Je v 32 letech pozdě na první dítě?

lamiaaa
18. srp 2016

Ahoj holky maminky, chtěla bych znát váš názor na to mít první dítě takto pozdě. Před deseti lety, když mi bylo 18, jsem si říkala, že do mých pětadvaceti bych chtěla první dítě. Pak nějakou dobu trvalo než se objevil ten pravý partner, pak jsem si říkala ok, tak do třiceti dítě bude, pak proběhlo období, kdy jsem dítě nechtěla vůbec, cestovali jsme, atd. Nyní mne ještě čeká v rámci mého oboru dokončování kontinuálního vzdělání, které budu mít hotové předpokládám za 3-4 roky, tedy ve věku 32 let. Myslíte, že je rizikové mít takto pozdě první dítě (také počítám samozřejmě s variantou, že to nepůjde hned jak na to vlítnem bez ochrany, takže to může být i později)? V kolika letech jste měly první vy? Teď si trochu vyčítám, že jsem si minulý život neuspořádala líp a nedokončila si všechny své povinnosti dřív, ale je pravdou, že ještě nedávno jsme o děcku neuvažovala vůbec, jenže najednou jako blesk z čistýho nebe to ze dne na den přišlo a dítě bych chtěla, ovšem opravdu až budu mít "klid a vše hotové," abych pak měla čas opravdu jen na rodinu.

alkuska
19. srp 2016

@lamiaaa Těžké rozhodování. Já bych se svýma zkušenostma ještě na tvém místě zjistila, jestli ovuluješ a nemáš nějaký zdravotní problém. Já jsem uvažovala podobně, mě dokončení studila vycházelo na nějakých 30-31 let. Když mi bylo 28, nechali jsme tomu volný průběh ale kde nic tu nic, nakonec velký problém s početím a rodila jsem ve 33,5. Takže dnes lituju že jsme nezačli dřív, stálo mě to dost nervů a nevím jak půjde druhátko. Doporučuju si pár měsíců měřit bazálku a požádat na gyndě o ultrazvuk, jestli máš všechno OK. Jestli jo, nemusíš se tak bát odkládání, jestli je někde problém, raději to začni řešit co nejdřív.

koordinatorka_odboje
19. srp 2016

@lamiaaa no samozrejme, je priserne pozde!! Jsi straaasne stara, uz bys ani deti mit nemela, prosimte, radsi bez setrit na protezu 😀
Znam 42 lete, co jeste nepotkaly toho praveho a neskakaji z okna kvuli tomu.

zuny
19. srp 2016

@lamiaaa nečetla jsem všechny komentáře, ale pokud teď uvažuješ o dítěti, dřív nebo později tě to dožene a stejně si ho pořídíš dřív než v těch 32 🙂 to prostě nevydržíš tak dlouho čekat 😀
Co se týká věku, já jsem vždycky uvažovala nad tím, že si děti pořídím do 30ti a u dvou jsem to splnila, ale pak jsme se ještě rozhodli pro třetí, které jsem měla skoro v 32 🙂 Myslím, že to bylo akorát, ale teď bych si je klidně pořídila hned po škole.
Já si teď po rodičovské hledám novou práci a do toho jsem se rozhodla zkusit ještě VŠ. Můžu si vyčítat, že jsem byla tak blbá a nedělala VŠ před dětma, ale zase se nemusím stresovat tím, že děti ještě nemám. I s dětma si myslím, že se dá ledacos udělat, když člověk má vůli. Neříkám, že je to snazší 😝 😎
Pokud k tomu si pořídit dítě máš jen vhodného partnera, tak bych to neoddalovala. Když si totiž řekneš, že teď je ten správný čas, teď jsou zrovna super podmínky, tak to zrovna nemusí jít a z toho jsou ty stresy a nabouraná psychika.

michaela_2
19. srp 2016

@koordinatorka_odboje tak upřímně ve 42 letech, pokud bych furt neměla partnera a chtěla dítě, asi začnu zvažovat možnost být maminkou samoživitelkou 😅
A dotaz tazatelky zněl jinak - ona má partnera, se kterým plánují miminko, ale neví, jestli nejdřív dodělat nějaké studium a pak až se snažit po 30 nebo mít dřív mimčo nebo to nějak jinak nakombinovat 🙂

