Jak řict okolí o neplodnosti? Máme to vůbec říkat?

haruka
18. kvě 2010

ahoj, s manzelem budeme mit problem zplodit deti prirozenou cestou vime to y nekolika vysetreni a lecime se (profertil,..), rozhodli jsme se jeste do konce roku zkouset a potom, pokud se nerozmyslim IVF, furt o tom ctu, bojim se, ze se to nepodari, uz ted se bojim. Myslim na to a obcas placu, uz se okolo zacinaji dost ptat, kdý budou deti, ale ja nevim, co jim mam rict, prozradit jim pravdu, pred ivf, po ivf, nikdy?rict to rodicum, nejblizsim pratelum, bojim se, ze kdyz to reknu, tak me budou litovat ale mne je smutno a ja mozna tu litost aspon od nekoho potrebuju.

baronek
28. črc 2010

Já to asi nikomu neřeknu, myslím, že by to bylo vůči manželovi nefér. Jak znám tchýni, tak ta by nás litovala a brečela by kvůli tomu. Stačí, že bulím pořád já 😲

monulkab
29. črc 2010

já to řešila celkem hodně s kámmoškou která měla stejnej problém jako já, a postupem času jsme si z toho i začaly dělat srandu, což bylo fajn odlehčení. Ale je mi jasný že vykecávat se někomu kdo ten problém nemá je někdy spíš zbytečný, neměla bys to ale dusit v sobě, jinak z toho zmagoříš. Vytipuj si někoho komu věříš a s tím to klidně probírej, aspoň se ti uleví a třeba získáš na celou věc jiný pohled...

baronek
29. črc 2010

Já to řekla taky jedné kamarádce, které jsem věřila, ale bohužel jsem zjistila, že si to pro sebe nenechala, tak to mě mrzí, takže se budu vykecávat na koníkovi 😀 Sice to není pravý ořechový, ale člověk si uleví a získá nové síly 😕

monulkab
29. črc 2010

to jo, však od toho tu koník je 🙂 a ta tvoje "kamarádka" je teda pěkná pipina. Nechápu proč to měla potřebu vyslepičit. No nic, co už, aspoň víš co je to zač.

baronek
29. črc 2010

@monulkab alespoň mám ponaučení pro příště 😲 A jak se s tím srovnal tvůj manžel/přítel? Ten můj o tom nechce moc mluvit, ale spíš je to tím, že je všechno v začátku a nemáme za sebou žádná vyšetření kromě spermiogramu. 😵

monulkab
29. črc 2010

no tak ten můj to teda vzal statečně, nic jinýho mu taky nezbývalo. Já osobně bych nebyla s chlapem kterej by odepíral léčbu nebo vyšetření vedoucí k objasnění situace, mám štěstí že mám chlapa jakého mám. Moje kamárdka se snaží snadu už 2a půl roku, bez výsledku, a ten její odmítá spermiogram, přitom je to to jediný co po něm kdy budou doktoři chtít, všechno ostatní obse*e ženská, i když nebude chyba "na její straně". Přitom stačí TO udělat doma a pak to zavést do hodiny do centra. Já bych se s takovým chlapem rozešla, protože to značí o jeho sobeckosti. Něco jinýho je když je z toho chlap chvilku zaskočený, na což má právo, ale potom se snaží, druhá věc je tak, když k tomu chlap přistupuje laxně a kašle na to...

baronek
29. črc 2010

Fanda to vzal taky dobře, prostě řekl, že podstoupí všechno, abysme měli svoje vlastní dítě 🙂 Ale bojím se toho až řeknou, že to nejde a v úvahu budou přicházet jen dárcovské spermie 😖 Ale to je kdyby..... ale člověk i s touhle variantou musí počítat nebo ne?

baronek
18. srp 2010

holky, kde jste kdo?

martina_z
18. srp 2010

Baronek: Hola, ja jsem tady - bohuzel. Zadne "tehulinkovani" se zatim nekona. Konecne mi ale gyndos napsal zadanku do CARu, kam jdeme cca za mesic (dlouha objednaci lhuta kvuli dovolenym). Uz jsem mela tech hormonalnich pokusu, co na me gyndos praktikoval, dost. A to mam hormony v pohode, ovulaci taky mam, jen hranicni prolaktin, ale endokrinolozka se tvarila, ze to neni zadny problem.
Takze jsme vlastne taky uplne na zacatku, ani ten spmg. jeste nemame. Uz 3 mesice jcvicim Mojzisovou, protoze me mj. i hrozne bolela kostrc a bederni pater a rekla jsem si, ze tim nic nezkazim.

