daleko větší potřebu hodně často jíst a sním toho najednou poměrně málo - takže jím tak jak by se správně mělo - po malých dávkách zato často - a tělo tak podle mě líp spaluje. Navíc i ty dvojčátka si vezmou víc.
holky mám dobrej zážitek z dnešního rána. přišla sem do obýváku a na teploměru bylo 17°C. A to bylo nastavený topení. tak se jdu podívat na kotel, a tam blikala snad všechna světýlka co mohla. kotel prostě netopil. a venku asi -15°C. tak sem hned volala manžu aby s tim něco udělal. tak nakonec sme se dočkali servisního technika a ten zkonstatoval, že nám akorát trošku zamrzl odtah od kotle. máme plynovej turbo kotel s bočním odtahem ven. taková blbůstka. no děs. už sem se bála že nebudeme moct topit a ani ohřívat vodu. to by nebylo moc příjemný. naštěstí ted už to topí. uf uf 🙂
Tinko - a jestli začínáš mít otoky tak to asi bude hodně i tou vodou.
Gabi -v tomhle je každá rada těžká - někdo nemá problém až do konce a někdo zas pořád - nejhorší je že ti to nikdo neřekne předem a přijít to může kdykoli - já být tebou - když už jste to vydrželi tak dlouho tak už to asi nechám až po porodu - i tobě bude líp. Přece jenom to bříško už pomalu začíná být cítit a nebudeš se muset stresovat tím jestli se do svatby něco nepřihodí a tak.
Jinak - já se pořád divila proč se ptáš tady u dvojtěhulek - a ty teda taky čekáš dvě - trošku mě zmátlo tvoje nastavení - máš tam jen jedno mimčo.
Jo holky - můj drahý muž už to nevydržel a prásknul co čekáme takže už mám povoleno to říkat - takže jdu opravit nastavení a můžeš mi to Zanetiku opravit i v tabulce - že to budou kluci jako buci
😵 😵 😵
jani
u Domči jsem taky přibrala 23 kilo 😔
takže mám taky velký obavy...
ale nechci se kvůli tomu tak nervovat,tak si vždycky řeknu : HLAVNĚ AŤ JSOU KULÍŠCI ZDRAVÍ 😉 🙂
maminky,co mají nemocný miminka by klidně přibrali 30 kg,výměnou za zdravé dětičky 😉
tinko
nám volala ve čtvrtek večer sousedka,že jim celý den nefunguje kotel a po jejím manželovi se slehla zem...
tak tam jirka šel (bylo devět večer) a měli tam prý 13 stupňů!!!!
něco jim tam opravil,tak se kotel zase rozeběhl...
a soused se ten den zapomněl v hospůdce...včera se nám omluvil 😉 🙂
Tý jo -no to muselo teda bejt - fuj 13 stupňu doma - v týhle kose - brrrrr 😖 😖 😖
Luzzi - však já to taky nijak neřeším jím podle toho na co mám chuť
Jo a magnézko mám taky - dal mi ho i se železem - spíš preventivně.
magnézko nám doporučili už při IVF,ať ho berem až do konce těhu...
a železo beru 2 tbl denně od 12.týdne,neboť mi po těch odběrech přišli na velký úbytek v krevním obraze...
jani
ono když se tam celej den netopilo,tak ten kamennej barák promrzne hrozně rychle... 😝 😅
mě dal doktor Magnosolv, je to magnezium v pytlíčkách, vypadá jako takovej šumák. a navíc moc dobře chutná a opravdu mi moc pomáhá. tvrdnutí břicha už nemám tak často, jako to bylo dřív.
Ahojda, tak k té váze, já přibrala 6kg a to průběžně od 12tt asi, předtím ne že bych zvracela, ale neměla jsem chuť k jídlu, teď jím normálně, ale musím se přiznat, že jsem jedla víc, za prvé asi tím, že nechodím do práce, nepracuju na zahradě atd. a za druhé když sním víc než 3knedlíky, tak mi je do večera těžko...
Jinak vitamíny jím od začátku teda už před kyselinu listovou a Calibrum baby, teď Calibrum mami a mám připravený už Mamavit ten je i v kojení, tak to mi asi vyjde. Jinak magnezium v tabletách mi dal nedávno 2tbl.
Jdu opravit tedy tabulku, ale mám tam nějaký chaoz ještě u Tiny, zkopírovaný můj termín porodu, snažení a ještě něco, tak prosím o upřesnění...jsem zjistila, že termín mám jako první v průkazce 2.4, ale všude mi vychází na 1.4, včetně velkého UZ, takže bych tady asi měla mít už 29tt
Janko doktor ke kterému chodím si prý myslí, že z genetického hlediska po IVF+ICSI by na plodovku měly jít všechny, víš?? Tak jsem sondovala, jestli jste některá byla. 😉
Holky já zatím dle rady doktorky a kvůli nevolnostem beru jen Febibion 800, další vitamíny by mi prý nevolnosti ještě prohlubovaly, a to fakt nechci riskovat. Ale známý manžovi slíbil, že mi sežene Mamavit za nákupku, tak už asi začnu zobat i nějaké takové vitamínky. 😉
Jo a kafe holky, teď nepiju vůbec a že jsem kafař, klidně jsem pila i 5 kafí denně a teď jako když utne. Prostě ani loka bych si nedala 😒
Artep přidáš se do tabulky?
