Febrilní křeče, můžou se opakovat?

zdendulajanatova
15. srp 2017

Prosím máte některá zkušenosti z febrilní křečí? Můžou se opakovat? Mělo je některé dítě víckrát? Malý je měl teď v pátek. Teď už je bez teploty, ale mám strašný strach a pořád ho měřim. Děkuji

makky1310
15. srp 2017

@zdendulajanatova ahoj, ja osobne nemam ale svagrovou to tenkrat dost videsilo kdyz mel synovec krec(pak prisli na to ze to byli horecky z sesty nemoci). Dostal na to myslim nejake leky ci co, kdyby se to stalo znova. Ted je to uz ale rok a neopakovalo se to, a to mel uz mezitim parkrat horecku. Taky se hodne bali a porad merili...A vim ze rikala ze kdyz se to stane tak hodne zchladit dite, do ledovy vany atd.... co vypravela tak to muselo byt hrozny, ta bezmoc rodice....☹ hlavne at jste zdravi🙏

lansi83
15. srp 2017

Ahoj, osobní zkušeností bohudik nemám, ale neteř( už chodí do školy), měla krecce z vysoké horečky. Volaly 155. Bohužel se to může opakovat. Zacni malému srážet teplotu dříve, necekej, až bude mít vysokou horečku. Dávej antipyretika na střídačku( Nurofen, Panadol) a pokud neklesne, tak zábaly trupu. Nikdy nebal nohy, ruce a hlavu! Pokud už se objeví, buď volej 155 nebo vyhledej s malým doktora. Ale snad to už nebude potřeba. Pa a buďte zdraví. 🙂

majajaa
15. srp 2017

Dobrý den, bohužel se febrilní křeče můžou opakovat. Díky bohu to neznám u svých dětí, ale z práce, jsem zdravotní sestřička. vznikají nejen z vysoké horečky, ale i zároveň z rychlého sražení horečky. Takže v tomto případě bych opravdu nevolila zábaly, pokud se neudělají opravdu správně můžou spíš uškodit než pomoci. Lepší je opravdu si s dítětem vlézt do vany a vlažnou vodou se s ním sprchovat. Klidně 10 minut s ním zůstat ve vaně. Pokud ovšem přece nastanou je dobré mít u sebe čípky diazepamu. Jinak je samozřejmě lepší předcházet vysokým horečkám proto opravdu nad 38 stupňů teplotu srážet kombinace Nurofen a Panadol. U Nurofenu se nechce řídit příbalový letákem. Lze podat i polovinu váhy dítěte (např. dítě váží 10 kg lze podat až 5 ml)

zdendulajanatova
autor
15. srp 2017

@lansi83 tohle poučení už mám z nemocnice. Včera nás pustili. Nepřeju to nikomu zažít, mám strašný strach,pořád na něj chodím koukat...

zdendulajanatova
autor
15. srp 2017

@majajaa mám doma na doporučení z nemocnice nurofen a paralen. Malý má 9kg a 14 měsíců. Platí ta vyšší dávka i u paralenu?

makky1310
15. srp 2017

@zdendulajanatova muselo to byt strasne☹ neni proc se divit ze mas strach... Ver ale ze uz bude vsechno ok🌷

vanule
15. srp 2017

@zdendulajanatova poprvé jsem tenhle děs zažila, když byl dceři rok a přesně jak píše @makky1310 nejhorší byla ta bezmoc ☹ záchranka nás odvezla do nemocnice, pár dní si poležely a domů jsem dostala tablety Diazepam, který dceři musím dávat (spolu s Panadolem/Nurofenem) při zvýšené teplotě, aby se zábranilo feb.křečím. Doufali jsme, že jsme tohle zažili poprvé a hlavně naposled-bohužel za dva roky se feb.křeče opakovaly. Horečky přišly vždy z ničeho nic,podruhé šla odpol. spát, já byla tou dobou těhotná, tak jsem si šla lehnout s ní, nikdy předtím jsme to neudělala, dcera byla zvyklá usínat sama, pěkně spala, já si četla a najednou vidím jak se prohnula, myslela jsem si, že se jí něco zdá, bylo to hrozné strach o dceru a teď z toho stresu i o miminko 😕 záchranka, opět nemocnice. Pokaždé příhodě jsme absolvovali vyšetření EEG pro vyloučení epilepsie. Naštěstí vše dopadlo OK. Diazepam u nás v lékarničce nechybí a při každé zvýšené teplotě ho dostává a já při každé zvýš.teplotě doslova umírám strachy.
Přeju hodně hodně zdravíčka, ať je všechno v pořádku a hlavně už NIKDY jste to nezažili ♥

annasmyckova
15. srp 2017

měly to naše dvě holčičky, jedné byl rok a druhá to měla v 18 měsících, pokaždé jsme skončily na jipce, ale sestřička v sanitce mě uklidňovala, že to hůř vypadá než to je, že jim na to ještě žádné dítě nezemřelo (maximálně upadne do bezvědomí a dech se prý obnoví) ...ale jedna dcera už přestala dýchat a resucsitovala jsem ji..no nepřeju to nikomu, minuty čiré hrůzy než dojela sanita. Ale od té doby už se to nikdy neopakovalo, vždy jsem už při horečce dávala diazepam, malinko zvýšila dávkování nurofenu než je psáno, zábaly na ruce a nohy...Tak ať už se vám to taky neopakuje.

