Bipolární porucha - znáte někoho s diagnózou?

katka_nedo
24. kvě 2019

Ahojky,máte prosím někdo zkušenost s touto nemocí v rodině či u blízkých?Jak funguje diagnostika této nemoci atd.
Děkuji

zelenaesmolda
25. kvě 2019

@katka_nedo
tady bohuzel nemas jak pomoct pokud ten clovek sam nechce,akorat se tim budes trapit a na te psychine skoncis akorat ty sama...

merope
26. kvě 2019

@katka_nedo Pokud si to máma nechce přiznat, bohužel jí to max můžeš naznačit či říct, ale víc s tím neuděláš. Pokud jsi chodila k psychologovi, můžeš se s ním zkusit domluvit na schůzce a probrat to s ním, kdy ti dá odbornou radu na tvou situaci - ale spíše ti pomůže se smířit s tím, že ani té mamce prostě nepomůžeš. Starší lidé mají často zafixováno, že k psychologovi chodí jen nemocní a ona není přece žádný "magor", aby šla k psychologovi.

crejzy
26. kvě 2019

Já mám v rodině bipolární poruchu a z popisu si nejsem jista, ze je to to samé. Je pravda ze člen rodiny má více mánie než deprese, v jeho případě utrácí peníze - vše vidí jako výbornou investici, byl by schopny prodat rodině střechu nad hlavou když ho to chytne. Nechová se v ten moment racionálně, léčí se, bere léky..jednou jsem se ho ptala, jak se v mánii cití a řekl, že když jí má, ví o tom, je mu skvěle, je plný energie jako jindy ne a vlastně se mu nechce být zpět “v realitě”. Z dlouholetého pozorování můžu říct, že změny nálad nejsou z hodiny na hodinu, je to pomalejší. Někdy musí přijít nějaký impulz, aby se to spustilo.

katka_nedo
autor
26. kvě 2019

@crejzy Segra pry casto chybi v praci,ze ji neni dobre.Nebo se sbali a misto,aby byla jako ostatni do 15:30hod,tak proste zmizi ve 14hod a nic nerekne.

zelenaesmolda
26. kvě 2019

@katka_nedo
tak to muze nebo taky nemusi souviset s psychickou chorobou,muze to byt uplne klidne obycejna nezodpovednost...

katka_nedo
autor
26. kvě 2019

@zelenaesmolda Zacala to delat poslednich par mesicu.Do devate tridy vzorna jednickarka a na stredni hroznej zlom s chovanim a se vsim.Ono toho bude vic faktoru dohromady a proste to neni okej.Kazdopadne je to clovek,co ma problem a je to docela mazec.

zelenaesmolda
26. kvě 2019

@katka_nedo
no puberta je kriticke obdobi pro rozvoj dusevnich poruch.Ok to neni,to uz jsem ti psala,ale pokud sama nechce pomoct tak ty ji bohuzel nepomuzes a ani at se budes snazit sebevic jeji chovani nepochopis,akorat te to bude nicit

aneficini
26. kvě 2019

@katka_nedo bipolarka se začíná projevovat okolo puberty 15-20let... Asi nic s ní nevyresis, pokud bude jakž takž v klidu si žít a nic ju nebude vykolejovat, bude s tím chováním jen otravovat, pokud se to zvrtne, a ona někoho ohrozí, pak se volají policajti, ti zavolají doktora a ten jestli uzná, že patří na psychitaricky vyšetření tak pojede.. Ale jinak se nedá dělat nic... A teď otázka jestli vůbec má bipolarku, to chování je tomu podobný ale těžko takhle střílet.. V manickych stavech mluví zrychlene, a většinou píšou a mluví nesmysli, kterým nikdo nerozumí.. Věty který nedávají smysl...paranoia... A atd... Ale to už jsme zas v extrému manicke fáze a ta může mít spoustu podob...

zelenaesmolda
26. kvě 2019

@aneficini
tak muj ex je paranoidni a to fest,jeho vety sice davaji smysl ale pro zdraveho normalne uvazujiciho cloveka je to snuska blabolu... 🙂

aneficini
26. kvě 2019

@katka_nedo je to opravdu podobné chování jak na pervitinu...zadny spánek, rychlá mluva, rozšířený zornice, dokáží třeba u večeře se během hodiny 15krat zvednout, vyslict se a zase oblict... Takže takhle abys měla představu..

katka_nedo
autor
26. kvě 2019

@aneficini U ni se hlavne projevuji ty depresivni stavy.Mela v oblibe volani vsem z rodiny v podnapilem stavu a mlela furt to stejne dokola a vlastne si nechtela povidat.Trvalo to opravdu roky.Pak uz ta intenzita byla slabsi.Ale strasny casy tenkrat.Ja rano vstavala do prace a ona volala kolem pulnoci a strasne potrebovala neco resit

zelenaesmolda
26. kvě 2019

@katka_nedo
vypla bych si vyzvaneni nebo zapla rezim nerusit a hotovo,to volani je to nejmensi 🙂

katka_nedo
autor
26. kvě 2019

@zelenaesmolda Tak ja se s ni uz skoro rok nebavim.Ale nedavno mi psala sms a samozrejme v 0:23hod v noci.Nereagovala jsem.Mam male dite a jestli je tak blba,ze to nechape a ze to neni slusne otravovat v tyto hodiny,tak to je jeji problem.

zelenaesmolda
26. kvě 2019

@katka_nedo
asi to nechape ale ne protoze by byla tak blba ale protoze to je proste nemoc,muj ex se taky strasne divil proc jsem nasrana kdyz zacala o pul 4 rano uklizet talire a vzbudil dite,strasne se divil,ze prece musi uklidit...

