Seznam hraček Fisher Price, které obsahují olovo
Pošlete i svým kamarádkám, zda náhodou nemají nějakou z těchto hraček doma. Je to smůla. Fisher Price jsem vždy brala jako značku, které mohu důvěřovat.
Stručné shrnutí
- Mattel (vyrábějící Fisher‑Price) stáhl z trhu řadu hraček kvůli nadlimitnímu obsahu olova ve barvách; seznam recallů uveden na http://www.service.mattel.com/us/recall/39054_I...
- V diskuzi byly citovány studie uvádějící, že některé kojenecké lahvičky Avent mohou uvolňovat Bisphenol A a ftaláty; zmíněná studie: http://www.environmentcalifornia.org/reports/en...
- Doporučení z diskuze zahrnovala preferovat skleněné lahvičky, nezařizovat plast zahříváním ani mytím v myčce a kontrolovat PVC označení (trojúhelník 1, 2 nebo 5 považován za bezpečnější); kontrolní informace podle SOI a médií na http://www.soi.sk a http://www.sme.sk
Nejčastější otázky
Q: Jak zjistit, zda konkrétní hračka Fisher‑Price/Mattel byla stažena z prodeje kvůli olovu?
A: Zkontrolujte oficiální seznam recallů na stránce Mattel: http://www.service.mattel.com/us/recall/39054_I... a národní kontrolní databáze obchodní inspekce (v diskuzi zmíněno SOI: http://www.soi.sk) nebo mediální zprávy (např. článek na SME: http://www.sme.sk/c/3439606/Mattel-stahuje-jedo...).
Q: Kde najdu informace o testech plastových lahviček (BPA, ftaláty)?
A: V diskuzi byl citován report Environment California o Bisphenolu A v lahvičkách: http://www.environmentcalifornia.org/reports/en... a tip‑sheet: http://www.environmentcalifornia.org/environmen....
Q: Jsou lahvičky Avent bezpečné a co mám dělat, když je používám?
A: Diskuze uvádí, že studie zmiňují uvolňování Bisphenolu A a ftalátů z některých Avent lahviček; praktická doporučení v diskuzi jsou: používat raději skleněné lahvičky, nezahřívat plast v mikrovlnce, nemýt plast v myčce a nenechávat mléko v lahvi příliš dlouho.
Q: Jaké PVC označení považují rodiče za bezpečnější pro hračky, které si dítě strká do pusy?
A: V diskuzi bylo uvedeno, že v trojúhelníčku jsou bezpečnější čísla 1, 2 a 5; u jiných čísel se doporučuje nechat hračky mimo dětskou pusinku.
Q: Co mám udělat, když objevíte podezřelou nebo staženou hračku v domácnosti?
A: Přestat ji dávat dítěti, zkontrolovat seznam recallů na Mattel (http://www.service.mattel.com), nahlédnout do databáze SOI (http://www.soi.sk) a vrátit výrobek do prodejny nebo kontaktovat prodejce podle pokynů v recallu.
Q: Jaké jsou bezpečné alternativy k plastovým hračkám zmíněné v diskuzi?
A: V diskuzi byly doporučovány dřevěné hračky a skleněné lahvičky jako bezpečnější volby; zároveň je opakovaně zdůrazněno sledovat oficiální testy a recally.
Závěry z diskuze
Shoda
- Mattel/Fisher‑Price měla v nedávné době stahování hraček z trhu kvůli nadlimitnímu obsahu olova ve barvách.
- Plastové hračky a dětské potřeby mohou obsahovat ftaláty a Bisphenol A.
- Skleněné lahvičky a dřevěné hračky byly v diskuzi považovány za bezpečnější alternativu k některým plastům.
Sporné názory
- Někteří uváděli, že lahvičky Avent studie označují za rizikové (BPA, ftaláty), zatímco jiní tvrdili, že není nutné je vyhazovat a stačí omezit zahřívání a mytí v myčce.
- Někteří účastníci tvrdili, že „made in China“ automaticky znamená horší kvalitu; jiní upozorňovali, že značkové výrobky vyrobené v Číně mohou mít přísnější kontrolu kvality.
Otevřené otázky
- Které konkrétní modely hraček dostupné na lokálním trhu v ČR/SR jsou přesně kontaminované olovem nebo ftaláty?
- Jaké jsou přesné postupy a odpovědnosti při kontrolách kvality a testování hraček vyráběných v zahraničí?
Zmíněné značky a firmy
Fisher Price, Mattel, Avent, Nuby, IKEA, Tupperware, Chicco, SOI, Bébécar, SME, service.mattel.com, Environment California, NewbornFree, Dráčik, Dema, Adidas
Zmíněné produkty a metody
Bisphenol A, ftaláty, skleněné lahvičky, PVC označení (trojúhelník) 1, 2, 5, "magic cups" (Avent), sterilizátor (Avent), recally/stahování výrobků, testování hraček, dřevěné hračky, kontrola obchodní inspekce
Místa a osoby
Čína, Polsko, Indie, Slovensko, Česko
co to? Ja mam len aventky a dost ma to sokovalo....vsade pocuvam, ake su super, ja ich v podstate pouzivam uz od narodenia...mam vyhodit a kupit sklo? poradteeeee...akurat pred 20 min. mala dojedla mlieko z flase a ja mam teraz dost blby pocit
ale tiez som nazoru, ze skodi takmer vsetko, takze ak by som chcela malu ochranit od vsetkeho, tak by som ju musela drzat v sklenenej klietke o hlade a smade, lebo ani voda nie je ok, nie?