dpetulinka
19. srp 2016

To má každý nastavené prostě jinak, musíš se rozhodnout podle sebe 🙂 jediné na co bych asi trochu brala zřetel je, že se to prostě nemusí povést hned a začít v 33 letech řešit problémy s otěhotněním už může být trochu stresující, ale důležité je mít k tomu taky správného chlapa. Dnes je spousta maminek, které mají děti ve "vyšším" věku. Mně je 27 a mám dvě dcery, pětiletou a čtyřměsíční. Pravda, první jsme opravdu neplánovali 😀 i když jsem nechtěla děti dlouho, myslela jsem, že první tak okolo 25ti, byl to skok do neznáma, ale když už jsme si řekli, že je to prostě tak, zvládli jsme to myslím dobře, dcera měla vždycky všechno, co potřebovala, od naší lásky, přes materiální zabezpečení 🙂 pořídili jsme starší dům, který opravujeme, máme velkou zahradu, kočku, je nám dobře 😀 Nakonec se mi líbila taková ta "svoboda", že nemusím spěchat na druhé dítě, šla jsem do práce, teď si dodělávám školu a když už jsme se teda rozhoupali, že chceme druhé, tak jsme skoro rok čekali, než si k nám princezna našla cestu. Teď i když toho v noci moc nenaspím 😀 energie mám pořád dost - na děti, na domácnost i na studium, manžel je přes týden tak čtyři dny mimo republiku a všechno to nějak jde. Musím říct, že si holky s manželem užíváme a těšíme se na to, že až povyrostou budeme taky trochu "kamarádi" ne, jen rodiče, máme mladé tchánovce a je to moc prima, hodně si rozumíme. Ale ono na věku asi tolik nezáleží, je to taky trochu o povaze, jací jsme, co je pro nás důležité, co v životě chceme a co je dobré pro jednoho nemusí být dobré pro druhého. 🙂 Takže - udělej to tak, jak to cítíš 🙂

bruckner
19. srp 2016

@koordinatorka_odboje Přesně tak, nacvičovat skoky do rakve😂! Mě je 37 a mám první dítě, těhotenství v pohodě (kromě splašených doktorů, kteří mě kvůli věku posílali pořád na nějaký vyšetření), porod taky, malá zdravá. Nedávám to spíš psychicky, nikdy jsem děti nechtěla a toto byl omyl😞 I když je malá úžasná, druhé rozhodně neplánuji. Spíš nechápu holky do třicítky, který se ženou do dětí, já to beru jako konec normálního života, osobního a soukromí a začátek samých starostí. Užívejte si dokud to jde!

michaela_2
19. srp 2016

@bruckner 😀 😀 to je tedy názor. Prosti gustu......🙂

Každopádně tady je diskuze spíš o tom, kdy je věk na prcka pro ty, které děti chtějí a neberou je jako konec normálního života 😉 .

Jasný, pokud někdo dítě nechce vůbec, jeho věc.

kamino
19. srp 2016

@bruckner nejsi v tom sama,.na tohle.tema je tu hodne diskuzi, ja sama si prcka uzivam az ted ve 4 letech a stejne.to.jen.vzdalene pripomina byvaly zivot..

kaja2016
19. srp 2016

@lamiaaa Ja mam prvni dite ve 35 a chceme tri. Jasne, rizika stoupaji, ale clovek dela co muze, kazdy nezije podle tabulek. Mit dite s nepravym partnerem, sama, nebo pred tim, nez jsem si splnila svoje sny, ktere uz s rodinou nejdou realizovat, to taky neni zrovna optimalni.

andryyysssek
19. srp 2016

Já nevím,ale já mám stejný život jako před dětma:dovolené,výlety,akorát s dětmi.A když chceme s manželem na akci,tak si babička vezme malého,když je dcera u tatínka,a užíváme si.

andryyysssek
19. srp 2016

@kaja2016 a jak se pozná ten nepravý partner?To mě taky baví ty řeči,nepotkala jsem toho pravého.Já si u bývalého taky myslela,že je to ten pravý,a dopadlo to tak,že dceru vychovávám s jiným.Se svým současným manželem jsem šťastná,ale nemůžu vědět,co bude za rok,dva,pět,abych tvrdila,že je to ten pravý.

kaja2016
19. srp 2016

@andryyysssek Proc utocis? Nepravy partner se pozna tak, ze s nim dite nechces.

josefina79
19. srp 2016

@andryyysssek tak třeba, že když ženská začne mluvit o dětech, tak se dozví, že muž není připraven.
Nebo třeba že dotyčný muž tzv. neudrží korunu atp.
Tohle jsou podle mne neklamné známky toho, že to asi není ten pravý muž pro ženu, která se cítí na založení rodiny.
Netvrdím ovšem, že to funguje naopak, resp. že je nějaké 100% pravidlo na to, jak poznat toho pravého 🙂🙂🙂

zarecna
19. srp 2016

@andryyysssek to je jednoduche, pri tom pravom ta neobleje pot v momente, ked ti meska menzes.