U nas to vedi rodice, neco jsem naznacovala brachovi, rekla jsem to nejlepsi kamaradce a jeste tchanovcum. Tchyne je hodne v pohode, po prvnim tezkem porodu uz druhe dite mit nemohla, takze si taky pri vysetrenich uzila svy. Jen me spis pobavilo, kdyz rekla, ze si je jista, ze u MM bude spermiogram urcite v poradku 😀 To by me zajimalo, jak si tim muze byt tak jista. Holt maminky a jejich synacci.

baronek
18. srp 2010

@martina_z vítám tě do klubu ☹ To je hrozný ty objednací lhůty, my čekali měsíc a půl na genetiku a teď čekáme na její výsledky. Pak nás nejspíš pošlou ještě k urologovi a potom se z toho už zblázním 🙂 to jsi dobrá, že jsi to takhle řekla, my se rozhodli, že nic říkat nebudeme, počkáme, až jak se to vyvrbí 🙂

martina_z
18. srp 2010

Tak je to o nastaveni, introvert to nerekne nikomu, extrovert aspon lidem, kterym duverum, a exhibicionista to vyklada i pokladnim v Tesku 🙂 Tu genetiku delaji hned? Co vysetrovani pruchodnosti vejcovodu? Na to se teda ani trochu netesim.

baronek
18. srp 2010

@martina_z A Mojžíšovku cvičíš podle knížky nebo někam chodíš? Knížku jsem si taky koupila, ale ještě jsem cvičit nezačala, ale hezky jsem si ji přečetla 🙂 Na škodu to určitě není. U nás by potřeboval cvičit manžel, ale toho nedonutím, na tohle opravdu nevěří. My máme azoospermii ☹ a nejspíš nás čeká operační získání spermií, ale za měsíc už budu chytřejší 😲

martina_z
18. srp 2010

Podle knizky se to cvicit neda, to chce fakt nechat si vysvetlit od profika. Na azospermii to je pry taky dobry, urcite to nemuze nic pokazit, ale je to drina, cvicit kazdy den. Vyzaduje to hodne sebezapreni. Chodila jsem k fyzioterapeutce, uz mam za sebou i mobilizaci, uvidime, jestli bude potreba dalsi (pry ale ano, mam zada v desnym stavu). Ted cvicim doma a budu cvicit i na dovoleny.

baronek
18. srp 2010

@martina_z To bude horší, protože tady v okolí se Mojžíšovka nikde necvičí, tak nevím, kdo mi to vysvětlí 🙂 A jsi dobrá, jeslti opravdu pravidelně cvičíš 🙂

martina_z
18. srp 2010

@baronek - kdybych mela cvicit jen kvuli tomu, aby me nebolely zada, tak na to asi prdim. Ale mimino je pro me obrovska motivace, takze do toho se zatatymi zuby jdu. Delam to hlavne pro sebe a musim rict, ze po tydnu, co jsem necvicila kvuli angine a vysokym horeckam, se mi bolesti zase ozvaly.

S tim CARem mam spousty obav, pochopitelne se bojim, aby se neprislo na nejakou definitivni hnusarnu. A taky se bojim, ze na nic neprijdou a budou jen krcit ramenama. Neumim si jeste vubec predstavit, co nas ceka za procedury, a docela se desim, ze budu vecne nekde u doktora a nebo nervozne cekat tydny na vysledky. Uz ted na me koukaji divne, chodila jsem na tu rehabku dvakrat tydne (a ne vzdycky bylo volno rano), pak sem tam nejaka ta gynda a endokrinologie. No bude to zajimavy, az budu muset prehodit nejakou dlouho naplanovanou schuzku jen proto, ze napr. bude u me vhodna doba k IUI.

baronek
18. srp 2010

@martina_z Jo jo, v práci se na mě taky dívají divně - dvakrát do měsíce jsem chodila na gyndu 😲 Vždy jsem byla objednaná před prací, ale nikdy jsem to nestihla 😅 a chodila s manželem na spermiogramu, teď genetika. Nejhorší nás ale čeká 😔 Do Caru dojíždíme 30 km a určitě tam budeme dost jezdit - na krev, ultrazvuky, v práci se ze mě zblázní a doufám, že mi bude stačit dovolená 😢 Na čekání si časem zvykneš, musíme si říkat, že se už něco děje 🙂

martina_z
21. zář 2010

@baronek Ahoj Baronku, doufam, ze vam genetika dopadla dobre. U nas se zatim nic moc nedeje, zitra jdu na krev, manzel za 14dni na spmg. a cca do 4 tydnu snad budeme neco vedet. A nebo si zahrajeme vyssi level, pruchodnost vejcovodu. V praci katastrofa, mela jsem se sefovou rozhovor o tom, ze jsem ted malo koncentrovana. Nedokazala jsem ji rict, ze mam problemy, protoze bych se rozbrecela. Vcera jsem to zase dostala (pochopitelne) a malem jsem se v praci slozila. Probrecela jsem cely vecer, uz to vazne prestavam zvladat.

