Azoospermie. Co s tím?

rcruella
24. srp 2007

Ahoj holky!!!

V úterý jsme byli na spermiogramu a ukázalo se, že manžel nemá žádné spermie. Objednali jsme se tedy do Pronatalu. Nevíme ale vůbec, co nás čeká. Máte někdo podobné zkušenosti?

prinzesz
24. bře 2010

monasek, tak aspon ze tak 🙂 beries nejaky gynex alebo tie femy kvapky? a neviem co vsetko sa na ms da brat? neskusala si?

inac je divne ze ti zistili PCO ked mas normalne ms, podla mna to nie je celkom pravda 🙂 dufam ze budes ok 🙂

pocuj, ked si zapisujes teploty do akeho grafu? ja som registrovala uz skoro dva roky na fertility, kde si robis grafy ty?

monasek84
24. bře 2010

prinzesz: Ne ne, ted biju akorat kontryhel.cajik, jinak ni 🙂 pila jsem Femigard, ale nezdalo se mi ze mi to nejak pomuze, tak sem nechala telo se s tim poprat.....

me to prijde taky divny, protoze podle grafu mi normalne vylitne teplota, je nahore nejakych 10 dni, pak zacnu spinit, prijde MS a teplota spadne zpatky dolu, takze bych pocitala, ze mam normalne ovu... ale doktor rikal, ze to neni nikdy se 100% jistotou ☹ a taky mi ukazoval na UTZ vajecniky a bylo to tam jasne videt :( jinac vcera mi bylo fakt zle, tak sem kukala na netu a hodne mi to pripominalo priznaky endometriozy, ale to snad ne... to je to posledni co by nam jeste chybelo.... zitra jdu na prvni odbery, tak se chci zeptat ohledne te bolesti, ktera me posledni dobou trapi casteji a casteji 😢

Ja pouzivam taky fertility, zda se mi prehlednej 🙂

monasek84
24. bře 2010

ty jo, tolik preklepu 🙂))))))))))) piju cajik, nebiju ho 😀

prinzesz
24. bře 2010

no problem, ja som si vsetko v pohode precitala 🙂 takze no stres..

ja som tiez uz raz nad tym premyslala ze by som si dala ten femigard ale pak som sa rozhodla ze to kaslem, ze ja som presvedcena ze som ok 🙂 a aj testy do teraz mi ukazali a tvarili sa ze je vsetko ok 🙂 brala si antikoncepciu, ked ano tak ako dlho?

ja som brala snad 12 rokov 🙂 a poslednou dobou si viac a viac uvedomujem ze sa mi vsetko uplne vratilo, tz. menzes tak ako som kedysi dostavala, ze mam cyklus tych 30 dni, ze ma boli prsa a vsetky tie veci ktore som mala ako teenegerka ked som prvy raz dostala ms.. sranda ze? podotykam ze HAK neberiem cca 2 roky.. medzitym som mala nejake male prestavky.. ale naozaj velmi male 🙂

inac ked ti ukazoval tvoje vajecniky, mala si tam take tie koralky? ci ako vyzerali tie tvoje? mas stale toho isteho lekara?

monasek84
24. bře 2010

prinzesz: tak jeste ze tak 😀

Ja brala anti nejakych 6 let bez prestavky a ted uz skoro 2 roky neberu. Po vysazeni jsem akorat pribrala, zhorsila se mi plet i vlasy a rozhazel cyklus 😠 cyklus mam ted +/- 35 dni 😖

12let?? fiiiha, to je dost 🙂

ukazoval mi je pred mesicem na velke prohlidce. Byla to vstupni prohlidka k novemu gyn, protoze se starym jsem nebyla spokojena. Nevim co myslis jako koralky, ale proste jak mas vajecnik, tak po jeho stranach byly dokola samy kulicky a uprostred nic 😒

deniiiii
24. bře 2010

Ahoj holky, tak jsem volala na hormonalni profil muze - FSH 28 (ma byt 1,5-12,4) LH 13,3 (1,7-8,6) a testosteron 8,4(9,9-27,8) nevite, co s tim? na netu jsem zjistila, ze testosteron lze dodat, ale nevim, co to ostatni, jsme objednani do centra az na 21.4.

