Absces v prsu, jaké byly příznaky?

doufinkaaa
11. črc 2017

Maminky, mela jste nektera v prsu abces pri kojeni? Muzete mi prosim rict,jake jste mely priznaky, projevy?
Dekuji

gzugzik
26. únor 2019

@doufinkaaa jak jste prosím snášela ten dren? Čeká mě to příští týden a po tom co mi dělal s tou bouli včera se bojím jak blázen

doufinkaaa
autor
27. únor 2019

@gzugzik Ja mela abscesy 2. Jeden asi 6x 8 cm, druhy mensi. Na ten mensi prisli az po dvou dnech. Me nejvic bolelo vymackavani toho hnisu ven. Ale mel jsem ho tam fakt hodne, to mi delali asi 3x. Ale byla to snesitelna bolest. Ten dren neboli vubec. Je to jen trochu neprijemne. Po vyndani drenu jsem si pak musela prs sama vymackavat doma a do te rany davat hojivou mast. Ale to take nebolelo.

arien_black
22. kvě 2019

To řezání abscesu se dělá ambulantně?

gzugzik
22. kvě 2019
doufinkaaa
autor
22. kvě 2019

@arien_black ano, ambulantne.

arien_black
22. kvě 2019

@gzugzik
@doufinkaaa děkuji. Zítra mě čeká ultrazvuk a obávám se, že by to mohl být taky absces 🙈

makyyta
7. led 2020

Dovoluji si přidat svoji zkušenost, kdyby některá maminka hledala tak jako já. Přibližně 4 týdny po porodu se mi na prsu (nahoře směrem k podpaží) udělala boule, asi jako meruňka. Tak jsem zahájila klasický postup pro retenci. Zvlášt ta snaha o nasměrování brady miminka směrem k bouli byla vyčerpávající... Asi po týdnu jsem volala laktační poradkyni, mj.jsem se radila, kdy je čas vyrazit k lékaři. Ta mi řekla, že zbavit se retence může trvat "dlouho", ať pokračuju v tom, co dělám (nahřát, masírovat, kojit, chladit, tvaroh) a přidám 3x denně paralen, že působí protizánětlivě. Když se dalších 5 dní nic nedělo, vyrazila jsem k lékaři. Prso mě nijak zvlášť celou dobu nebolelo, boule byla stejně velká... Doktor prohlédl prso ultrazvukem a zkonstatoval, že je to retence, zánět ne, že u zánětu bych měla navíc šílené horečky (v ordinaci mi naměřil 37,2°). Dal mi Secatoxin forte na uvolnění té retence... Po pročtení příbalového letáku a zkušeností na diskuzích jsem je užívala, i když jsem z toho neměla dobrý pocit... Začalo mi ubývat mléko, navíc se mi zdálo mnohem řidší, světlejší (snažila jsem se kvůli tomu úbytku ještě odstříkávat). Boule se začala zvětšovat. Teplota stále kolem 37°C... Miminko se při kojení začalo kroutit, odtahovat, střídala jsem prsa... Třetí den po nasazení Secatoxinu jsem proto vyrazila z
na pohotovost (24.12.). Na ambulanci byla mladá lékařka. Prso jen prohmátla (žádný ultrazvuk jako předchozí doktor), konstatovala zánět a napsala antibiotika Xorimax, která by měla do 3 dnů zabrat, a že mám dál užívat ty kapky. Když jsem se zmínila o té změně mléka, odpověděla jen, že složení mléka se průběžně mění, že je to normální.
Samozřejmě nevím, jestli úbytek mléka způsobily kapky, zánět, můj stres nebo růstový spurt miminka v 6 týdnech. Po poradě s pediatrem jsem začala dokrmovat.
Další den byla boule už snad dvojnásobná (prakticky celé prso už bylo dvojnásobné), bolest nijak hrozná. Teplotu jsem měla 37,7°C (ty slibované horečky stále nikde). Takže jsem vyrazila znovu. Gynekolog na ambulanci po prvním pohledu zvednul telefon a volal na chirurgii a domlouval operaci abscesu. Chirurg poznamenal něco o pěkně vypěstovaném abscesu, v lokální (protože jsem předtím jedla) anestezii mi to rozřízl, hnis vymačkal a zavedl drén. Hospitalizovali mě na gynekologii i s miminkem. Z prsa s drénem jsem nemohla kojit, mléko jsem musela odstříkávat a miminko kvůli tomu dokrmovat ještě víc. Nejvíc jsem se bála toho, že mi zmizí mléko úplně (podle váhy jsem z 1 prsu nakojila 20-40ml, z druhého odstříkala 10-20 a miminko podle doktora potřebovalo aspoň 80).
Po pocitu selhání, že jsem nedokázala svoje dítě porodit (císařský řez po neúspěšném vyvolávání), se přidal další pocit selhání, že svoje dítě nedokážu nakrmit.

Další 2 dny mi drén proplachovali, 4.den od zákroku drén vytáhli (bála jsem se, že to bude bolet, ale ani jsem necítila, že je venku) a z gynekologie mě pustili domů pod podmínkou, že budu dodržovat režim jako v nemocnici (stále s antibiotiky), převaz rány za další 2 dny. Poté mě nechali týden do další kontroly čistit ránu doma.
Mléka postupně přibývá v obou prsou, kojení stále z 1, občas (po delší pauze) stačilo bez dokrmování. Ale doma skutečně neudělám nic, abych se mohla věnovat laktaci (přikládat miminko podle potřeby, připravit a dokrmit UM, druhé prso odstříkávat, zdravé odstříkávat když miminko dlouho spí)... Naštěstí je to 1.dítko, manžel se po práci snaží pomoct, i když je taky unavený, a mamka mi o víkendu navaří na celý týden.
Po týdnu dnes kontrola i na gynekologii, kde už měli výsledky kultivace (zlatý stafylokok) a dovolili mi kojení, protože rána je víceméně zatažená. Další kontrola na chirurgii mě čeká za 10 dní, na gynekologii už u svého dr.
Takže při zánětu a abscesu nemusí být horečky, jak se všude píše, ani to nemusí ukrutně bolet. Na zvýšení laktace mi asi nejvíc zafungoval klid (vyřešil se absces, byla jsem v pohodlí doma) a dodržování pitného režimu. Užívám v lékárně doporučená homeopatika Ricinus communis, ale jejich efekt nedokážu posoudit.