Narazila jsem na zajimavy clanek, treba ty rady nekomu pomohou. Aspon ja se tim zacnu ridit. Budu citovat:
"Ideální je nespoléhat na taktnost, vychování, sociální inteligenci ani v úzkém kruhu rodinném a vyhlásit veřejně: „Dítě zatím neřešíme. Až to přijde, dáme včas vědět. Jistě pochopíte, že o tom nechci mluvit.“ A pak se přemozte a nereagujte na reakce těch méně taktních a slušných. Historky o sobeckých ženách, které kvůli kariéře váhaly, až dítě prováhaly, jsou totiž velmi oblíbené. Obrňte se, a když neutrálně odpovíte i příště a přespříště, i ti nejnedůvtipnější pochopí, že se za vaši hradbu opravdu nedostanou. Případně – pokud máte náturu na rodinné hádky – můžete také kontrovat: „Nechci o tom mluvit, jako ty nechceš mluvit o tom, proč tvého syna vyhodili z vysoké (máš dluhy atd.).“

„S lidmi zvnějšku – kolegyněmi v práci, sousedy a podobně – bych si hlavu nedělala vůbec,“ doporučuje Marta Boučková. Za hranicí rodiny si nacvičte jednoduchou a krátkou odpověď jako „Až to přijde, tak to bude“ nebo „Ale jó, jednou...“, „Nebojte se, já se také nebojím“. Tečka. A u zvlášť nezdvořilých a vlezlých osob klidně kontrujte otázkou: „Ty hele, Maruš, a můžu se tě také na něco zeptat? A kdy ty konečně zhubneš?“


http://www.mojebetynka.cz/clanek/1123/uz_jsi_te...

baronek
21. zář 2010

@martina_z Ahojky, to jsem ráda, že ses zase ozvala 😀
Článek je přesně podle mého gusta 🙂 a tu poslední větu určitě použiju, ty věty předtím jsme už použili, ale že by to zabíralo to nevím 😲
My už máme všechna vyšetření za sebou a všechno OK, až na ten spermiogram samozřejmě ☹ Takže teď čekám, až to dostanu - počítám na začátku října a začínám stimulovat 😀 Mám psanej dlouhej protokol, což trvá 5 týdnů 😨 Teď řeším, jestli si budu píchat injekce normální nebo pero, kolik embryí zavést, jestli budeme chtít dárce, když se nenajdou žádné spermie, prostě je toho hafo. A to nejdůležitější - máme si připravit 35 tisíc. Jsem zvědavá na jakou hodnotu se ve skutečnosti dostaneme 😀 🙂 😉

martina_z
21. zář 2010

@baronek uz zacinas stimulovat? No super, za jak dlouho od prvni konzultace? Tady v Praze se vsechno vlece, rekla bych. 35tis. je hodne, chodis do soukromeho nebo statniho CARu? Jestli nemysleli 35tis. max, se vsemi moznymi vymozenostmi okolo, ktere budete potrebovat, zrovna treba ISCI je pomerne drahe, ale kdyz ho clovek potrebuje, neda se svitit. Hlavne aby dlouhy protokol zabral a embryo se zdarne vyvijelo a uchytilo.

My trochu hystercime oba: ja jsem hormonalne snad v poradku, Mojzisovku cvicim 4 mesice, ale bojim se, ze bych mohla mit srusty. A manzel se boji, ze je chyba v nem. Sam nadnesl tema darcovske spermie, on je s tim ok, ale pod podminkou, ze by to bylo nase tajemstvi a nase rodice ani nikdo jiny by to nevedel.

baronek
21. zář 2010

@martina_z
na první konzulltaci v Artu jsme byli v červnu 😲 Nejdýl trvala genetika 😒
My budeme mít ICSI a nejdražší je hlavně chirurgický odběr spermií, metoda Tese a teď nám nezbývá nic jiného než se modlit 😕 Když žádné spermie nenajdou, tak půjdeme do dárcovství, taky chceme aby to bylo tajemství, nikomu do toho přece nic není a nechtěla bych, aby se to dítě někdy dozvědělo. Ale nejhorší je, že se pak může stát cokoliv - třeba jít někdo do nemocnice a vyjde to najevo a to by pak byl pr... Myslím si, že je dárcovství ale lepší než adopce 😝

baronek
21. zář 2010

@martina_z jo u nás hysterčím jenom já, manžel je v pohodě a jsem ráda, že moje stavy přechází 😀 Horší to bude, až budu brát hormony, to se ze mě asi zblázní 🙂

martina_z
21. zář 2010

@baronek tak to je docela fofr, budu drzet pesti at to vyjde. Tese/mesa, to asi bude opravdu velka polozka a snad prinese pro vas dobry vysledek. S manzelem jsme se shodli na tom, ze dite je toho, kdo ho vychova, ale souhlasim, radeji dite z darovaneho vajicka / spermie nez adopce. I kdyz te se taky nebranime, kdyby to opravdu nevyslo, bez deti proste zit nechci.