timonek
19. srp 2016

já stihnu porodit ještě v 31 letech, ale je pravda, že jsem se 3/4 roku snažili, takže to nejde vždy hned, tak držím zakladatelce palce🙂

andryyysssek
19. srp 2016

@kaja2016 ale já přece neutočím,jen jsem napsala,že tyhle řeči nechápu 😉 Tak to se omlouvám,jestli to vyznělo útočně 🙂

kamino
19. srp 2016

@andryyysssek my tedy rozhodne stejny zivot nemame. Byli jsme zvykli chodit do spolecnosti, koncerty, divadla, kina... za 4 roky jsme byli 3x, nekde.na veceri vubec.. neni hlidani a cizi lidi do bytu nechceme, navic davat 500 za 4 hodinky hlidani je celkem dost.. A nepravy patrner se zkratka pozna.. nejak se v nejake situaci zachova, jak bych nechtela,aby se choval, je to tezke.. ja.to zkratka vycitila a instinkt me nezklamal..tedy doufam. Jsem z rozvedene rodinay a zarekla jsem se, ze moje dite nikdy nepozna co to o je rozvod vlastne nikam nepatrit.. Mama si dodnes mysli,jak.to skvele zvladla, ale i kdyz je.to uz 30 let, tak na detstvi nerada vzpominam..tedy to.porozvodove..

kaja2016
19. srp 2016

@andryyysssek no tak v pohode. 😉 moje neporozumeni 😉

kamino
19. srp 2016

@andryyysssek jo 9 let bez hadky je doufam znamka toho, ze nam to snad vydrzi 🙂 🙂

andryyysssek
19. srp 2016

@josefina79 tak já měla u bývalého tolik znamení,že je ten nepravý,ale zamilovaná a zmanipulovaná holka to nevidí 🙂

kaja2016
19. srp 2016

@kamino ja musim take rict, ze u me vlastni zkusenost rozvedenych rodicu take byl faktor, ze jsem hodne zvazovalo s kym ano a s kym ne. Asi nas bude tedy vic takovych...

kamino
19. srp 2016

@kaja2016 urcite - z detstvi si neseme stigmata, ktera nezmizi.. ono to nasim nepripadalo pey tak strasne, na vsem se domluvili, bylo par scen, ale.zadna tragedie, ale stejne to bolelo,.kdyz mel taata vytouzeneho syna s jinou zenou a.mamy pritel nas nemel.rad.. dekuji, uz nikdy..

josefina79
19. srp 2016

@andryyysssek neříkám, že jsem na tom nebyla podobně 🙂. Ale nakonec mi to docvaklo, ale trvalo to ... chjo

andryyysssek
19. srp 2016

@kamino tak pokud jste hodně si užívali,tak to poznat určitě je.My taky už nemáme tak často ten bezstarostný život bez dětí,ale občas je,a vyhovuje nám.Já byla vždy spíš rodinný typ.A to nemáte ani kamarády,kteří by vám pohlídali?

kaja2016
19. srp 2016

@kamino Hm, to je smutny, to me moc mrzi ☹ U nas zase velka oboustrana laska, ale vecne hadky. Jasne, mam kamaradku, kterou zacloumal rozvod jejich rodicu, kdyz uz sama mela deti. ☹

drzticka81
19. srp 2016

@andryyysssek tak ja treba byla dlouho sama a nepotkavala jsem zadneho, pak jsem potkavala ty nespravne 🙂)) a az pak jsem si napsala vesmiru prani na muze, ktery mi pak prisel (a byl to znamy 🙂))) a on bych si nikdy nerekla, ze to bude on, se kterym mi bude dobre a budu s nim mit rodinu -a vazim si ted vseho, co mam, protoze tomu predchazelo trapeni z me strany, ze nikoho nepotkam .......

kamino
19. srp 2016

@andryyysssek vecer urcite ne.. bydlume s tchanovci, ale ti pohlidaji tak hodinku a tata si bere prasek na hlavu, uz prckovi nestihahi a tchyne je po mrtvici, ta to nedava vubec.. na ACDC sel uz prcek s nami, protoze to jsme si fakt nemohli nechat ujit a libilo se mu..

dpetulinka
19. srp 2016

@kamino je fakt, že prostě každý si potřebuje někdy odfrknout a nikdo není jen máma a táta a i společný manželský život je důležitý, my máme to štěstí, že naši i tchánovci jsou aktivní prarodiče, mají čtyři vnoučata a všechny (teda naši nejmenší ještě ne :D ) berou na dovolené, na výlety, chtějí, aby k nim jezdili na prázdniny a nemají problém pohlídat, když bychom chtěli jít na nějakou akci bez dětí, jsou to také ale mladí prarodiče, tchýni není ani padesát.

kamino
19. srp 2016

@dpetulinka to mate super 🙂 ale to jsme uz hodne off topic 🙂 🙂 🙂

samaber
19. srp 2016

@lamiaaa já si myslím že by to mělo být tak jak to cítíš. Plánovat co je a není vhodné a kdy je v mateřství takové.. No prostě buď chceš dítě teď nebo si počkáš nebo to risknes při studiu. Spíš bych se řídila tím, o co teď nejvíc stojíš, jaké máš priority. Jinak 32 je běžný věk i pro první dítě. Stejně tak 22. 😉 jinak mě se první narodilo ve 24 letech ale hrozně jsem dítě chtěla