zelenaesmolda
26. kvě 2019

Je tady nekdo kdo ma zkusenosti s bipolarni ci jinou poruchou u nekoho ve svem okoli a skoncilo to fyzickym nasilim?zajimalo by me kam az jsou schopni zajit a co je dokaze vyprovokovat nebo naopak zastavit?

aneficini
Autor odpověď smazal
Zobraz
aneficini
26. kvě 2019

@zelenaesmolda jinak nejdou zastavit, v tu chvíli jen musíš dělat co chcou a přemýšlet jak si zavolat pomoc... A hlavně neprovokovat! O ostatních věcech bych se tu raději ani nebavila...

kaja2016
26. kvě 2019

@zelenaesmolda ja si myslim, ze lecit se muze kazdy clovek i narcis, ale o nich se rika, ze se lecit vetsinou nechteji, pac je jim po vetsinu zivota dobre a s par propady, kterw obvykle rychle necim /nekym zaplni.
@katka_nedo Ja bych na to sla jinak. Jestli s ni ma mamka problem, tak spis mamka.by mohla patrat.v sobe, proc ma s takovym clovekem co do cineni a jestli to tak chce atd atd... Ale.celou diskuzi jsem necetla.

katka_nedo
autor
26. kvě 2019

@kaja2016 Ja to necham bezet a lezet.Sestry je mi lito,ale ja mam svych starostí dost.Jdu zit svuj zivot😊 Ale vsem dekuji za zajimavou diskuzi.

kaja2016
26. kvě 2019

@katka_nedo Sestra? Aha. To je skoda. Ale chapu, ze nekdy je to tezke.

katka_nedo
autor
27. kvě 2019

@kaja2016 Bydlim od nich daleko,takze tak.Jen me ted prekvapily nejake zpravy a uz mi to nedalo.

kaja2016
27. kvě 2019

@katka_nedo Hm, hele ja to chapu, ze nekdy to jinak nejde nez se odstrihnout, v zajmu vlastniho preziti. Ale pokud je tam zajem z druhe strany a kapacita na me strane, tak ja jsem zastancem toho se o rodinu zajimat...

zelenaesmolda
27. kvě 2019

@kaja2016
to je pravda,ze lecit se nechteji protoze maji pocit,ze problem maji vsichni okolo a ne oni samotni.co se zrovna narcisu tyce tak pro ty pokud vim ani terapie neexistuje a psychiatri od nich davaji ruce pryc jelikoz oni se akorat nauci psychologicke klicky a pak je pouzivaji proti ostatnim

zelenaesmolda
27. kvě 2019

@aneficini
tak to je mazec tohle...ja jsem na sveho ex zavolala policajty jednou a mam pocit,ze od te doby se me uz nedotkne protoze ma az paranoidni strach,ze to udelam znova a pujde sedet

aneficini
27. kvě 2019

@zelenaesmolda no tak věř, že při manii, by mu to bylo jedno, jestli zavoláš policajty, většinou neprijmaji autority, když k nám přijeli, tak se jim akorát vysmal... Tohle je rozdíl mezi skutečnou nemoci a člověkem, kterej si furt uvědomuje následky, takže ví co dělá ... Oni už ne...

katka_nedo
autor
27. kvě 2019

@kaja2016 Ja poslouchala ty nocni opile telefonaty cele roky a uz na to ani nemam.Jen mne to ponouklo,kdyz mi volala mama a stezovala si,co se tam deje atd.Tak jsme to probraly.Jsem tehotna,mam na ceste dalsi dite a o 35tiletou zenskou se fakt nemam jak postarat.To at se na me nikdo nezlobi.

zelenaesmolda
27. kvě 2019

@aneficini
tak on je prave naopak z autorit posrany az za usima,az paranoidne se boji,ze ho vyrazi z bytu,ze pujde sedet,ze prijde o praci atd

aneficini
27. kvě 2019

@zelenaesmolda tak to bude asi zas jiná diagnóza 🙂 těžko soudit, tady vidíš jakou jsem měla konfrontaci já... Měl i halucinace, uplne mimo, toho večera se už nikdy nezbavím... Ani celé doby co jsem s ním byla... Do teď jsem sama...

zelenaesmolda
27. kvě 2019

@aneficini
hele to uplne chapu,muj ex nema diagnozu protoze se odmita jit vubec nechat vysetrit,jedna z jeho paranoii je,ze ho zavrou do blazince.
to,ze se toho nedokazes zbavit je prave jeden z problemu spojenych s zivotem s psychopatem,ze uz pak nedokazes verit a vidis to vsude.chce to psychoterapii jinak se z toho tezko vyhrabes sama bez pomoci.
pokud umis anglicky mrkni na youtube na videa progress through process,pani si prosla vztahem s narcisem a dost dobre to vysvetluje...

aneficini
27. kvě 2019

@katka_nedo nikdo ji nepomůže, pokud probehli pokusy o rozhovory s ní... Tady jednoho dne ju možná seberou a pak teprve vyšetří.. Ale bohužel až ten člověk něco udělá, nebo udělá někde nějakou scénu, ohrožuje apod. Jinak ne, takže být tebou, sleduju to jen z dálky, jinak tě to semele...takovy jsou zákony naší země, dokud někoho blázen nezabije, může si volné běhat pod léky mezi lidmi... A neni nikde zaručeno, že je brát hlavně bude. Což samozřejmě netvrdím že je případ tvé sestry, u ní to může být kombinace všeho... I projev zoufalství.. Má vůbec nejakyho chlapa, děti?