Gynekolog v Brně a léčba při předčasné menopauze. Zkušenosti s nehormonální léčbou?

karja
1. říj 2020

Ahoj ženy 🙂 Gynekolog mi sdělil, že procházím předčasnou menopauzou (je mi 43 let) a jako léčbu navrhuje léčbu hormonální. Nechce mi cpát se hormony, ale gynekolog mě poměrně vyděsil vylíčením toho, co mě potká, pokud hormony nebudu užívat. Máte některá zkušenosti i s nehormonální léčbou? Případně neznáte gynekologa, který by byl ochoten přistoupit i na nějakou alternativu? Díky moc za rady. K.

zuzkasim
1. říj 2020

Ve 43 letech je to předčasná menopauza? Já tak nějak očekávala, že už to v tomto věku může pomalu přijít..., jaký věk je tedy normální? Máš nějaké potíže, abys měla potřebu hormonální léčby? Protože každá ženská to má jiné, některá fakt trpí, jiná tím projde relativně v klidu krom občasných potíží, které se dají vydržet. A co vím, tak dost ženských to řeší preparáty přírodnějšího původu, určitě by ti poradili v lékárně popř. google. Já teď z rukávu nic nevysypu, cca před rokem jsem se na to ptala mamky, protože je mi též 40+, tak abych měla aspoň základní info, tím, že to teď nepotřebuju, jsem konkrétní názvy vypustila z hlavy. Jinak s každým doktorem se dá dohodnout na cestě, která ti vyhovuje, pokud se ti jinak tvůj zdá dobrý na diagnostiku a nic nezanedbává, neměnila bych hned, ale vysvětlila mu, že bys pro začátek zkusila něco přírodnějšího a hormony si nechala až jako poslední variantu.

kappy
1. říj 2020

@karja ahoj me je 41 a taky mi moje doktorka pred 5 dny zdelila to same predcasny prechod vubec me to nepotesilo chteli jsme se jeste pokusit o miminko no bohuzel.predepsala mi hormony NOVOFEM tak jsem zvedava co to semnou udela zatim to celkem jde je mi bez menstruace dobre ale kila jdou nahoru a to me zatim nejvic stve .Rika se ze menopauza je dedicna moje mamka ji mela ve 47 letech tak jsem si myslela ze taky tak bude u me no bohuzel 😢😢

klea81
2. říj 2020

Predčasná je do 40 let 😇

klea81
2. říj 2020

@kappy průměrny věk menopauzy je 51 let, takže 47 zase není žádná hrůza. On ten celý proces přechodu může trvat 5-13 let.

klea81
2. říj 2020

Spousta článků po hromadě na téma menopauza/klimakterium je třeba zde, včetně přírodní léčby. https://pohledzeny.cz/

karja
autor
2. říj 2020

@kappy Jojo, taky mi menstruace až tak moc nechybí 🙂 Ale do hormonů se mi zatím nechce... Tak to ještě musím probrat, třeba najdeme jinou cestu...

karja
autor
2. říj 2020

@klea81 Děkuju za tip!

karja
autor
2. říj 2020

@klea81 No, taky se mi zdá, že po 40 už holt může přijít cokoliv. Budu to muset ještě jednou pořádně s panem doktorem probrat, třeba se dobereme i jiných možností.

karja
autor
2. říj 2020

@zuzkasim Překvapilo mě, že prý ano. Prý normální věk je až po 45.roce... Musíme to ještě s panem doktorem jednou probrat, ale bohužel asi není příliš příznivcem alternativy... Tak ať ještě dlouho nemusíš nic podobného řešit!

zuzkasim
2. říj 2020

@karja Tak v průměru začínají holky menstruovat kolem 12 roku, ale někdo taky může už v 9 letech... řekla bych, že i tady to může být podobné. Hledala jsem si to pak večer na netu, v průměru menopauza začíná 45 - 50 let, o ty 2 roky dřív mi to nepřijde tak dramatické. Jinak já se snad i trochu těším, zaprvé se mi nedaří celý život přibrat (tak že by konečně trochu?) a za druhé se těším na sex bez nutnosti řešení ochrany a na život bez MS🙂 Vím, že mi bude bývat horko (já, věčně zmrzlá), že budou i další potíže, ale snažím se na tom očekávat i to pozitivní. Jenže mám obavy, že s mým štěstím bych otěhotněla klidně i ve 48 a přibrat stejně nikdy nepřiberu🙂

kappy
2. říj 2020

@klea81 me je 41

karja
autor
3. říj 2020

@zuzkasim No, musím říct, že menstruace mi fakt nechybí, nějaké návaly zatím taky nejsou až tak dramatické... Tak uvidím, jak se to bude vyvíjet dál. Asi jsem ještě nebyla na takovou zprávu nachystaná 🙂