baronek
21. zář 2010

@martina_z A vy jste začli chodit kdy co Caru? 😉

martina_z
21. zář 2010

@baronek Teprve ted v zari, 2 mesice jsme cekali na objednani. Nechci, aby moc lidi vedelo o tom, ze tam chodime, protoze hned vidim, jak se najde idiot, ktery se nas zepta, jestli mame to dite ze zkumavky. A nebo jsou taky dobry takovy ty zensky, jak rikaji: "nas Pepik a ta jeho maji dite ze zkumavky, ale vypada uplne normalne!" A jak by asi melo jinak vypadat? 😀

baronek
21. zář 2010

@martina_z Do Caru na objednání jste čekali takhle dlouho? U nás to trvá max. 14 dní 😀 A na genetice jste už byli?
Já řeknu, že jsem byla na umělém oplodnění jen v případě, že budu mít dvojčata 😀
Lidi, kteří tuto situaci nezažili, to nemůžou vůbec pochopit, vůbec netuší, jak je to komplikovaný a co všechno musí člověk podstoupit a jak se to hlavně projevuje na psychice 😀
O prázdninách, když jsme čekali na výsledky genetiky, jsem měla opravdu depku, ale naštěstí je to už v pohodě 😀

martina_z
21. zář 2010

@baronek Mam pocit, ze do Prahy se sjizdi cela republika snad. A byly prazdniny a dovolene. Mohla jsem ale dopadnout hur, u Apolinare rekonstruovali nebo snad jeste rekonstruuji, ale co jsem tak slysela, v Podoli se zase ceka kratsi dobu na genetiku. Na te jsme jeste nebyli, nevim, jaky je postup a kdy nas tam pripadne poslou. Ona je genetika v drtive vetsine naprosto v poradku, ale to cekani musi byt desne.

Lidi jsou hlavne totalne zblbly serialama jako jsou Zazraky zivota a mysli se, ze po druhe treti navsteve kazda odejde z CARu tehotna nebo co. A jak si pacientky v cekarnach vzdycky hezky povidaji a sveruji se, co maji za problem, doktori s kazdou pacientkou stravi pul hodiny vysvetlovanim a maji k nim osobni vztah. Tudle nudle, vzdyt by z toho doktori totalne zmogorili, kdyby se s kazdym sterilnim parem meli vykecavat a myslet na ne pred spanim. Musi si vytvorit odstup v pudu sebezachovy a nemuzu jim to mit za zle. U nas zadny velky povidani, jen shrnuti zakladnich faktu, rutinni vysetreni a za 20 minut jsme byli venku ani jsme nevedeli jak.

baronek
21. zář 2010

@martina_z my jsme první návštěvu taky zvládli za 20 minut - a to mi dělal ultrazvuk a manžel byl na spermiogramu, takže rychlovka 😅 Na zázraky života jsem nekoukala, takže nemůžu posoudit, ale souhlasím s tebou, že lidi jsou s nima zblblý 😅
A teď to vlastně byla taky rychlovka - shrnul naše výsledky, vysvětlil další postup, zeptal se, kdy chceme začít a co si máme do příště rozmyslet a bylo to 🙂 Manžel na něj koukal jako na trvrdý Y, protože vůbec nechápal termíny, naštěstí má ale mě a já mu to všechno vysvětlím 🙂
Někdy jsem z těch výrazů taky zpitomělá, ale pořád hledám něco na netu, ale to prý taky není dobře 🙂 Člověk v tom pak hledá samé problémy 😀

martina_z
23. zář 2010

@baronek Zazraky zivota jsou totalni picovina, pardon za ten vyraz, ale je to tak. Dala jsem tomu serialu sanci 20 minut :D Googlit jsem si zakazala, ale nejsem dusledna a taky hledam. Dneska jsem byla na druhe mobilizaci kostrce, bolelo to jak svina, ale dalo se to vydrzet. Pripadny porod bude horsi 🙂 jen je otrava, ze nemuzu az do zitrka sedet.

baronek
23. zář 2010

@martina_z tak to jenom ležíš? To by se mi taky líbilo 😎

martina_z
23. zář 2010

Lezim, bezim, stojim, klecim :D na wc muzu, ale nema se sedet na tvrdym. Ve skutecnosti je to opruz, hlavne kdyz se clovek po te mobilizaci citi jako znasilneny chlap :D