vanule
15. srp 2017

@annasmyckova přesně na tohle jsem se doktorů ptala, co kdybych s ní tenkrát nebyla v pokoji??? vím, že jsem jí taky dávala dýchání

annasmyckova
15. srp 2017

@vanule prý dech zase sám naskočí (nevím jestli mě sestříčka nechtěla jen uklidnit), ale když si vybavím ten fialový obličej, oči v sloup a ty záškuby, tak nevím.....taky jsem je už u horeček víc hlídala -spaly s náma v ložnici..naštěstí už se to nevrátilo, starší už má 10 let a mladší 5.

makky1310
15. srp 2017

@vanule
@annasmyckova
Synovec sam "naskocil" nez prijela rychla

vanule
15. srp 2017

@annasmyckova jen když na to pomyslím mám husí kůži na těle, přesně tak to vypadalo u nás a já byla sotva v 5.měsíci. Mi zase doktor řekl, že nejčastěji je to tak do 6 let.

veronikav1990
15. srp 2017

@zdendulajanatova Ahoj, tak vidím že jsem v tom nebyli sami. Malá měla febrilní křeč taky v pátek. Horečka ji vyletěla na 40,4°. Vůbec nás nevnimala, oči nahoru a byla jak hadrová panenka. Myslela jsem že umřu strachy. Takovou křeč jsem nikdy neviděla. Každopádně doktoři na JIPce rikali že se to klidně může opakovat. Dali nám domu Diazepam v případě že by mela křeče. Přitom jsme ji dávali Nurofen (k její váze 2,5 ml) a doktorka říkala že tahle dávka ji tu horečku srazit nemůže. U takových děti se může dát až polovina jejich váhy, tj. 12 kg/ 6 ml. Jinak včera nás taky pustili domů.

kajalka
15. srp 2017

Můžu se váš všech se zkušeností zeptat, zda křeče nastaly při prvním zvýšení teploty a nebo až při dalším, kdy jste předtím podaly antipyretika?

majajaa
15. srp 2017

@zdendulajanatova vyšší dávka platí pouze u Nurofenu. Pokuste se spíš dávat ten Nurofen než Paralen. Paralen je hodně intoxikační pro játra. Navíc Nurofen působí protizánětlivě

voleskap
15. srp 2017

Ahoj, syn měl 2x. Byli jsme hospitalizovani i v nemocnici, protože jednu křeč měl přímo u doktorky v ordinaci, tak aby se vyloučila epilepsie. Predepsali nám diazepam a při teplotě nad 37,5 máme dávat půlku tablety jako prevenci proti křečím. Od té doby naštěstí ale nic neměl 🙂 Já jako dítě křeče měla taky, ale s tím, že první byla křeč a až z ní vysoké horečky. Jestli jsi nebyla u doktorky, tak určitě raději jdu. Hodně zdraví 🙂

voleskap
15. srp 2017

Ty křeče mohou přijít z ničehož nic. Tak mi to říkala doktorka. Může tak tělo reagovat na počáteční vir v těle. Buď je horečka a pak křeč nebo i první křeč a hned potom vysoká horečka. Každopádně co mi doktorka říkala, tak to vypadá hrozně, ale není to nic neobvyklého u dětí. Hlavní je zjistit, jestli za tím není něco závažnějšího.

jajulin
15. srp 2017

Nas nejmladsi mel febrilky tyden pred druhymi narozeninami, v zari to bude rok. Nebyl to prijemny zazitek, ale ani nic, co by me doted stresovalo a kvuli cemu bych pri kazde teplote vysilovala. Dopoledne mel teplotu, ale nijak vysokou, po obede jsem ho dala spat, prilehla si k nemu a po cca dvou hodinach spanku me probraly jeho zaskuby. Oci v sloup jsem nevidela, protoze porad jako by spal, dychal pravidelne, takze po teto strance vse ok. Hned po prijezdu zachranky mu merili teplotu 38,1. Nejhorsi na tom vsem bylo to, ze jsme museli stravit vikend v nemocnici, z toho jeden den na jip. Taky jsem se doktorky ptala, co by se stalo, kdybych s nim u toho nebyla - pry asi nic. Zakrecoval by, krec by opadla a nikdo by nic nevedel. Pokud jsou to opravdu jen febrilky, tak samy o sobe nejsou nijak nebezpecne. Nejhorsi na nich je to, ze muze dojit k zastave dechu. A taky je potreba vyloucit, ze se jedna o neco zavazneho, treba epilepsii. Behem toho roku uz mel teplotu vickrat, ale krome klasickeho srazeni nurofenem nic extra nedelam, stejne neni mozne tomu vzdy predejit. Dvema starsim detem jsem teploty nikdy nesrazela a hodne se mi to osvedcilo. U toho nejmladsiho musim byt holt opatrnejsi - aspon do jeho cca 5-6 let, nez bude riziko febrilek minimalni.