Já kafe jedno denně max. a to jen někdy, většinou rozpustný s mamkou...
Tak nevím myslím, že vitamínky ti neublíží, můj dr. zas říkal, že to chce, hlavně u dvojčat a když zvracíš, tak většinou ráno, tak si ho dát večer, aby se stihl vstřebat...jo a já mám Gravital ne Mamavit...
S tím amnio nevím, souhlasím že je to naprosto zbytečný pokud jsou všechny výsledky v pořádku, v HK mi genetik říkal, že dnes už to dělaj jen v krajním případě...
Zan ahojda, jo klidně mě tam připiš, co všechno potřebuješ??
Jsem Petra, je mi 28,5, bylo to naše 1. IVF, vyšel 2.KET bez ET. Manža je Luboš, dcera Anička. Bydlím ve Střezeticích 🙂
No když já zvracím furt 😅 😅 😅 třeba v 10 večer, ikdyž jen šťávy. Ale začnu je už brát, moc toho nepojím, ovoce vůbec, zeleninu je hadovky a mrkev. Žádná pestrá strava, jsem ráda když to nestihnu vyzvracet a něco natrávím 😀 😀
Asi si tu plodovku taky nedám, když bude vše OK.
Tak ještě nějaké info do tabulečky:
// - 24.11.08
potvrzení těhu: 27.11.08
srdíčka: 10.12.08
jména zatím: Amálka, Rozárka, Mikuláš, Matěj
pohlaví nevíme, ale dáme si říct 😀 😀 😀
snad je to vše 🙂 🙂 🙂
artí
taky bych nešla na plodovku,kdyby vyšlo vše OK...
přijde mi to zbytečné riskování...
Artep ještě posl.MS, od kdy se snažíte...vím že už dlouho 😅 a termín souhlasí ten co máš v pase? Jinak tabulka je u mě v albu 😉
Posl. MS 30.10.08
termín ještě nemám od doktora, tenhle jsem si vypočítala podle UTZ 🙂 🙂 🙂
jj tabulku jsem našla 😉 😉
Koukala jsem na bříško ... ti řeknu to je mazec, jsi jako opuchla nit 😀 😀 😀 fakt ti to moc sluší, já budu jako kysna, už se vidím 😲
😕 2004..jsem myslela dýl...no tak se vám to taky znásobilo...mě dr. řekl, že mám jedno za každý rok čekání, to ty bys měla mít skoro čtyřčata 😅
Děkuji, no taky to nevypadá moc hezky, celá hubená a jen pupík, ale co naděláme, hlavně aby mimi měly to co potřebujou, dr. mi na váhu nic neříkaly, tak snad je vše v pořádku...
Já myslím že to stačilo ... to čekání 😀 😀 😀 už jsem propadala panice, čekalo by nás další IVF 😕
No čtyřčata ... to bych asi fakt nechtěla, to už je opravdu moooooooc 😀 😀 😀
Já to myslela s tím pupíčkem jako kompliment, moc ti to sluší. Opravdu. Vypadáš zdravě, žádná podvýživa, neboj 😉 . Holky rostou jako z vody, tak se není čeho bát 😉
Díky za tu kalkulajdu, je to tam všechno moc hezky popsané, jsem si početla a hned jsem si to dala do záložek, abych mohla sondovat 😀 😀 😀
Teď tu tak lítám po netu a našla jsem hezký kočárek holky ...
co říkáte??
varianta s korbičkama, ta cena 7200 je jen za ty 2 korbičky
http://superbaby.mimishop.cz/detail.php?zbozi=2...
a tohle je sporťáček za 13 200
http://superbaby.mimishop.cz/detail.php?zbozi=3...
+ fusak (nánožník na zimu) 1850
http://superbaby.mimishop.cz/detail.php?zbozi=2...
takže taky pálka, ale je fakt krásný 🙂
Artep na ten jsem koukala jako první, jen mě odradily ty sedačky a třeba v Kolíně nám u něj ukazoval jak to má ty plastový stoupátka, tak mají reklamace, že když na to děti stoupají, tak se zloměj a můžou si i něco udělat a když to sečteš, tak mě vyšel taky na tolik. Dobrou noc

s tím screeningem je to taky divný - já tam jela s doporučením a stejně jsem to platila 😠 je v tom docela čurbes. Asi je to jak kde.
Artep - amnio s IVF vůbec nesouvisí - a přijde mi divný jestli někdo něco takovýho říká - mě se tom teda nikdy doktor ani nezmínil - pokud ti vyjdou předchozí testy v pořádku - ať už screening v tom 10-13 tt nebo tripply v 16tt - tak je uplná blbost pokoušet osud zbytečným zásahem při amnocentéze. Přece jen to má svoje rizika. Takže pokud není nějaký reálný důvod k obavám tak bych o tom vůbec nepřemýšlela. Spíš požádej svého dr., pokud ti to nedoporučí sám, o ten NT screening http://www.prenatal.cz/faq.htm (tady je to docela pěkně popsané)
"Tento test kombinuje ultrazvukové vyšetření tloušťky nuchálního projasnění (NT = nuchal translucency) s vyšetřením krve matky. Vyšetření se provádí v 11. - 13. týdnu těhotenství. Kombinace těchto dvou metod umožňuje detekci 75-80% dětí s Downovým syndromem. Tradiční screening prováděný v 16. týdnu - tzv. trojitý test dokáže zachytit jen 50-60% dětí s tímto syndromem."