monasek84
24. bře 2010

deniiiii: ahojky, MM mel TST 3,0 a FSH pres 83. Na zvednuti TST dostaval injekce NEBIDO. Ted cekame az ubehnou tri mesice od posledni injekce (v pulce dubna) a pak jdeme na kontrolni spermio, gen.testy atd. Podotykam, ze mu delali v lednu biopsii a spermie tam nasli, jen nezraji do finalniho stadia.....

deniiiii
24. bře 2010

Ahoj Monasku 🙂 tou biopsii to myslis TESE? ja uz asi 3 hodiny v praci stridave hledam info, testosteron neni problem, da se lehce upravit..nasla jsem info, ze na zvysene FSH maji vliv i leky (vcetne tech na podporu spermii!), podivej se na:http://www.ehow.com/how_5730742_lower-fsh-levels-men.html a http://natural-fertility-info.com/fsh-fertility... promin, mam prace nad hlavu, prectu si zpetne stranky a ozvu se 🙂

monasek84
24. bře 2010

deniiiii: v podstate je to to samy co tese, akorat v tomto pripade se neschovavalo zadne tkanivo, jen se zkoumalo pod mikroskopem :( my to nechali na doktorech, ale mozna nas mohli rovnou poslad na TESE a nejakej material schovat... no co uz.... 😒

skrecko
24. bře 2010

Ahoj vsetci!
Bohuzial sa musim pripojit k vasej neveselej teme. O diagnoze vieme len 3 tyzdne, ale aj vdaka vasej diskusii som sa toho vela dozvedela. Trvalo mi asi 10 dni, kym som to vsetko precitala 🙂 a hlavu mam ako balon. Zatial mame za sebou len velmi malo - spermiogram, usg a hormonalny profil. Este nas poslal urolog k endokrinologicke. Teraz sa musime rozhodnut pre niektore centrum. Drzim vsetkym palce a prajem pekny den!

deniiiii - my mame velmi podobne hodnoty HP: PRL 9,19 (4,6-21,5), FSH 27,67 (1,5-12,4), LH 11,09 (1,7-8,6), TST 10,84 (5,76-28,1), TST volny 6 (8,9-42,5) Tiez by som rada vedela, ci sa s tym da nieco robit. Nerada by som isla hned do operacie. Radsej sa pokusit upravit to nejak liekmi. Ale neviem, ci to ma nejaky vyznam a ci to pomoze. Urolog mi na to vlastne neodpovedal, ale nie je na toto odbornik, takze chapem. Okrem zlych hodnot HP mame este zmensene semenniky (27mm x 10mm a 26mm x 9,4mm). Mate aj vy tento problem? Vdaka za odpoved.

siouxie
24. bře 2010

ahoj, skrecko, podľa toho, čo píšeš, je asi najhoršie to FSH, resp. ešte pomer fsh a lh. Testosterón je nižší, ale ešte v ref. hodnotách (závisí aj od veku). Skús zistiť, či manžel/priateľ nemal problém s neskorším zostúpením semenníkov. To by sedelo možno aj s tou veľkosťou. A ešte ti môžem poradiť konzultáciu cez mail (aspoň zatiaľ) s dr. Kočím (andromeda.cz).

monasek84
24. bře 2010

skrecko: ahoj a vitej v teto nestastne teme 😉 Drzime pesti at co nejrychleji poresite co je potreba a muzete tehulit 🙂

Odkud jsi?
Co se tyka velikosti semeniku.... MM ma po nepovedene operaci z detstvi jen jeden a to taky zmenseny.... 😒

deniiiii
24. bře 2010

Skrecko: Vitej do klubu! 🙂 po te, co jsem se dnes dozvedela ty vysledky, tak jsem udelala pruzkum, stal se ze mne odbornik na FSH a Lh a hormonalni profil ;) muzu ti poslat vypis na mail..vice mene na tom jsme jeste dobre, mimo jine jsem zjistila, ze FSH muze byt zvysene i nekterymi leky! semenniky (hezke u nas varlata ;)) ma obe take zmensene, asi mu v detstvi jedno uplne nesestoupilo..hodnoty presne nevim, na ultrazvuku jsem s nim nebyla.