Ahojky
také jsem dost překvapené s hračkami od Fisher price,máme jich pár,ale naštěstí né ty na seznamu.No a Avent mě šokoval taky dost,přesně jak tady některá z vás píše,všude jsem na Avent slyšela jen samé superlativy a ono prd ☹ 🙂 Je fakt,že nic se nemá přehánět,ale na druhou stranu mi připadá,že dneska neni nic v pořádku co se týká výrobků.A že pořádně neudělaj ani hračky a potřeby pro děti to je fakt hnus.Vždyť dokonce i kočárky měly překročený hranice phtalátů,nejvíc myslim Bébécar.
moc nerozumiem anglicky.mne vcera darovali jednu hracku od Fisher Price,je to taky hadik na decku sedacku do auta..tak dufam,ze neni skodna.dik za radu 😉
tak tu su dalsie hracky od Mattela (vyraba aj fisher price), ktore su skodlive
Dnes jsem to taky slysela ze spachal sebevrazdu ten od fisher price..Jinak kdyby se delali kontroli vyrobku hned po vyrobe tak by se tohle vse nemuselo stat..
pocula som ,davali v spravach,ze su to nebezbecne hracky, rovnako aj od MATELA, my mame gulicky so zvieratkami,ani mu ich nedavam,od kedy som to pocula,je to hrozne,ze uz nemozes verit ani hrackam,ktere maju znacku.
ja pouzivam,len od AVENT flase,aj sterizizator,ked bol mensi,kto mi potom vrati tie peniaze,ked tie flase boli dost drahe a ostatne veci ktomu tiez,to asi uz nemozeme verit ziadnej flasi,co dieta ma pit teraz z pohara?
citala som ten clanok co je v angline a do spevu mi nebolo,strasne daco,ze pri vyrobe sa mysli skor na peniaze ako na zdravie deti,to im je ukradnute...
baby nebláznite, znova? a ja som chcela niečo od tejto značky pre malú pod stromček!! tak ja neviem, čo teraz jej kúpim 😢
baby fisher price stiahol zasa vyrobky z trhu, bolo to v novinach, ale nie pre olovo vo farbe, ale preto, ze obsahuju male castice, ktore moze dieta vdychnut (nejake kuchynky)
bea samovrazdu nespachal nikto od fisher price 😅 😀
fisher price pouzilo farby na hracky, ktore boli vyrobene v cine a obsahovali vacsie mnozstvo olova ako bolo unosne
a samovrazdu spachal majitel tej tovarne kde im hracky farbili..
my tiez kupujeme od nich hracky, lebo su prekrasne a stale ked o nich nieco ide v televizii, tak sa nahnevam! 😖 uz k nim prestavam mat doveru, pretoze stale sa najde nieco nove, nejaky problem...zatial sa nam podarilo nebezpecne vyrobky uspesne obchadzat, ale cert nikdy nespi! 😠
tak aké hračky budeme deťom kupovať, keď s číny sú toxické, značkové sú toxické.... 😢
hádam sa vrátime s dreveným hračkám?
maca muzi budu povinne stružlikat z dreva 😀 😀 u nas je aj tak najlepsia hracka to co hracka vobec nieje 😅 😖
tak nielen z číny su veci zlé ale aj od našich susedov z Čiech http://www.soi.sk/index.php?show=298
T 😝 aky si myslím, že nebude, to je seznam prostě jen pár vybraných věcí, jinak kdyby se testovalo všechno od základu, tak je prostě vadné všechno
tak potom pri tomto už hračky nadobro doslúžili svojim základným potrebám detí 😵
erika153
mne bude stružlikať len oco, lebo chlapa nemám. 😀
Na můj vkus se tomu přikládá až moc velká pozornost, než doopravdy možná je.Kdyby se dnes zkoumalo s čím jsme si hráli v dětsví my,nechci si ani představit, jak by to dopadlo 😝 😝 😝
a to keby išli do čínskych obchodov, tak by zhabali všetky hračky, ktoré tam predávajú. neverím tomu, že sú na 100% zdravotne nezávadné. 😨
ja by som povedala, že hračky v čínskych obchodoch sú tak na 90% závadné. A to som asi ešte dosť optimista. Ja pracujem 12 rokov vo veľkosklade hračiek, tak už to mám "v oku". Nechápem kade SOI-ka chodí, veď tie hračky tam nemajú žiadne označenia, ani návody, proste nič. Veď to by bol pre nich raj na pokuty.
A inak, aby som nebola celkom nespravodlivá, nie je čína ako čína. Niektorí značkoví výrobcovia majú fabriky v Číne, ale dávajú si záležať na kvalite. My sme raz kúpili napr.originál adidasy pre malú a boli vyrobené v Indii. Veľkí výrobcovia chcú tiež šetriť na pracovnej sile ☹

znacka-neznacka...drahe-lacne...koniec koncov made in china a uz blvem....vidim tie ich vagony plne zasraneho smejdu....tak mam sto chuti tym sikmookym podpalit tie ich butiky....
poradte radsej niekto slovenske-ceske oblecenia, hracky...
napriklad aj v draciku som kupila didakticku kocku ceskej vyroby-taka som bola natesena jak hovado-fakt!!
poradte radsej toto-ale v inej teme....