Neplodnost v rodině. Mám jít na vyšetření nebo ne?

diannka7
8. led 2016

Ahoj holky,
Přicházím s hloupou otázkou, ale tajně doufám, že se tady najde možná ze stejným problémem nebo aspoň zkušeností ☹
Chtěla bych si zajít na testy, ohledně plodnosti a proč? V naší rodině z otcových sourozenců ( muj taťka 39let, bratr 35let a jejich sestra 42 let) nemůžou mít děti, vlastně sem jediná. Teta byla na nespočet umělých oplodnění, kdy nakonec zjistili, že děti mít nemůže.. Nevím jaka přesně byla diagnóza. Taťínkuv bratr, měl pár dlouhých let přítelkyní, a taky se 5 let snažili o dítě(ona byla v pořádku, podstoupila vyšetření), a nic, a můj taťka má vlastně jen mě 😀 s mou mamou jim druhé bejby nešlo díky tomu se rozvedli, máma si našla přítele, a s ním má krásneho chlapečka, a pak ještě dvojčátka 🙂
Proto už dlouhou dobu uvažuju nad vyšetřením, hodně se bojím, že bych na tom mohla být stejně. Na jednu stranu si říkám, že jsem mladá(22) a mám asi čas, ale nechtěla bych třeba ve 30letech zjistit, že jsem na tom stejně kdy už by asi bylo na všechno pozdě.
S tetou mám výborný vztah, a vím jak to všechno oplakala, a já skoro s ní, a je mi jí neskutečně líto, protože je to ta nejhojnější osoba v mém životě ☹
S přítelem jsem 6 let, od doby co jsem vystudovala, se nějak nechráníme, jen přerušovaný stykem, a taky sme to párkrát neřešil vůbec, a nikdy sem neotehotnela. Sme zajištění, a přítel (26)by mimčo chtěl.
Proto mě napadá takhle otázka.. Jít na vyšetření, či ne? 😨
Jestli by měla některá podobnou situaci, radu nebo cokoliv, budu moc ráda 🙂

A všem přeju krásný páteční den! 🙂
PS: prosím, neukamenujte mě 😀

anetka1701
8. led 2016

vyšetření plodnosti u žen neexistuje. Ideálně si zajdi za doktorem a prober to - na gyndu jistě chodíš - základní problémy se dají vidět na UTZ, po nějaké době snažení se to pak řeší i dalšími testy, ale ty jsou hodně nákladné a šité na míru každému problému, takže tě na ně lékař zcela jistě nepošle jen "pro dobrý pocit".

mika251
8. led 2016

Než začneš plašiť a behať po doktoroch, skúsila by som si niečo naštudovať o tom, ako funguje cyklus a sama na sebe vypozorovať - či ovuluješ, kedy ovuluješ, ako dlhú máš luteálnu fázu, či máš cyklus pravidelný. Či už meraním bazálnej teploty, alebo ovulačnými testami. Dá sa tiež pozorovať plodný hlen, či čípek. Určite sa ti to vyplatí a človek sa tak nejak vnútorne upokojí, že všetko funguje ako má.

Inak, ja som HAK vysadila pred dvomi rokmi a rok a pol sme fungovali na prerušovanej súloži, či úplne naplno v neplodných dňoch a bez nehody. Až pred pol rokom sme sa začali regulérne snažiť (cielene v plodných dňoch) a otehotnela som na na tretí cyklus. Takže to, že sa zatiaľ "nič nestalo" neznamená, že je niečo špatne 🙂

luciamala1979
8. led 2016

zisti si príčinu u rodinných príslušníkov a potom to prípadne zváž, ak by bola stejná u všetkých dala by som si to u seba overiť. Ale nebála by som sa toho. Každopádne lahsie otehotnie 22 ročná jako 30 ročná, už keď máš strach, že bude v budúcnosti problém 😉

lenusaak
8. led 2016

sama jsem si hodne vyšetření prošla a myslím si, že celkem áam rozhled v této tematice ( jdu na uměle ted v lednu ) na neplodnost Tě nijak nevyšetří , mužou maximálne vzit krev- hormonálni profil , ze kterého mužou vyčíst možné komplikace , ale ne hned neplodnost. Dále jak již bylo zmiňováno ultrazvuk, z toho se hodne vyčte ( například zánetlivá tekutina ve vejcovodech , cysty, funkce vaječníku - vytváření vajíček, ovulace..) další větši zákroky ( laparoskopie na kontrolu pruchodnosti vejcovodu, funkci vaječníku ...) ti nikdo neudela jen tak, pokud nemáš zdravotní problémy. Udělaji to pokud je tvuj gyekolog informován o tom, že se již nejakou dobu snažíš otehotnet (minimálně rok) mužeš zalhat, nikomu to nedokážeš, je jen na tobě zda by ses nechala předčasně operovat, i když nejsi 100% rozhodnutá díte mít ...ješte než se ale začne operacemi u tebe , je vhodné začít tim, aby partnet navstivil Centrum asistovane reprodukce ( CAR) a nechal si udelat spermiogram ( divila by ses kolik problemu s plodnosti je na straně muže) no a když vlastne už takhle navštívíte CAR oni se vás ujmou - automaticky udělají hormonální profil ( nemusíš se žadonit o to u sveho gynekologa) a nabidnou spoustu metod (neoperačních) jak byste mohli třeba zkusit otěhotnet 🙂)))
Ale pokud nepatříte ješte mezí ty uplny snažily o dítě , tak je to trošku předčasné ..jak psala @mika251 zkus o sobe hodne nastudovat, ono otehotnet v záveru není hračka ani pro zdravou ženskou..musí se umet človek trefit do správných dnu 🙂... a však nemusíte až ve 30 .. mne je 26 a čeka me už moje prvni IVF 🙂)))
Držím palce at se Te to netýka 🙂)))

diannka7
autor
9. led 2016

Díky 🙂

Já na sobě ovu poznam - bolest.
Cyklus mám většinou pravidelný, pokud nejsem nějak ve stresu.
Ale četla sem něco o "onvulaci"? Tu ale přece doma nepoznám, ne? Zda ovu probíhá tak jak má.. Omlouvam se, ale já sem toho na netu četla tolik, že mi teď moc věci nedává smysl. 😀 :-/
Já furt měla za to, že by mi na gyne rovnou udělali nějaký test, kde by zjistili, jestli by mohl časem být problém díky tomu že je to třeba dědičné... 😨

Pokusim se něco normálně naštudovat, snad něco sama zjistím 🙂