Monasek: je divne, ze mu delali biopsii, nebyla to nakonec ta MESE? tak daleko jeste nejsme, ja si jako spravny amater vzdy prectu jenom tu konkretni vec...

Siouxie: diky za ten mail, o dr.Kocim jsem uz slysela

siouxie
24. bře 2010

denii, nemáš za čo. Chcem sa ťa opýtať, ktoré lieky zvyšujú fsh? U nás je to najpravdepodobnejšie kvôli poškodenému tkanivu (následok neskôr zostúpeného s.), ale aj tak ma to zaujalo, pretože LH a TST je u nás ok, dokonca TST na vek a okolnosti zľahka nadpriemerné (moja teória je, že vďaka kotvičníku, ale ktovie...?).
Preto by ma zaujímalo, či to nemôže byť ovplyvnené aj liekmi, keďže mm berie takmer celý život zopár liekov 😒

bubulka722
24. bře 2010

Ahoj Siouxie!!! Ako sa máš?
Pri vysokých hodnotách je vhodné vyšetrenie na inhibin B, čo je veľmi finančne náročné. Po dohode s poisťovňou by to mohlo byť možné. Sama neviem o tom, že by niektoré lieky mohli zdvíhať FSH. Muselo by sa jednať o horm. preparáty (Meional, Proviron, Gonal, Klomifen ,...) a tým skresliť výsledky. Treba jednoznačne vylúčiť nevratné poškodenie semeníkov napr.biopsiou.

monasek84
25. bře 2010

deniiii: ne ne, nebyla. Byli jsme na tom normalne u androloga v klasicke nemocnici, dal nam jen vysledky a nasledne na to nas poslal do CARu... myslim, ze uz nas URL nas mel do CARu poslat hned, pred tou biopsii, takto to byl uplne zbytecnej zasah do semeniku a kazdy jeho poskozeni je nezvratny ☹

siouxie
25. bře 2010

ahojte,
bubul, o tom inhibíne sme sa bavili, viem... A to poškodenie tkaniva je v podstate isté, takže v našom prípade je biopsia skoro zbytočná. Len ma zaujali tie lieky (napr. taký prednison), preto som sa pýtala. Zatiaľ nemáme nič nové... 😉

skrecko
25. bře 2010

Ahojte,
dakujem za prijatie aj odpovede 🙂

siouxie: neviem, ci mal manzel nezostupene semenniky, on tvrdi, ze nie. Je mozne, ze by zostupili samotne neskor tak, ze o tom nevedel? Inak ma 34 rokov. O tych mensich semennikoch sme vedeli uz davno, vzdy ich mal mensie, len sme netusili, ze mame az takyto velky problem, lebo vraj aj s takymi mensimi sem. mozu byt muzi uplne zdravi. Dr. Kocimu sa chystam napisat, ved cim viac nazorov, tym lepsie.

monasek84: dakujem za privitanie, som z Bratislavy, ako ty, ak si dobre pamatam 🙂

deniiiii: do IP ti poslem mail, som zvedava, co tie nase hormony a som rada, ze mame podobne hodnoty, aj ked by bolo fajn, keby sme ich mali v poriadku ☹

monasek84
25. bře 2010

skrecko: z Bratislavy, presne tak 🙂

skrecko
25. bře 2010

A este som zabudla dodat, ze manzel ziadne lieky neberie, takze zle hodnoty isto nema od nich.

skrecko
25. bře 2010

monasek, som trochu bezradna z toho, ktory CAR si mame vybrat. Podla coho ste vyberali vy? Moja gynekologicka ma poslala do gynfivu a urolog vravel iscare alebo gynfiv. Len si myslim, ze v nasom pripade si treba vyberat CAR podla toho, ake maju skusenosti s mesa tese. Inak cenovy rozdiel za tento vykon je obrovsky.

Mate este niekto skusenosti s CAR v Bratislave? Ozaj nie je lahke sa rozhodnut.

monasek84
25. bře 2010

skrecko: my vyber nejak neresili, .... jeden znamy nas poslal do ISCARE za svym znamym URL, takze jsme sli rovnou tam a uvidime, kdyz nam to nebude vyhovovat, odejdeme.
Jinak nasi kamaradi byli v gynfivu a byli spokojeni (uz maji dve devcatka 🙂 ), jen rikali, ze dost drazi a priste by si asi vybrali ferticent, tak nevim no 🙂 ono je to asi jak kdy a jak na koho narazis... nevim, tezko soudit ..... nam se cela akce rozjizdi (doufam) za mesic, takze pak ti povim 🙂

skrecko
25. bře 2010

No asi to budeme musiet risknut a mozno budeme losovat 🙂 Inak ked som pozerala len na zakrok mesa tese, tak v iscare stoji raz tolko. Tak ale o peniaze tu nejde, ked by sme vedeli kde to urobia lepsie, tak sa aj zadlzime. No uvidime, budem vdacna za tvoje skusenosti. Inak kolko ste cakali na prvu konzulataciu? Skusime sa rozhodnut do konca tyzdna a niekam uz zavolat. Moj muz povedal, ze pojdeme tam, kde sa da lepsie zaparkovat 🙂

monasek84
25. bře 2010

skrecko: na prvni konzultaci jsme cekali ani ne tyden, to bylo hned. No zrovna u ISCARE se moc dobre parkovat neda 🙂

deniiiii
25. bře 2010

Siouxie, hodnoty u mužů FSH se zvyšují i při případném užívání některých léků jako je cimetidine, clomiphene, digitalis, levodopa. Napsala jsem dr.Kocimu, jsem zvedava, co odepise.

Monasek, nekde maji fakt ZI (zbytecnou iniciativu), ale zase tveho muze muzes pochvalit, ze byl statecný 😉

siouxie
25. bře 2010

dík, deniii.

monasek84
26. bře 2010

deniiii: no to jo 🙂 on je v tomto smeru moc statecny 😉

skrecko
26. bře 2010

Ahojte!
Poslali niekoho z vas (teda vasich muzov) aj na vysetrenie k endokrinologovi? Lebo mojho poslal urolog. Ze pre istotu. Spominate geneticke vysetrenie, pripadne imunitne, ale toto si nepamatam. Vdaka

monasek: tak to by sme si mali vybrat nejake ine CAR, lebo mojho muza najviac stresuje parkovanie 🙂 aj ked v BA je to asi vsade hroza

monasek84
26. bře 2010

skrecko: aj MM byl na endokrinologii, myslim ze to je standartni postup 😉
A s tim parkovanim mas pravdu 🙂 tak si musite jeden den udelat okruzni jizdu po BA a pojezdit vsechny centra a pak si vybrat 😀

skrecko
26. bře 2010

monasek: no asi to urobime tak, ze soferovat budem ja, ja sa nedam rusit a parkovanie ma nestresuje. aj ked na mna vytrubuju 😎

Inak aj vasi muzi su taki hŕŕŕ? Moj zahlasil, ze on ziadnemu endokrinologovi nechce ist, on uz by isiel do centra, nech sa to hybe. Mam pocit, ze by sa nechal rozrezat aj hned. Asi si este celkom neuvedomuje, ze teraz budeme hlavne cakat.